دلیل تکامل عمودی مردمک چشم حیوانات کشف شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

اگر چشم کسی دیدی محو داشته باشد، برای حل این موضوع به دکتر مراجعه می‌کند، اما این موضوع به برخی از حیوانات در گرفتن شکار کمک می‌کند.

دانشمندان یافته‌اند که مردمک عمودی چشم حیوانات، به تشخیص فاصله‌ی اجسام کمک می‌کند

طبق تحقیقاتی که اخیرا در نشریه‌ی Science Advances منتشر شده است، مردمک عمودی چشم برخی از حیوانات، با از فوکوس خارج کردن اشیا، به آن‌ها در پیدا کردن فاصله‌ی دقیق بین جسم و خودشان کمک می‌کند.

Puupil

گربه‌ها، روباه‌ها یا حیوانات شکارچی متعددی مردمک چشمی عمودی دارند. از بین این شیار کم، جسم‌های عمودی که در فاصله‌های دور قرار دارند، با جزییات بالا قابل دیدن هستند. اجسام افقی هم در فاصله‌های محدودی دیده می‌شوند و هر چه جسم دورتر شود، از فوکوس خارج می‌شود. این تغییر مدام میزان محو بودن اشیا، به حیوانات در تشخیص فاصله کمک می‌کند. طوری که یک حیوان شکارچی، به میزان محو بودن یک جسم نگاه می‌کند و با توجه به آن، فاصله‌اش را می‌فهمد.

حیوانات گیاه‌خوار زیادی هم مثل اسب‌ها یا گوزن‌ها، مردمک چشمی افقی و مستطیل-شکل دارند. محققان معتقدند که این نوع مردمک به تشخیص عمق کمک نمی‌کند. بلکه دید وسیع‌تری به آن‌ها می‌ًدهد و ‌هم‌چنین از نور زیادی که از بالا وارد چشم می‌شود جلوگیری می کند.

080715_ss_pupilsinline_free

محققان می‌گویند که دلیل اصلی تکامل چشم‌های حیوانات شکارچی به صورت عمودی، می‌تواند کمک به یافتن غذا باشد. با این حال آن‌ها هم‌چنین اضافه می‌کنند که تمام حیوانات شکارچی هم مردمک عمودی ندارند. برای مثال پرندگان چشم‌هایی دایره‌ای دارند.

با تمام این اوصاف، تکامل موضوع پیچیده‌ای است و این توضیح هم فقط یک دلیل را برای نحوه‌ی تکامل چشم به این صورت شرح می‌دهد. دلایل و اتفاقات زیادی می‌توانند در نحوه‌ی تکامل نقش داشته باشند.

منبع: Science Newsبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. حیوانات خانگی

    البته علاوه بر حیوانات گیاه‌خوار مثل اسب‌ها یا گوزن‌ها، که مردمک چشمی افقی و مستطیل-شکل دارند حیوانات دیگه ای هم هستند

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما