سقوط از درون زمین به سوی دیگر آن چقدر طول می‌کشد؟ [ویدیوهای آموزشی]

گروه آموزشی ویدوآل ۱۲ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۳:۰۰ 29 سپتامبر 2018

غیر عادی به نظر می‌رسد ولی تا به حال فکر کرده‌اید که اگر می‌توانستیم یک چاه خیلی طولانی حفر کنیم که از هسته‌ی زمین عبور و تا سوی دیگر آن ادامه پیدا کند و سپس درون آن می‌پریدیم چه اتفاقی می‌افتاد؟ مثلا اگر این چاه را از ایران حفر می‌کردیم آیا می‌توانستیم از طریق آن خیلی سریع به کشوری دقیقا در آن سوی کره‌ی زمین برسیم؟ البته می‌دانیم که هسته‌ی زمین خیلی داغ است و حفر کردن چاه با فناوری امروزی هم غیر ممکن به نظر می‌رسد. ولی بیایید تصور کنیم که یک چنین چیزی ممکن بود. جالب می‌شد نه؟ اصلا اگر چنین اتفاقی ممکن بود، چقدر طول می‌کشید از یک سوی زمین به سوی دیگر برسیم؟ توصیه می‌کنیم حتما ویدیوی بالا را ببینید یا آن را دانلود کنید تا متوجه شوید اگر از درون یک چاه عمیق که دو سوی کره‌ی زمین را به هم وصل می‌کند سقوط کنیم چه اتفاقی می‌افتد!

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۰ comment
 1. shahabmp shahabmp

  محاسبه اش ساده است، اگه اشتباه نکنم به این شکل میشه که شما اول سرعت رو بعد از طی یک چهارم قطر زمین با شتاب ثابت 9.8 حساب میکنید و میشه میانگین سرعت طی کردن قطر زمین، حالا کافیه طول قطر زمینو بر حسب متر بر سرعت تقسیم کنید تا زمان بدست بیاد

 2. سعید عباسپور سعید عباسپور

  چرا اصن باید چنین فکری شکل بگیره؟ این که بدیهیه شدنی نیست نتیجه و تصورش هم حاصلی نداره

 3. نینا نینا

  سلام.جالب بود . من یک زمانی به این موضوع فکر کرده بودم و نتیجه گرفته بودم که بخاطر صفر شدن شتاب جاذبه باید در مرکز زمین متوقف بشیم. ولی به این مورد که چون سرعت بالایی داریم همچنان به حرکت ادامه میدیم توجه نکرده بودم. (البته رشته تحصیلیم هم درگروه تجربی است و ریاضی و فیزیک رو متاسفانه در دبیرستان جا گذاشتم )
  اما سفر در عرض زمین بنظرم با سفر در طولش نباید تفاوتی بکنه. زمین گرده دیگه ؛ نیروی جاذبه اش هم در خط استوا با قطب تفاوتی نداره!؟

 4. بابک بابک

  ایکاش روش محاسبه را با روش حساب انتگرال نشان میدادید

 5. Space Time Space Time

  یه سوال؟
  وقتی ما به مرکز زمین می رسیم باید با نیروی گرانش فوق العاده عظیمی روبرو بشیم که بلافاصله اونجا گیر می اُفتیم
  منبع نیروی گرانش چی هست؟

 6. مسعود مسعود

  با تشکر از ترجمه ویدیوهای علمی آموزشی تون
  ماکزیمم سرعت (در مرکز زمین) چقدر میشه؟

  1. امين امين

   سلام.
   شتاب اوّل 9.8 هست و شتاب وسط، صفر هست. متوسط شتاب، حدود 4.9 ميشه. حدود 20 دقيقه تا وسط زمين طول ميده. ميشه 1200 ثانيه. با شتاب متوسط 4.9 حدود 5800 متر بر ثانيه، یا به عبارتي حدود 21 هزار کيلومتر بر ساعت. به شرطي که هيچ هوايي نباشه که اصطکاک ايجاد کنه، وگرنه، سرعت از حدود 400 کيلومتر در ساعت بيشتر نميشه.

 7. مهدي مهدي

  اتفاقاً من هميشه به اين موضوع فكر ميكردم ،ولي به علت همين نيروي گرانش فكر نميكنم هيچ وقت عملي باشه

 8. علی علی

  سفر به فضا رو به سفر در عمق زمین ترجیح میدم

 9. محمدیاسر بیجارزهی محمدیاسر بیجارزهی

  میریم پایین ذوب که شدیم بخارمون میاد بالا!!!!