سقوط از درون زمین به سوی دیگر آن چقدر طول می‌کشد؟ [ویدیوهای آموزشی]

۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

غیر عادی به نظر می‌رسد ولی تا به حال فکر کرده‌اید که اگر می‌توانستیم یک چاه خیلی طولانی حفر کنیم که از هسته‌ی زمین عبور و تا سوی دیگر آن ادامه پیدا کند و سپس درون آن می‌پریدیم چه اتفاقی می‌افتاد؟ مثلا اگر این چاه را از ایران حفر می‌کردیم آیا می‌توانستیم از طریق آن خیلی سریع به کشوری دقیقا در آن سوی کره‌ی زمین برسیم؟ البته می‌دانیم که هسته‌ی زمین خیلی داغ است و حفر کردن چاه با فناوری امروزی هم غیر ممکن به نظر می‌رسد. ولی بیایید تصور کنیم که یک چنین چیزی ممکن بود. جالب می‌شد نه؟ اصلا اگر چنین اتفاقی ممکن بود، چقدر طول می‌کشید از یک سوی زمین به سوی دیگر برسیم؟ توصیه می‌کنیم حتما ویدیوی بالا را ببینید یا آن را دانلود کنید تا متوجه شوید اگر از درون یک چاه عمیق که دو سوی کره‌ی زمین را به هم وصل می‌کند سقوط کنیم چه اتفاقی می‌افتد!

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۲ دیدگاه
 1. Avatar فرشید مقدم صبور

  من سوالم در مورد سفر به سیاره های دیگر اینه که از سطح زمین به سمت بالا میرویم و موقع فرود روی سیاره های دیگه مثل فرود بر روی زمین باید باشه، اینکه بخواهیم بسمت زمین برگردیم کدوم سمتی میریم؟ بازم بالا؟ پایین که نباید بشه چون مثل زمینه و باید تو عمق بری که نمیشه، ولی اگه بالاست مسیر برگشتمون اشتباه نمیشه؟

 2. Avatar رامین

  جسمی که داخل این چاه بیوفتد در طرف دیگه سرعتش صفر می شود و در مرکز زمین بیشترین سرعت را دارد

 3. Avatar shahabmp

  محاسبه اش ساده است، اگه اشتباه نکنم به این شکل میشه که شما اول سرعت رو بعد از طی یک چهارم قطر زمین با شتاب ثابت ۹.۸ حساب میکنید و میشه میانگین سرعت طی کردن قطر زمین، حالا کافیه طول قطر زمینو بر حسب متر بر سرعت تقسیم کنید تا زمان بدست بیاد

 4. Avatar سعید عباسپور

  چرا اصن باید چنین فکری شکل بگیره؟ این که بدیهیه شدنی نیست نتیجه و تصورش هم حاصلی نداره

 5. Avatar نینا

  سلام.جالب بود . من یک زمانی به این موضوع فکر کرده بودم و نتیجه گرفته بودم که بخاطر صفر شدن شتاب جاذبه باید در مرکز زمین متوقف بشیم. ولی به این مورد که چون سرعت بالایی داریم همچنان به حرکت ادامه میدیم توجه نکرده بودم. (البته رشته تحصیلیم هم درگروه تجربی است و ریاضی و فیزیک رو متاسفانه در دبیرستان جا گذاشتم )
  اما سفر در عرض زمین بنظرم با سفر در طولش نباید تفاوتی بکنه. زمین گرده دیگه ؛ نیروی جاذبه اش هم در خط استوا با قطب تفاوتی نداره!؟

 6. Avatar بابک

  ایکاش روش محاسبه را با روش حساب انتگرال نشان میدادید

 7. Avatar Space Time

  یه سوال؟
  وقتی ما به مرکز زمین می رسیم باید با نیروی گرانش فوق العاده عظیمی روبرو بشیم که بلافاصله اونجا گیر می اُفتیم
  منبع نیروی گرانش چی هست؟

 8. Avatar مسعود

  با تشکر از ترجمه ویدیوهای علمی آموزشی تون
  ماکزیمم سرعت (در مرکز زمین) چقدر میشه؟

  1. Avatar امين

   سلام.
   شتاب اوّل ۹.۸ هست و شتاب وسط، صفر هست. متوسط شتاب، حدود ۴.۹ میشه. حدود ۲۰ دقیقه تا وسط زمین طول میده. میشه ۱۲۰۰ ثانیه. با شتاب متوسط ۴.۹ حدود ۵۸۰۰ متر بر ثانیه، یا به عبارتی حدود ۲۱ هزار کیلومتر بر ساعت. به شرطی که هیچ هوایی نباشه که اصطکاک ایجاد کنه، وگرنه، سرعت از حدود ۴۰۰ کیلومتر در ساعت بیشتر نمیشه.

 9. Avatar مهدي

  اتفاقاً من همیشه به این موضوع فکر میکردم ،ولی به علت همین نیروی گرانش فکر نمیکنم هیچ وقت عملی باشه

 10. Avatar علی

  سفر به فضا رو به سفر در عمق زمین ترجیح میدم

 11. Avatar محمدیاسر بیجارزهی

  میریم پایین ذوب که شدیم بخارمون میاد بالا!!!!

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه