خداحافظی ابدی با دون سالیری؛ نقد و بررسی بازی Mafia 3

۲۲ آبان ۱۳۹۵ | ۲۱:۰۰ ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

معمولا در فصل بهار نمی‌توان چندان به آب و هوا اعتماد کرد؛ چرا که در یک چشم‌برهم زدن آسمان پر از ابرهای سیاه و تیره می‌شود و ناگهان باران شدیدی شروع به باریدن می‌کند. رگبار پردامنه‌ای که در بدو امر این‌گونه به‌نظر می‌رسد چندین ساعت و حتی چند روز به‌طول خواهد انجامید؛ اما در عمل شاید بیش از نیم ساعت هم به درازا نیانجامد. بازی مافیا ۳ (Mafia 3) هم دقیقا شبیه به یکی از همین رگبارهاست؛ شروعی محکم و طوفانی دارد و در آغاز این تصور را برای گیمرها پدید می‌آورد که تا پایان با یک بازی محکم و درگیرکننده روبرو هستند. اما این تصور خیلی زود رنگ می‌بازد و درست در همان نقطه‌ای که گمان می‌رود مافیا۳ میخ خود را محکم بر زمین کوبانده است، رگبار پردامنه پایان می‌یابد و پس از کنار رفتن ابرهای طوفانی از فراز آسمان شهر نیوبوردو، آفتاب شروع به تابیدن کرده و همه‌چیز کاملا عادی و معمولی جلوه می‌کند.

 

آتش انتقام

داستان بازی مافیا ۳ ماجرای یک انتقام‌‌ خونین درسال ۱۹۶۸ میلادی را روایت می‌کند. انتقام سختی که قرار است به دستان خشمگین لینکلن کلی رقم بخورد؛ جوان تنومند و سیاه پوستی که به‌تازگی از جنگ ویتنام به خانه بازگشته و قصد دارد کسب و کار خانوادگی خود در شهر نیوبوردو، که با الهام از منطقه‌ی نیواورلینز در دنیای واقعی طراحی شده است، را ادامه دهد. خانواده‌ی لینکلن اعضای یک باند زیرزمینی هستند که به باند سیاه موسوم‌اند و سرپرستی او را از دوران کودکی برعهده داشته‌اند. کسب و کار اصلی‌ آ‌ن‌ها را فعالیت‌های غیرقانونی و پنهانی تشکیل می‌دهد و این همان کاری است که لینکلن از دوران جوانی به آن مشغول بوده است. اوضاع هنگامی برای قهرمان ما تیره و تار می‌شود که در پی مواجه شدن او با دسیسه‌ای سازمان یافته و کشمکش‌های مربوط به یک سرقت بزرگ بانک، اعضای خانواده‌اش قلع و قمع می‌شوند و او در صدد انتقام از مسببان این کار یعنی اعضای باند ایتالیایی مارکانو بر می‌آید. اگرچه ماجرای انتقام خونین لینکلن روایتی تازه و بکر محسوب نمی‌شود و پیش از این هم نمونه‌های مشابه با آن را در آثار مختلفی نظیر فیلم‌های سینمایی یا بازی‌های کامپیوتری، فراوان دیده‌ایم، اما وجود عوامل مهمی نظیر شخصیت‌پردازی خوب و دیالوگ‌های قدرتمند موجب شده‌اند تا داستان این بازی، به‌خصوص در بخش‌های ابتدایی آن، به هیچ‌وجه تکراری و خسته‌کننده جلوه نکند. بهره‌گیری از روایت غیرخطی و مستندمحور برای بازگویی رویدادهای مافیا ۳ هم موجب قوام بخشیدن هرچه بیشتر به داستان این اثر شده و با وجود شباهت‌های موجود میان شخصیت‌ اصلی داستان این بازی با قهرمان داستان مافیا ۲ (به عنوان مثال بازگشت هر دوی آن‌ها از جنگ در ابتدای داستان)، نوع روایت خاص داستان مافیا ۳ این بازی را متمایز از نسخه‌ی پیشین سری مافیا می‌سازد.

مافیا۳ شما را در نقش لینکلن کلی قرار می‌دهد. یک دورگه‌ی ایتالیایی-دومینیکنی یتیم که توسط اعضای باند سیاه (Black) پرورش یافته و در پی گرفتن انتقام خون آنان از خانواده‌ی مافیایی مارکانو است.

تکراری و کسل‌کننده

با وجود بهره‌مندی مافیا ۳ از داستانی قابل قبول، گیم‌پلی این بازی آن‌چنان که باید بخش داستان را همراهی نمی‌کند و در نهایت به اصلی‌ترین پاشنه‌ آشیل این بازی تبدیل می‌شود. البته ماموریت‌های اصلی مافیا ۳ روند جذابی دارند و محرک خوبی برای دنبال کردن داستان این بازی محسوب می‌شوند. اما بخش مکمل آن‌ها یعنی ماموریت‌های جانبی، از طراحی یکنواختی بهره می‌برند و از آن‌جا که انجام این ماموریت‌ها بخش مهم و گسترده‌ای از گیم‌پلی مافیا ۳ را تشکیل می‌دهد، ساختار تکراری آن‌ها انسجام این بازی را از بین برده و ریتم مناسب گیم‌پلی آن را از تک و تا انداخته است. هدف اصلی ماموریت‌های جانبی مافیا ۳ بر آزادسازی مناطق ده‌گانه‌ی شهر نیوبوردو توسط لینکلن به موجب از بین بردن باندهای مافیایی حاکم بر این مناطق استوار شده است و بدون آن‌که هیچ تغییری در روند انجام آن‌ ایجاد شود تا پایان بازی ادامه می‌یابد. این ضعف هنگامی بیشتر خودنمایی می‌کند که بدانیم انجام ماموریت‌های اصلی مافیا ۳ در گرو تکمیل ماموریت‌های فرعی و جانبی آن است و بدون انجام این ماموریت‌های تکراری و خسته‌کننده نمی‌توان ماموریت‌های اصلی مافیا ۳ را آزاد کرد. بنابراین گیمرها خیلی زود خود را گرفتار در چرخه‌ای تکراری می‌یابند و به‌تدریج از حضور در شهر نیوبوردو دل‌زده می‌شوند.

در کنار رویارویی مستقیم با دشمنان از طریق استفاده از سلاح گرم یا مبارزه با دست خالی، از پا درآوردن آنان به‌شکل مخفیانه نیز در این بازی امکان‌پذیر است.

با وجود ضعف‌های موجود در گیم‌پلی مافیا ۳، این بازی استفاده‌ی بسیار بهتری از ساختار دنیای باز خود ‌به‌نسبت نسخه‌ی قبل کرده است. برخلاف بازی مافیا ۲ که با وجود یدک کشیدن نام Open World روندی نسبتا خطی را در بخش داستان و گیم‌پلی دنبال می‌کرد، مافیا ۳ از این آفت مهم مصون مانده است و در صورت بهره‌ بردن از ماموریت‌های فرعی متنوع و جذاب می‌توانست به یک بازی خوب با ساختار Open World قابل قبول تبدیل شود. به‌خصوص که بخش‌هایی نظیر مخفی‌کاری، مبارزه با اسلحه‌های گرم و سرد، مراوده با همراهان برای مدیریت مناطق مختلف آزاد شده در نیوبوردو و رانندگی در طول شهر به خوبی در این بازی طراحی شده‌اند و در صورت تلفیق مکانیزم‌های مذکور با مراحل جانبی متنوع نتیجه‌ی کار می‌توانست بسیار بهتر باشد. در مجموع گیم‌پلی مافیا ۳ شباهت فراوانی به بازی Just Cause 3 دارد. به این معنی که در مافیا ۳ نیز همانند سومین نسخه از سری Just Cause  باید برای آزاد کردن مراحل اصلی به انجام اجباری ماموریت‌های جانبی پرداخت و ذات خسته‌کننده‌ی مراحل فرعی، شیرینی تجربه‌ی ماموریت‌های اصلی را در کام گیمرها تلخ می‌کند.

یکی از نکات مثبت مافیا ۳ بهره‌گیری مناسب این بازی از رویدادهای تاریخی دهه‌ی ۶۰ میلادی است. به عنوان مثال مواردی نظیر تبعیض‌ نژادی، که در آن‌ زمان در ایالت‌های جنوبی امریکا به‌وفور مشاهده می‌شد، به‌خوبی در داستان و گیم‌پلی این بازی پیاده‌ شده‌ است.

شهر رنگ‌پریده

رقم خوردن ماجراهای مافیا ۳ در دهه‌ی ۶۰ میلادی، تلاش سازندگان این بازی برای وفاداری کامل به بازه‌ی تاریخی مذکور را در پی داشته است. هدفی که در مجموع به‌شکل موفقی در دو بخش شنیداری و گرافیک‌ هنری این بازی محقق شده است. به هنگام حضور در کافه‌ها و رستوران‌‌های نیویوبوردو یا هنگام رانندگی در طول شهر و از رادیو، موزیک‌های کلاسیک دهه‌ی شصت به‌گوش می‌رسند و صدای آشنای خوانندگانی نظیر الویس پریسلی و جیمی هندریکس حال و هوای آن دوران را به‌خوبی بازتاب می‌دهد. موضوعی که با نوع طراحی گرافیک‌ هنری این بازی کاملا سازگار و هماهنگ به‌نظر می‌رسد. در واقع علاوه بر بازسازی کامل شمایل اتومبیل‌ها، فضای شهر نیوبوردو و رخت و لباس ساکنان شهر در بازی مافیا ۳ با همان حال و هوای قدیمی، استفاده از تم کدر و رنگ‌پریده برای به تصویر کشیدن جزییات این بازی نیز به خوبی توانسته وجه تاریک و پرآشوب اواخر دهه‌ی ۶۰ میلادی در ایالت‌های جنوبی امریکا را بازتاب ‌دهد.

از جمله نکات مثبت گرافیک ‌فنی مافیا ۳ می‌توان به طراحی خوب مدل صورت شخصیت‌ها و انیمیشن‌های مربوط به آن‌ اشاره کرد.

با وجود نمایش قابل‌ قبول بازی مافیا ۳ در دو بخش شنیداری و گرافیک‌ هنری، گرافیک فنی این بازی رویکردی دوگانه را برابر مخاطب خود در پیش می‌گیرد. هنگام نظاره کردن شهر نیوبوردو و جزییات آن از فاصله‌ای دور همه چیز خوب و مناسب جلوه می‌کند. به‌خصوص شب‌ هنگام که بازتاب نور از سطوح مختلف جلوه‌ای دوچندان زیبا به دورنمای شهر می‌بخشد و سوسوی چراغ اتومبیل‌ها و ردی که در دل تاریکی از خود به‌جا می‌گذارند چشمان مخاطب را نوازش می‌دهد. دقت در طراحی چهره و مدل شخصیت‌های حاضر در این بازی به همراه انیمیشن‌های مناسبی که از آن بهره می‌برند هم موجب شده تا ساکنان شهر نیوبوردو به قدر کافی زنده و پویا جلوه کنند. اما مشکل این‌جاست که برای شکل دادن به ظاهر بسیاری از مدل‌ها نظیر در و دیوار یا برخی اتومبیل‌ها (به‌عنوان مثال وانت‌های ‌استیشن) از وجود بافت‌های کم جزییات و بی‌کیفیت استفاده شده است. بافت‌هایی که به‌هنگام حضور گیمر در بسیاری از محیط‌های باز شهر نیوبوردو با تاخیر بارگذاری می‌شوند و از این زاویه نیز به مشکل مشابه در بازی جاست‌کاز ۳ شبیه است. در واقع کاستی‌های موجود در بخش گرافیک‌ فنی مافیا۳ تنها با نگاهی نزدیک به شهر و دقیق‌تر‌ شدن به جزییات محیط این بازی خود را به رخ مخاطب می‌کشند. این موضوع هنگامی ملموس‌تر می‌شود که بخواهیم بازی مافیا ۳ را کنار برخی از آثار هم‌سبک نظیر GTA 5 قرار دهیم. نسخه‌ی پنجم از سری GTA اگرچه در هنگام انتشار برای پلتفرم‌های نسل هفتمی عرضه شد و پس از آن گام به نسل هشتم نهاد، اما در زمینه‌ی استحکام گرافیک‌ فنی بسیار پیش‌روتر از بازی مافیا ۳ جلوه می‌کند. نکته‌ای که در کیفیت هوش مصنوعی این دو بازی نیز مشاهده می‌شود و قیاس هوش مصنوعی شخصیت‌های فرعی حاضر در مافیا ۳ و GTA 5 با یکدیگر، حکم به برتری بی‌چون و چرای نسخه‌ی پنجم از سری GTA می‌دهد. در مجموع اگر بخواهیم به‌قدر کافی از جزییات گرافیکی بازی مافیا ۳ لذت ببریم، بهتر است همان کاری را انجام دهیم که هنگام خوردن کله‌پاچه انجام می‌دهیم؛ یعنی به جزئیات کاری که در حال انجام آن هستیم دقیق نشویم و تنها آن کار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پایان برسانیم!

12

بازی مافیا ۳ بسیار خوب و طوفانی آغاز می‌شود و به موجب برخورداری از داستان و شخصیت‌های اصلی و فرعی قابل‌قبول، توان همراه ساختن مخاطب خود تا پایان را دارد. با این‌حال پس از سپری شدن مراحل مقدماتی، جذابیت این بازی اندک‌اندک رنگ می‌بازد و آفت تکرار کل بخش گیم‌پلی را به تسخیر خود درمی‌آورد. در واقع همان‌گونه که نسخه‌ی ‌دوم از سری مافیا به موجب بهره‌مندی از ساختار خطی و عدم استفاده‌ی درست از المان‌های دنیای باز نتوانست آن‌گونه که باید درخشان و تاثیرگذار جلوه کند، بازی مافیا ۳ هم از تکراری بودن روند گیم‌پلی خود بسیار لطمه خورده است و در مجموع نتوانسته به یک بازی صددرصد جذاب تبدیل شود. به این ترتیب هر دو عنوان دوم و سوم از سری مافیا بسیاری از پتانسیل‌های خود را حین عمل از دست رفته می‌بینند تا هواداران این مجموعه همچنان در این حسرت باقی بمانند که چرا پس از انتشار عنوان نخست از سری مافیا، دنباله‌های این مجموعه نتوانستند آن شکوه و جلال گذشته را تکرار کنند.

نام لاتین بازی: Mafia 3

تهیه‌کننده: ۲K Games

سازنده: Hangar 13

سبک:اکشن ماجرایی

پلتفرم: Xbox One، PS4، PC

‌‌‌‌امتیاز: ۵/۳

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۰ دیدگاه
 1. Avatar امیر

  منم مثل تو بودم ولی وقتی بازیش کردم نظرم عوض شد.
  از اون بازی هاییه که هیچ وقت نباید بازیش کرد.
  خدای باگ ها

 2. Avatar Amir-721

  سلام دوستان
  به نظر بنده مافیا ۱ بهترین بازی دنیاست
  چون توی زندگی هم بهمون درس میده
  و اینکه من وقتی پالی توی اون مردخیلی ناراحت شدم
  همین

 3. Avatar Ahmad reza

  سلام رو سیستم من اجرا میشه
  رم۶
  ویندوز۱۰و۶۴بیت
  سی پی یو gt3420
  گرافیک۴

 4. Avatar صمد

  با سلام و خسته نباشید
  مافیا ۳ شنیدم ۶۴ بیتی است، سیستم کامپیوتر من ۳۲ بیتی، آیا ۳۲ بیتی مافیا ۳ ساختند.
  لطفاً جواب دهید………………….

 5. Avatar ali0662

  سلام نسخه جدید مافیا۳ روی سیستمم جواب میده روی حداقل بذارمش بدون لگ و صحنه آهسته و …. gp:2gb 630gt cpu:cori3 2100 ram:6gb
  ممنون میشم پاسخ بدید

 6. Avatar امیر

  از نظر من مافیا ۲ از همه بهتره ولی هرکسی یه نظری داره حالا شاید یکی بگه مافیا ۳ یا ۱

 7. Avatar nfs3forever

  ممنون از بررسی ولی من هنوز شک دارم که بخرم یا کلا از خیرش بگذرم ؟

 8. Avatar کاربر مافیا 3

  دوستان امروز که دارم این کامنت رو می نویسم کلی آپدیت اومده برای بازی و هر سه تا dlc هم اومده ، در یک کلام باید بگم دلیل عدم مؤفقیت مافیا ۳ و بعضی از بازی های دیگه در بدو لانچ سیاست های پولی و مالی سازندگان و ناشران درباره ی بازی هاست که میان بازی رو تیکه تیکه میفروشن تا از فروش dlc ها و سیزن پس سود دوباره به دست بیارن! این روش هم دیگه عادی شده در دنیای گیم
  حتمن با dlc ها بازی کنید می بینید که چقدر روند بازی بهتر و جذاب تر میشه و دیگه تکراری نیست! کلی ویژگی و شهر جدید اضافه می کنه dlc ها
  فقط جایی هست که داستان کامل مافیا ۳ رو با حزئیات تمام فارسی نوشته باشه ؟!

 9. Avatar کامران

  مافیا ۲ یه شاهکار هنری بود ه وهست که مسیر خیلی از بازی هارو تغییر داد
  واما مافیا ۳ من این بازی رو تموم کردم این بازی هم ‍‍‍‍ پروژه عظیمی بود
  محاسن: مپ این بازی بسیار گسترده هست- گرافیک عالی است -موسیقی ها شاهکار هستند -کپچرهای عالی و جذاب هستند-
  معایب: محیط بازی تیره تار است بطور مثال افق و اسمان همیشه گرفته و تاریک است -در مافیا۲ بعد از طی هر چپتر سیو میشد و دوباره میتونستیم هر چپتری که مور علاقه بود انتخاب و بازی کنیم ولی مافیا ۳ از اول تا اخر باید بری اگر اشتباهن در وسط بازی نیو گیم را انتخاب کنی تمام مراحلی که رفتی از دست میره و باید از اول شروع کرد -توی شهر ۹۹ درصد مردم سیاهپوست هستند ولی خلافکارها و پلیس سفید پوست هستند -در مافیا ۲ خیلی از مراحل با کمک جو و هنری انجام میشد که واقع گرایانه تره ولی در مافیا ۳ تنها یی – ‍ کلا شخصیت پردازی لینکلن خیلی ایراد داره بطور مثال کسیکه از حقوق سیاهان دفاع میکنه نباید در بازی اجازه ضرب و شتم سیاهان و مردم اذاری تو خیابون رو داشته باشه به طور کلی این بازی مخلوطی از جی تی ا و مافیا ۲ هست که رفتن به سمت جی تی ا بهش صدمه زده .

  1. Avatar کاربر مافیا 3

   (بطور مثال کسیکه از حقوق سیاهان دفاع میکنه نباید در بازی اجازه ضرب و شتم سیاهان و مردم اذاری تو خیابون رو داشته باشه )
   درباره ی این بخش کامنت تون باید بگم که همچین ایده ای برای یک بازی ow درست نیست ! و در هیچ کدوم از دو نسخه ی قبلی هم شبیه این رو نداشتیم، از نظر من که نباید مافیا ۳ رو یک بازی تمامن در دفاع از سیاه پوست ها دونست!بازی خواسته از این تم استفاده کنه اما اصل بازی همون چیزی هست که از مافیا باید انتظار داشته باشیم، آیا واقعن لینکن کلی فردی کاملن مثبت و پاک بود؟! وقتی از مغازه ای سرقت می کنم و صاحب مغازه رو میزنم از خودم میپرسم که آیا این بازی میخواد از حقوق سیاه پوست ها دفاع کنه؟! خب اینجا که شخصیت سیاه پوست منفی و مزاحم هست! اما اصلن درست و جالب نیست یک بازی رو بخواهیم صرفن برای موضوع هایی مثل دفاع از حقوق بشر و حقوق. رنگین پوست ها و غیره دونست چون رسالت اصلی بازی سرگرمی هست برای مثال در GTA sa هم شخصیت سیاه پوست مثل بقیه ی GTA ها آزاد بود ! و این هم باید بگم که ow بودن بازی در فروش بازی قطعن تأثیر مثبت داره

 10. Avatar Hossein

  بنظر من مافیا ۳ عالیه من ۲ رو تموم کردم واقعا خوب بود ولی ۳ ی چیز دیگس شاید بد بگن ازش ولی منکه باش حال کردم مخصوصا تکنیک های کشتارش ک عالیه????

  1. Avatar امیر

   اتفاقا من با ۲ بیشتر حال کردم.
   حالا درسته میگن مافیا ۱ بهتر بوده از همشون.
   ولی مافیا ۲ خیلی قشنگ و احساسی بود. مثلا مرحله آخر اون لحظه که جو رو میکشن… قشنگ با شخصیت های داستان و ویتو ارتباط میگرفتی. ولی مافیا ۳ علیرغم اینکه داستان قشنگی داره و به نظرم اون قضیه گیم پلی اونقدر ها هم توش بد نیست ولی به پای ۲ نمیرسه

 11. Avatar AM

  بهترین بازی تو مافیا ها که مافیای ۲ بود ,اما مافیای ۳ واقعا داستان مافیایی داشت ,اینو می فهموند که گانگستر ها تابع قانون های خودشونن مثلا اونجا که لینکن ,ویتوو رو کشت من ناراحت شدم اما این به جذابیت بازی افزود , مافیای ۳ خیلی ایتم های قشنگی در اختیار پلیر گزاشته بود و من که شخصن راضی بودم اما بازم میگم که مافیای ۲ تکرار نشدنیه و حیچ بازی ایو به زیبایی مافیا ۲ ندیدم

  1. Avatar کاربر مافیا 3

   البته کشتن ویتو و اون دوتا ی دیگه جزو داستان اصلی نیست و میتونید هر سه رو زنده نگه دارید تا پایان

 12. Avatar حمید

  ازکدوم سایت میشه مافیا۱ رو دان کرد چون من عاشقشم!@#$%^&*)

 13. Avatar ايوب

  بازی حوصله آدمو سر میبره
  هر چند من پلاتینیومشو گرفتم

 14. Avatar محمد سلطانی

  مافیا با دوبله ی دارینوس، فراتر از کلمه ی “بینظیر” بود

 15. Avatar عرفان

  خداییش مافیا ۲ هم بازی فوق العاده خوبی بود و توش به همه ی جزئیات گیم پلی بازی توجه شده بود و داستان خوبی هم داشتش.

 16. Avatar عرفان

  بفرما از بس گفتید مافیا ۲ به درد نخوره تا این که کلا گند زده شد به قسمت سومش!

 17. Avatar Reza

  امکان نداره هیچ مافیایی اون شکوه و جلال گروه تام و دون سالیاری رو برگردونه مافیا ۲ اگرچه داستان خوبی داشت ولی زود تموم شد اگرچه به گرد پای مافیا ۱ هم نمیرسید ولی این دیگه زد تو همه چی….خراب کرد کلا نسخه مافیا دیگه بازی کردن نداره…واقعا هیچ چیز به اندازه آخر بازی مافیا ۱ گیمر رو تحت تاثیر قرار نمیده…
  یعنی واقعا دون سالیاری بهمون سلام رسوند…

 18. Avatar میثم

  من از مافیا ۱ بازی کردم
  مافیا یک واقعا تجربه تکرار نشدنی ای بود و عاشقش بودم
  اما مافیا ۲ داستان بسیار کوتاهی داشت و همین بزرگترین ضعفش بود
  مافیا ۳ اصلا داستان نداره! فقط انتقام و کشتن الکی!!!! هیچ جذابیتی نداره. نمیشه نوع رانندگی رو عوض کرد . نمیشه لباس شخصیتت رو عوض کنی یا ماشین هاتو سیو کنی تو گاراژ یا ماشینتو اسپرت کنی یا تعمیرات کنی
  نمیتونی صندوق عقب یا داخل موتور ماشینتو ببینی
  عملا جزئیات به کلی فراموش شده. حیف لقب مافیا که برای این بازی اومده
  همه کارکتر های مافیا یه زندگی واقعی رو روایت میکردن و شما باهاش زندگی میکردی اما این بازی فقط یه سیاه پوست بی فکر هستی که ادم میکشی
  من که خیلی تو ذوقم خورد
  خیلی خیلی

  1. Avatar امیر

   داداش دیگه داستان ۳ که قابل قبوله.
   ماشینشم با کاساندرا میشه یه جورایی اسپرت کرد با آپدیت و اینا. ولی نه به اندازه جی تی ای.
   بعد هم لباس شخصیت عوض میشه که داداش.
   البته داستانش هم مشکلاتی داره که باعث شده خود شخصیت غیر قابل ارتباط بشه. با ویتو اصلا یه همچین مشکلی نداشتیم. مثلا چطوری یارو میخواد بره تک و تنها یا حالا با سه تا رفیق کل شهر رو بزنه مال خودش کنه. باز جالب تر اینه که چرا ویتو با اون تجربه راضی میشه که به یه جوون کله شق کمک کنه.

 19. Avatar امین

  تم بی روح و الکی ای داره. کلا کشش نداره بازیش و زود خسته کننده میشه .

 20. Avatar مهران

  حیف من عاشق مافیام. مافیا یک و دو رو دروغ نگفته باشم ۱۰-۱۲بار از اول تا آخرش بازی کردم و عاشقشم. دیالوگ ها و داستانشو ریز به ریز حفظم.حیف، حیف که سیستم قابل قبولی برای اجرای مافیا۳ ندارم. ????????????????????

 21. Avatar حسين

  علف باس به دهن بزی شیرین باشه
  من که عاشق مافیا ٢ و ٣ هستم
  کاری هم به نظر مردم ندارم
  خودم مهمم و حالشو می برم

 22. Avatar عماد

  از اونجایی که خیلی وقته دارم gta v رو بازی میکنم با ورود به بازی mafia 3 نا خودآگاه فکر کردم که نسخه ی کپی شده و نا مرغوب جی تی ایه. واسه همین یکم تو ذوقم خورد و زیاد نتوستم بازی رو ادامه بدم. به نظرم بازی نوآوری و جذابیت خاصی نداره که بتونه ساعت ها آدم رو میخکوب کنه

  1. Avatar امیر

   داداش اینطوری باشه که واچ داگز هم کپی جی تی ایه. بازی اپن ورلد همینه دیگه.
   اتفاقا به نظر من المان های زیادی از اساسین گرفته بود. مثل سوت زدن(که با همون دکمه T اساسین بود) و این Vision که یه چیزی تو مایه های Eagle Vision اساسین هست(اونم تو جفتشون با دکمه V میاد).

 23. Avatar مسعود

  مافیا فقط همون شماره اول که واقعا در زمان خودش بسیار عالی بود اونایی که نسخه اول را بازی کردن میدونن چی میگم من که باهاش زندگی کردم

 24. Avatar محمد قاسمی

  من الان رو پلی۴ بازی میکنم خیلیم عالیه

 25. Avatar مجتبی

  خیلی دوست داشتم مافیا ۳ رو بازی کنم،ولی هیف سیستم خوبی برای اجرایی این بازی ندارم.