۵ نکته مهم برای افزایش عمر باتری گوشی

یوسف اسفندیاری ۱۶ تیر ۱۳۹۷ | ۱۸:۰۰ ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
روش صحیح شارژ گوشی

احتمالا شما هم به دنبال پاسخ این سوال هستید: چگونه عمر باتری گوشی را افزایش دهیم؟ بیشتر کاربران گوشی‌های هوشمند همواره به دنبال راه‌هایی برای افزایش عمر باتری گوشی خود هستند. هرچند تکنولوژی شارژ سریع زمان فرایند شارژ را بسیار کاهش داده است، اما به دلیل بهره‌گیری گوشی‌های هوشمند از باتری‌های غیرقابل تعویض، دیگر مانند گذشته به‌راحتی نمی‌توان مشکل باتری را با تعویض کرد. به همین خاطر باید با رعایت روش صحیح شارژ گوشی در راستای افزایش عمر باتری قدم برداریم تا در این زمینه با مشکلی مواجه نشویم.

اگر بیش از یک سال از یک گوشی استفاده کرده باشید، احتمالا متوجه کاهش عمر باتری گجت خود نسبت به روز اول آن شده‌اید. بعد از ۲ سال، باتری بسیاری از گوشی‌ها به‌سختی تا یک روز دوام می‌آورند. بعد از سه سال استفاده، شاید باتری موردنظر مشکلاتی را برای عملکرد گوشی ایجاد کند.

متأسفانه، با گذر زمان عمر باتری هم کاهش می‌یابد و این یک موضوع اجتناب‌ناپذیر محسوب می‌شود. با این حال، با انجام کارهای خاص، می‌توانید عمر باتری و در نتیجه گجت خود را افزایش دهید. اگر به دنبال روش صحیح شارژ گوشی هستید، در ادامه به تفصیل در این مورد صحبت می‌کنیم؛ کارهایی که انجام آن‌ها در نهایت منجر به افزایش عمر باتری گوشی می‌شود.

شارژ باتری را بین ۳۰ تا ۸۰ درصد نگه‌دارید

یکی از افسانه‌های پرطرفدار مربوط به شارژ باتری از این قرار است که گفته می‌شود برای پاک کردن «حافظه‌ی باتری»، ابتدا باید شارژ آن کاملا خالی شود و سپس برای شارژ به برق وصل شود. این موضوع که برای دوران باتری‌های اسیدی صدق می‌کرد، ارتباطی به باتری‌های لیتیوم یونی امروزی ندارد و در ضمن چنین روشی برای شارژ باتری‌های مدرن اصلا توصیه نمی‌شود.

افزایش عمر باتری

در همین زمینه، کارشناسان توصیه می‌کنند که برای شارژ باتری گجت خود از روش شارژ جزئی بهره ببرید که منجر به افزایش عمر آن هم می‌شود. با توجه به مباحث مربوط به ولتاژ و تأثیر آن بر عمر باتری، گفته می‌شود همواره شارژ باتری را بین ۳۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید زیرا چنین کاری تأثیر زیادی در افزایش عمر باتری دارد. روی هم رفته، به جای اینکه با یک‌بار شارژ انرژی باتری را به ۱۰۰ درصد برسانید، بهتر است با بهره‌گیری از شارژهای جزئی همواره شارژ باتری را در حوالی ۳۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید.

از شارژ کردن طولانی‌مدت باتری خودداری کنید

شارژهای شبانه یا طولانی‌مدت، یکی از عادات شایع محسوب می‌شود ولی به دلایل متعددی انجام آن توصیه نمی‌شود. اول از همه چنین کاری منجر به تشکیل ورقه‌های فلز لیتیوم در محل قطب مثبت باتری می‌شود که در طولانی مدت می‌تواند عملکرد باتری و کل سیستم را دچار اختلال کند. در ضمن باید به گرمای ایجاد شده هم اشاره کنیم که برای باتری بسیار مضر است. به‌صورت ایدئال، زمانی که شارژ باتری به ۱۰۰ درصد می‌رسد، سیستم باید فرایند شارژ را به‌طور کامل قطع کند و فقط هر از گاهی میزان شارژ را دوباره بررسی کند تا اگر میزان شارژ کاهش یافته بود، دوباره به ۱۰۰ درصد برسد. اگر هم بعد از رسیدن شارژ به ۱۰۰ درصد هنوز جریان برق روانه‌ی باتری می‌شود، این جریان باید بسیار کم و جزئی باشد.

افزایش عمر باتری

طبق بررسی‌های انجام شده در زمینه‌ی افزایش عمر باتری، بیشتر گوشی‌ها بعد از رسیدن شارژ ۱۰۰ درصدی باز هم حدود نیم آمپر برق دریافت می‌کنند. در بیشتر موارد، خاموش کردن گوشی هم تأثیری در این فرایند ندارد و بیشتر گوشی‌ها بعد از رسیدن به شارژ کامل ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌آمپر برق دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: چرا نباید گوشی موبایل را شبانه شارژ کنید

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشته باشیم، شارژ و مصرف زیاد هم‌زمان است؛ مانند مواقعی که گوشی در حال شارژ است ولی هم‌زمان مشغول تماشای ویدیو یا انجام بازی هم هستیم. چنین کاری چرخه‌ی شارژ را مختل می‌کند و زمانی هم که باتری کاملا شارژ شده ولی هنوز به برق وصل است، موجب اختلال ولتاژ و در ضمن داغ شدن باتری می‌شود.

بهترین راه برای رهایی از این وضعیت، عدم استفاده از گوشی در حین شارژ شدن (یا خاموش کردن آن) یا انجام کارهای سبک با آن است. با این کار فشار زیادی به گوشی وارد نمی‌شود و اختلالی هم در چرخه‌های شارژ به وجود نمی‌آید.

گرما دشمن باتری است

به غیر از موارد ذکر شده، برای افزایش عمر باتری باید مراقب گرم شدن آن باشید. همانند ولتاژ بالا، دمای بالا هم می‌تواند تأثیر زیادی در کاهش شارژ و عمر باتری داشته باشد. اگر یک باتری همواره بین دمای ۲۵ تا ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد قرار داشته باشد، بعد از یک سال استفاده از ۸۰ درصد ظرفیت اولیه بهره می‌برد. اگر از روش شارژهای جزئی استفاده شود، این ظرفیت از این هم بیشتر خواهد بود. اگر در اکثر اوقات دمای آن حدود ۴۰ درجه سانتی‌گراد باشد، پس از یک سال استفاده ظرفیت باتری حدود ۶۵ درصد ظرفیت اولیه‌اش خواهد بود.

اگر یک باتری عمدتا در وضعیت شارژ ۱۰۰ درصدی قرار داشته باشد و در عین حال در محیط گرمی هم باشد، پس بدترین وضعیت ممکن برای باتری محقق شده است. به همین خاطر گوشی را در حین شارژ شبانه در زیر بالشت نگذارید یا در روزهای گرم گوشی را در داخل داشبورد ماشین به حال خود رها نکنید.

افزایش عمر باتری

یکی دیگر از مواردی که منجر به کاهش عمر باتری می‌شود، فناوری شارژ سریع است. در این فناوری، ولتاژ بالایی وارد باتری می‌شود که این موضوع دمای باتری را افزایش می‌دهد. به همین خاطر اگر گوشی شما از این فناوری پشتیبانی می‌کند، بهتر است برای افزایش عمر باتری فقط ۱۵ تا ۲۰ دقیقه گوشی را به شارژر وصل کنید زیرا در طی این مدت گرمای زیادی ایجاد نمی‌شود و آسیبی به باتری نمی‌رسد.

جمع‌بندی

افزایش عمر باتری

امروزه بیشتر کاربران با تکنولوژی باتری‌های لیتیوم یونی به‌خوبی آشنایی دارند اما هنوز هم تعدادی از عادات قدیمی و افسانه‌ها پابرجا مانده‌اند. هرچند بیشتر این کارها در میان‌مدت تأثیر زیادی بر عمر باتری ندارند، اما از آنجایی که گوشی‌های امروزی از باتری‌های قابل تعویض بهره نمی‌برند، پس بهتر است با رعایت نکات ساده تا آنجایی که می‌توانیم از باتری‌های اصلی گوشی‌های خود بهره ببریم.

روی‌هم‌رفته، باید بگوییم بهره‌گیری از شارژهای جزئی و خنک نگه داشتن باتری منجر به افزایش عمر باتری می‌شود. در ادامه به‌صورت خلاصه و فهرست‌وار، می‌توانید مهم‌ترین توصیه‌های مربوط به افزایش عمر باتری را بخوانید:

۱. باتری خود را از صفر تا صد شارژ نکنید و از شارژ شبانه هم بپرهیزید. در عوض، به شارژهای جزئی ولی متعدد روی بیاورید.
۲. بهتر است به جای رساندن شارژ به ۱۰۰ درصد، فرایند شارژ را بعد از رسیدن به ۸۰ درصد متوقف کنید.
۳.از فناوری شارژ سریع به‌صورت پراکنده بهره ببرید و برای شارژ شبانه از آن استفاده نکنید.
۴. گرما قاتل اصلی باتری به حساب می‌آید. در حین شارژ گوشی خود را نپوشانید و از قرار دادن آن در مکان‌های گرم پرهیز کنید.
۵. برای شارژ کردن، گوشی خود را خاموش کنید یا حداقل در حین شارژ شدن از فعالیت‌های سنگین با گوشی مانند تماشای ویدیو یا انجام بازی بپرهیزید.

منبع: Android Authority

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۶ دیدگاه
 1. Avatar کاظم

  سلام
  من آیفون ایکس دارم چطور باید شارژ سریع انجام بدم

  1. Avatar مصطفی

   معمولا در گوشی های آیفون شارژر سریعش داخل پک

   هنگام خرید نیستش

   باید به صورت جداگانه شارژرشو خریداری کنید

 2. Avatar سجاد

  من از ۳۰ درصد بمدت بیست دیقه بزنم شارژ تا ۵۷ درصد شارژ میشه ????

 3. Avatar علی

  یه راهم من پیشنهاد میدم گوشی رو اگه تو یخچال شارژ کنید دیگه باتری در اثر شارژ داغ نمیشه در نتیجه عمرش بالا میره این راهکار برای فصل تابستون خیلی خوبه خخ

  1. Avatar Ehsan

   باتری اگه خیلی سرد بشه هم خوب نیست باید متعادل باشه

  2. Avatar Hhhh

   داش تو یخچال برق نیست

   1. Avatar amin

    با پاور بانک میشه تو یخچال شارژش کرد!!!

 4. Avatar Mahdi

  اگه میشه بهم یه راه حل بدین

 5. Avatar aref

  ببخشید قوائدی که شما اینجا گفتید برای باتری های لیتیوم پلیمر هم صدق میکنه ؟؟
  چون اکثر جاها در باره باتری لیتیوم یون صحبت میکنن…

 6. Avatar محمد امین

  من وقتی تو شارژاز گوشیم استفاده می کنم شروع به سریع شارژ شدن می کنه و بعد از سریع شارژ شدن ،سریع هم خالی میشه ولی اگه تو شارژ از گوشیم استفاده نکنم درست شارژ میشه علتش چیه؟

 7. Avatar محمد

  گوشی من کاملا یک روز باطری نگه میداره ولی چیزی ک من و نگران میکنه اینه ک بعضی وقت ها گوشی من هنگ میکنه

 8. Avatar محمد

  سلام آیا گوشی nova3iنیاز به ۸ ساعت شارژ اولیه داره؟

  1. Avatar محمدحسین

   سلام. این رویه مربوط به باتری گوشی های ۱۰ سال پیش بود. الآن وقتی برای اولین بار هم گوشی را می زنید به شارژ، به محض ۱۰۰ درصد شدن، گوشی را از برق بکشید. برای این کار می توان از مبدل هوشمند هومو استفاده کرد

 9. Avatar آراد دولت آبادی

  سلام من بیش از ۱ ساله از دیجی کالا پاوربانک و اسپیکر بلوتوث خریداری کردم وهنوز پلمپ هستند..میخاستم بدونم مشکلی براشون پیش نمیاد و میتونم همچنان نگهداری ظولانی مدت بکنم؟؟ خواهش میکنم راهنمایی کنین برام خیلی مهمه

  1. Avatar سامان

   براچی چیزی که بهش احتیاج نداری رو میخری?میترسی تموم شه!خخخخخخخ

 10. Avatar محمد

  سلام ببخشید من گوشی آنر ۷ ایکس خریدم و شارژ اولیه حدود ۴ ساعت گذاشتمش آیا این مشکلی برای باتری به وجود نمیاره؟
  و اینکه گوشی تو یک روز شارژش خالی بشه تقریبا ۴۰ درصد عادی هست؟
  با تشکر

 11. Avatar علیرضا

  درود من گوشی هانر CHM دارم چطوری شارژ رو بیشتر نگهدارم؟

 12. Avatar Faraj

  سلام اگه گوشی که باتریش لیتیم پلیمره رو ۸ ساعت با شارژر غیر فابریک اما همون شرکت شارژ کنی مشکلی برای باتری بوجود میاد؟

 13. Avatar کوروش

  سلام دوستان من گوشیم ی وقتایی میشینم پای بازی بعد نیم ساعت میشه اتیش علتش چیه و اینکه من گوشیمو خاموش میکنم ۱۴ درصده بعد خاموش میکنم باتریشو در میارم و میزارم باز سر جاش و ردشن میکتن میشه ۳ درصد چرا

 14. Avatar راضیه

  سلام ببخشید من گوشی دکمه ای بلو تانک۴ خریدم باید ۱۲ ساعت بزنم شارژ بشه؟؟؟؟

 15. Avatar فرهاد

  با درود خدمت تمامی دست اندر کاران دیجیکالا.

  مطلب راجب شارژ رو خوندم و ایرادات زیادی توی این موضوع دیدم که دلیلش مطالب ضد و نقیض فراوان داخل اینترنت هست.
  بنده حدود ۷ سال هست که تعمیرکار گوشی های هوشمند هستم و راجب باتری تحقیقات زیادی انجام دادم. متاسفانه توی سایت های اینترنتی در رابطه با شارژ گوشی و طول عمر باتری مطالب زیادی هست که ۸۰% زاده ی ذهن نویسنده یا کپی برداری از سایت های نا معتبر هست و تنها ۲۰% اطلاعات صحیح و مفید است.
  یکی از موضوعاتی که گفته میشه این موضوع هست که شارژ گوشی باید بین ۲۰ تا ۸۰% نگه داشته شه که الان دیدم شما نوشتین ۳۰ تا ۸۰%. با یه حساب سر انگشتی، میشه فهمید این مطلب اساس علمی نداره. یکی از بزرگترین مشکلات سازنده های گوشی های هوشمند اندازه و حجم باتری هاست، همیشه دنبال اندازه ی کمتر و حجم (mAh) بیشتر هستند. پس دلیلی نداره مصرف باتری ما بین ۲۰ تا ۸۰ تا ۳۰ تا ۸۰% باشه، یعنی اینکه ما از ۴۰ تا ۵۰% باتری استفاده نکنیم ! چون اگر این روش استفاده صحیح بود، سازنده های گوشی بجای استفاده از باتری های ۵۰۰۰ یا ۴۰۰۰ میلی آمپری از نصف این باتری ها استفاده میکردن.
  بارها شده گوشی برای تعمیر پیش من اومده و ایراد این بوده که شارژ به ۲۰% که رسیده خاموش شده و از طرفی هم بیشتر از ۸۰% شارژ نشده ! یعنی سلول های ۰ تا ۱۹ و ۸۱ تا ۱۰۰ خواب رفته که با شوک درست شده.
  در کل طی مطالبی که من خوندم و تجربیاتی که این مدت داشته ام، طرح استفاده ی ۲۰ تا ۸۰ برای باتری های پلیمری مطرح شده و هنوز به تایید کامل نرسیده، ولی در صورتی که باتری گوشی شما پلیمری هست و از روش ۲۰ تا ۸۰ استفاده میکنین، قانون ۳۰ به ۱ رو هم اجرا کنین. یعنی هر ۳۰ بار شارژ، یکبار اجازه ی تخلیه ی کامل به گوشی بدین و بصورت خاموش اجازه بدین تا ۱۰۰% پر بشه. اگر هم باتری گوشی شما یونی هست نیازی به استفاده ۲۰ تا ۸۰ نیست. در صورتی که باتری گوشی شما یونی هست و نمیخاین به حرف من گوش بدین و از همون روش ۲۰تا ۸۰ استفاده میکنین، حتما قانون ۳۰ بار شارژ یک با تخلیه کامل و شارژ ۱۰۰% در حالت خاموش رو رعایت کنین.

  در آخر از دیجیکالا تقاضا دارم برای نوشتن این موضوعات تحقیقات گسترده تر انجام بشه و علاوه بر سایت ها، با تعمیرکاران حرفه ای هم مشورت بشه.
  با سپاس

 16. Avatar ????nIma????

  سلام ببخشید یک سوال دارم لطفاً جواب بدید من شارژ اولیه گوشی خود را رعایت نکردم و تو شارژ اولیه یکم با گوشی کار کردم و روی ۲۰ درصد زدم تو شارژ و روی ۸۰ درصد کشیدم ولی به هرکی گفتم بهم گفت که باید میزاشتی صفر میشد و تا هشت ساعت تو شارژ میزاشتیش و خودم متوجه این شدم که گوشی با رعایت نکردن شارژ اولیه خیلی زود خالی میشه و یک یا دو ماهه که ۳۰ درصد میزنم به شارژ و ۸۰ درصد میکشم و در جای خنک میزارم و هنگام شارژ اینترنت گوشی و همه چیز رو خاموش میکنم و با گوشی در حین شارژ کار نمیکنم ولی باز هم باتری زود خالی میشه شما راه حلی برای رفع این مشکل ندارید؟؟؟؟
  مثلاً در روز باید دو بار تو شارژ بزنم انقدر زود خالی میشه گوشیمم مدلش سامسونگ A30 S هست با ۶۴ گیگ و هنوز بازی ای نریختم تا ببینم میتونم باتری رو درست کنم.
  لطفاً یک راه حل بدید

 17. Avatar شاملو

  سلام در مورد شارژ گوشی من با دوستمون م.افقم که حتما نباید بین ۳۰ تا ۸۰ درصد شارژ بشه که طول عمر باطری زیاد بشه نکته اینجاس که ما معمولا گوش تو شارز میزاریم فراموش میکنیم یا بچه های که تاکسی های اینترنتی دارن مرتبط باید گوشیشون توی شارژ باشه که اینها باعث کاهش طول عمر باطری و خراب شدنش میشه
  به همین دلی ما اقدام به تولید محصولی کردیم مه شما میتونید یه حد بالا شارژ و یه خد بایین به اون از طربق اپلیکش که روی میوبایل نصب میشه بدید مثلا بگی بین بازه ۱۵ تا ۹۵ درصد که وقتی شارژ را به گوش وصل میکنیم تا ۹۵ درصد شارژ میشه بعد قطع میشه و اگر شارز وصل باشه دیگه شارژ نمیکنه تا به ۱۵ درص برسه
  و بسیار مناسب بچهای تاکسی لینترنتی کار میکنن هست
  جهت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۳۰۶۰۰۴۵ تماس بگیرید

 18. Avatar hosein

  یکی از مواردی که بد جور روی اعصابه و مد هم شده و مبنای علمی نداره اینه که میگن شارژ بین ۳۰ تا ۸۰ باشه.اخه اگه قراره از ۵۰ درصد گوشی استفاده کنیم چرا ظرفیت باتری رو هر روز اضافه تر میکنن؟ در ثانی شما وقتی شارژ گوشی رو بین این دو عدد نگه میداری خواه نا خواه برخی از سلولهای باتری مسکوت مونده و از بین میرند. اقای عزیزی که این پست رو اپلود کردی چقدر تجربه‌ی کار تعمیری داری؟ برای من یک دلیل علمی بیار که شارژر باید بین ۳۰ تا ۸۰ باشه.

 19. Avatar Kadkhoda

  سلام،ازاینکه بفکرارائه راهکار وراهنمایی کاربران هستین عملتون ستودنیست.
  من تعمیرکارنیستم ویک کاربرسادم و دیدگاههمو براساس تجربه وبرداشت خودم بیان میکنم اول اینکه اگر استفاده از شارژسریع واس عمرباتری ضررداره چراغالب برندها، نسل جدید گوشی هاشونو بافناوری فست شارژتولیدمیکنن وحتی ازآن بعنوان برگ برنده ونقطه قوت نام می برند دوم اگرفرضیه شارژ سی هشتاد صحیح است بهترنبود به محض رسیدن به این محدوده خودگوشی اخطار میداد؟ همانطور که هنگام رسیدن شارژ بسیارپایین اکثرگوشیها حالت ذخیره نیرو رو پیشنهاد میکنند.

 20. Avatar شیائومی

  به نظرم برای بررسی دقیق موضوع باتری گوشی باید نظریه‌ای ورای نظرات شرکت سازنده و تعمیر کاران موبایل داشته باشیم
  به عبارت دیگر حرف خود شرکت سازنده و تعمیرکار نمی‌تونه حجت باشه چون از خرابی باتری عواید نصیبشون میشه
  حالا اون شرکت یا شخص بیطرف که واقعاً دلش به حال کاربر میسوزه و به صلاح و خیر کاربر حرف میزنه رو باید چه جور پیدا کرد نمی‌دونم!!!