استفاده از اندروید اتو و اپل کارپلی ، خطرناک‌تر از مصرف الکل

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
اندروید اتو و اپل کارپلی

هر روز فناوری‌های تازه‌ای برای استفاده در خودروها معرفی می‌شوند که هدف آن‌ها ایجاد ایمنی و رفاه بیشتر برای سرنشینان خودروهاست. در طی دهه گذشته شاهد گسترش استفاده از تجهیزاتی همچون رادار نقطه کور، دوربین‌های نظارتی، کروز کنترل انطباقی و بسیاری ویژگی‌های ایمنی جدید بودیم که ضریب امنیت خودروها را به شدت افزایش داده‌اند.

در عین حال امکانات رفاهی خودروها نیز پا به پای تجهیزات ایمنی پیشرفت کرده‌اند. این مساله گاهی اوقات نگرانی ایجاد می‌کند، چرا که استفاده از تجهیزات رفاهی جدید در خودروها ممکن است باعث حواس‌پرتی راننده شده و حادثه ایجاد کند. موسسه ایمنی IAM‌ بریتانیا، در پژوهشی به این موضوع پرداخته و ثابت کرده که استفاده از سیستم‌های اندروید اتو و اپل کارپلی هنگام رانندگی، می‌توان از مصرف الکل نیز خطرناک‌تر باشد.

ادعای موسسه IAM‌ در ابتدا عجیب به نظر می‌رسد چرا که سیستم‌های چندرسانه‌ای سال‌هاست در خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این وجود طبق تحقیقات این موسسه استفاده از رابط کاربری‌های اندروید اتو و اپل کارپلی موجب می‌شود تا زمان واکنش راننده به شدت کاهش یابد. تاثیر این دو رابط کاربری بر زمان واکنش راننده بسیار بیشتر از مصرف الکل، ارسال پیام کوتاه، استعمال مواد مخدر و صحبت کردن با تلفن همراه بوده است. در این پژوهش فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی نیز همکاری کرده و نتایج جالبی از آن حاصل شده است. برای مثال تحقیقات موسسه IAM نشان داد هنگامی که رانندگان از رابط کاربری اندروید اتو یا اپل کارپلی استفاده می‌کنند، تا حدود ۱۶ ثانیه از مسیر پیش‌رو غافل هستند. اگر فرض کنیم که خودروها در آزادراه با سرعت متوسط ۱۱۲ کیلومتربرساعت حرکت می‌کنند، این ۱۶ ثانیه معادل طی کردن ۵۰۰ متر از مسیر است.

اندروید اتو و اپل کارپلی

آمار سخن می‌گویند!

مطابق این پژوهش، رانندگانی که الکل مصرف می‌کنند، ۱۲ درصد نسبت به حالت عادی واکنش کندتری نشان می‌دهند. این کاهش در مورد مصرف حشیش ۲۱ درصد بوده و در مورد ارسال پیام کوتاه حین رانندگی به ۳۵ درصد می‌رسد. گفتگو با تلفن همراه حین رانندگی که یکی از خطرناک‌ترین اعمال محسوب می‌شود، میزان توجه راننده به جلو را تا ۴۶ درصد کاهش می‌دهد. این رقم هنگام استفاده از اندروید اتو و اپل کارپلی جذاب‌تر می‌شود. رانندگانی که از این دو رابط کاربری حین رانندگی استفاده می‌کنند، میزان توجه آن‌ها به جلو به ترتیب ۵۳ و ۵۷ درصد کاهش می‌یابد. این رقم حتی در صورت استفاده از واسط کاربری صوتی هر دو سیستم همچنان بالاست. رانندگانی که هنگام حرکت از واسط کاربری صوتی اندروید اتو و اپل کارپلی استفاده می‌کنند، به ترتیب ۳۰ و ۳۶ درصد از توجه خود به مسیر روبرو را از دست می‌دهند.

یکی دیگر از نتایج جالب این پژوهش به برآورد رانندگان از زمان حواس‌پرتی خود اشاره دارد. مطابق این تحقیقات اکثر رانندگان فکر می‌کنند زمان غفلت آن‌ها از مسیر روبرو پنج ثانیه کمتر از میزان زمان واقعی است. افرادی‌که در این پژوهش شرکت کردند، در هنگام کار با رابط‌های کاربری تلفن همراه قادر نبودند به اجسام متحرک سطح جاده واکنش نشان دهند و برخی از آن‌ها حتی نیمی از توان خود برای واکنش نشان دادن را از دست دادند. این مطالعه ثابت می‌کند در حالی‌که پیشرفت فناوری سبب می‌شود تا سرنشینان خودرو رفاه بیشتری تجربه کنند، خطرات بیشتری نیز در صورت استفاده نادرست از این فناوری‌ها بروز خواهد کرد.

منبع: motor1

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما