مستند پیشنهادی سوم فروردین؛ تاریکی شهر

۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

«تاریکی شهر» (The City Dark) مستندی است درباره‌ی آلودگی نوری و ناپدید شدن آسمان شب که گریبان شهرهای بزرگ را گرفته. «ایان چنی» (Ian Cheney)، کارگردان تاریکی شهر، این سوال را مطرح می‌کند که آیا ما به ستاره‌ها احتیاج داریم؟

آسمان شب از دیرباز الهام‌بخش بشر بوده و انسان با مشاهده و مطالعه‌ی عمیق آن توانسته از هستی و کیهان پیرامونش دانشی بنیادین به دست بیاورد. نه تنها منجمان و فیلسوفان، بلکه شاعران و هنرمندان هم با خیره شدن به آسمان شب و اجرام درخشان آن به وجد آمده و در نتیجه‌ی آن آثار هنری شاهکاری خلق کرده‌اند. اما با آغاز قرن بیستم، چراغ‌های نورانی در سراسر شهرها گسترده شدند و در شهرهای ما آلودگی نوری ایجاد کردند. از آن زمان، ما آسمان شب را، یا شاید حتی بتوانیم بگوییم شب را از دست داده‌‌ایم.

ایان چنی در این مستند می‌گوید از زمانی که به نیویورک آمده فقط دو بار توانسته ستاره‌ها را ببینید. این دو بار وقتی اتفاق افتاد که سراسر نیویورک و چند ایالت دیگر آمریکا به دلیل قطع شدن برق در خاموشی فرو رفته بود. ستاره‌ها از ازل با همراه بوده‌اند و حالا ما به خاطر آلودگی نوری که در شهرهای بزرگ بیداد می‌کند، آنها را از دست داده‌ایم. اما آلودگی نوری بر چرخه‌ی طبیعی زندگی جانوران چه تاثیری می‌گذارد؟ وقتی که ۲۴ ساعت در معرض نور قرار داشته باشیم، از آرامش شب بی‌بهره می‌شویم. این موضوع به خصوص می‌تواند به چرخه‌ی طبیعی زندگی جانداران آسیب بزند. در تاریکی شهر به این سوالات و موضوعات پرداخته شده است.

تاریکی شهر در چند جشنواره‌ی فیلم از جمله «جشنواره‌ی فیلم Hardacre» و «جشنواره‌ی فیلم SXSW» جوایزی برد. نمونه‌ای از مستند را می‌توانید در ویدیوی پایین ببینید.

IMDB: 7.1

Rotten Tomatoes: 69

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه