راهنمای خرید دوچرخه

۸ مهر ۱۳۹۹ | ۱۹:۳۰ ۲۳ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
راهنمای خرید دوچرخه

خرید و انتخاب هوشمند یک کالا زمانی شکل می‌گیرد که شما از قبل، درخصوص ویژگی‌های کلی آن محصول اطلاعات کاملی داشته باشید. خرید دوچرخه نیز همانند هر کالا یا وسیله‌ی دیگری نیازمند برخورداری از چنین اطلاعاتی است. حتی به‌جرات می‌توان گفت که با توجه به ویژگی‌های فنی متعدد و انواع دسته‌بندی‌های دوچرخه، نیاز به اطلاعات شکل جدی‌تری به خود می‌گیرد. بر همین اساس در این راهنمای خرید دوچرخه سعی می‌کنیم با ارائه‌ی اطلاعاتی جامع و درعین‌حال ضروری، به شما در انتخاب دوچرخه‌ی دلخواهتان کمک کنیم تا در نهایت با انتخاب دوچرخه‌ای مناسب، از این ورزش مهیج لذت‌ بیشتری ببرید.

انواع دوچرخه

دوچرخه‌ها با توجه به محیط‌هایی که در آن استفاده می‌شوند، طراحی‌ خاصی که دارند و همچنین جنسیت افرادی که از آن استفاده می‌کنند، به چندین دسته‌ی مختلف تقسیم می‌شوند. در تقسیم‌بندی براساس نوع محیط قابل‌استفاده، دوچرخه‌ها به شکل زیر دسته‌بندی می‌شوند.

 • دوچرخه‌های شهری
 • دوچرخه‌های کوهستان
 • دوچرخه‌های هیبرید
 • دوچرخه‌های جاده‌ای
 • دوچرخه‌های کورسی
 • دوچرخه‌های Time Trial

البته در این تقسیم‌بندی، انواع دیگری از دوچرخه نیز وجود دارند که برای انجام حرکات نمایشی استفاده می‌شوند و عمدتا به نام دوچرخه‌های BMX شهرت دارند.

تقسیم‌بندی انواع دوچرخه بر اساس طراحی

نوع دیگری از تقسیم‌بندی دوچرخه براساس طراحی و نوع کمک‌فنر به کار رفته در آن صورت می‌گیرد و شامل دوچرخه‌های Hard Tail و Full Suspension است. Hard Tail  معمولا به دوچرخه‌هایی گفته می‌شود که تنها دارای یک کمک‌فنر هستند یا کمک‌فنری ندارند.

راهنمای خرید دوچرخه

Full Suspension  به دوچرخه‌هایی گفته می‌شود که دارای یک کمک‌فنر در چرخ‌ عقب هستند. این دسته از دوچرخه‌ها فریمی دوتکه دارند؛ به‌نحوی‌که دارای یک بخش مثلثی در قسمت جلوی دوچرخه و یک بخش دیگر در سمت عقب دوچرخه هستند.

راهنمای خرید دوچرخه

تفاوت دوچرخه Hard Tail با Full Suspension

حال شاید این سوال برایتان پیش آید که برای خرید چه فرقی میان دوچرخه‌های Hard Tail و Full Suspension  وجود دارد؟ اگر شما دوچرخه‌سواری حرفه‌ای نیستید، خرید دوچرخه‌ی Full Suspension با توجه به اینکه دارای یک کمک‌فنر دیگر در چرخ عقب است، تنها برایتان هزینه‌ای اضافه ایجاد می‌کند. در چنین شرایطی، استفاده از دوچرخه‌های Hard Tail به‌صرفه است. دوچرخه‌های Full Suspension بیشتر برای حرکت فرود در مسیرهای کوهستانی استفاده می‌شوند تا به واسطه‌ی کمک‌فنر دومی که در چرخ عقب قرار دارند، فشار بسیار کمتری به دسته و چرخ‌ها منتقل شود.

تقسیم‌بندی انواع دوچرخه بر اساس محیط استفاده

تقسیم‌بندی انواع دوچرخه براساس محیط‌ بیشتر به این جهت انجام می‌شود که دوچرخه‌سواران بتوانند با انتخاب دوچرخه‌ای مناسب، از راحتی بیشتری در زمان استفاده از آن برخوردار شوند. به بیان دیگر، در طراحی هر یک از این دوچرخه‌ها ویژگی‌هایی مدنظر قرار گرفته که آن دوچرخه را برای استفاده در محیط‌های مدنظر مناسب ساخته است.

دوچرخه شهری

دوچرخه‌های شهری معمولا دارای فریمی فلزی و سبک از جنس آلومینیوم و تایرهایی نازک و بدون آج هستند. این دوچرخه‌ها معمولا دنده یا کمک‌فنر ندارند. زاویه‌ی فرمان نسبت به زین و همچنین فاصله‌ی رکاب تا زین در این دوچرخه‌ها معمولا بیشتر از دوچرخه‌های کوهستان است که باعث خواهد شد کنترل دسته‌ی فرمان به شکلی راحت انجام شود؛ درعین‌حال برای حرکت در مسیرهای طولانی، به رکاب‌زدن‌های مدوام نیاز نیست.

راهنمای خرید دوچرخه

دوچرخه کوهستان

دوچرخه‌های کوهستان برخلاف دوچرخه‌های شهری، تایرهای پهن‌تری دارند. این تایرها معمولا دارای آج‌هایی هستند که باعث اصطکاک بیشتر با سطح زمین می‌شود تا از لیزخوردن دوچرخه در مسیرهای ناهموار و لغزنده جلوگیری شود. دوچرخه‌ی کوهستان باید دارای دنده باشد که دوچرخه‌سوار بتواند به کمک آن به‌راحتی در مسیرهای شیب‌دار یا صعب‌العبور حرکت کند. یکی از مهم‌ترین قطعاتی که در این دوچرخه‌ها استفاده می‌شود، دوشاخ است. در واقع دوشاخ این دوچرخه‌ها باید از فلزات مستحکمی ساخته شده باشد تا در صورت فراز و فرود‌های زیاد در زمان حرکت، از صدمه‌دیدن چرخ‌ها و قطعات متصل به آن جلوگیری کند.

راهنمای خرید دوچرخه

دوچرخه هیبرید

دوچرخه‌های هیبرید به دوچرخه‌هایی گفته می‌شود که کاربردی شبیه به دوچرخه‌های کوهستان یا شهری دارند. درواقع این دوچرخه‌ها برای استفاده در هر دو محیط کاربرد دارند؛ با این تفاوت که نمی‌توان از آن‌ها برای کوه‌پیمایی استفاده کرد و تنها مناسب استفاده در دامنه‌ی کوه یا محیط‌هایی هستند که شیب کمتری نسبت به ارتفاعات کوهستان دارند. این دوچرخه‌ها ویژگی‌هایی نظیر دوچرخه‌های کوهستان دارند؛ فقط پهنای چرخ آن‌ها از دوچرخه‌های کوهستان کمتر است.

راهنمای خرید دوچرخه

دوچرخه کورسی و جاده

بیشتر افراد دوچرخه‌های کورسی و دوچرخه‌های جاده را در دسته‌ای کلی به نام دوچرخه‌ی جاده تقسیم‌بندی می‌کنند. شاید این اشتباه به‌دلیل اشتراکات فراوانی باشد که بین این دو دسته دوچرخه وجود دارد. دوچرخه‌های کورسی و دوچرخه‌های جاده (به استثنای دوچرخه‌های جاده‌های کوهستانی) معمولا به دنده یا کمک‌فنر نیازی ندارند. همچنین باید در بدنه‌ی این دوچرخه‌ها از موادی سبک استفاده شود تا به دوچرخه‌سوار در داشتن شتاب و سرعت بیشتر کمک کند. از تفاوت‌های اصلی این دو دسته دوچرخه، نوع تایرهایی است که در آن‌ها به کار می‌رود؛ به‌نحوی‌که دوچرخه‌های کورسی دارای تایرهایی نازک‌تر نسبت به دوچرخه‌های جاده هستند؛ به همین دلیل از یک دوچرخه‌ی کورسی نمی‌توان در مسیرهای جاده‌ای با مسافت طولانی استفاده کرد.

راهنمای خرید دوچرخه

دوچرخه BMX

دوچرخه‌های BMX یا دوچرخه‌های Time Trial بیشتر برای مصارف ورزش‌کارانی ساخته می‌شوند که به ورزش دوچرخه‌سواری به صورت حرفه‌ای می‌پردازند. دوچرخه‌های BMX معمولا دارای سایز فریم‌هایی کوچک هستند. این دوچرخه‌ها هیچ نوع ترمز یا کمک‌فنری ندارند. بدنه‌ی دوچرخه‌های BMX عمدتا از موادی ساخته می‌شود که وزنی سبک و استحکامی زیاد داشته باشد تا به افزایش بیشتر سرعت برای حرکات نمایشی کمک کند.

راهنمای خرید دوچرخه

دوچرخه Time Trial

دوچرخه‌های Time Trial نیز همانند دوچرخه‌های BMX برای مصارف حرفه‌ای و مسابقه‌های دوچرخه‌سواری تیمی طراحی شده‌اند. این نوع دوچرخه‌ها معمولا دارای فریم‌هایی بسیار کوچک‌تر نسبت به دوچرخه‌های جاده هستند و طوقه‌ی به‌کاررفته در ساخت آن‌ها عمق بیشتری دارد که به این دوچرخه‌ها سرعت بیشتری می‌بخشد.

راهنمای خرید دوچرخه

مهم‌ترین نکاتی که برای خرید دوچرخه باید بدانید

برای این که بتوانید دوچرخه‌ی مناسبی برای خود تهیه کنید، دانستن این که به چه دوچرخه‌ای و برای چه محیطی نیاز دارید، یکی از موارد بسیار ضروری است. اما تنها دانستن این نکته نمی‌تواند به شما در انتخاب دوچرخه کمک کند و مواردی همچون وزن، سایز، قیمت و قطعات به کار رفته تاثیر زیادی بر کیفیت و بازدهی دوچرخه‌ی مورد نظر شما خواهند گذاشت.

۱. وزن دوچرخه

وزن در انتخاب انواع دوچرخه اهمیت زیادی دارد. درواقع هر چه یک دوچرخه وزن کمتری داشته باشد، به شما در برخورداری از شتاب و سرعت بیشتر کمک خواهد کرد. امروزه سعی شده از موادی در ساخت فریم دوچرخه استفاده شود که به وزن بسیار کم آن بینجامد؛ به همین دلیل در ساخت اکثر دوچرخه‌ها از آلومینیوم، کروم (کرومولی) یا کربن استفاده می‌شود که به دلیل قیمت کمتر آلومینیوم نسبت به دو نوع دیگر، استفاده از آن رواج بیشتری دارد.

۲. سایز دوچرخه

هر دوچرخه نسبت به سایز فریم و سایز چرخ یا طوقه‌ای که در آن استفاده شده، برای افراد مختلف با ویژگی‌های فیزیکی گوناگون قابل‌استفاده است. دانستن مواردی از قبیل فاصله‌ی زین تا رکاب در حالت نشسته و ایستاده، فاصله‌ی زین تا فرمان و سایز چرخ در بین تمامی این موارد از اهمیت زیادی برخوردار است و به شما کمک خواهد کرد تا به کمک آن‌ها دوچرخه‌ی‌ مناسب خود را انتخاب کنید. اولین قدم برای انتخاب دوچرخه در سایزی مناسب این است که از اندازه‌های موردنیاز خود اطلاعات کافی داشته باشید. قدم بعدی تطبیق اطلاعات سایز شما با جدول سایز‌بندی دوچرخه‌های مورد نیازتان است.

راهنمای خرید دوچرخه

انتخاب دوچرخه در سایز مناسب برای کودکان با نحوه‌ی انتخاب دوچرخه برای بزرگسالان تفاوت دارد. در این حالت باید قد و سن را با اطلاعات مربوط به سایز چرخ تطبیق داد تا در نهایت سایز دوچرخه‌ی مناسب پیدا شود.

۳. هزینه

دوچرخه‌ در بازه‌های قیمتی مختلف وجود دارد که دلیل عمده‌ی تفاوت قیمت‌ها به نوع قطعات به‌کاررفته در ساخت دوچرخه‌ها برمی‌گردد؛ پس در ابتدا باید بدانیم که به چه نوع دوچرخه‌ای نیاز داریم و در عین حال دوچرخه‌ای را انتخاب کنیم که برای نوع مصرف ما مناسب باشد. یکی دیگر از نکاتی که در زمان انتخاب دوچرخه اهمیت زیادی دارد، در نظر داشتن این موضوع است که دوچرخه‌ها بر اساس نوع استفاده به چند دسته‌ی کلی مناسب برای افراد حرفه‌ای، نیمه‌حرفه‌ای و آماتور تقسیم می‌شوند و طبعا بازه‌ی قیمت هر کدام از این رده‌ها تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر خواهد داشت.

۴. قطعات

بررسی هر کدام از قطعات دوچرخه به مطلبی جداگانه نیاز دارد تا مشخص کند چه قطعاتی برای چه دوچرخه‌هایی مناسب‌اند؛ اما درنهایت دانستن برخی نکات درخصوص قطعات دوچرخه اهمیت زیادی دارد و به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید دوچرخه‌ای را انتخاب کنید که قطعات آن علاوه بر کیفیت مناسب، با هزینه و نوع کاربرد شما تناسب داشته باشند.

قیمت یک دوچرخه و در عین حال کیفیت آن در ابتدا بسته به نوع فریمی مشخص می‌شود که در ساخت آن به کار رفته است. فریم انواع دوچرخه‌ بیشتر از موادی نظیر فولاد، آلومینیوم، کروم (کرومولی) یا کربن ساخته می‌شود. دوچرخه‌هایی که فریمی از جنس کربن یا کروم دارند، اغلب برای استفاده در مصارف حرفه‌ای به کار گرفته می‌شوند. این نوع دوچرخه‌ها نیز عمدتا قیمت زیادی دارند؛ به همین دلیل بیشتر دوچرخه‌هایی که برای افراد نیمه‌حرفه‌ای یا آماتور و حتی در بعضی موارد افراد حرفه‌ای ساخته می‌شوند، دارای فریمی آلومینیومی هستند. دوچرخه‌های با فریم آلومینیومی خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که هر کدام از انواع دارای تفاوت‌هایی در میزان استحکام فریم دربرابر ضربه و فشار هستند.

قطعه‌ی بسیار مهم دیگری که در دوچرخه‌های کوهستان و دوچرخه‌های Hard Tail از لحاظ کارکرد اهمیت دارد، دوشاخ است. در دوچرخه‌های Hard Tail با توجه به اینکه معمولا یا کمک‌فنر ندارند یا دارای یک کمک‌فنر هستند، فشار بسیار زیادی به چرخ‌های جلویی وارد می‌شود. به همین دلیل استفاده از دوشاخ مناسبی که استحکام زیادی داشته باشد، در این دوچرخه‌ها اهمیت دارد. بیشتر دوشاخ‌ها از آلومینیوم یا آلومینیوم‌های سری ۶۰۶۱ ساخته می‌شوند که دربرابر فشار، ضربه و خوردگی حاصل از تماس با آب مقاومت زیادی دارند.

بدنه دوچرخه

مجموعه قطعاتی که سیستم دنده‌دهی یک دوچرخه را تعیین می‌کند، شامل زنجیر، خودرو، شانژمان، طبق عوض‌کن و دسته دنده است. تعداد دنده‌های دوچرخه با توجه به تعداد طبق‌های خودرو مشخص می‌شود؛ به‌نحوی‌که اگر خودروی دوچرخه دارای هشت طبق باشد، آن دوچرخه را هشت‌سرعته می‌گویند.

قطعات دوچرخه

تمامی قطعات سیستم دنده‌دهی با توجه به میزان سرعت دوچرخه انتخاب می‌شوند. نوع قطعاتی که در سیستم دنده‌دهی دوچرخه قرار می‌گیرند، بیشتر با توجه به نوع طراحی آن دوچرخه‌ برای افراد حرفه‌ای، غیرحرفه‌ای و مبتدی مشخص می‌شود. بیشتر دوچرخه‌هایی که برای افراد نیمه‌حرفه‌ای یا مبتدی طراحی می‌شوند، از قطعات سری Altus، Tourney  و Acera  محصولات شیمانو یا محصولات سری X4  تا X7 شرکت سرام استفاده می‌کنند.

قطعات دوچرخه

غالب دوچرخه‌ها دارای یکی از سه نوع ترمز لقمه‌ای، مکانیکی دیسکی و هیدرولیکی دیسکی هستند. در حال حاضر می‌توان با اطمینان گفت که ترمزهای هیدرولیکی دیسکی به لحاظ سرعت عملکرد و اعمال فشار متناسب به چرخ‌ها، نسبت به دو نوع دیگر، ترمز بهتری به‌حساب می‌آیند؛ اما استفاده از چنین ترمزی برای همه‌ی انواع دوچرخه از لحاظ قیمت به‌صرفه نیست و بهترین حالت، استفاده از آن برای دوچرخه‌های کوهستان است.

ترمز دوچرخه

ترمزهای لقمه‌ای به وسیله‌ی دو لقمه که در کنار طوقه قرار می‌گیرند، عمل می‌کنند؛ به این صورت که پس از فشردن دسته ترمز، لقمه به طوقه چسبیده و باعث کاهش سرعت آن می‌شود. یکی از معایب بزرگ این نوع ترمز‌ها داغ‌کردن لقمه‌ها بر اثر ترمز گرفتن زیاد یا قرارگرفتن گل و لای در بین لقمه و عملکرد دیرتر آن است. این نوع ترمز بیشتر در دوچرخه‌های شهری، جاده‌ای و هیبرید استفاده می‌شود که نیاز به ترمز گرفتن مداوم ندارند.

ترمز دوچرخه

ترمز‌های مکانیکی دیسکی و هیدرولیکی دیسکی هردو به وسیله‌ی اتصال لقمه به دیسک قرارگرفته در تایر عمل می‌کنند و تفاوت میان آن‌ها در این است که در ترمز هیدرولیکی دیسکی، پس از فشردن دسته، فشار از طریق روغن به لقمه‌ها منتقل می‌شود؛ درحالی‌که در ترمز مکانیکی دیسکی، این اعمال فشار فقط از طریق سیم ترمز منتقل می‌شود.

دیسک دوچرخه

ترمزهای هیدرولیکی دیسکی معمولا دارای عملکرد سریع‌تری نسبت به ترمزهای مکانیکی دیسکی هستند. ترمزهای مکانیکی دیسکی بیشتر در دوچرخه‌های هیبرید و برخی دوچرخه‌های آفرود کوهستانی استفاده می‌شوند؛ درحالی‌که ترمز‌های هیدرولیکی دیسکی بیشتر برای دوچرخه‌های کوهستانی، مخصوصا دوچرخه‌های مناسب برای حرکت در شیب رو به پایین کاربرد دارند.‌

خرید انواع دوچرخه از دیجی‌کالا

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴۲ دیدگاه
 1. Avatar ادبی

  الان برای کنار دریا و کوچه و خیابون میخواهیم تفریحی برونیم و وزن کم کنیم و در عین حال راحت باشه. و بشه ترمز گرفت
  برای قد ۱۵۰ سانت و وزن ۵۰ کیلو دوچرخه کوهستان خریم یا هیبرید یا شهری و چه سایز یا فریمی بخریم در دیجی کالا نوشته ۲۷.۵ ۲۴ ،۲۶ ۲۰ یعنی چی کدومش به درد ادم میخوره اینو ننوشتن

 2. Avatar سارا

  به نظرم درباره سایز دوچرخه تو این آموزش بیشتر بنویسید. تو مجله دوچرخه و طبیعت می خوندم که سایز بدنه دوچرخه در انتخاب و خرید دوچرخه بسیار مهمه! در واقع هر آدمی باید با توجه با قد خودش دوچرخه ای با سایز مناسب خودشو بخره.

 3. Avatar مهدی

  درود
  برای یه فرد با قد ۱۸۸
  و استفاده دوچرخه در طبیعت و مسافت کوتاه
  سایز ۲۷/۵ لارج بهتره یا ۲۹ ؟!
  با ۱۵میلیون چه برند و مدلی بهتره ؟!
  سپاس

 4. Avatar هلنا

  سلام قد ۱۷۰ فریم ۱۷ خوبه یا ۱۹!!
  بین دوچرخه فلش و کویر که هر دو حدود ۸/۵۰۰ و ۸/۳۰۰ کدوم بهتر هست هر دو از نظر جنس تایر و ترمز هیدرولیکی و جنس آلمینیوم باهم مطابقت دارن، کدوم بهتر؟؟؟؟

  1. Avatar امیرحسین صالحی

   فریم ۱۷ و ۱۹ هر جفتش مناسب … برای شما
   اگر سایز ۲۷/۵ بخوای بخری لاجر خوبه ۱۹ ولی اگر سایز ۲۹ بخوای بخری تنه مدیوم مناسب تون هستش ۱۷ در ضمن یکسری استاندارد هایی در اینترنت هست می شاید بتونه بهتر کمکتون کنه در ضمن دوچرخه های زیر ده ، دوازده میلیون انقدی باهم تفاوت ندارن
   فقط این موارد امکان داره قیمتشون بالا و پایین ببره
   یک وزن
   دو نوع سیستم ترمز بندی
   نوع سیستم دنده ها
   تعداد چرخ دنده ها
   و بولبرینگ استفاده شده در توپوی چرخ ها

   روز خوبی داشته باشین …

 5. Avatar محمد

  خوب بود

 6. Avatar علی

  عالی بود واقعا هیچ سایتی به این خوبی توضیح نداده بود.
  واقعا متشکرم.

 7. Avatar اردوان

  باسلام

  باسپاس ازتوضیحات مفیدتون خواستم بپرسم برای افراد نیمه حرفه ای با توجه به توضیحاتتون در خصوص مشخصات دوچرخه اعم از وزن جنس بدنه و قطعات استفاده شده در آن چه برندهایی و کدوم مدلهاشون را پیشنهاد میکنین

  با سپاس

 8. Avatar کورش

  میتونست کامل تر باشه

 9. Avatar محمدرضا

  سپاس فراوان از مطالب مفید شما

 10. Avatar علی

  سایز تنه و فریم و چرخها چی هستند و چطور باید انتخاب بشوند؟

  1. Avatar مجله دوچرخه و طبیعت

   سایز تنه نسبت با قد شما محاسبه می شود و سایز چرخ ها یا همان طوقه دوچرخه استاندارد ۲۶،۲۷.۵ و ۲۹ هستند به این معنا که شما می توانید یکی از سه استاندارد را برای خود انتخاب نمایید که هر کدام معایب و مزایای خاص خود را دارند.

 11. Avatar عنایت

  باسلام
  تشکر از مطالب سودمندتون.
  موفق و پایدار

 12. Avatar علی

  کاملا کاربردی

 13. Avatar behruz

  واقعا خوب بود ممنون

 14. Avatar حامد

  چرا وقتی می بینید این همه سوال بدون جواب مونده, بازم سوال می پرسید؟
  اگه مثل دوستمون #امیرپویان نظر فنی یا تجربه ای دارین بذارین, وگرنه خودتون رو خسته نکنین و ما رو هم همین طور.

 15. Avatar ali

  سلام
  توی فروشگاه دیجی کالا برای دوچرخه اسکورپیون مدلRs 260 Ys 7605 Matt Silver سایز ۲۶ نوشته شده سایز فریم ۱۷ یا ۱۹!
  معنی این سایز ها چیه؟توی قسمت راهنمای انتخاب هم چیزی نوشته نشده!

  1. Avatar مجله دوچرخه و طبیعت

   سایز ۲۶ سایز استاندارد طوقه است و سایز ۱۷ و یا۱۹ سایز فریم است. که سایز فریم باید با درنظر گرفت قد شما انتخاب شود.

   1. Avatar هلنا

    سلام قد ۱۷۰ فریم ۱۷ خوبه یا ۱۹!!
    بین دوچرخه فلش و کویر که هر دو حدود ۸/۵۰۰ و ۸/۳۰۰ کدوم بهتر هست هر دو از نظر جنس تایر و ترمز هیدرولیکی و جنس آلمینیوم باهم مطابقت دارن، کدوم بهتر؟؟؟؟

 16. Avatar کاربر

  سلام مطالبی که گذاشتید بسیار کارآمد و مفید بود.
  من سیزده ساله هستم.۱متر و ۶۸ سانت هم قد من است.می خواهم یه دوچرخه با قیمت حدودا ۱ میلیونی بخرم.ولی موندم اول از چه نوع دوچرخه(منظور کوهستانی یا….)بخرم بعد از چه مارکی باشه(منظور ویوا یا…..).
  اگه می شه لطفا راهنمایی کنید(اگه میشه مارک…. قیمت….. سایز اندازه من…وزنی که باید دوچرخه داشته باشد…..وتمامی موارد لازم را هم ذکر کنید)
  با تشکر

  1. Avatar کاربر

   جواب؟

 17. Avatar سعید

  از دلایل مهم عدم استفاده از دوچرخه تو ایران، زیاد بودن شیب تو شهر هاست! مسیری که من توش رفت و آمد دارم به شدت پر شیبه و استفاده از دوچرخه رو نزدیک به غیر ممکن میکنه، مگه اینکه ورزشکار باشی!
  البته دلایل دیگه ای هم هستن مثل تنبل بودنمون، دید نامناسب جامعه نسبت به رفت و آمد با دوچرخه (ناشی از فرهنگ ضعیفمون)، و یه موردی رو هم بگم، علیرغم افزایش های شدید قیمت سوخت، هنوزم هزینه سوخت تو کشورمون نسبت به کشورای اروپایی خیلی کمتره! واسه همین مردم تمایل دارن با خودروی شخصی اینور اونور برن تا اینکه با دوچرخه.

  1. Avatar عماد

   مهم‌ترین دلیل عدم استفاده از دوچرخه در ایران ، بی ارزش بودن پول ماست ، وگرنه شما جنس خوب بخری هر شیبی رو برات با کمترین زحمت بالا میره که الان قیمتش بیست تا پنجاه میلیون تومان هست و قیمت بالای این محصولات فقط به دلیل بی ارزش بودن پول ماست وگرنه به دلار قیمت های معقولی دارند ، برای جوانی که چهار پنج میلیون در ماه حقوق میگیره که پول خوراک و پوشاک و مسکن و حمل و نقلشم نمیشه ، دلیل اصلی نخواستن مردم ، نداشتن مردمه ، وگرنه کسی از تکنولوژی و ابزار و لوازم ورزشی مناسب بدش نمیاد

 18. Avatar دوچرخه سوار

  با سلام اگر دوچرخه سواری به عنوان ورزش یا وسیله رفت و امد واقعا مفید است که واقعا هست چرا تمایل به دوچرخه سواری در ایران کم است لطفا مقاله در این خصوص انتشار دهید. و با این ازنکات بسیار مهم وزن دوچرخه در هر رده است چرا دوچرخه سازان بسیاری در توضیحات وزن را لحاظ نمیکنند ؟

 19. Avatar مرضیه

  سلام
  درمورد نحوه انتخاب سایز که یکی از مهم ترین گزینه های خرید ، هیچ اطلاعاتی نذاشتید!

 20. Avatar کاربر

  ببخشید من یه کلاس پنجم هستم می خواهم یه دوچرخه ۲۶ بخرم وقیمتش از۷۰۰۰۰۰تومان تا ۸۰۰۰۰۰باشد چه دوچرخه خوب است بخرم

 21. Avatar َAmirhosein

  سلام
  دمتون گرم مطلب خیلی خوبی بود لطفا در زمینه دوچرخه فعالیت بیشتری داشته باشید چه تنوع محصولات و چه لوازم جانبی و قطعات همینطور اطلاع رسانی و مطالب علمی در این زمینه واقعا عالیه من چند هفته پیش یه دوچرخه Giant Talon 1 مدل ۲۰۱۷ از دیجیکالا گرفتم با یه تخفیف عالی و کاملا راضیم موفق باشید.

 22. Avatar فرنوش

  با سلام و بسیار عالی
  من از سایت شما دوچرخه فوجی کوهستان خریدم، البته بعد از تحقیقات جامعی که انجام دادم متوجه شدم که تنها دوچرخه کوهستان با قیمت مناسب و بررسی قطعات اون ، دوچرخه فوجی نوادا ۱.۱ هستش. بسیار دوچرخه خوبی هستش و من خیلی خوشحالم که تونستم این دوچرخه را به راحتی سفارش بدم و به موقع تحویل بگیرم.

 23. Avatar احمد

  سلام ضمن تشکر از شما جهت تکمیل مطلب پیشنهاد میکنم برای کاربردهای مختلف ، مقایسه ای بین برندهای مطرح در بازار ایران را هم اضافه کنید. شبیه کاری که برای گوشی های مختلف انجام می دهید.

 24. Avatar حسین

  سلام من می خوام بادوچرخه ایرانگردی بکنم از نظر هزینه مشکلی ندارم فقط می شه از سایت برام یه نمونه خوب بذارید برای این کاری که می خوام بکنم؟من برای گردشگری نمی دونم چه مارک و چه مدلی خوبه
  ممنون می شم یه کمک بهم بکنید.

 25. Avatar امیر پویان

  با سلام بنده یکی از نمایندگی های دوچرخه جاینت (ملی پوشان جاینت ) هستم. امروزه اگر قصد خرید دوچرخه دارید بنده به شخصه میگم برید سراغ کراس کانتری به هیچ وجه سراغ دوچرخه های تعلیق کامل نروید زیرا. اگر تغلیق عقب خراب شود دیگر نمونه ی اصلی و حتی فرعی برای زاپاس وجود ندارد و دوما دوچرخه های تعلیق کامل برای پرش های کوهستانی ساخته شده اند نه افرود سطحی پس اگر نیازی به افرود در شرایط سخت ندارید توصیه نمیشه و در اخر تفاوت نرمی و سفتی این دو در وزن های بالا احساس میشه و یک نکته پایانی رو بگم. اگه توی تر مز دوچرخه شک دارید سابقه ی ۱۰ساله ی من میگه دیسکی هیدرولیکی و بعد دسیکی مکانیکی و در اخر لقمه ای. بدون شک ترمز دیسک هیدرولیکهم قدرت واقعا بهتری را دارد و هم دردسر کم تری دارد در زمن اون اقایونی هم که میکن ترمز لقمه ای بهتره یا دیسکی سوار نشدن یا خودشونو میزنن به گمراهی لخه ادم بزرگ. بعد از دوماه این شیار های کنار چرخ از بین میره قدرتش نصف میشه حالا اون هیچی برو تو اب بعد ام صدای ناجوری. میده هم قدرتش کم میشه در زمن شماهایی که میگید لقمه ای بهتره تمام دوچرخه های گران قیمت و افرودی که نیاز به قدرت بالا دارن از دیسکی هیدرولیکی استفاده میکنن و در اخر بگم نیازی به هزینه ی زیاد وجود مداره برای خرید دوچرخه تعلیق کامل زیرا ۷۰%اصلا به درد ما نمیخره و در باره کیفیت مارک دوچرخه ها هم جایمت از همه بهتر ه ویوا و اورلورد و… از جاینت شش لول پایین تره حتا میتونید تو رده بندی جهانی هم ببینید پیشنهاد ویژه سال ۲۰۱۷ من به شما جاینت تالون ۳با قیمت مناسب و کیفیت دلخواه اگه متنو تا اخر بخونید خیلی بتون کمک میکنه. تخصص ما نشانه ی برتری شماست

  1. Avatar ناشناس

   سلام شرمنده میخواستم یه چرخ خوب بر دارم فقطم میخوام جاینت باشه بین TALON2 و TALON3 وROAM2 و ROAM3 موندم زیاد نمیخوام کوهستان برم اگرم برم تو دامنه تاب می خورم بیش تر واسه تو شهر میخوام میخواستم راهنمایی کنید کدومشون نسبت به قیمتش به صرفه تره در ضمن میخواستم بدونم چکی با چک کارمندی معتبر میدید؟؟؟

 26. Avatar مجید

  خیلی خوب بود توضیح به این دقت جای دیگه ندیدم

 27. Avatar ماکان

  سلام
  خیلی خوب بود . فقط امیدوارم که این موضوع رو در همین مقالات کوتاه ادامه بدین .

  راستی خیلی خوب میشه اگر ی راهنمایی برای بازسازی دوچرخه های قدیمی هم بگذارید .

  دوچرخه خودم نیاز به بازسازی داره ولی نمی دونم از کجا باید شروع کنم و چی تهیه کنم.

 28. Avatar مجید

  آقا من یه دوچرخه توی دیجی کالا دیدم کوهستانی، با این لینک:
  https://www.digikala.com/Product/DKP-225438
  میخواستم بدونم برای منی که ۲۶ سال سن دارم و قدم حدودا ۱۸۵ هست مناسب هست یا نه؟!

  ممنون…

  1. Avatar پدرام

   با سلام…در حال حاضر دوچرخه های کوهستان دیجی کالا راهنمای سایز با توجه به قد دوچرخه سوار دارند

 29. Avatar مسلم

  خیلی عالی بود ممنون واقعا توضیحاتی که در این زمینه می شد پیدا کرد خیلی محدوده کار تون خیلی خوبه ممنون ان شالله بیشتر بنویسید

 30. Avatar محمد

  ممنون از لطف شما
  مقاله ی خوبی بود

 31. Avatar افشین

  از زحمتی که برامون کشیدی ممنونم

 32. Avatar سید حمید رضا روحانی

  عالی

 33. Avatar sajad

  خیلی خوب بود ممنون.

  1. Avatar علی

   سلام آیا برند دوچرخه کوهستان کراس خوبه؟ و با توجه به ارزانتر بودن قیمت آن نسبت به مریدا و جاینت به صرفه هست یا نه؟

   و اینکه من یه نوع دوچرخه می خوام که خیلی سرعتش بالا باشه و در عین حال در جاهای نا هموار خیلی بد هم راحت حرکت کنه و آسیبی نبینه چه نوع دوچرخه ای بهترین گزینه برای من هست و بزرگ سال هم هستم.