مشاور عالی وزیر صنعت: تولید پژو ۴۰۵ و پراید تا پایان امسال متوقف می‌شود

۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۰ ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بهروز ریاحی مشاور عالی وزیر صنعت در بازید از غرفه خبرگزاری تسنیم در ۲۲ نمایشگاه مطبوعات  و خبرگزاری ها اظهار کرد:  شورای سیاست گذاری خودرو در دولت یازدهم هر دو هفته یک بار تشکیل جلسه می‌دهد  و اقدام به بررسی  وضعیت کمی و کیفی خورد ها می‌کند.

وی افزود: در مقایسه با سه دهه قبل پیشرفت های در صنعت خودرو کشور داشته‌ایم اما هنوز نظر مردم را جلب نمی‌کند.

ریاحی گفت: بیشترین گلایه‌های مردم از خودرو سازان در  بخش خدمات پس از فروش است و در خصوص قطعات و مدت خواب خودرو برای تعمیر نارضایتی های زیادی وجود دارد.

مشاور عالی وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بخشی از این مشکلات ما به قطعه سازان بر می‌گردد، البته طراحی  و تنوع تولید موجود نیز دچار مشکل است.

ریاحی گفت: با توجه به نیازی که برای تامین قطعات داریم، به شکل مطلوبی نتوانسته‌ایم  قطعه سازان را بر اساس استاندارد های  موردنظر هماهنگ کنیم، هرچند برخی خوب کار کرده‌اند و استانداردهای ما را رعایت می‌کنند.

“سنسور بنزین ۴۰۵” و “شیشه بالابر پراید” بیشترین شکایات مردمی را به خود اختصاص داد

وی درباره خودروهای که بیشترین ایرادات فنی را دارند تصریح کرد: دو قطعه “سنسور بنزین خودرو پژو ۴۰۵” و “شیشه‌بالابر پراید” بیشترین گلایه‌های مردمی را به خود اختصاص می‌هد.

ریاحی اضافه کرد: سنسور پژو ۴۰۵ سوخت‌رسانی موردنظر را برای این خودرو به شکلی مناسبی نداشته است به‌طوری شکایت ها در این خصوص بسیار زیاد است و از هر ۱۰ خودرو تولیدی ما ۶ خودرو با این مشکل مواجه بودند.

وی تصریح کرد: در خودروی پراید نیز از هر ۱۰ خودرو تولیدی ۳ تا ۴ خودرو ما با مشکل شیشه بالا بر مواجه بود، به همین منظور پروژه ای برای بهبود در این خصوص تعریف شد و اکنون از هر ۱۰ خورد تنها یک خودرو مشکلات این‌چنینی دارد.

ریاحی گفت: تا پایان سال ۹۵ خودروهای پراید و پژو ۴۰۵ از خط تولید باید خارج شوند.

وی اظهار داشت: به صنعت موتور سیکلت  در ۱۰ سال گذشته، بیشتر از حد مجاز مجوز داده‌ شده است و  برخی  تولیدکنندگان در زمینه آلایندگی و کیفیت استانداردها موجود را پاس نمی‌کنند.

ریاحی گفت: آیین‌نامه کیفیت در این خصوص نوشته  و به موتورسازان ارائه‌ و پروانه برخی از آنها نیز ابطال‌شده است اما با توجه به اینکه این وسیله برای امرارمعاش  و تردد در شهرهای بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، برخوردها در این خصوص محتاطانه صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه  تا پایان سال انتظار داریم حداقل ۳۰ درصد خط تولید موتور سکیلت‌های کاربراتی کاسته شود ، تصریح کرد:  امیدورایم که در سال‌های آینده خط تولید موتور سیکلت‌های کاربراتی  به طور کامل از رده خارج  شوند.

۲ خودرو ساز بزرگ گشور تمام استاندارد‌های کیفی را پاس نمی‌کنند

ریاحی گفت:خودرو در کشور ۵۵ استاندارد اجباری دارد که ۵۱ مورد در خصوص خورد خودرو و ۴ مورد در خصوص آلایندگی است، اما خودرو های ۲ خودروساز بزرگ کشور تمام استانداردهای کیفی را پاس نمی‌کنند.

وی تصریح کرد:خودروهای وارداتی و تولید داخلی  این ۵۵ استاندارد را باید بتواند پاس کنند که در دو خورد ساز مطرح ما  و خورد وهای مونتاژی این وضعیت موردبررسی قرار می‌گیرد.

پروانه‌های نمایندگی‌های بد رفتار را باطل می‌کنیم

ریاحی گفت: برخی از استاند‌اد های ما در خصوص خودرو‌های چینی مونتاژ شده در کشور نیز صدق نمی‌کند و  حتی در مواردی خودروهای وارداتی نیز این مشکلات را دارند.

وی افزود: مردم زمانی که  خودرو های خود را به درب نمایندگی برای خدمات پس از فروش می‌برند برخوردهای مناسبی با آنها صوت نمی‌گیرد این امر باعث شده است که تعداد زیادی از پروانه‌های نمایندگی‌ها در استان‌ها باطل‌شود.

ریاحی گفت: باید اذعان داشت که ایران به آن شکل خودرو ساز نیست و  کار خود را با مونتاژ شروع کرده‌است، البته اکنون  برخی از خودرو های ما تا ۹۰ درصد اکنون ساخت داخل شده‌اند.

وی در پایان اظهار داشت: در سال ۹۲ ایران ۱۷ تولیدکننده بزرگ خودرو در دنیا بوده است که این رتبه اکنون به ۱۹ رسیده است و ما ۲ پله تزلزل داشته‌ایم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

‌‌‌‌

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ comment
 1. Avatar آرش

  کلا هرچی خودرو پراید مثله 132 131 111 … از خط تولید حذف میشن ؟
  اگه 405 و پراید از خط تولید حذف بشن پس میخوان چه خودرویی رو جایی گزین این خودرو ها کنن؟
  با این کار ممکنه قیمتاش شکسته بشه ؟ یا یه ماشین بهتر با قیمتاشون جایی گزین بشه؟

 2. Avatar ami

  من که باورم نمیشه ساخت پراید متوقف بشه:|

 3. Avatar Amir

  سلام و خسته نباشید
  خدا کنه این دروغ راست باشه
  طی سی سال گذشتهتمام کشور ها دارن باقیمت پراید بهترین ماشین هارو میدن بیرون به جز ایران…
  تا چند سال دیگه پارکینگهای پرایدو 405خالی نمیشهم که بخوان به فکر جایگزین بیفتن

 4. Avatar دانیال

  خیلی خیلی خوبه اما جای گزین ؟

 5. Avatar مهران

  انگار فقط پراید حذف میشه، بقیه مشتقاتش 111 131 132 141 وانت و… باقی میمونن
  الکی دلمون خوشه!!!!!!

 6. Avatar سینا

  سال 91ماشینی از سایپا تحویل گرفتیم.قرار شد برای سرویس اولیه در کیلومتر2500به نمایندگی بریم.وقتی رفتیم با وجود اینکه کیلومتر2500نشون میداد کامپیوتر3000نشون میداد .وقتی اعتراض کردیم گفتن باید میدونستین.از کجا و چطور با ما ربطی نداره.به همین راحتی کارت گارانتی باطل شد!””””خدمات پس از فروش طلایی!!!!!!””””