شما بگویید؛ دوربین دوتایی هوآوی P9 یا ال‌جی G5؟

۳۰ مرداد ۱۳۹۵ | ۲۰:۰۰ ۱۰ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
اصلی - دوربین دوتایی - هوآوی P9 در برابر LG G5

این هفته با موضوعی کاملا فنی به سراغ شما مخاطبان عزیز مطالب «شما بگویید» آمده‌ایم. با توجه به این‌که چیز زیادی به معرفی آیفون ۷ باقی نمانده و تقریبا مطمئن هستیم که حداقل نسخه‌ی بزرگتر آن به دوربین دوتایی مجهز خواهد بود، تصمیم گرفتیم در این فرصت نگاهی به فناوری دوربین دوتایی دو گوشی اندرویدی پیشتاز در این زمینه بیندازیم و با کمک شما حدس بزنیم راه‌حل کدام‌یک پتانسیل بیشتری برای رقم زدن آینده‌ی عکاسی موبایل خواهد داشت: دوربین دوتایی هوآوی P9 یا ال‌جی G5؟ با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

چرا دوربین دوتایی؟

چند سالی است که تولیدکنندگان توجه بسیار ویژه‌ای را به دوربین گوشی‌های هوشمند نشان می‌دهند و رقابت در این زمینه هر روز بیشتر و سخت‌تر می‌شود. پیشرفت دوربین گوشی موبایل در سال‌های اخیر فوق‌العاده چشمگیر بوده و عکاسی موبایل را به‌جایی رسانده که روزی تصورش را هم نمی‌کردیم. ولی به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به مرز محدودیت‌های فیزیک نور، امکان پیش رفتن بیشتر و حفظ روند بهبود دوربین گوشی‌های هوشمند امکان‌پذیر نباشد. ازآنجاکه محدودیت موجب شکوفایی خلاقیت می‌شود، طبیعی است که کمپانی‌ها در این شرایط برای باقی ماندن در رقابت به دنبال راه‌حل‌های جدید هوشمندانه‌تری بگردند. یکی از راه‌حل‌های جدیدی که امسال LG و هوآوی در آن پیشتاز شدند استفاده از دوربین دوتایی است.

۰۱ - دوربین دوتایی - هوآوی P9 در برابر LG G5

البته دوربین دوتایی فی‌نفسه چیز جدیدی نیست. در گذشته هم کمپانی‌هایی نظیر HTC و حتی خود ال‌جی و هوآوی از دوربین‌های دوتایی برای گرفتن عکس‌های سه‌بعدی یا تغییر فوکوس پس از عکاسی استفاده کرده بودند که هیچ‌کدام موفقیت چندانی به دست نیاورده بود. چیزی که در تلاش‌های جدید تفاوت کرده هدف استفاده از دوربین دوتایی و نحوه‌ی به‌کارگیری آن است. ال‌جی و هوآوی در تلاش جدیدشان برای استفاده از دوربین دوتایی شیوه‌هایی کاربردی را مطرح کرده‌اند که به‌جای تولید نتایجی مصنوعی با کاربرد محدود، بتواند واقعا در خدمت بهبود قابلیت‌های ضروری عکاسی قرار بگیرد. هم هوآوی P9 و هم ال‌جی G5 دو دوربین دارند، ولی هر کدام از اسلوبی کاملا متفاوت در دوربین دوتایی خود استفاده کرده‌اند. در ال‌جی G5 دو دوربین کاملا مستقل از هم هستند ولی در هوآوی P9 دو دوربین در حکم یک کل واحد عمل می‌کنند تا کیفیت عکس‌ها را با کمک هم ارتقا دهند.

راه‌حل دوربین دوتایی LG G5

۰۲ - دوربین دوتایی - هوآوی P9 در برابر LG G5

سازوکار دوربین دوتایی LG G5 بسیار ساده است؛ یک دوربین کمکی ۸ مگاپیکسل با لنز بسیار واید در کنار دوربین اصلی ۱۶ مگاپیکسل قرار گرفته که فاصله‌ی کانونی نرمال‌تر معمول را دارد. در واقع ال‌جی G5‌ از دوربین دوم به‌منظور انعطاف‌پذیرتر کردن عکاسی موبایل استفاده کرده. مشکلات فنی استفاده از لنز زوم در ضخامت بسیار کم بدنه‌ی گوشی‌های موبایل باعث شده تابه‌حال راه‌حلی عملی برای استفاده از لنزی با فاصله‌ی کانونی متغیر در دوربین گوشی موبایل وجود نداشته باشید. در نتیجه هنگام عکاسی موبایل به‌طورمعمول برای تغییر دادن فاصله‌ی کانونی نیاز به تجهیزاتی جانبی نظیر لنزهای کلیپسی خواهید داشت. دوربین دوم LG G5 هرچند راه‌حل کاملی برای تغییر دادن فاصله‌ی کانونی دوربین گوشی موبایل ارائه نمی‌کند ولی با بی‌نیاز کردن شما از تجهیزات خارجی راحتی بیشتری را فراهم کرده است. درهرحال LG G5 را می‌توان بنیان‌گذار سنتی دانست که از دوربین دوتایی نه برای بهبود کیفیت بلکه برای افزایش کارایی و انعطاف دوربین گوشی موبایل استفاده می‌کند.

راه‌حل دوربین دوتایی هوآوی P9

۰۳ - دوربین دوتایی - هوآوی P9 در برابر LG G5

هوآوی P9 شیوه‌ی پیچیده‌تری را برای استفاده از دوربین دوتایی ارائه کرده که بر بهبود کیفیت عکس تمرکز دارد. دو دوربین هوآوی P9 برخلاف LG G5 از دو لنز با فاصله‌ی کانونی کاملا یکسان و دو سنسور ۱۲ مگاپیکسلی کاملا مشابه استفاده می‌کنند. دو دوربین P9 تنها در یک مورد با هم اختلاف دارند. سنسور یکی از دوربین‌ها، یک سنسور RGB معمولی است که عکس‌های رنگی می‌گیرد و سنسور دوربین دیگر یک سنسور تک‌رنگ است که مستقیما عکس‌های سیاه‌وسفید ثبت می‌کند. نکته‌ی اصلی اینجاست که سنسورهای تک‌رنگ به دلیل حذف شدن فیلترهای رنگی حساسیت بسیار بیشتری نسبت به نوانس‌های ظریف نور دارند و می‌توانند عکس‌هایی با دامنه‌ی پویای به‌مراتب بهتری تولید کنند. شیوه‌ای که هوآوی در دوربین P9 به کار برده بر همین اصل استوار است. دو دوربین به‌طور هم‌زمان از سوژه عکاسی می‌کنند، سپس اطلاعات رنگی حاصل از سنسور RGB با اطلاعات غنی‌تر سنسور تک‌رنگ در مورد نور، کنتراست و جزئیات صحنه ترکیب می‌شود تا یک عکس با کیفیت بالاتر پدید آید.

از لحاظ نظری راه‌حل هوآوی P9 می‌تواند عملکرد دوربین را در شرایط نور کم تا حد زیادی بهبود دهد. در عمل هم هوآوی P9 در نور کم عملکرد خوبی دارد ولی نتایج آن‌طور که انتظار می‌رفت خیره‌کننده نیست. دلیل این موضوع تا حد زیادی به فقدان لرزشگیر اپتیکال برمی‌گردد. هوآوی P9‌ جزو معدود پرچم‌دارانی است که با وجود ضخامت بسیار کم هیچ‌گونه بیرون‌زدگی در بخش دوربین ندارد. به‌احتمال‌زیاد طراحان P9 ترجیح داده‌اند لرزشگیر اپتیکال را فدای حفظ کوچکی ماژول دوربین کنند. ولی با این کار در واقع نتایج مثبت راه‌حل دوربین دوتایی خود را با تبعات منفی فقدان لرزشگیر اپتیکال خنثی کرده و در نهایت به نتیجه‌ای مقبول ولی معمولی در زمینه‌ی عکاسی در نور کم رسیده‌اند. بااین‌حال این حقیقت که دوربین هوآوی P9‌ توانسته در عین غلبه کردن بر مشکل محدودیت فضا همچنان کیفیتی قابل‌رقابت با سایر پرچم‌داران ارئه کند، نشان می‌دهد که راه‌حل دوربین دوتایی آن پتانسیل بالایی برای کمک به حفظ روند پیشرفت دوربین‌های موبایل دارد.

شما بگویید: کدام راه‌حل بهتر است؟

۰۴ - دوربین دوتایی - هوآوی P9 در برابر LG G5

به نظر می‌رسد حرکت تولیدکنندگان  موبایل به سمت دوربین‌های دوتایی یک استراتژی منطقی برای خارج شدن از بن‌بست محدودیت‌های فیزیکی باشد که دوربین‌های تکی در حال نزدیک شدن به مرز نهایی آن‌ها هستند. در این میان ممکن است راه‌حل‌ها و رویکردهای مختلفی از سوی تولیدکنندگان برای استفاده کردن از پتانسیل‌های متفاوت یک دوربین دوتایی ارائه شود. ال‌جی G5 و هوآوی P9 در این زمینه پیشتاز شدند و دو راه‌حل کاملا متفاوت را به کار گرفتند. اولی شیوه‌ای ساده‌تر را به کار گرفته که با افزودن یک دوربین واید کمکی بر افزایش کارایی و انعطاف‌پذیری تمرکز دارد و  دومی شیوه‌ای پیچیده‌تر و هوشمندانه را ارائه کرده که با ترکیب کردن یک سنسور RGB و یک سنسور تک‌رنگ روی افزایش کیفیت عکس تمرکز دارد. به نظر شما کدام‌یک از این شیوه‌ها پتانسیل بیشتری برای کمک به حفظ روند پیشرفت دوربین‌های موبایل دارد؟ کدام شیوه ممکن است در آینده رواج پیدا کند؟ چه راه‌حل‌های دیگری برای استفاده از دوربین دوتایی متصور هستید؟ و در نهایت به نظر شما در حال حاضر کدام گوشی بهتر از ایده‌ی دوربین دوتایی بهره برده است: هوآوی P9 یا ال‌جی G5؟

مسابقۀ حرفه‌ای ربات‌های پرندۀ حمل کالا

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵۷ دیدگاه
 1. Avatar مصطفی

  هووایی بهتر و زیبا تر است

 2. Avatar hunter

  p9

 3. Avatar کسری جوانی

  بعنوان یک کاربر غیر حرفه برای عکاسی اما علاقه مند، برایم کاربردی بودن همان یک دوربین مهم است و اینکه خروجی آن چیست و حوصله و نیاز آن را ندارم تا ببینم با کدام دوربین بخواهم عکاسی کنم!
  * هوآوی و ال جی، مخصوصا هوآوی، مصداق عبارت “قافیه که تنگ آید، شاعر به جفنگ آید” هستند که از روی اینکه نمیدانستند برای امسال چه ویژگی هیجان انگیزی را روی گوشی شان عرضه کنند از اچ تی سی (که به نظرم موفق تر عمل کرده بود!) کپی کردند…

  *** ال جی آش را شور کرده… می توانست موفقیت دوربین کم نظیر جی۴ را با جی۵ تکرار کند و خودش را بعنوان انتخاب شماره یک عکاسی با موبایل (چه حرفه ای چه معمولی) تبدیل کند که متاسفانه سیاست اشتباه ر پیش کشید اما درجا زده و پس رفت نداشته… شاید هم برای سال آینده برنامه هایی دارد… بهرحال باید دید!

  *** هوآوی هم که برای امسال دست به دامن “لایکا” شده تا برای خودش سهمی از بازار بگیره. تنها پول داده به لایکا که لنز های سونی رو بررسی کنه و پشت دستگاه بنویسه لایکا تا شاید بتونه سهم بازار اش رو افزایش بده!
  ایده اش ایده ی تجاری خوبی نیست چون خود من تا به امروز یه عکس سیاه و سفید ننداخته ام (هرچند کیفیت اش خیره ام کرد). علاوه بر آن تبلیغات دروغین هوآوی مبنی بر اینکه کیفیت دوربین های من خیلی عالی ان هم گواه بر اینه که نون اسم و اعتبار لایکا رو داره میخوره تا زحمت مهندسین اش رو و میتونم به جرات بگم که برای همین قیمتش کمتره !!!

  /- در کل بعنوان یک کاربر با نیاز های مخصوص خودم، می توانم نتیجه گیری کنم که…
  هر دو برند امسال ایده های اشتباهی برای دوربین دوم انتخاب کرده اند اما ال جی با توجه به ارائه ماژول مخصوص عکاسی و دوربین کم نظیر سال گذشته یه دوربین جدید در کنار اون تونسته نظر من رو به خودش بیشتر جلب کنه. البته قیمت هوآوی خودش یه عامل تعیین کننده است که نباید فراموشش کرد اما من شده برم مدل سال گذشته ال جی رو بگیرم هوآوی رو نمیگیرم!

 4. Avatar مهدی

  شرکت ال جی داره میدان رقابت رو به رقبایی چون هوآوی و سامسونگ میبازه

  سامسونگ هر سال دست به ابتکاری منحصر به فرد میزنه

  هوآوی خلاقانه و هوشمندانه داره میره جلو

  گوشی های ساخت شرکت هوآوی داره به خوبی اثبات میکنه نوآوری و امکانتش روز به روز داره قدرتمند تر میشه

  هر چند ممکنه دوربین p9 نسبت به g5 یکم ضعیفتر عمل کنه

  به نظر من برای دو نسل بعد پرچمدار جدید هوآوی به اوج تکامل خودش میرسه و میتونه پا به پای سامسونگ رقابت کنه

  ال جی و اچ تی سی و سونی شدیدا دارن تو صنعت موبایل درجا میزنن

  اچ تی سی تو بدنه ی موبایل همیشه خوب عمل میکنه و دیزان نداره

  سونی دیزاین داره و تو صفحه ی نمایش همیشه عقب مونده

  ال جی هم تو دوربین فقط پیشرفت کرده, هر چند ال جی G4 مشکل سووختن برد ناهنگام و شارژ نا کار امد تو دل خیلی ها هست و خوشاید نیست

  1. Avatar Sina

   اون کسی که فعلا داره درجا میزنه سونیهو تا حدودی اچ‌ تی سی
   در ضمن شما نظر شخصیتون رو دارید میگید
   اچ تی سی همیشه جز بهترین دیزاین های گوشی ها هستش و شما میگی دیزاین نداره
   الجی درجا نمیزنه داره با نوآوری خودشو میکشه بالا
   از دوربین دوتایی واید و ماژولار تا گوشی های سری وی
   سامسونگ گوشی کاملی رو توی نوت۵ تولید کرده و داره اونو ادامه میده و ابتکاری تو کارش نیست فقط داره طراحی رو به اوج میرسونه و سخت افزار رو اپدیت میکنه

   اخر هم بگم که من گوشیم نوت۵ ئه ک یه وقت گفته نشه با تعصب نسبت به برند خاصی حرف زدم
   ممنون

 5. Avatar Erfan

  g5

 6. Avatar Sara

  سلام.
  این که دوربین کدوم گوشی بهتره،طبق بررسی های سایت های معتبر ،lg g5 بهتر هستش ،اینو من نمیگم اینو خود مردم در نظر سنجی دیجی کالا گفتن ،یهنی این گوشی هم از نظر رای مردمی و داوری برنده هستش .
  و حالا اینکه کدوم از دوربین دوگانه استفاده بهتری کردن: کار هواوی نو آورانه تر بوده و دستش برای تغییرات در پرچم دار های بعدی بازه ولی در p9 خوب عمل نکرده .
  اما lg g5 هم نوآورانست هم جواب داده .
  پس رای من: g5

 7. Avatar Hax

  قطعا G5 چون اصلا نواوری زوم نرم افزارى به وسیله دو دوربین با لنز هایtelle و zoom رو الجی معرفی کرد وبعد بقیه ازش …

 8. Avatar ابوالفضل عظیمی

  با سلام .به نظر من الجی بهتره چون تصاویر واید یه نواوریه ولی گرفتن تصائیر سیاه وو سفید رو هم میشه با یه برنامه انجام داد.ولی بعضیها میگن دوربین ها مکمل هم هستن اصلا اینطور نیست چو تو فیلم ها سر دوربین سیاه و سفید پوشونده شد و عملا کیفیت تصویر هیچ فرقی نکرد و درمورد برند لایکا که در کنار دوربین ها نوشته شده باید بگم که فقط جنبه تبلیغاتی داره و فقط این شرکت کیفیت دوربین رو تایید کرده به عنوان یه دوربین ۱۳مگا پیکسلی.

 9. Avatar psdk

  این نظر سنجی اصلا درست نیست. حداقل تو ایران …
  مردمو ببینید: دوربین گوشی های رده پایین الجی از پی نه بهتره! —— صد درصد الجی و ….
  با این اوصاف شما بهتره برید همون سامسونگو با الجی مقایسه کنید چون هواوی هرچقدر هم که جنس خوب بسازه بازم برچسب چینی پشتشه.
  فقط اینو بگم که این تست خیلی جهت داره! خوب معلومه که اکثر مردم حتی یک عکس رو هم مقایسه نکردن و فقط به خاطر شهرت الجی دارن میگن الجی الجی الجی الجی.
  شما باید بود حداقل چهار پنج تا عکس برای مقایسه بذارید …
  من نمیگم جی ۵ خوب تر یا بدتره فقط میگم هواوی بیش از حد مظلوم واقع شده

 10. Avatar رضا

  کسای که با لجاجت میگن الجی از هواوی بهتره تا حالا هیچ بار یه گوشی میان رده هواوی رو دست گرفتن اگه فنی بخای به قضیه نگاه کنی هواوی p9خیلی بهتره می تونید تو تست های مختلف سایت های معتبر ببینید فارغ از خود دوربین دوربین های دو تای هواوی گوشی رو مثل ال جی بد قواره وزشت نکرده

 11. Avatar M . G

  این سوال پرسیدن داشت اصلا؟؟؟
  خوب معلومه که دوربین پایین رده های الجی بهتر از پرچمدار های هواوی هستن…
  هیچ شکی هم درش نیست!

 12. Avatar Ali

  LG G5

 13. Avatar اکبر

  «سازمان تصویر و صدای اروپا» یا همان EISA مجموعه‌ای از رسانه‌های مختلف صنعت سرگرمی است که هر ساله، به بررسی بهترین دوربین‌های عکس‌برداری، دوربین‌های تصویربرداری، تجهیزات صدا و گوشی‌های هوشمند می‌پردازد و بهترین دستگاه سال را معرفی می‌کند.

  بعد دوستان میگن ال جی!

 14. Avatar kamrani

  سلام.بنظر من این روزا دیگه نیاری به دوربینی که تصویر سیاه و سفید ثبت میکنه نیست چون میشه اونو با برنامه ساده خود گوشی هم سیاه و سفید کرد.(البته من نمیخوام بگم کار هواوی بد بوده چون این کارم در نوع خودش متفاوته)ولی اگه یخوایم کلی در نظر بگیریم دوربینای lg g5 با دریچه دیافراگم مختلف یه سرو گردن بالا تر از دوربینای هواوی هست چون حسگر دوربینای بکار رفته روی گوشی بهتره و امکاناتشم بیشتر.از نظر من دوربینای G5 بهتر از p9 هست.ممنون

  1. Avatar Psdk

   اما دوربین سیاه و سفید هواوی به همراه دوربین دیگر یک تصویر رو میسازه. یعنی به گرفتن نور کمک میکنه . در عین حال سیاه و سفید رو هم با کیفیتی بهتر میگیره.

 15. Avatar پیمان

  دوربین ال جی G5 دارای دریچه دیافراگم f/1.8 می باشد (در مقابل دوربین P9 که f/2.0 می باشد) که با توجه به گشودگی زیاد دریچه عکس های با کیفیت در فضاهایی با نور کم ثبت می کند که در تست های مختلف بهترین عملکرد را در بین گوشی های هم رده داشته است (حتی در بعضی موارد بهتر از S7).در نتیجه گوشی ال جی G5 با یک دوربین عکس های با کیفیت تر از گوشی P9 با ترکیب دو دوربین ثبت می کند و به جای اختصاص دادن دو دوربین برای ثبت یک عکس نوآوری خلاقانه ای به خرج داده است و یک دوربین را برای ثبت تصاویر عریض که تجربه جدیدی در موضوع عکاسی با موبایل می شود را بوجود آورده است. همچنین ترکیب کردن دو عکس (یکی با لنز واید و دیگری با لنز معمولی) توسط الگوریتم انحصاری ال جی نوآوری جدید دیگری خلق کرده است.
  در نتیجه نوآوری های شرکت ال جی در G5 به همراه ثبت تصویر با کیفیت مفهوم جدیدی از دوربین دوتایی در گوشی موبایل بوجود آورده است.

 16. Avatar کاربر

  Only LG, Forever and Ever

  LG G5

 17. Avatar محمد امين سادات

  به نام خالق مخلوقات
  از نظر من دوربین دوتایی الجی جی ۵ جالب تره چون با لنز واید محدوده بیشتری در عکس قرار میگیره. دوربین دوتایی پی ٩ هم در نوعش خوبه ولی با تمام تفاسیر با اپ های ویرایش عکس هم میشه عکس سیاه و سپید دروست کرد.

 18. Avatar علی

  صد در صد هواوی. تو بررسی ها هم بهتر از بقیه بوده

  1. Avatar کاربر

   دقیقا تو کدوم بررسی؟

   ال جی هم از لحاظ سخت افزاری هم از لحاظ کاربرپسندی، بهترین هست

 19. Avatar Hassn

  به نظر من روش هواوی بهتر و نوآورانه تر چون همون طور که تو مطلب گفتین دوربین های الجی مستقل کار میکنن درحالیکه لزوم استفاده از دو دوربین برای ثبت عکس با عمق و جزئیات بیشتره. همچنین هواوی با استفاده از سنسور تک رنگ یه چیز جدیدی رو به عکاسی موبایل معرفی کرد که که عکسهای شایسته ای هم میگره. تنها ایرادی که میشه به دوربین های هواوی گرفت همون طور که اشاره کردین عدم استفاده از لرزشگیر تصویره.

 20. Avatar Mahdi

  با سلام من دوربین دارای استاندار لایوا رو ترجیح میدم و دوربین هردو گوشی رو هم دیدم و واقعا پی ۹ از نظر من بهتره

 21. Avatar امیرحسین

  دوربین دوگانه P9 برای شرایط نوری ضعیف در نظر گرفته شده.اما G5 با تنظیمات دستی قدرتمندی که داره و در G4 هم شاهدش بودیم برای عکاسی در شب هیچ مشکلی نداره و عالی عمل میکنه.به علاوه G5 لرزشگیر تصویر اپتیکال بسیار قوی داره و همچنین دوربین دوم قابلیتی جالب به دوربین اضافه کرده که باعث خلاقیت در عکاسی میشه.در کل من نوآوری و کیفیت LG رو بیشتر می پسندم.

 22. Avatar امیر

  الجی تجربه ی بسیار بیشتری نسبت به هواوی درصنعت لوازم الکترونیکی داره زمانی که الجی G4معرفی شد هیچ موبایلی درمقابل تنظیمات دستی دوربین این گوشی حرفی برای گفتن نداشتن حتی S6 .
  حالا G5با همون تجربه هایی که الجی در G4کسب کرد بادوربین دوگانه واقعا حرفه ای معرفی شده
  هواوی ولی دراین بین فقط دنباله رو شرکت های بزرگی مثل الجی و سامسونگ و اپل هست.
  برای نشان دادن برتری دوربین G5 نسبت به p9 میتونم بگم که فقط کافیه به دیافراگم دوگوشی نگاه کنید و البته گزینه های متنوع عکاسی هردوگوشی که متوجه برتری G5 بشید

  1. Avatar sepehr

   کلمه لایکا تا حالا به گوشت خورده؟؟؟؟

 23. Avatar جواد

  میشه دو تا راه حل رو با هم ترکیب کرد یعنی سه تا دوربین برای گوشی بزارن دو تا لنز اول کاری رو انجام بدن که هواوی انجام داده لنز سوم هم کار لنز دوم تو گوشی ال جی رو انجام بده . البته هزینش زیاد میشه ولی اینم یه نظره دیگه . 🙂

 24. Avatar سام

  g5

 25. Avatar اسی

  اصن جای سوال نمیمونه جواب تابلوعه الجی جی۵ بهتره
  مثل این میمونه بگی بنز بهتره یا پراید D:
  هواووی تمام فروشش اول تو چین بعد تو کشورهای جهان سوم مثل ایرانه اما الجی بعد سامسونگ و اپل تو بخش فروش نفر سومه.
  نه فقط دوربین بلکه امکانات و همه چیه الجی از هواووی چینی بهتره. اصن هیچوقت نباید هواووی رو با مارک های معروف مقایسه کرد.
  هواووی رو باید با شیائومی یا ZTE یا لنوو یا بقیه گوشی های چینی دیگه مقایسه کرد نه با بزرگان صنعت موبایلی مثل الجی سامسونگ و اپل.

  1. Avatar من

   اروپا که برند دوم فروشش هواوی هست هم جهان سومیه یا آمریکا؟!
   تو بررسی زومیت که پی۹ اول شد و جی۵ سوم چهارم شد.
   همه اینجا با تعصب نظر دادن
   مردم ما کلا فکر میکنن چین جنس بی کیفیت تولید میکنه. نمیدونن که حرف اولو تو جهان میزنه و این مشکل کشور ماست که جنس درجه ۳ ۴ ش میاد

   1. Avatar اسی

    اینم از جوابتون با دلیل
    توی بازار امریکا که بزرگترین بزار دنیاست پرفروش ترین گوشی اول سامسونگه بعد اپل و بعم هم الجی اینو بارها دیجی کالا هم گفته و میتونید سرچ کنید. اصن هواوی توی بازار امریکا فروشی نداره برین میزان فروشش رو خودتون ببینید چرا رو تعصب حرف میزنید؟ خودت میگی زومیت اخه زومیت که یه سایت ایرانیه میدونه دریچه دیافگرام چیه؟ میدونه زاویه دید ۱۲۰ درجه چیه؟ میدونه تنظیمات دستی در عکاسی و فیلمبرداری مانند دوربین های DSLR چیه؟ میدونه OIS نسخه ۳ چیه؟ میدونه سنسور طیف نور و فوکوس لیزری چیه؟ یا شما هم نمیدونین؟ بارها دیجی کالا هم راجب بهترین دوربین موبایل هم پست گذاشته که هر بار بهترین دوربین موبایل G5 شده یا اینم میخواین انکار کنید؟ جنس چینی نه فقط از نطر مردم ایران بلکه تمام جهان حتی امریکاییی ها جنس درجه ۳ و افتضاح میدونن اینو بارها تو فیلم های هالیوودی دیدیم که یکی میره فروشگاه میخواد یه سری لوازم بخره میگه فقط چینی اشغال نباشه اینم انکار میکنید؟دیگه همه هواوی دستشون گرفتن همه هم میدونن چقد اشغالن انگار شما گوشی پرچمدار الجی یا سامسونگ دسستون نگرفتین که اینجوری هواوی هواوی میکنید! پول خرید پرچمدارهای سامسونگ و الجی و سونی و… رو ندارین میرین گوشی چینی میخرین بعد میخواین از برند گوشیتون دفاع کنید. اصن فرق بین درچه دیافگرام ۱.۸ و ۲.۰ رو میدونید که نظر میدین؟ خوبه ادم قبل نظر دادن اول یکم نقیق کنه بعد نظرشو بگه

  2. Avatar hadi

   الجی توی فروش سومه!!!!!
   بهتره یکم اطلاعات خودتان را بیشتر کنید و همچنین اینقدر تعصبی نباشید در مورد برندهایی که مطرح کردید
   تا حالا گوشی های پرچم دار هواوی دست گرفتی که اینجور تخته گاز میری یا شیائومی

 26. Avatar Yas

  دوربین های LG g5 به نظر من کاربرد بهتری دارن ببینید LG g5 دو دوربین داره که یکیش تصاویر واید میگیره و این بسیار عالیه چون هیچ گوشی موبایلی این دوربینو نداره از اون طرف هوآوی p9 دو دوربین داره که یکدونش سیاهو سفید میگیره که این خوب است ولی نه قدر دوربین واید LG g5 میدونید چرا چون الان با یه برنامه عکاسی مثل b612 راحت میشه تصاویر سیاهو سفید گرفت البته نه به قدرت دوربین سیاهو سفیدهوآوی p9 ولی تصاویر زیبای میشه گرفت با همون برنامه ی b612 ولی با گوشی هوآوی p9 هیچ وقت نمیشه تصاویر واید گرفت. از لحاظ کیفیت عکس اون چیزی که من دیدم کیفیت هر دوشون بسیار عالیه ولی تصاویر LG g5 به نظر من بهتره دوربینش جزئیات بالاتری میگیره البته هر دو بسیار عالین.

 27. Avatar Smash

  به نظر من این مقایسه اصلاً عادلانه نیست. دوربین دوتایی P9 یه چیز دیگه ـست!
  شاید چون هفته قبل نظرها بیشتر سمت LG بود خواستین یه کم بکشینش پایین. 😕 😉

  به هر حال. نمیگم دوربین G5 بده. G5 یکی از بهترین دوربین های حال حاضرو داره. امکانات دوربین دوتاییش خیلی خوب و نو بودن. درحالی که خودِ LG بدون همکاری یه غول دوربین سازی این کارو انجام داده.
  ولی همونطور که گفتم “دوربین دوتایی P9 یه چیز دیگه ـست!”. هوآوی با همکاری لایکا یه دوربین دوتایی فوق العاده ساخت. حسابی هم تو تبلیغاتش از اسم لایکا استفاده کرد و میشه گفت تو عمل هم ثابت کرد که زیاد مبالقه نکرده.

 28. Avatar مرتضی

  همه ی موارد

 29. Avatar قاسم

  لهتر بود نمونه ای از عکس هاشون رو میذاشتین که ما از روی عکس ها نظر میدادیم
  تقریبا خیلی ها هستند که این دو گوشی رو حتی از نزدیک هم ندیدن
  بنظر من هر تکنولوژیی رو باید در عمل دید که آیا کارایی دارد یا فقط جنبه تبلیغاتی است

 30. Avatar reza ch

  LG 🙂

 31. Avatar پوریاامینی نژاد

  یه زمانی هواوی رو اصلا تو رده بندی ها حساب نمیکردم اما الان اگه از حق نگذریم گوشی های بالا رده خوبی داره تولید میکنه هم از نظر ظاهر و هم از نظر امکانات و کیفیت …

  نظر دادن در باره این گوشی ها از نظر من بی معنی هست زیرا باید هر دو گوشی در یک زمان و یک مکان و مخصوصا یک شرایط محیطی یک سان تست گرفته بشه سپس کیفیت آن ها با هم مقایسه بشه …

  اگه الان من بگم هواوی خوبه یا بده یا در مقابل بگم ال جی خوبه یا بده هیچ کمکی نمیتونه بکنه … تنها باید آن هارا در شرایط مختلف عکاسی به صورت همزمان تست کرد تا بشه به بهترین نتیجه رسید …

  اما از نظر تعوری و روی کاغذ راه حل هواوی منطقی تر از LG هست توی این مورد اما خوب باید عملکرد آن ها در واقعیت تست شود …

 32. Avatar CR7

  معلومه سوال کردن نداره LG G5

 33. Avatar نوید

  p9 چون دوربین اش تحت لیسانس شرکت آلمانی لایکاست

 34. Avatar صادق

  بنظرم هواوی عملکرد بهتری در این زمینه داشته چون دو دوربین الجی جی ۵ کاملا ناهمسانن و کاملا جداگانه کار میکنند که البته مورد بدی نیست ولی من خودم دو دوربین هواوی پی ۹ رو دوست دارم که به کمک دوربین دوم کنراست عکس را بالا میبره و در کل تصاویر پویایی تحویل میده.

 35. Avatar امیر اسدی

  من به این اعتقاد دارم که هر قابلیتی شرکهای موبایل سازی روی گوشیهاشون میگذارند به هر حال یه کاربردی داره و فقط جنبه تبلیغات نداره ولی دوربین دو تایی هواویی یه جورایی فقط جنبه تبلیغات داره و اسم لایکا رو یدک میکشه و اومده کاری که دوربینهای گوشی های دیگه با یه فیلتر انجام میدن اومده با یه دوربین جدا انجام میده، حتی توی یه بازبینی ، شخص بازبین کننده ، روی لنز سیاه و سفید رو پوشوند ولی تغییری در کیفیت عکس گرفته شده ایجاد نشد، این یعنی حرف هواویی که ترکیب دو تا عکس هر دو لنز عکسی با کیفیت بهتر درست میکنه الکی بوده شاید، در عوض دوربین واید ال جی یه چیز جدید آورده که تا حالا شبیهش نبوده توی هیچ گوشی دیگه ای و با تمام محدودیت هاش باز هم تصاویر خیلی خوبی میگیره (تجربه شخصی) پس ال جی واقعا کاری که گفته میکنه رو داره انجام میده در حالی که هواویی معلوم نیست چه میکنه، اگه به محصول خودش اعتماد داشت چرا باید از تصویر یک دوربین DSLR استفاده میکرد برای تبلیغات گوشیش؟

 36. Avatar sina

  با این توصیفات طبیعتا کار هوآوی جای پیشرفت بیشتری داره چون در حال حاضر مشکل اصلی دوربین های گوشی نویز موجود در عکس برداری در شب و نور کم هستش و عکس برداری در شرایط نوری خوب در همه گوشی ها بهبود چشم گیری داشته

 37. Avatar امیر محمد عیسوند

  سلام بدون شک و شبهه ای الجی جی ۵ برترین دوربین در بین پرچمداران اسمارتفون ها رو داره

 38. Avatar سجاد ایمان زاده

  به طور خلاصه:
  -قبول دارم تصاویر سیاه و سفید واقعا روح واقعی عکاسی رو زنده می کنه. ولی تصاویر سیاه و سفید را می توان با نرم افزار خاص که خیلی هم فراوان هست بدست آورد.
  -در مقابل بدست آوردن تصاویر واید به مراتب سخت تر خواهد بود. پس لنز g5 انتخاب بهتری می تونه باشه برای عکاسان خیابانی.
  لرزگیر اپتیکال هم که جای بحث دیگه نمی گذاره.

 39. Avatar حسین

  باید بگم الجی
  چون خلاقانه تر عمل کرده
  دوربین وایدش واقعا عالیه و برای گرفتن منظره ها بی نظیر عمل می کنه و تا باهاش کار نکنین نمی تونین درباره اش نظر بدین
  دو تا دوربین هواوی با هم در مجموع یه عکس می گیرن که الجی همون عکسو با تقریبا همون کیفیت با دوربین اصلیش میگیره
  پس نتیجه می گیریم الجی

 40. Avatar نیما

  LG G5!
  Just LG!

 41. Avatar غریبه

  خیلی عالی بود ممنون

 42. Avatar محمد

  به نظر من گوشی glx ایرانی بهترین دوربین رو داره!دوربین LG g5و هواوی p9 به پای glx نمیرسه! اگه glx تو این رقابت بود هتما بهش رای میدادم!

 43. Avatar Nima.d

  ۱۰۰%الجی g5

 44. Avatar MuHaMMaD

  به نظره من دوربین هواوی آینده روشن تری داره.
  چون دو دوربین که یک عکس میسازه خیلی عملکرد بهتری نسبت به دو دوربینی که دو نوع عکس متفاوت خلق میکنه داره.
  عکس واید رو همه دوربین ها با رزولوشن خیلی خیلی بیشتر ثبت میکنند ( پاناروما )
  اگه دو دوربین مثل دوربین های گلکسی اس ۷ رو باهم یکی کنن یک شاهکار درست میشه. تنها مشکل اینکه هواوی تولید کننده این نوع دوربین هست.

 45. Avatar repairman

  از نظر من بستگی به استفاده شخص داره .

  اگه کسی بخواد یک عکس خیلی خوب بگیره که فقط جنبه خوب بودن داشته باشه یعنی چیز منحصر بفردی نداشته باشه
  باید p9 رو انتخاب کنه …

  اما اگه کسی مثل من میخواد دوربین گوشیش یک قابلیت منحصر بفرد و کارامد هم داشته باشه باید g5 رو انتخاب کنه

  گرچه هر دو گوشی ها عکسایی فوق العاده میگیرن

 46. Avatar Ali

  خیلی هواوی پی ۹ رو دوست دارم و نسخه پلاسش رو هم برای تولد پدرم براش خریدم اما اونجوری که خودم دیدیم از نظر بازده و کیفیت نهایی جی ۵ بهتر عمل میکنه و بنظرم باکیفیت ترین دوربین موبایل تا این تاریخ هست

 47. Avatar آرش

  به نظر من قابلیتی که g5 داره خیلی کاربردی تره . خیلی وقت ها دلمون میخواد همه محیط توی عکس باشن ولی خب محدودیت وجود داره و بعضی جاها نمیشه خیلی از سوژه فاصله گرفت تا همه چیز ثبت بشه .
  قابلیت p9 کاربرد کمتری داره . معمولا گوشی های پرچمدار همینطوری هم دوربین فوقالعاده ای دارند و نیازی به کیفیت آنچنانی وجود نداره. من که نمیخوام عکسی که میگیرم رو چاپ کنم اونم تو ابعاد بزرگ که تفاوت احساس بشه.
  پس ال جی رو ترجیح میدم

 48. Avatar علیرضا

  به نظر بنده دوربین دوم باید به دوربین اصلی کمک کنه تا با کیفیت بهتری عکسبرداری کنه و باید دوربین دوم دستگاه کار های عجیب غریب بیشتری انجام بده کاری که الجی و هوآوی خوب کار نکردند وگرنه دوربین اصلی میتونه سیاه سفید عکسبرداری کنه

 49. Avatar مهران

  اصلا هواوی قابل قیاس با ال جی هست؟؟؟یه چیزی بگید با عقل جور دربیاد

  1. Avatar مم

   هواوی که خیلی بهتر از الجیه.
   از نظر کیفیت که الجی خیل ضعیف تره
   دوربین هم که پی۹ بهتره(سایت های معتبر تستش کردن)