«تاکسی پرنده» سال دیگر بالای سرمان پرواز خواهد کرد

۳۱ تیر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

این روزها مرتب در اخبار از هواگردهایی به نام VTOL می‌شنویم. VTOL به هواگردهایی گفته می‌شود که می‌توانند عمود بلند شوند و عمود فرود بیایند. این ماشین‌ها بیشتر شبیه به موجوداتی هیبریدی بین هلیکوپتر و پهپاد هستند ولی می‌توانیم آن‌ها را خودروهای پرنده هم بدانیم. شرکت‌های مختلفی مثل اوبر، ایرباس و دارپا بر روی پروژه‌های VTOL خود کار می‌کنند.

شرکت هوانوردی آلمانی، E-volo چندین سال است که روی پروژه‌ی ساخت یک مولتی‌کوپتر (multicopter) فوق سبک الکتریکی کار می‌کند. این شرکت پارسال از ماشینی پرنده به نام VC200 که چیزی بین یک هلیکوپتر و پهپاد است رونمایی کرد. ولی اکنون E-Volo در نمایشگاه AERO که بزرگترین نمایشگاه هوانوردی در اروپا است و در آلمان برگزار شده، مدلی نهایی از ماشین پرنده‌ی خود به نام ۲X را رونمایی کرد.

۲X آن ماشین پرنده‌ی رویایی نیست که در فیلم‌های علمی-تخیلی می‌بینیم. بیشترین مسافتی که ۲X می‌تواند بپیماید، ۲۷ کیلومتر است و آن هم در صورتی که با سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت پرواز کند. بیشترین زمان پرواز آن ۲۷ دقیقه است ولی در صورتی که با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت پرواز کند. ولی اگر زمان و مسافت برایتان مهم نباشد، ۲X می‌تواند با سرعت ۱۰۰کیلومتر بر ساعت پرواز کند.

هواگرد ۲X تنها دو متر ارتفاع دارد و می‌تواند تا ۹ پک باتری لیتیومی را حمل کند. حدودا ۱۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا باتری‌ها با برق معمول شهری کاملا شارژ شوند. این هواپیمای کوچک ۱۸ روتور (پروانه) دارد.

۲X با درهای براق لعاب‌کاری شده و پوشش چرمی دو صندلی آن به چشم ساده می‌آید. واضح است E-volo سعی کرده بیشترین آسودگی را برای سرنشینان این ماشین فراهم کند. این شرکت اعلام کرده تکنولوژی ساخت ۲X به شما امکان کنترل از راه دور و پرواز خودکار را خواهد داد. «تاکسی پرنده» پروژه‌ی آزمایشی E-volo است که سال آینده شروع به کار می‌کند.

شرکت ادعا کرده این هواگرد برقی، آلودگی ایجاد نمی کند و به راحتی با یک صفحه‌ی لمسی و جوی استیک کنترل می‌شود. این هواگرد می‌تواند برای اولین بار رویای انسان‌ها را عملی می‌کند. «رویای داشتن هواپیمای وسیله‌ای پرنده برای رفت و آمدهای روزانه».

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه