چطور آلرژی باعث بروز مشکلات روحی می‌شود؟

۲۸ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۰ ۲ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
آلرژی

تحقیقات جدید شواهد بیشتری از احتمال ارتباط اگزما، تب مالت (رینیت آلرژیک) و آسم با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های روحی یافته‌اند. بر اساس این تحقیقات به نظر می‌رسد سلامت ذهن و آلرژی از طریقی به هم مربوط باشند. بنابراین ممکن است آبریزش بینی و خارش پوست با چالش‌ها و مشکلات روحی و احساسی همسو باشند.

تحقیقات جدید نشان داده است خطر ابتلا به اختلالات روحی در افرادی که دارای «آسم»، «اگزما» و «تب مالت» هستند بیشتر است. قبل از این هم روی این موضوع تحقیق شده بوده است اما تحقیقات اخیر این شواهد را قوی‌تر کرده؛ این شواهد حتی می‌تواند دکترها را در درمان افرادی با این آلرژی‌ها راهنمایی کند.

آسم، رینیت آلرژیک و اگزما که در علم پزشکی به ” Three A” معروف هستند، رایج‌ترین انواع آلرژی‌ها هستند. تحقیقاتی که در مجله “Frontiers in Psychiatry” به چاپ رسیده به رابطه میان سلامت ذهن و این ۳ آلرژی و تغییراتی در بیمارانی که دچار آلرژی بودند، اشاره می‌کند. یکی از محققان این پژوهش اشاره می‌کند: «من متوجه شدم یکی از بیماران مبتلا به آلرژی از نظر احساسی دچار مشکل شده است و به همین دلیل برای روشن شدن رابطه میان آلرژی‌ها و اختلالات روانی مشتاق شدم.»

در حین این آزمایش، ۶.۷ درصد گروه کنترل (گروهی که دچار آلرژی نبودند) و ۱۰.۸ درصد از شرکت کنندگان دارای آلرژی، اختلالات روحی را تجربه کردند. در میان افرادی که آلرژی داشتند، کسانی که دچار اگزما بودند کمترین میزان افزایش ریسک ابتلا به اختلالات روحی را داشتند و افرادی که آسم و تب مالت یا رینیت آلرژیک داشتند، این عوارض بیشتر در آن‌‌ها دیده شد.

تحقیقات آینده

درمان افسردگی

این تحقیقات دلایل محتمل این رابطه را مورد بررسی قرار نداده است و به تحقیقات بیشتری در آینده نیاز داریم تا دقیقا متوجه شویم این عوارض چرا و چطور در افراد به وجود می‌آید. با این حال پی بردن به این موضوع که این ۳ آلرژی می‌توانند در پدید آمدن مشکلات روحی و روانی افراد موثر باشند، تا حد زیادی به پزشکان برای پیشگیری و درمان بیماران خود کمک کرده است. افراد مبتلا به این ۳ نوع آلرژی با آگاهی از این موضوع و خطر درگیر شدن با مشکلات روحی و روانی از این طریق، می‌توانند آگاهانه و بهتر با مشکلات عاطفی و احساسی خود در شرایط جدید کنار بیایند. پزشکان نیز با کنترل کردن این علائم می‌توانند از بروز مشکلات ذهنی آینده بیمار پیشگیری کنند.

بیشتر بخوانید: دستگاه‌های تصفیه کننده‌ی هوا چطور جلوی آلرژی را می‌گیرند؟

منبع: Frontiers

برچسب‌ها :
دیدگاه شما