سقوط از درون زمین به سوی دیگر آن چقدر طول می‌کشد؟ [ویدیوهای آموزشی]

۱۲ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۳:۰۰ ۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

غیر عادی به نظر می‌رسد ولی تا به حال فکر کرده‌اید که اگر می‌توانستیم یک چاه خیلی طولانی حفر کنیم که از هسته‌ی زمین عبور و تا سوی دیگر آن ادامه پیدا کند و سپس درون آن می‌پریدیم چه اتفاقی می‌افتاد؟ مثلا اگر این چاه را از ایران حفر می‌کردیم آیا می‌توانستیم از طریق آن خیلی سریع به کشوری دقیقا در آن سوی کره‌ی زمین برسیم؟ البته می‌دانیم که هسته‌ی زمین خیلی داغ است و حفر کردن چاه با فناوری امروزی هم غیر ممکن به نظر می‌رسد. ولی بیایید تصور کنیم که یک چنین چیزی ممکن بود. جالب می‌شد نه؟ اصلا اگر چنین اتفاقی ممکن بود، چقدر طول می‌کشید از یک سوی زمین به سوی دیگر برسیم؟ توصیه می‌کنیم حتما ویدیوی بالا را ببینید یا آن را دانلود کنید تا متوجه شوید اگر از درون یک چاه عمیق که دو سوی کره‌ی زمین را به هم وصل می‌کند سقوط کنیم چه اتفاقی می‌افتد!

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۰ comment
 1. Avatar محمدیاسر بیجارزهی

  میریم پایین ذوب که شدیم بخارمون میاد بالا!!!!

 2. Avatar علی

  سفر به فضا رو به سفر در عمق زمین ترجیح میدم

 3. Avatar مهدي

  اتفاقاً من هميشه به اين موضوع فكر ميكردم ،ولي به علت همين نيروي گرانش فكر نميكنم هيچ وقت عملي باشه

 4. Avatar مسعود

  با تشکر از ترجمه ویدیوهای علمی آموزشی تون
  ماکزیمم سرعت (در مرکز زمین) چقدر میشه؟

  1. Avatar امين

   سلام.
   شتاب اوّل 9.8 هست و شتاب وسط، صفر هست. متوسط شتاب، حدود 4.9 ميشه. حدود 20 دقيقه تا وسط زمين طول ميده. ميشه 1200 ثانيه. با شتاب متوسط 4.9 حدود 5800 متر بر ثانيه، یا به عبارتي حدود 21 هزار کيلومتر بر ساعت. به شرطي که هيچ هوايي نباشه که اصطکاک ايجاد کنه، وگرنه، سرعت از حدود 400 کيلومتر در ساعت بيشتر نميشه.

 5. Avatar Space Time

  یه سوال؟
  وقتی ما به مرکز زمین می رسیم باید با نیروی گرانش فوق العاده عظیمی روبرو بشیم که بلافاصله اونجا گیر می اُفتیم
  منبع نیروی گرانش چی هست؟

 6. Avatar بابک

  ایکاش روش محاسبه را با روش حساب انتگرال نشان میدادید

 7. Avatar نینا

  سلام.جالب بود . من یک زمانی به این موضوع فکر کرده بودم و نتیجه گرفته بودم که بخاطر صفر شدن شتاب جاذبه باید در مرکز زمین متوقف بشیم. ولی به این مورد که چون سرعت بالایی داریم همچنان به حرکت ادامه میدیم توجه نکرده بودم. (البته رشته تحصیلیم هم درگروه تجربی است و ریاضی و فیزیک رو متاسفانه در دبیرستان جا گذاشتم )
  اما سفر در عرض زمین بنظرم با سفر در طولش نباید تفاوتی بکنه. زمین گرده دیگه ؛ نیروی جاذبه اش هم در خط استوا با قطب تفاوتی نداره!؟

 8. Avatar سعید عباسپور

  چرا اصن باید چنین فکری شکل بگیره؟ این که بدیهیه شدنی نیست نتیجه و تصورش هم حاصلی نداره

 9. Avatar shahabmp

  محاسبه اش ساده است، اگه اشتباه نکنم به این شکل میشه که شما اول سرعت رو بعد از طی یک چهارم قطر زمین با شتاب ثابت 9.8 حساب میکنید و میشه میانگین سرعت طی کردن قطر زمین، حالا کافیه طول قطر زمینو بر حسب متر بر سرعت تقسیم کنید تا زمان بدست بیاد