شما بگویید؛ نظرتان درباره خودروهای جدید در بازار ایران چیست؟

خشایار شاهسون ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۷:۰۰ 22 جولای 2018
خودروهای جدید در بازار

در قسمت یازدهم از مستند رینگ اسپرت، نگاهی به خودروهای جدید در بازار داشتیم. در این قسمت مشخصا بازار محدود و انحصاری بازار ایران را مورد بررسی قرار دادیم و از خودروهای قدیمی با ظاهر جدید برایتان گفتیم. حالا امروز می‌خواهیم نظر شما را در مورد خودروهای جدید در بازار ایران بپرسیم.

بر کسی پوشیده نیست که بازار خودروی ایران بسیار محدود و انحصاری است و همین موضوع باعث شده تا فرصت رقابت و پیشرفت قابل توجه از خودروسازان داخلی گرفته شود. تا چند سال پیش، خیابان‌های شهر پر از پراید و پژو بود. حالا به لطف ورود خودروهای چینی و تولید ماشین‌های داخلی با ظاهر جدید ولی باطن قدیمی، جلوه کوچه پس کوچه‌های تهران و دیگر شهرهای ایران تغییر کرده است. این موضوع می‌تواند جنبه مثبتی داشته باشد اما نمی‌توان پشت پرده این داستان را انکار کرد. پشت پرده این داستان، همان بازتولید خودروهای بسیار قدیمی با چهره‌ی کمی به روز است. مثلا پراید؛ یک خودرو دهه ۸۰ میلادی که پس از دست به دست شدن‌های فراوان، سر از مارکت ایران پیدا کرد. حالا مگر سایپا از تولید پراید دست برمی‌دارد؟ تولد انواع و اقسام اتاق‌های صبا و نسیم، استیشن، ۱۱۱، ۱۳۱، ۱۳۲ و ۱۴۱ همه و همه مدیون همان خودروی دهه ۸۰ میلادی فورد فیستا و مزدا ۱۲۱ و کیا پراید هستند.

این پایان ماجرا نیست؛ چراکه ماشین‌هایی مثل تیبا، کوییک و ساینا هم روی پلت‌فرم ارتقا یافته پراید طراحی و سوار شده‌اند و بسیاری از ویژگی‌های خود را وام‌دار همان پراید هستند. این یک مثال ساده بود. گفتن ماجرای پژو ۴۰۵، یک خودرو متعلق به سال ۱۹۸۷ میلادی هم جای خود را دارد. از این که هنوز این ماشین روی خط تولید قرار دارد و هر روز با کیفیت پایین‌تر از دیروز مونتاژ می‌شود. ظاهرش همان است و تنها کابین آن با تغییراتی همراه شده که عده‌ای از آن به عنوان داشبورد سوناتایی یاد می‌کنند. دنا، دنا پلاس، سمن و سورن هم مدیون پژو ۴۰۵ هستند. گفتن این ماجرا سر درازی دارد. خودروهای داخلی پیشرفت چندانی نداشته‌اند و حالا به لطف افزایش قیمت نجومی اتومبیل‌های وارداتی، شانس خرید یک ماشین نو مناسب از خانواده‌های ایرانی تا حدی گرفته شده است.

پس حالا نوبت شماست تا نظرتان را درمورد خودروهای جدید در بازار ایران با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۷ دیدگاه
 1. مرتضی مرتضی

  سلام
  من تو خوزستان زندگی میکنم
  و یه اکسنت 2014 پلاک اروند رو به تمام خودرای ایرانی ترجیح میدم.

 2. Mohammad Ali Ahantab Mohammad Ali Ahantab

  با این وضع اقتصادی عموم مردم همین پیشرفتای کوچیک خیلی به چشم میان.
  مارکت ایران هم مارکتیه که ظاهر خیلی براش اهمیت داره برای مثال وقتی دنا عرضه شد با اینکه ال نود موجود از کیفیت بالاتری برخوردار بود ولی خیلیا جذب اون ظاهر جدید ایران خودرو شدن و امار فروش این ماشین بالا هست

 3. حسین حسین

  موضوع اینه که یک سری سهام دار دوره هم جمع شدن و اصلا هدفشون تولید خودرو
  نیست، که از تولید خودرو کشور های دیگه جلو تر باشیم یا عقب تر
  و فقط هدفشون چاپیدن مردمه
  و میدونم مثل دفعه های قبل نظر من ثبت نمیشه

 4. alireza.afrasyabi alireza.afrasyabi

  با سلام.
  مرسی از برنامه خوبتان.
  در مورد خودروهای داخلی چه میتوان گفت؟ در مورد کدام خودرو میتوان صحبت کرد. اصلا معیار سنجش ما چه میتواند باشد؟ با چه خودرویی مقایسه شان کنیم؟ با هیوندای یا تویوتا یا نیسان و یا حتی چینی ها؟ ما سالهاست درجا میزنیم. به چه قیمتی؟ یکی از مسئولین میگفت حدود 39000 نفر در صنعت خودروسازی سایپا مشغولند. واگر این خودورها متوقف شوند این عده بیکار خواهند شد. حال باید پرسید سالانه بیش از 20 هزار کشته فقط در خودروهای ایرانی کشته میشوند و چند برابر این تعداد دچار نقص عضو و قطع نخاع میشوند که به مراتب هزینه های سنگینی را بر دوش دولت میگذارند. حال این سوال پیش می آید که ایمنی و تکنولوژی تا چه اندازه میتواند جلوگیری کند. شما حتما در گوشه کنار و در فضای مجازی تصادفات را دیده اید که حتی خودروهای چینی نیز در تصادفات به ندرت کشته یا فوتی میدهند اما خودروهای وطنی در یک تصادف آنچنان متلاشی میشوند که قطعات خود خودرو عامل مرگ شان میشود. ساده ترین اپشن های ایمنی در خودروهای ما دیده نمیشود. سیستم های ایمنی ترمز ،سیستم های تقویت کننده بدنه خودرو و …. ای کاش یکی از مسئولین همین خودروسازان فقط یک بار با یکی از محصولات به اصطلاح با کیفیتشان سفر کنند. ای کاش درهای این کشور به روی تکنولوژی و محصولات باکیفیت روزی باز شود. ای کاش به جای شعار مرگ برای همه آرزوی صلح و سلامتی داشته باشیم.

 5. حمید حمید

  هیچی باید تاسف خورد بحال مردممون که مجبورن همین آشغالا رو بخرن

 • 1
 • 2