راهنمای خرید روغن موتور خودرو

۱۸ آذر ۱۳۹۵ | ۱۹:۰۰ ۱ دی ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
روغن موتور

از آنجایی که موتور مهم‌ترین نقش را در حرکت خودرو برعهده دارد، توجه به سلامت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. همان‌طور که می‌دانید موتور در حرکت خودرو، از سیستم احتراق سوخت تا انتقال نیرو به چرخ‌ها نقشی اساسی ایفا می‌کند. همه‌ی نیروی موتور از درگیری و ارتباط قطعات آن با یکدیگر حاصل می‌شود. برای چنین قطعاتی وجود اصطکاک به مفهوم از دست دادن انرژی، ایجاد خوردگی و کوتاه شدن عمر قطعات است. از این‌رو همواره متخصصین به دنبال یافتن راهی برای کاهش این اصطکاک بوده‌اند. روغن به دلیل خواصی که دارد تاثیر به سزایی در کاهش اصطکاک داشته و یکی از کارآمدترین دستاوردهای متخصصان در این زمینه است. اما تهیه و تولید روغنی که بتواند در شرایط پرفشار و پرحرارت موتور کار کند نیاز به دانش فنی دارد. از سوی دیگر این روغن نباید تحت تاثیر شرایط محیطی، کیفیت خود را از دست بدهد و با افت راندمان مواجه گردد. با در نظر گرفتن این موارد درمی‌یابیم که روغن موتور طی فرایندی پیچیده حاصل می‌شود. اما روغن موتور چیست و کدام روغن موتور بهتر است؟ انتخاب روغن موتور مناسب و درک اطلاعات درج شده روی آن، در گرو آگاهی و فراگیری برخی مباحث است. در این مطلب قصد داریم به شکلی تخصصی‌تر، روغن موتور و پارامترهای مرتبط با آن را بررسی کنیم. این اطلاعات به شکلی گردآوری شده‌اند تا برای همه افراد سودمند باشد.

در ابتدا روغن موتور تنها برای روانکاری قطعات متحرک موتور مورد استفاده قرار می‌گرفت اما با مشاهده‌ی ایجاد آسیب‌هایی مانند زنگ‌زدگی، خوردگی و رسوب‌گرفتگی قطعات موتور، متخصصان به فکر تولید روانکارهایی با قابلیت‌های بیشتر افتادند که در ادامه این قابلیت‌ها را بیان خواهیم کرد.

گرانروی (ویسکوزیته)

«گرانروی» که با نام‌های متداول دیگری مانند «ویسکوزیته» یا «لزجت» شناخته می‌شود یکی از مهمترین شاخصه‌های روغن‌های موتور به شمار می‌رود. گرانروی را می‌توان مقاومت سیال در برابر حرکت تعریف کرد. برای درک بهتر این مفهوم از مثال آب و عسل استفاده می‌کنیم. آب سیالی است که به راحتی جاری می‌شود، در‌حالی‌که عسل به سختی جاری شده و حرکت می‌کند؛ ازاین‌رو عسل نسبت به آب از گرانروی بیشتری برخوردار است و می‌توان گفت که عسل ویسکوزیته بیشتری دارد. گرانروی در مایعات به دلیل نیروی جاذبه‌ی بین مولکولی پدید می‌آید و این نیرو دراثر تغییرات دما دستخوش تغییر می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت گرانروی مایعات با دما رابطه‌ی عکس داشته و هرچه دما بالاتر رود میزان گرانروی کاهش می‌یابد و در اصطلاح مایع شل‌تر می‌شود. این اصلی است که در انتخاب یک روغن موتور باید به شکلی جدی مورد توجه قرار گیرد. با استارت خوردن خودرو قطعات موتور شروع به حرکت می‌کنند و در این هنگام است که روغن باید به سرعت کار روانکاری را آغاز کند؛ در غیر این صورت آسیب‌های جدی به موتور وارد خواهد شد. اما در صورتی که روغن در اثر دمای پایین محیط، دچار افزایش گرانروی شود نمی‌تواند به سرعت حرکت کرده و قطعات متحرک را روانکاری کند؛ از سویی دیگر دمای بالای محیط نیز موجب کاهش گرانروی شده و عملکرد روغن را با مشکل رو‌به‌رو می‌کند و روغن نمی‌تواند به خوبی قطعات را پوشش دهد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی که در هنگام روشن شدن خودرو روی می‌دهد میزان ویسکوزیته روغن را روی بسته درج می‌کنند. شرایط درج این عدد به دو شکل کلی انجام می‌شود که دانستن آن خالی از لطف نیست و کمک زیادی به انتخاب روغن موتور مناسب خواهد کرد. برای درک بهتر این مطلب به شناخت استانداردهایی بین‌المللی نیاز داریم که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

oil4

استاندارد API

کلمه‌ی (API) مخفف عبارت (American Petroleum Institute) بوده و به معنی موسسه‌ی نفت امریکا است. این نام به نوعی تبدیل به استاندارد و تعیین‌کننده‌ی سطح کیفی روغن‌های موتور شده است. برای موتورهای بنزینی و دیزلی API دارای نمادی منحصربه‌فرد است. برای موتورهای بنزینی از حرف S و برای موتورهای دیزلی از حرف C استفاده می‌شود؛ بنابراین اگر روغن موتوری برای موتور بنزینی مناسب باشد به شکل API S شروع می‌شود و روغن‌های مناسب برای موتورهای دیزلی با عبارت API C آغاز می‌گردند. اما این تمام ماجرا نیست و نمی‌توان میزان کیفیت روغن را تشخیص داد. در این استاندارد برای روغن‌ موتور‌های بنزینی پس از حرف S یکی از حروف A تا N می‌آید و برای روغن موتورهای دیزلی پس از حرف C یکی از حروف A تا J درج می‌شود. در این طبقه‌بندی هرچه به سمت حرف A می‌رویم از سطح کیفیت روغن کاسته می‌شود و حرکت به سمت حروف N و J نشانگر افزایش سطح کیفیت است؛ ازاین‌رو یک روغن موتور بنزینی با مشخصه API SN از بالاترین کیفیت و با مشخصه API SA از پایین‌ترین سطح کیفی برخوردار است. این طبقه‌بندی برای روغن موتورهای دیزلی نیز از API CA که دارای پایین‌ترین سطح کیفی است آغاز شده و به API CJ که از بیشترین میزان سطح کیفی برخوردار است ختم می‌شود. ناگفته نماند که برای موتورهای دیزلی دو زمانه و چهار زمانه از اعداد ۲ و ۴ در مقابل آخرین حرف استفاده می‌شود، برای نمونه روغنی با مشخصه API CJ-4 برای خودروهایی با موتور دیزلی چهارزمانه‌ تولید شده و به دلیل داشتن حرف J از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

oil5

استاندارد SAE

استاندار (SAE) مخفف عبارت (Society Of Automotive Engineers) است که به معنی انجمن مهندسین خودرو است. این استاندارد از اعدادی بین ۰ تا ۶۰ تشکیل شده و در برخی مواقع حرف W نیز در آن دیده می‌شود. استاندارد SAE به نوعی تعیین‌کننده‌ی ویسکوزیته‌ی روغن موتور است. عدد ۰ در این استاندارد نشان‌دهنده‌ی کمترین میزان گرانروی بوده و نمایانگر روغنی است که به راحتی جاری می‌شود در عوض با حرکت به سمت عدد ۶۰ میزان گرانروی افزایش می‌باید و SAE 60 نشانگر روغنی با گرانروی بسیار بالا است که یعنی سخت جاری می‌شود. استفاده از حرف W در این استاندارد نیز برای نشان دادن حداقل میزان گرانروی در سرمای زمستان است که از کلمه‌ی Winter می‌آید. حال با آگاهی از این استانداردها می‌توانیم دو شکل مختلف ویسکوزیته را که روی روغن موتور درج می‌شود توضیح دهیم. روغن‌‌های موتور را بر اساس نوع ویسکوزیته می‌توان به دو گروه مونوگرید و مالتی‌گرید تقسیم کرد.

روغن موتور مونوگرید

این روغن به دلیل ساختاری که دارد نمی‌تواند در بازه‌ی دمایی مختلف میزان گرانروی خود را تغییر دهد و تنها برای دمایی خاص یا در اصطلاح فصلی خاص از سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن‌های مونوگرید قدمت زیادی دارند و در گذشته تنها روغن موتوری بودند که برای موتور خودروها تولید می‌شد. عموما روغن‌هایی با استاندارد SAE بین ۰ تا ۳۰ در فصول سرد و دماهای پایین مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در صورتی که فردی از این روغن در خودروی خود استفاده می‌کرد مجبور بود که با گرم شدن هوا روغن موتور را عوض کند و آن را با روغنی با بازه‌ی عددی SAE بالای ۳۰ جایگزین کند. هرچند این روغن‌ها قیمت چندان بالایی نداشتند اما درصورت تغییر دما کارآیی خود را از دست می‌دادند و گزینه‌ی قابل اطمینانی در تمام فصول محسوب نمی‌شدند.

روغن موتور مالتی‌گرید

متخصصان با مشاهده‌ی نقاط ضعف روغن‌های مونوگرید برآن شدند تا محصولی انعطاف‌پذیرتر دربرابر دما تولید کنند. این امر با تغییر ساختار روغن‌ موتور میسر شد و روغن‌هایی جدید که در چهار فصل سال کارآیی خود را از دست نمی‌دادند روی کار آمدند. این روغن‌ها که مورد توجه مردم و تولیدکنندگان قرار گرفتند از دو عدد گرانروی که با حرف W از هم جدا می‌شوند مشخص می‌گردند. عدد اول نمایانگر میزان گرانروی در فصل گرم سال و دمای بالا است و عدد دوم بیانگر میزان گرانروی در فصل سرد و دمای پایین است که در مبحث استاندارد SAE اشاره‌ای به آن کردیم. صاحبان خودرو با وجود این روغن‌ها دیگر از تغییرات دمایی نگران نبودند؛ چراکه ساختار این محصول در دمای پایین، مانع از سخت شدن و افزایش گرانروی روغن شده و در دمای بالا دچار کاهش شدید گرانروی نمی‌شد. برای روشن شدن این موضوع روغن موتوری با مشخصه ۱۰W-40 را مورد بررسی قرار می‌دهیم. عدد ۱۰ بیانگر حداقل گرانروی این محصول در فصل گرم سال و دمای بالا است و عدد ۴۰ میزان حداکثر گرانروی آن در فصول سرد و دمای پایین را نشان می‌دهد. این محصول را می‌توان با روغن موتور دیگری با مشخصه‌ی ۲۰W-50 نیز مقایسه کرد. همانگونه که مشخص است روغن موتور دوم به دلیل برخورداری از عدد ۲۰ در فصل گرما گرانروی بیشتری دارد و نسبت به روغن ۱۰W-40 سفت‌تر است. بنابراین روغن موتور ۲۰W-50 برای محیط‌هایی گرم‌تر مناسب است زیرا روغن بیش از حد شل نخواهد شد، این موضوع را می‌توان با مقایسه‌ی W 50 با W 40 هم دریافت. روغن موتور ۱۰W-40 در فصل سرد گرانروی برابر ۴۰ خواهد داشت؛ درحالی‌که این میزان برای روغن دوم ۵۰ بوده و نشان می‌دهد که روغن ۲۰W-50 در سرما بیش از همتای خود سفت می‌شود؛ ازاین‌رو این روغن برای مکان‌هایی که زمستان‌های بسیار سردی ندارند مناسب‌تر است و در محیط‌هایی با سرمای شدید بهتر است از روغن موتور ۱۰W-40 استفاده کرد.

oil6

تا اینجا اطلاعاتی در مورد کیفیت و گرانروی روغن‌های موتور ارایه کردیم؛ حال قصد آن داریم تا روغن موتورها را بر اساس نوع ساختار مورد بررسی قرار دهیم؛ چراکه این ساختار هم در انتخاب روغن موتور از اهمیت زیادی برخوردار است.

روغن موتور را می‌توان در سه گروه کلی معدنی (Mineral) ، سنتتیک (Synthetic) و نیمه سنتتیک (Semi Synthetic) طبقه‌بندی کرد.

روغن موتور معدنی (Mineral)

روغن‌های معدنی از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین روغن موتورها محسوب می‌شوند که برای موتور خودروهای قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روغن افزودنی‌های چندانی ندارد و بر پایه‌ی نفت خام تولید می‌شوند و بیشتر وظیفه‌ی روانکاری را برعهده دارند.

خرید محصول از دیجی‌کالا

روغن موتور سنتتیک (Synthetic)

این نوع روغن موتورها از طریق ترکیبات شیمیایی و در آزمایشگاه‌ها تولید می‌شوند. ابتدا این محصولات برای موتورهای جت مورد استفاده قرار می‌گرفتند اما با گذشت زمان و به دلیل برخورداری از مزایای زیادی که نسبت به روغن‌های معدنی داشتند، جایگاه ویژه‌ای پیدا کردند و به عنوان روغن موتور خودرو هم مورد استفاده قرار گرفتند. هر شرکتی این روغن‌ها را با ساختاری منحصربه‌فرد تولید می‌کند که دراین بین افزودنی‌ها نقش ویژه‌ای دارند. از مهم‌ترین افزودنی‌های این روغن‌ها می‌توان به شوینده‌ها، ضد زنگ‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات ضد خوردگی اشاره کرد. این مواد رسوبات حاصل از احتراق سوخت را جذب می‌کنند، مانع از ایجاد واکنش اکسیداسیون می‌شوند و از خوردگی و زنگ زدگی فلز هم جلوگیری می‌کنند.

خرید محصول از دیجی‌کالا

 مزایای کلی روغن‌های سنتتیک

 • طول عمر بالا
 • مقاومت بالا دربرابر اکسیداسیون
 • کمک به کاهش مصرف سوخت
 • جلوگیری از خوردگی
 • غیر سمی بودن
 •  عملکرد مناسب

روغن موتور نیمه سنتتیک (Semi Synthetic)

این نوع روغن از ترکیب روغن موتورهای معدنی و سنتتیک حاصل می‌شود. هرچند این محصول از تمام مزایای روغن سنتتیک بهره نمی‌برد اما کیفیت بالاتری نسبت به روغن‌های معدنی داشته و در شرایط کاری سخت موتور، عملکرد مناسبی دارد. از این روغن موتور نیمه سنتتیک بیشتر برای وانت‌ها و خودروهای SUV استفاده می‌شود و نسبت به روغن‌های سنتتیک قیمت پایین‌تری دارد.

خرید محصول از دیجی‌کالا

نکاتی در مورد روغن موتور

 • هیچ‌گاه نباید از ترکیب چند روغن موتور با یکدیگر استفاده کرد.
 • پس از روشن کردن خودرو، بلافاصله حرکت نکنید و زمانی ۲۰ ثانیه‌ای برای روانکاری روغن (همان گرم شدن خودرو) در نظر بگیرید.
 • بهتر است از افزودنی‌ها برای روغن موتور استفاده نکنید مگر اینکه از سازگاری کامل آن با روغن موتور اطمینان حاصل کنید.
 • هرگز از روغنی که بیش از سه سال از تاریخ تولید آن می‌گذرد استفاده نکنید.
 • درصورتی‌که روغن موتور سیاه نشود نشانه‌ی مرغوبیت آن نیست بلکه عدم قابلیت آن در جذب ذرات و آلودگی‌ها را نشان می‌دهد و بهتر است عوض شود.
 • نوع روغن موتور (معدنی، سنتتیک، نیمه سنتتیک) را باید با توجه به دفترچه‌ی راهنمای خودرو یا برچسب محفظه‌ی موتور انتخاب نمود.
 • در انتخاب روغن موتور باید شرایط آب‌وهوایی را حتما مد نظر قرار داد.

از نمودارهای زیر می‌توانید برای درک بهتر مفاهیم، اصطلاحات و جمع‌بندی مباحث گفته شده استفاده کنید.

oil1 oil7

برندهای معتبر روغن موتور

از شرکت‌های شناخته‌شده‌ی تولیدکننده‌ی روغن موتور می‌توان به شرکت‌های توتال، کاسترول، الف، شل و لیکومولی اشاره کرد. امیدواریم که مفاهیم ذکر شده شما را در شناخت بهتر و انتخاب راحت‌تر روغن موتور یاری کند.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۰ دیدگاه
 1. Avatar علی اکبر سماواتی

  درود بر شما :
  سوال ؟
  از چه مشخصاتی باید متوجه شد که دو یا سه روغن موتور با یک گرید مثلا ۱۰w-40 با API SN کدام یک بهتر است با توجه به اینکه برند های مختلف هر یک قیمت های متفاوتی دارند . ایا مشخصات فنی خاصی باید داشته باشند و من بعنوان یک مصرف کننده چطور باید اگاهی کسب کنم .

  با تشکر از چاسخ شما

 2. Avatar علیرضا

  با توجه به گستردگی کشور و آب و هوای متفاوت ، چگونه میتوان در کلیه شرایط از یک روغن موتور برای خودرو استفاده کرد. مثلا در تابستان در مناطق سردسیر حداکثر دمای محیط ۳۰ درجه ولی در خوزستان حداقل دما ۴۰درجه و حداکثر تا ۵۰ و در بعضی روزها در زیر تابش مستقیم نور خورشید به ۶۰ درجه سانتی گراد میرسد. چگونه میتوان در چنین طیف گسترده ای از درجه حرارت محیط از توصیه کارخانه سازنده پیروی کرد.بعنوان مثالاگر پیشنهاد کارخانه سازنده برای یک خودرو روغن با مشخصه ۱۰W30 باشد، چنین روغنی بر اساس نمودار برای دمای محیط تا ۳۵ درجه سانتی گراد مناسب است. حال چگونه این روغن در مناطقی که حداقل دما در تابستان ۴۰ درجه می باشد کارایی خود را حفظ میکند. بنظر بنده نمیتوان فقط پیشنهاد کارخانه سازنده را ملاک قرار داد و باید به دمای محیط نیز توجه کرد.

 3. Avatar آقای کواشی

  عدد ۱۰ بیانگر حداقل گرانروی این محصول در فصل گرم سال و دمای بالا است و عدد ۴۰ میزان حداکثر گرانروی آن در فصول سرد و دمای پایین را نشان می‌دهد.
  زوری که متوجه شدم به۰ برسیم شل میشه به ۶۰ برسیم سفت-آیا ۱۰ برای تابستان خوبه؟و ۴۰ برای زمستان؟
  موتور بیچاره میشه که-چون تو تابستان شل تر از شل و در زمستان سفت تر از سفت.

 4. Avatar محمدرضا

  عالی

 5. Avatar وحید صالحی

  با سلام
  درمورد روغن مولتی گرید کلا اطلاعات اشتباه درج شده عدد سمت چپ مربوط به فصل سرما و سمت راست مربوط یه کارکرد در دمای ۱۰۰ درجه میباشد .

 6. Avatar پریسا شباهنگ

  از اطلاعات جامعی که دادی و از اینکه دیجی کالا انقدر شاخه که این طرف قضیه رو هم می بینه و نیازها رو درک می کنه صمیمانه ممنونم.

 7. Avatar احسان

  در بخش مولتی گرید در توضیحات ۱۰w40 متاسفانه به اشتباه عدد ۱۰ بیانگر گرانروی در فصل گرم ذکر شده است که صحیح نمی باشد.

 8. Avatar فرهاد

  سلام دوستان. میخوام بدونم اگر از روغن موتور دیزلی ۴۰ برای خودروی سواری استفاده کنیم آیا مشکلی برای ماشین پیش میاد یا خیر؟

  1. Avatar امیر

   موتور دغ میکنه

  2. Avatar مهدی مرتضوی

   اول توجه داشته باشید که روغن موتور دیزلی برای مصرف در خودروی دارای موتور دیزل هست.
   و روغن های موتور از لحاظ گرانروی به دو دسته روغن های تک درجه ای (Mono-grade) مانند روغن های ۱۰ ، ۳۰ و ۴۰ SAE و روغن های چند درجه ای (Multi-grade) یا چهارفصل تقسیم بندی می‌ شوند.
   روغن مونوگرید ۴۰ برای فصول سرما یا مناطق سردسیر و نوع ۵۰ آن برای فصول گرم یا مناطق گرمسیر و برای تکنولوژی طراحی و ساخت موتورهای ۴۰-۵۰ سال قبل بوده و مونو گرید در خودروهای تولیدی نسل امروزی دیگر کارکردی ندارند و روغن موتورهای مالتی گرید برای استفاده توصیه می شود.

 9. Avatar محمدرضا

  سلان اسم شرکتهای تولید روغن رو که گفتید همش اینجا تولید میشه استاندارد اروپارو ندارن

 10. Avatar ابوذر

  بسیار عالی و شفاف توضیح دادید. جالبه من تو خود فروشگاه روغن موتور در مورد اطلاعات تخصصی ش سوال کردم نتونستند جواب بدند!

 11. Avatar برسام

  عالی بود واقعا بسیار زیبا و شفاف توضیح دادید در صورتی که در اکثر قریب به اتفاق مقالات موجود عدد مربوط به زمستان و تابستان رو بر عکس توضیح دادن ولی شما به درستی و کامل فرمایش کردید. از شما سپاسگزارم

  1. Avatar مهسا

   عزیزجان برو یک کم مطالعه بکن بعد یه نظریه اشتباه رو تایید کن

 12. Avatar مهرداد

  سلام ممنون از مقالتون فقط در مورد نوع ویسکوزیته روغن مثلا ۱۰w40 عدد کوچکتر یا همان ۱۰ ویسکوزیته روغن در هوای سرد را به ما نشان می دهد . با تشکر

 13. Avatar محمد

  سلام دوستان من یه سمند lx بنزینی مدل ۹۰ دارم که همیشه از روغن مینرال استفاده میکردم اما بعد از خوندن این مطالب اخرین باری که روغن عوض کردم از روغن نیمه سنتتیک آیسین استفاده کردم بنظر شما آیا مشکلی برای موتور ماشینم پیش نمیاد؟؟؟

 14. Avatar میلاد

  مثلا روی روغن های توتال یا الف ۱۰w40 یه عدد ۷۰۰۰ هم کنارش نوشته شده چه معنایی داره ؟
  میدونم که مستقیما مسافت کارکرد روغن تا تعویض نیستش.

  1. Avatar ابی

   سلام دوست عزیز منظور ۷۰۰۰ یعنی ۷۰۰۰ ساعت چون از زمانی که استارت ماشینو زدی موتور شروع کار کردن میکند

 15. Avatar Masoud

  اول بسیار ممنون از مقاله کاربردیتون…
  تا بحال چندین مقاله از این دست (مفاهیم عمومی کاربردی) توی دیجیکالا مگ منتشر شد. اینطور مطالب اطلاعات عمومی جامعه رو بالا میبره و کمک میکنه که استاندارد خرید مردم بالاتر بره و شاخصی برای تصمیم گیری در خریدهاشون داشته باشن. واقعا دیجی کالا و تیم زحمتکشش “به سهم خودشون” این مسیر رو خیلی خوب دارن پیش میبرن. آرزوی استمرار موفقیت برا همشون دارم چون دارن آگاهی رو بالا میبرن و به قول حضرت مولانا یک جامعه با آگاهی …
  جان نباشد جز خبر در آزمون
  هر که را افزون خبر جانش فزون
  اقتضای جان چو ای دل آگهی است
  هرکه آگه تر بود جانش قوی است

 16. Avatar Vahid Rashidi

  Synthetic
  sinˈTHetik
  سین تَ تیک
  ———————-
  “ساینتتیک” تلفظ اشتباه است
  لطفا” تصحیح بفرمایید.
  با تشکر

 17. Avatar محمدرضا

  بسیار عالی بود.
  بیشتر از این مقالات قرار دهید.

 18. Avatar حسین

  بسیار عالی بود، ممنون دیجی کالا

 19. Avatar احمد

  با سلم و خسته نباشید
  بابت این مقاله ممنون ومتشکر که باعث شد از این به بعد برای خرید روغن موتور با آگاهی کامل به فروشنده مراجعه کرد. یه سوال ازتون دارم.
  چگونه متوجه شویم که این روغن موتور برای چند هزار کیلومتر کارکرد بهتر است؟ چونکه یکی از فاکتورهای تعویض روغن میزان استفاده از اون برای یه مسافت خاص است که از این مسافت بیشتر بشه ، روغن خاصیت خودش رو از دست میده.مثلا وقتی به فروشنده مراجعه می کنیم میگه این روغن رو بعد از ۶۰۰۰ کیلومتر عوض کن،خواستم بدونم این گفته حقیقت داره یا واقعا بی معنیه؟

  1. Avatar آلبر

   دوست عزیز، اعلام کیلومتر کارکرد برای روغن موتور از اساس اشتباه و غیرعلمی هست چرا که به عوامل خیلی زیادی بستگی داره. عواملی مثل:
   طول عمر موتور
   طراحی و حجم موتور
   استاندارد سوخت مصرفی
   میزان آلودگی های محیطی
   نوع رانندگی راننده
   و…
   از همه مهمتر شرایط ترافیک. یعنی اگر شما هر روز در شرایط سخت ترافیک شهری هستی و مجبوری مدام گاز بدی و ترمز کنی (یعنی دور موتور بالا بره و پایین بیاد) فشار بیشتری به موتور ماشین و در نتیجه روغن موتور وارد می شود تا زمانیکه شما با سرعت ثابت و یکنواخت – مثلا ۱۲۰ کیلومتر – در حال رانندگی هستی. ضمنا وقتی پشت ترافیک ماشین متوقفه روغن درحال کارکردن است ولی کیلومتر ثابته!
   در شرایط عادی (ماشین کم کارکرد تولید داخل، روغن با گرید بالای داخلی و شرایط ترافیک معمولی) ۷۰۰۰ کیلومتر عدد بدی برای تعویض روغن نیست.

   1. Avatar احمد

    ممنون و متشکر از پاسخ گوییتون.

   2. Avatar محسن

    سلام دوست عزیز شما فرمودین اعلام کیلومتر از اساس کار اشتباه و غیر علمی هست و در آخر عدد۷۰۰۰کیلومتر برای کارکرد روغن اعلام کردین حرفاتونم تناقض داره

 20. Avatar امیر

  تلفظ صحیح کلمه synthetic سینتتیک هست و ساینتتیک نادرسته

 21. Avatar علیرضا

  بسیار عالی

 22. Avatar احسان

  با سپاس از اقای محمد بیگ؛ در مبحث ویسکوزیته عدد اول مربوط به گرانروی در فصل سرد وعدد دوم مربوط به گرانروی در فصل گرم میباشد، همچنین درباره روغنهای مینرال ساختار ساده، بدون مواد افزودنی چندان صحیح نمیباشد.

 23. Avatar حسين

  عالی بود
  مرسی