شما بگویید؛ دوربین دوتایی هوآوی P9 یا ال‌جی G5؟

محسن چینه‌کش ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ | ۲۰:۰۰ ۱۰ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
اصلی - دوربین دوتایی - هوآوی P9 در برابر LG G5

این هفته با موضوعی کاملا فنی به سراغ شما مخاطبان عزیز مطالب «شما بگویید» آمده‌ایم. با توجه به این‌که چیز زیادی به معرفی آیفون ۷ باقی نمانده و تقریبا مطمئن هستیم که حداقل نسخه‌ی بزرگتر آن به دوربین دوتایی مجهز خواهد بود، تصمیم گرفتیم در این فرصت نگاهی به فناوری دوربین دوتایی دو گوشی اندرویدی پیشتاز در این زمینه بیندازیم و با کمک شما حدس بزنیم راه‌حل کدام‌یک پتانسیل بیشتری برای رقم زدن آینده‌ی عکاسی موبایل خواهد داشت: دوربین دوتایی هوآوی P9 یا ال‌جی G5؟ با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

چرا دوربین دوتایی؟

چند سالی است که تولیدکنندگان توجه بسیار ویژه‌ای را به دوربین گوشی‌های هوشمند نشان می‌دهند و رقابت در این زمینه هر روز بیشتر و سخت‌تر می‌شود. پیشرفت دوربین گوشی موبایل در سال‌های اخیر فوق‌العاده چشمگیر بوده و عکاسی موبایل را به‌جایی رسانده که روزی تصورش را هم نمی‌کردیم. ولی به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به مرز محدودیت‌های فیزیک نور، امکان پیش رفتن بیشتر و حفظ روند بهبود دوربین گوشی‌های هوشمند امکان‌پذیر نباشد. ازآنجاکه محدودیت موجب شکوفایی خلاقیت می‌شود، طبیعی است که کمپانی‌ها در این شرایط برای باقی ماندن در رقابت به دنبال راه‌حل‌های جدید هوشمندانه‌تری بگردند. یکی از راه‌حل‌های جدیدی که امسال LG و هوآوی در آن پیشتاز شدند استفاده از دوربین دوتایی است.

۰۱ - دوربین دوتایی - هوآوی P9 در برابر LG G5

البته دوربین دوتایی فی‌نفسه چیز جدیدی نیست. در گذشته هم کمپانی‌هایی نظیر HTC و حتی خود ال‌جی و هوآوی از دوربین‌های دوتایی برای گرفتن عکس‌های سه‌بعدی یا تغییر فوکوس پس از عکاسی استفاده کرده بودند که هیچ‌کدام موفقیت چندانی به دست نیاورده بود. چیزی که در تلاش‌های جدید تفاوت کرده هدف استفاده از دوربین دوتایی و نحوه‌ی به‌کارگیری آن است. ال‌جی و هوآوی در تلاش جدیدشان برای استفاده از دوربین دوتایی شیوه‌هایی کاربردی را مطرح کرده‌اند که به‌جای تولید نتایجی مصنوعی با کاربرد محدود، بتواند واقعا در خدمت بهبود قابلیت‌های ضروری عکاسی قرار بگیرد. هم هوآوی P9 و هم ال‌جی G5 دو دوربین دارند، ولی هر کدام از اسلوبی کاملا متفاوت در دوربین دوتایی خود استفاده کرده‌اند. در ال‌جی G5 دو دوربین کاملا مستقل از هم هستند ولی در هوآوی P9 دو دوربین در حکم یک کل واحد عمل می‌کنند تا کیفیت عکس‌ها را با کمک هم ارتقا دهند.

راه‌حل دوربین دوتایی LG G5

۰۲ - دوربین دوتایی - هوآوی P9 در برابر LG G5

سازوکار دوربین دوتایی LG G5 بسیار ساده است؛ یک دوربین کمکی ۸ مگاپیکسل با لنز بسیار واید در کنار دوربین اصلی ۱۶ مگاپیکسل قرار گرفته که فاصله‌ی کانونی نرمال‌تر معمول را دارد. در واقع ال‌جی G5‌ از دوربین دوم به‌منظور انعطاف‌پذیرتر کردن عکاسی موبایل استفاده کرده. مشکلات فنی استفاده از لنز زوم در ضخامت بسیار کم بدنه‌ی گوشی‌های موبایل باعث شده تابه‌حال راه‌حلی عملی برای استفاده از لنزی با فاصله‌ی کانونی متغیر در دوربین گوشی موبایل وجود نداشته باشید. در نتیجه هنگام عکاسی موبایل به‌طورمعمول برای تغییر دادن فاصله‌ی کانونی نیاز به تجهیزاتی جانبی نظیر لنزهای کلیپسی خواهید داشت. دوربین دوم LG G5 هرچند راه‌حل کاملی برای تغییر دادن فاصله‌ی کانونی دوربین گوشی موبایل ارائه نمی‌کند ولی با بی‌نیاز کردن شما از تجهیزات خارجی راحتی بیشتری را فراهم کرده است. درهرحال LG G5 را می‌توان بنیان‌گذار سنتی دانست که از دوربین دوتایی نه برای بهبود کیفیت بلکه برای افزایش کارایی و انعطاف دوربین گوشی موبایل استفاده می‌کند.

راه‌حل دوربین دوتایی هوآوی P9

۰۳ - دوربین دوتایی - هوآوی P9 در برابر LG G5

هوآوی P9 شیوه‌ی پیچیده‌تری را برای استفاده از دوربین دوتایی ارائه کرده که بر بهبود کیفیت عکس تمرکز دارد. دو دوربین هوآوی P9 برخلاف LG G5 از دو لنز با فاصله‌ی کانونی کاملا یکسان و دو سنسور ۱۲ مگاپیکسلی کاملا مشابه استفاده می‌کنند. دو دوربین P9 تنها در یک مورد با هم اختلاف دارند. سنسور یکی از دوربین‌ها، یک سنسور RGB معمولی است که عکس‌های رنگی می‌گیرد و سنسور دوربین دیگر یک سنسور تک‌رنگ است که مستقیما عکس‌های سیاه‌وسفید ثبت می‌کند. نکته‌ی اصلی اینجاست که سنسورهای تک‌رنگ به دلیل حذف شدن فیلترهای رنگی حساسیت بسیار بیشتری نسبت به نوانس‌های ظریف نور دارند و می‌توانند عکس‌هایی با دامنه‌ی پویای به‌مراتب بهتری تولید کنند. شیوه‌ای که هوآوی در دوربین P9 به کار برده بر همین اصل استوار است. دو دوربین به‌طور هم‌زمان از سوژه عکاسی می‌کنند، سپس اطلاعات رنگی حاصل از سنسور RGB با اطلاعات غنی‌تر سنسور تک‌رنگ در مورد نور، کنتراست و جزئیات صحنه ترکیب می‌شود تا یک عکس با کیفیت بالاتر پدید آید.

از لحاظ نظری راه‌حل هوآوی P9 می‌تواند عملکرد دوربین را در شرایط نور کم تا حد زیادی بهبود دهد. در عمل هم هوآوی P9 در نور کم عملکرد خوبی دارد ولی نتایج آن‌طور که انتظار می‌رفت خیره‌کننده نیست. دلیل این موضوع تا حد زیادی به فقدان لرزشگیر اپتیکال برمی‌گردد. هوآوی P9‌ جزو معدود پرچم‌دارانی است که با وجود ضخامت بسیار کم هیچ‌گونه بیرون‌زدگی در بخش دوربین ندارد. به‌احتمال‌زیاد طراحان P9 ترجیح داده‌اند لرزشگیر اپتیکال را فدای حفظ کوچکی ماژول دوربین کنند. ولی با این کار در واقع نتایج مثبت راه‌حل دوربین دوتایی خود را با تبعات منفی فقدان لرزشگیر اپتیکال خنثی کرده و در نهایت به نتیجه‌ای مقبول ولی معمولی در زمینه‌ی عکاسی در نور کم رسیده‌اند. بااین‌حال این حقیقت که دوربین هوآوی P9‌ توانسته در عین غلبه کردن بر مشکل محدودیت فضا همچنان کیفیتی قابل‌رقابت با سایر پرچم‌داران ارئه کند، نشان می‌دهد که راه‌حل دوربین دوتایی آن پتانسیل بالایی برای کمک به حفظ روند پیشرفت دوربین‌های موبایل دارد.

شما بگویید: کدام راه‌حل بهتر است؟

۰۴ - دوربین دوتایی - هوآوی P9 در برابر LG G5

به نظر می‌رسد حرکت تولیدکنندگان  موبایل به سمت دوربین‌های دوتایی یک استراتژی منطقی برای خارج شدن از بن‌بست محدودیت‌های فیزیکی باشد که دوربین‌های تکی در حال نزدیک شدن به مرز نهایی آن‌ها هستند. در این میان ممکن است راه‌حل‌ها و رویکردهای مختلفی از سوی تولیدکنندگان برای استفاده کردن از پتانسیل‌های متفاوت یک دوربین دوتایی ارائه شود. ال‌جی G5 و هوآوی P9 در این زمینه پیشتاز شدند و دو راه‌حل کاملا متفاوت را به کار گرفتند. اولی شیوه‌ای ساده‌تر را به کار گرفته که با افزودن یک دوربین واید کمکی بر افزایش کارایی و انعطاف‌پذیری تمرکز دارد و  دومی شیوه‌ای پیچیده‌تر و هوشمندانه را ارائه کرده که با ترکیب کردن یک سنسور RGB و یک سنسور تک‌رنگ روی افزایش کیفیت عکس تمرکز دارد. به نظر شما کدام‌یک از این شیوه‌ها پتانسیل بیشتری برای کمک به حفظ روند پیشرفت دوربین‌های موبایل دارد؟ کدام شیوه ممکن است در آینده رواج پیدا کند؟ چه راه‌حل‌های دیگری برای استفاده از دوربین دوتایی متصور هستید؟ و در نهایت به نظر شما در حال حاضر کدام گوشی بهتر از ایده‌ی دوربین دوتایی بهره برده است: هوآوی P9 یا ال‌جی G5؟

مسابقۀ حرفه‌ای ربات‌های پرندۀ حمل کالا

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵۷ comment
 1. Avatar psdk

  این نظر سنجی اصلا درست نیست. حداقل تو ایران …
  مردمو ببینید: دوربین گوشی های رده پایین الجی از پی نه بهتره! —— صد درصد الجی و ….
  با این اوصاف شما بهتره برید همون سامسونگو با الجی مقایسه کنید چون هواوی هرچقدر هم که جنس خوب بسازه بازم برچسب چینی پشتشه.
  فقط اینو بگم که این تست خیلی جهت داره! خوب معلومه که اکثر مردم حتی یک عکس رو هم مقایسه نکردن و فقط به خاطر شهرت الجی دارن میگن الجی الجی الجی الجی.
  شما باید بود حداقل چهار پنج تا عکس برای مقایسه بذارید …
  من نمیگم جی ۵ خوب تر یا بدتره فقط میگم هواوی بیش از حد مظلوم واقع شده

 2. Avatar ابوالفضل عظیمی

  با سلام .به نظر من الجی بهتره چون تصاویر واید یه نواوریه ولی گرفتن تصائیر سیاه وو سفید رو هم میشه با یه برنامه انجام داد.ولی بعضیها میگن دوربین ها مکمل هم هستن اصلا اینطور نیست چو تو فیلم ها سر دوربین سیاه و سفید پوشونده شد و عملا کیفیت تصویر هیچ فرقی نکرد و درمورد برند لایکا که در کنار دوربین ها نوشته شده باید بگم که فقط جنبه تبلیغاتی داره و فقط این شرکت کیفیت دوربین رو تایید کرده به عنوان یه دوربین ۱۳مگا پیکسلی.

 3. Avatar Hax

  قطعا G5 چون اصلا نواوری زوم نرم افزارى به وسیله دو دوربین با لنز هایtelle و zoom رو الجی معرفی کرد وبعد بقیه ازش …

 4. Avatar Sara

  سلام.
  این که دوربین کدوم گوشی بهتره،طبق بررسی های سایت های معتبر ،lg g5 بهتر هستش ،اینو من نمیگم اینو خود مردم در نظر سنجی دیجی کالا گفتن ،یهنی این گوشی هم از نظر رای مردمی و داوری برنده هستش .
  و حالا اینکه کدوم از دوربین دوگانه استفاده بهتری کردن: کار هواوی نو آورانه تر بوده و دستش برای تغییرات در پرچم دار های بعدی بازه ولی در p9 خوب عمل نکرده .
  اما lg g5 هم نوآورانست هم جواب داده .
  پس رای من: g5

 5. Avatar Erfan

  g5

 6. Avatar مهدی

  شرکت ال جی داره میدان رقابت رو به رقبایی چون هوآوی و سامسونگ میبازه

  سامسونگ هر سال دست به ابتکاری منحصر به فرد میزنه

  هوآوی خلاقانه و هوشمندانه داره میره جلو

  گوشی های ساخت شرکت هوآوی داره به خوبی اثبات میکنه نوآوری و امکانتش روز به روز داره قدرتمند تر میشه

  هر چند ممکنه دوربین p9 نسبت به g5 یکم ضعیفتر عمل کنه

  به نظر من برای دو نسل بعد پرچمدار جدید هوآوی به اوج تکامل خودش میرسه و میتونه پا به پای سامسونگ رقابت کنه

  ال جی و اچ تی سی و سونی شدیدا دارن تو صنعت موبایل درجا میزنن

  اچ تی سی تو بدنه ی موبایل همیشه خوب عمل میکنه و دیزان نداره

  سونی دیزاین داره و تو صفحه ی نمایش همیشه عقب مونده

  ال جی هم تو دوربین فقط پیشرفت کرده, هر چند ال جی G4 مشکل سووختن برد ناهنگام و شارژ نا کار امد تو دل خیلی ها هست و خوشاید نیست

  1. Avatar Sina

   اون کسی که فعلا داره درجا میزنه سونیهو تا حدودی اچ‌ تی سی
   در ضمن شما نظر شخصیتون رو دارید میگید
   اچ تی سی همیشه جز بهترین دیزاین های گوشی ها هستش و شما میگی دیزاین نداره
   الجی درجا نمیزنه داره با نوآوری خودشو میکشه بالا
   از دوربین دوتایی واید و ماژولار تا گوشی های سری وی
   سامسونگ گوشی کاملی رو توی نوت۵ تولید کرده و داره اونو ادامه میده و ابتکاری تو کارش نیست فقط داره طراحی رو به اوج میرسونه و سخت افزار رو اپدیت میکنه

   اخر هم بگم که من گوشیم نوت۵ ئه ک یه وقت گفته نشه با تعصب نسبت به برند خاصی حرف زدم
   ممنون

 7. Avatar کسری جوانی

  بعنوان یک کاربر غیر حرفه برای عکاسی اما علاقه مند، برایم کاربردی بودن همان یک دوربین مهم است و اینکه خروجی آن چیست و حوصله و نیاز آن را ندارم تا ببینم با کدام دوربین بخواهم عکاسی کنم!
  * هوآوی و ال جی، مخصوصا هوآوی، مصداق عبارت “قافیه که تنگ آید، شاعر به جفنگ آید” هستند که از روی اینکه نمیدانستند برای امسال چه ویژگی هیجان انگیزی را روی گوشی شان عرضه کنند از اچ تی سی (که به نظرم موفق تر عمل کرده بود!) کپی کردند…

  *** ال جی آش را شور کرده… می توانست موفقیت دوربین کم نظیر جی۴ را با جی۵ تکرار کند و خودش را بعنوان انتخاب شماره یک عکاسی با موبایل (چه حرفه ای چه معمولی) تبدیل کند که متاسفانه سیاست اشتباه ر پیش کشید اما درجا زده و پس رفت نداشته… شاید هم برای سال آینده برنامه هایی دارد… بهرحال باید دید!

  *** هوآوی هم که برای امسال دست به دامن “لایکا” شده تا برای خودش سهمی از بازار بگیره. تنها پول داده به لایکا که لنز های سونی رو بررسی کنه و پشت دستگاه بنویسه لایکا تا شاید بتونه سهم بازار اش رو افزایش بده!
  ایده اش ایده ی تجاری خوبی نیست چون خود من تا به امروز یه عکس سیاه و سفید ننداخته ام (هرچند کیفیت اش خیره ام کرد). علاوه بر آن تبلیغات دروغین هوآوی مبنی بر اینکه کیفیت دوربین های من خیلی عالی ان هم گواه بر اینه که نون اسم و اعتبار لایکا رو داره میخوره تا زحمت مهندسین اش رو و میتونم به جرات بگم که برای همین قیمتش کمتره !!!

  /- در کل بعنوان یک کاربر با نیاز های مخصوص خودم، می توانم نتیجه گیری کنم که…
  هر دو برند امسال ایده های اشتباهی برای دوربین دوم انتخاب کرده اند اما ال جی با توجه به ارائه ماژول مخصوص عکاسی و دوربین کم نظیر سال گذشته یه دوربین جدید در کنار اون تونسته نظر من رو به خودش بیشتر جلب کنه. البته قیمت هوآوی خودش یه عامل تعیین کننده است که نباید فراموشش کرد اما من شده برم مدل سال گذشته ال جی رو بگیرم هوآوی رو نمیگیرم!

 8. Avatar hunter

  p9

 9. Avatar مصطفی

  هووایی بهتر و زیبا تر است