جنگنده‌های ترکیه، بمب‌افکن سوخوی ۲۴ روسیه را سرنگون کردند

۳ آذر ۱۳۹۴ | ۱۷:۲۵ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

جنگنده‌های ترکیه ساعاتی پیش یک هواپیمای بمب‌افکن تاکتیکی سوخوی ۲۴ روسیه را سرنگون کردند. ترکیه ادعا می‌کند این هواپیما حریم هوایی‌اش را نقض کرده بود.

ظاهرا هواپیمای روسی توسط یک جنگنده‌ی «اف-۱۶ فالکن» ترکیه سرنگون شده است. سوخوی ۲۴ یک بمب‌افکن تاکتیکی است که توانایی رزمی هوا به هوای خیلی خوبی ندارد. منابع ترکیه‌ای اعلام کردند که هواپیماهای رهگیر این کشور در عرض ۵ دقیقه، ۱۰ بار به هواپیمای روسی هشدار داده‌اند که آسمان این کشور را ترک کند، با این حال خلبان‌های روسی به این هشدار‌ها بی‌توجه بوده‌اند. فیلمی که ظاهرا سقوط این هواپیما را نشان می‌دهد در خبرگزاری‌ها منتشر شده است. در این فیلم ایجکت خلبان‌های روسی و پایین آمدن آن‌ها با چتر نجات هم دیده می‌شود. با این حال طبق گزارش‌های رسیده، ظاهرا یکی از خلبان‌ها نتوانسته از حادثه جان بدر برد و کشته شده است. فیلم را می‌توانید از این‌جا ببینید.

     ‌‌

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که دیروز برای حضور در نشست سران کشورهای صادر کننده‌ی گاز در ایران بود، در واکنش به این خبر گفت که ترکیه از پشت به روسیه خنجر زده است. او این‌طور ادامه داد که هواپیما در عمق چهار کیلومتری خاک سوریه سقوط کرده و وقتی مورد اصابت موشک هوا به هوا قرار گرفته، یک کیلومتر در آسمان سوریه بوده است. پوتین گفت: «وقایع غم‌انگیز امروز پیامدهای بسیار جدی برای روابط روسیه و ترکیه خواهد داشت.»

هرچند که منابع ترکیه‌ای و روسی سقوط این هواپیما بر اثر اصابت موشک هوا به هوای اف-۱۶ ترکیه را تایید کرده‌اند، ولی شایعاتی در رابطه با سقوط سوخوی ۲۴ بر اثر برخورد موشک‌ دوش‌پرتاب زمین به هوا متعلق به تروریست‌های حاضر در خاک سوریه هم وجود دارد.

سوخوی ۲۴ یک بمب‌افکن تاکتیکی متعلق به دوران شوروی است

سوخوی ۲۴ یک بمب‌افکن تاکتیکی متعلق به دوران شوروی است

روسیه از ماه گذشته حملات گسترده‌ای را ضد تروریست‌های حاضر در خاک سوریه انجام داده است. تقریبا از زمان شروع حملات، ترکیه مرتب از نقض شدن حریم هوایی خود و اینکه هواپیماهای روسی از مرز سوریه به آسمان این کشور هم وارد می‌شوند، اعتراض کرده بود.

روسیه در حمله به مواضع تروریست‌ها در خاک سوریه، از هواپیماهای مختلفی مثل سوخوی ۳۴، سوخوی ۲۴، سوخوی ۳۰، سوخوی ۲۵ و البته بمب‌افکن‌های استراتژیکی مثل توپولوف ۹۵ و توپولوف ۲۲ استفاده کرده است. نیروی هوایی ایران هم چند فروند سوخوی ۲۴ در خدمت خود دارد. این هواپیما در سازمان ناتو با نام «فنسر» (Fencer) یا شمشیرباز شناخته می‌شود و در دهه‌ی ۶۰ میلادی، برای حمله‌ی دقیق به اهداف زمینی ساخته شد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. Avatar سپهر

  من جای روسیه بودم یه بمب اتمی مینداختم رو استامبول تا دیگه از این کارا نکنه

 2. Avatar mehr

  تاریخ شهادت میده که یک جنگ بزرگ در حد جنگ جهانی میتونه با چنین سناریوهائی شروع بشه. مثل اینکه دنیای سرمایه داری دوباره نیازمند یک بحران در حد جهانیه. خدا به بشریت رحم کنه.

 3. Avatar Nabi1990

  خدا خودش رحم کنه…
  این وقایع و خبرهای خاورمیانه رو که آدم میشنوه،ناخودآگاه به نتایج ترسناکی میرسونه…

 4. Avatar پژمان

  اگه حقیقت داشته باشه روسیه پدره ترکیه رو در میاره !
  ترکیه چقد دلش خوشه واسه روسیه پر رو بازی در میاره!!!
  تنها کشوری که آمریکا ازش میترسه روسیه هست

 5. Avatar برنارد

  ترکیه و گردوخان قبر خودشان را کندند

 6. Avatar فرید

  در نوع خودش اتفاق بسیار عجیبی‌ هستش البته با توجه به موضع گیری‌های چند سال اخیر‌ ترکیه به خصوص در مورد بحران به وجود اومده در سوریه چندان هم دور از ذهن نبود این رویارویی. شخصاً تا این حد پیشبینی‌ نمیکردم. کلا به نظرم کار اشتباهی‌ بوده از طرف ترکیه. امیدوارم تبعاتش در آینده به ضرر امنیت منطقه نباشه که متاسفانه اینجور داره نشون میده و پیش میره.