تعرفه واردات خودرو مشخص شد؛ چه ماشین‌هایی دیگر وارد نمی‌شوند یا قیمت نجومی پیدا می‌کنند؟

۲۷ آذر ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۰ ۳۱ تیر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
گرانی ماشین

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو گفت: در نشست دیروز کمیسیون زیربنایی دولت، تعرفه واردات و ضوابط ثبت سفارش خودرو نهایی شد که بر این اساس سقف ارزش گمرکی خودروها ۴۰ هزار دلار تعیین شده و تعرفه‌ها نیز در چهار گروه مشخص شده‌اند.

میثم رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه در جلسه دیروز کمیسیون زیربنایی دولت، تعرفه واردات و ضوابط ثبت سفارش خودرو نهایی شده است، اظهار داشت: این ضوابط و تعرفه‌ها طی چند روز آینده در دولت نهایی و اجرایی خواهد شد و بر این اساس، سایت ثبت سفارش واردات خودرو نیز تا چند روز دیگر باز می‌شود.

او توضیح داد: طبق مصوبه کمیسیون زیربنایی دولت، سقف ارزش گمرکی خودروهای وارداتی ۴۰ هزار دلار تعیین شده و واردات خودروهای با حجم موتور تا ۳ هزار سی‌سی مجاز است.

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو با بیان اینکه برای واردات خودروها چهار ردیف تعرفه‌ای مشخص شده است، گفت: خودروهای با حجم موتور ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی‌سی که تاکنون تعرفه واردات آنها ۴۰ درصد بوده است از این به بعد مشمول تعرفه ۵۵ درصدی می‌شوند و در مورد خودروهای با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی که تعرفه قبلی آنها ۴۰ درصد تعیین شده بود، در ضوابط جدید مشمول تعرفه ۷۵ درصدی شده‌اند.

رضایی ادامه داد: تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی نیز قبلاً ۵۵ درصد بود که حالا ۹۵ درصد تعیین شده است و در مورد خودروهای با حجم موتور ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سی‌سی که قبلاً واردات آنها ممنوع بود، در ضوابط جدید، تعرفه ۱۳۰ درصدی مشخص شده است.

۱- دو پیش‌شرط جدید واردات خودرو

رضایی با بیان اینکه طبق مصوبه کمیسیون زیربنایی دولت، واردات خودرو از این به بعد با دو پیش‌شرط امکان‌پذیر است، گفت: حجم موتور خودروهای وارداتی نباید بالاتر از ۳۰۰۰ سی‌سی باشد و سقف ارزش گمرکی این خودروها نیز نباید بیشتر از ۴۰ هزار دلار باشد.

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو در مورد تأثیر این مصوبه بر واردات خودروها نیز گفت: محصولاتی مانند سانتافه یا سورنتو که تاکنون با حجم موتور ۲۴۰۰ سی‌سی وارد می‌شدند دارای مدل‌هایی با حجم موتور ۳۰۰۰ سی‌سی نیز هستند و همچنین محصولی مانند توسان که با حجم موتور ۲۷۰۰ سی‌سی وارد می‌شود، دارای موتورهای با حجم بالاتر نیز هست. خودروهایی مانند آزرا گرنجور و جنسیس نیز قیمت پایه این خودروها بیش از ۴۰ هزار دلار نمی‌شود و به این ترتیب، برخی مدل‌های خودرو که حجم موتور بالایی دارند و البته قبلاً نیز وارد نمی‌شدند، دارای ارزش گمرکی بالای سقف مشخص‌شده هستند که وارداتشان ممنوع است.

او با بیان اینکه طبق مصوبه جدید کمیسیون زیربنایی دولت، تمرکز واردات در خودروهای کره‌ای و ژاپنی خواهد بود، گفت: محصولات هیوندایی، کیا، میتسوبیشی، رنو و پژو از طریق این مصوبه قابل ورود به کشور خواهند بود و خودروهای با حجم موتور بالا نمی‌توانند وارد شوند.

او تصریح کرد: خودرویی مانند سانتافه معمولی دارای ارزش گمرکی ۲۰ هزار و ۵۰۰ دلار بود که این خودرو با حجم موتور ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ سی‌سی از ارزش گمرکی ۲۳ هزار دلاری برخوردار می‌شود که منعی برای واردات ندارد.

۲- خودروهای لوکسی که دیگر وارد نخواهد شد

رضایی با تأکید بر اینکه طبق مصوبه جدید، سیاست دولت این نیست که خودروهای لوکس به کشور وارد شود، افزود: خودرویی مانند لکسوس ان‌ایکس ۲۰۰ یا ۳۰۰ دارای ارزش گمرکی بالای ۴۰ هزار دلار است که دیگر به کشور وارد نخواهد شد. در مورد پورشه ماکان نیز واردات صورت نخواهد گرفت، همچنین بی‌ام‌و با اتاق ۷۳۰ که از ارزش گمرکی بالاتر از سقف مجاز برخوردار است، وارداتش ممنوع خواهد بود.

او با بیان اینکه توقف ثبت سفارش واردات خودرو و مطرح شدن بحث ممنوعیت واردات برخی مدل‌ها باعث افزایش ۲۰ تا ۴۰ درصدی قیمت بعضی خودروها در بازار شده است، گفت: لکسوس ان ایکس ۳۰۰ هیبرید که قبلاً در بازار با قیمت ۳۰۵ تا ۳۱۰ میلیون تومان معامله می‌شد، حالا با قیمت ۴۳۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین لکسوس ان‌ایکس ۲۰۰ بنزینی که قیمت آن قبلاً ۳۶۰ میلیون تومان بود حالا با قیمت ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

وی ادامه داد: سانتافه نیز قبلاً با قیمت ۲۳۵ میلیون تومان عرضه می‌شد که هم‌اکنون قیمت آن در بازار به ۲۸۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است.

رضایی با بیان اینکه قیمت توسان قبلاً ۱۹۰ میلیون تومان بود و حالا به ۲۵۰ تا ۲۷۰ میلیون تومان رسیده است، گفت: قیمت سراتو و النترا نیز حدود ۱۳۰ میلیون تومان بود که حالا به ۱۷۰ میلیون تومان رسیده است و به این ترتیب، خودروها با هر قیمت دلخواهی در بازار عرضه می‌شوند.

۳- ترخیص غیر قانونی دو هزار دستگاه خودرو از گمرک

او در ادامه با اشاره به توقف ثبت سفارش واردات خودرو طی ماه‌های اخیر گفت: در این شرایط در ماه جاری ۲ هزار دستگاه خودرو از گمرک ترخیص شده است که این اتفاق غیرقانونی است و در واقع مجوز آنها در این مدت تمدید شده و یا مجوز جدید برایش خریداری کرده‌اند.

وی توضیح داد: این خودروها شامل توسان، اوپتیما، سانتافه، سوناتا و سراتو می‌شوند که چون قبلاً مجوز ثبت سفارشی برای آنها صادر نشده و یا نتوانسته‌اند مجوزهای قبلی را تمدید کنند، در گمرک مانده بودند. وی تصریح کرد: هم‌اکنون حدود ۵ هزار دستگاه خودروی وارداتی در گمرک وجود دارد.

۴- حمایت از رنو و پژو در مصوبه‌های دولت

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو همچنین با اشاره به اینکه طبق دستورالعمل جدید واردات خودرو، شرکت‌های گری‌مارکت (غیرنمایندگی) نیز می‌توانند با همان روال قبلی و طبق قرارداد با نمایندگی‌ها نسبت به واردات خودرو اقدام کنند، گفت: در جریان این دستورالعمل، توجیه دولتی‌ها برای افزایش تعرفه واردات خودرو این است که از تولید داخل حمایت شود و به این منظور عنوان شده که اگر تولید مشترک در کشور صورت گیرد، بابت این مسئله و همچنین واردات قطعات خودرو، تخفیف گمرکی تا سقف ۵۰ درصدی لحاظ خواهد شد که این مسئله ایجاد فساد می‌کند، زیرا هیچ وقت شاهد انتقال تکنولوژی توسط خودروسازان خارجی به کشور نبوده‌ایم و در واقع این موضوع در راستای حمایت از شرکت‌های پژو و رنو اجرایی می‌شود.

شما نظرتان را درمورد افزایش قیمت تعرفه خودروها در کامنت‌ها به ما بگویید.

برای عضویت در خبرنامه و شرکت در قرعه‌کشی از اینجا ثبت‌نام کنید:

  برچسب‌ها :
  دیدگاه شما

  ۳۰ comment
  1. Avatar ///mahdispd

   کارمون درومد دیگ به سانتافه باید سیصد میلیون پول بدیم
   کاش در مورد ورود خودرو های بنز که تو نمایشگاه تهران بودن و در مورد واردات یا عدم واردات خودروهای امریکایی هم صحبتی میکردید
   اقا خشایار خبری نداری؟؟

  2. Avatar پژمان

   هر گاه نام حمایت از تولید داخلی در خودرو شنیده میشه باید منتظر کاهش کیفیت تولیدات داخلی و افزایش قیمت باشیم چرا که وقتی رقابت نباشد و مردم مجبور باشند با پولی که دارند خودرو مشخصی بخرند تولید کننده ان خودرو مجبور نیست میفیت را رعایت کند . ای کاش حداقل کنترل کیفی تولیدات داخلی را پر اهمیت تر کنند.
   راستی یاد خرید تویوتا پریوس افتادم . وقتی این خودرو رو خریدم میگفتند طرح ترافیک رایگان اما مدت کمی بعد 50 درصد تخفیف خورد.
   نمیشود روی تصمیم مدیران کشور هیچ حسابی باز کرد . پس همه این تصمیمات تنها بازار را رو به افزایش قیمت و پر شدن جیب دارندگان خودرو پیش خواهد برد.
   ای کاش مسولین محترم بجای این همه تصمیمات اشتباه یکبار تن به حمایت همه جانبه از خودرو های پاک و هیبریدی دهند.
   ( اگر تصمیمات درست بوده که سال به سال نباید شاهد بدتر شدن وضعیت ترافیکی و الودگی میبودیم )

  3. Avatar علی

   بصورت اتفاقی یاد چندین هزار خودروهای کره ای که تو یک پارکینگ مربوط به سپاه افتادم و چطور بطور اتفاقی اینها با هم همزمان شدن و ثبت سفارش رو بستن که قیمتها بره بالا و بعد موقعی که حسابی بالا رفت اتفاقی ثبت سفارش باز میشه و بطور خلاصه ریدن تو بازار

  4. Avatar حبیب

   ارزش سرمایه ی پولدارها بیشتر و توان قشر متوسط کم تر می شود

  5. Avatar کاوه

   هر روز بدتر از دیروز
   یه طرح مرحومی بود که تو 5 دولت قبل قرار بود تعرفه‌ها کاهش پیدا کنه تا داخلی‌ها به خودشون بیان و کیفیتشون رو جهانی کنن.
   اما داخلی‌ها هی عقب موندن. الانم با این طرح باید غزل خداحافظی رسیدن داخلی‌ها به سطح جهانی رو خوند.
   معلومه وقتی رقابت نباشه، هر جنس بد کیفیتی که من تولیدکننده بدم مردم مجبورن بخرن، انگیزه‌ای برای افزایش کیفیت محصولاتم نخواهم داشت.

  6. Avatar siavash afkhami

   خیلی خوبه همه با هر نوع گرانی موافقیم

  7. Avatar امیر اسدی

   چیز جدیدی نیست، زیاد شنیدیم در مورد این مصوبه هایی که نتیجه شان پولدار تر شدن پولدار ها ، نگرانی قشر متوسط به بالا جامعه که میخوان زندگی خوبی در کشور خودشون داشته باشن و کاملا بی تاثیر در زندگی قشر متوسط و متوسط به پایین جامعه ( حدود ۹۰% مردم ایران ) .

  8. Avatar بدبخت متولد ١٣٧٨

   در يك كلام برنده اين تعرفه ها سايپا و ايران خودرو شدن
   تبريك ميگم بهتون تبريك فراوان ????????????????????????????????

  9. Avatar میثم

   بدبخت ملت… باید آشغال های ایرانی بخرند

   1. Avatar مجتبی ایرانی

    اشغال ایرانی که با این شرایط 100 درصد افزایش قیمت خواهد داشت . یکی به داد ما برسه

  10. Avatar باغ تالار

   مطالبتون خیلی عالیه

  11. Avatar حسین

   اونی که پول مفتی در اورده باشه میخره مهم نیست ولی اونی که زحمت کشیده باشه نمیخره تا قیمتها بیاد پایین به عبارتی تحریم کنیم خرید خودروهارو .باور کنید 2یا 3ماه ماشین سوار نشید هیچی ازتون کم نمیشه بعدش قیمتا میان پایین .حیف که جفت کلیه هاتونو میفروشید میرید میخرید ما چیمون از افغانستان یا عراق کمتره که باید 10 برابر قیمت ماشین سوار شیم

  12. Avatar شروین

   تنها چیزی که بعد از این حرف ها به ذهنم میرسه…

   متاسفم!

  13. Avatar س

   پس خودرو ساز های دخلی هم قیمت اشقال هاشون رو میبرن بالا
   ماشین هایی که مردم توکشور های همسایه با قیمت مناسب میخرن و سوار میشن واسه ما شدن رویا
   هم از خارج تحریم شدیم هم از داخل اینجوری تحریممون میکنن

  14. Avatar پدرام

   چرا گمرک خودرو های نیمه برقی رو برقی رو بر نمیدارن که راحت پولدارا بخرن ماشینه بنزینی کم شه ، این جا هم مطلبی ننوشته بود در این مورد!

  15. Avatar سامان

   حالا سوای از این، شما که گفتین نظر بدیم، اگر نظر واقعیمونو بنویسیم تایید هم میشه؟ فکر نکنم! :/
   امیدوارم البته..

  16. Avatar محمدی

   کسانی که تعرفه کالاهایی که با جان ما ایرانی ها رابطه مستقیم دارند را بالا میبرند و زمینه اجبار برای خرید خودروهای ناایمن و بی کیفیت را فراهم می کنند روزی پاسخگوی این خسارات سنگین به جان و مال ایرانیان خواهند بود.

  17. Avatar امیر محمد جعفری

   کارم از گریه گذشته است، به آن میخندم.

  18. Avatar سجاد

   تنها چیزی که از این خبر فهمیدم اینه که پول دار ها پول دارتر شدن، با دوبرابر شدن قیمت ماشیناشون
   و بدبخت بیچاره هایی مثل من هم داغون تر
   خط فقر رو کشیدن بالاتر دیگه با این مصوبه دادنشون

  19. Avatar هاشم

   از ماست که بر ماست!

  20. Avatar حمید

   کجای دنیا شب میخوابن صبح پامیشن 70 80 میلیون سود خالص گیرشون میاد؟؟ فقط ایران!

  21. Avatar مهدی

   والله هرجور حساب می کنیم باز با همین تعرفه های نجومی هم قیمتا جور در نمیاد. به عنوان مثال سانتافه که زیر 40000 هست میشه زیر 90 میلیون. تعرفه 100 درصد هم بگیریم باز میشه زیر 180 میلیون.
   پس این قیمتا از کجا میاد سیصد میلیون؟

   1. Avatar amir

    با چه نرخ دلار داری حساب میکنی؟ حتی با نرخ ارز مرجع هم حساب کنی 40 هزار دلار فی 3600 تومان میشود 144 میلیون تومان.. با تعرفه 100 درصد میشه 288 فارق از بقیه هزینه های متفرقه و سود و مالیات و پلاک گذاری و عوارض و غیره..

  22. Avatar amir2020

   قانون بازار همینه تا برای محصولی صف خرید هست میتوان به هر قیمتی فروخت این در مورد ساخت داخل در مورد خارجی ها هم وقتی یه نفر حاضره 10 برابر قیمت جهانی پول بده باید با اون قیمت بهش فروخت

  23. Avatar بهادر

   . پولدارها پولدارتر از دیروز
   . تعداد کثیری از قشر متوسط به قشر فقیر افزوده میشن
   . افزایش مرگ و میر
   . افزایش آلودگی هوا

   از عمده فواید این قانون!!

  24. Avatar محمد

   از اين تصميمهاي بيهوده واقعا خسته شديم

  25. Avatar مرتضی

   عیب نداره هر چقدر دلشون میخواد گرون کنن
   ما ملت همیشه در صحنه میخریم اونم با جون و دل!!!!!!!

  26. Avatar متین

   تکلیف ماشین های برقی و هیبرید توی قانون جدید چی میشه ؟

  27. Avatar MAMAD

   که چی؟
   اونی بخواد بخره میخره

  28. Avatar سعید

   یعنی یه تعداد ادم بیسواد شدن قانون گذار…… اخه حمایت از تولید داخلی یا بازی با جون مردم؟