ایلان ماسک؛ رویای شکستن مرزهای زمان و مکان

محمد زرین صدف ۵ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۰ ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

روزی نیست که به رسانه‌ها سری بزنید و خبری در مورد ایلان ماسک نشنوید. او همه جا حضور دارد. ماسک از یک‌سو  با «اسپیس‌اکس» (SpaceX) رویای تسخیر فضا را در سر می‌پروراند و از سوی دیگر با «تسلا موتورز» (Tesla Motors) می‌خواهد انقلابی در صنعت خودروسازی راه بیندازد.

در یک نگاه

«ایلان ماسک» (Elon Musk) در سال ۱۹۷۱ در آفریقای جنوبی به‌دنیا آمد. او در سن ۲۸ سالگی با فروش استارتاپ کوچک Zip2 به شرکت کامپک (Compaq) میلیونر شد. ایلان ماسک در سال ۱۹۹۹ شرکت X.com را راه انداخت؛ سال ۲۰۰۲ نوبت به Space X رسید؛ سال ۲۰۰۳ هم او مدیرعامل تسلا موتورز شد. سال ۲۰۱۲ ایلان ماسک اولین فضاپیمای تجاری را به ایستگاه بین‌الملی فضایی فرستاد. جاه‌طلبی‌های ایلان به این چند مورد محدود نیست. ایلان رویای شکستن مرزهای زمان و مکان را در سر دارد. در ادامه به جزییات بیشتری در مورد زندگی شخصی و حرفه‌ای او می‌پردازیم.

Elon_Musk_03

ایلان ماسک چگونه ایلان ماسک شد؟

ایلان ماسک متولد شهر پرتوریای آفریقای جنوبی است. او دوران کودکی و نوجوانی خود را در این کشور سپری کرد. ایلان در ۱۰ سالگی صاحب یک دستگاه کامپیوتر شد و وقتی ۱۲ سالش شد توانست اولین بازی کامپیوتری خود را بسازد. این بازی، بلستر (‌Blaster) نام داشت. جالب این‌جاست که مجله‌ی PC and Office Technology‌ این بازی را با قیمت ۵۰۰ دلار از او خرید. ایلان در ۱۹ سالگی، برای تحصیل به کانادا مهاجرت کرد. پس از گذراندن دو سال در دانشگاه کویینز، در سال ۱۹۹۱ این دانشگاه را رها کرد و به دانشگاه پنسیلوانیا رفت. او در آن‌جا در رشته‌های کسب‌وکار و فیزیک، دو مدرک لیسانس گرفت. سپس برای ادامه‌ی تحصیل در دکترای رشته فیزیک انرژی به دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا رفت. اما ایلان، تنها دو روز آن‌جا دوام آورد.

Elon_Musk_05

ایلان ماسک در کنار همسر و فرزندان‌اش

ورود او به دانشگاه استنفورد همزمان بود با اوج‌گیری شرکت‌های اینترنتی نوپا. او هم برای این‌که از قافله عقب نماند، به این موج پیوست و اولین شرکت خود را با نام Zip2 راه انداخت.

اولین گام برای ساخت یک امپراتوری

Zip2 یک راهنمای شهری آنلاین بود که محتوای لازم برای سایت‌هایی مثل «نیویورک تایمز» و «شیکاگو تریبون» را تامین می‌کرد. در سال ۱۹۹۹، شرکت کامپیوتری «کامپک» (Compaq)، شرکت Zip2 را با قیمت ۳۰۷ میلیون دلار نقد و ۳۴ میلیون دلار سهام خرید. شخص ایلان ماسک، از این معامله‌ی تاریخ‌ساز، ۲۲ میلیون دلار به جیب زد. اما این تازه اول را ایلان جوان بود. قدم بعدی ایلان ماسک، دنیای پرداخت‌های مالی را دگرگون کرد.

Elon_Musk_01

دومین گام ایلان ماسک

ایلان ماسک در سال ۱۹۹۹، شرکت X.Com را تاسیس کرد. این شرکت در زمینه‌ی خدمات مالی آنلاین فعالیت می‌کرد. یک سال بعد، این شرکت با «کانفینیتی» (Confinity) ادغام شد و سرویس معروف «پی‌پال» (PayPal) متولد شد. در سال ۲۰۰۲ هم فروشگاه اینترنتی eBay شرکت PayPal‌ را با قیمت ۱٫۵ میلیارد دلار تصاحب کرد. در آن هنگام ۱۱ درصد سهام PayPal به ایلان ماسک تعلق داشت.

Elon_Musk_02

ایلان رویای تسخیر فضا را در سر دارد

سال ۲۰۰۲، ایلان ماسک به‌سراغ علاقه‌مندی دیگرش یعنی فضا رفت و SpaceX را راه انداخت. او با جاه‌طلبی تمام می‌خواست سفرهای فضایی را وارد مرحله‌ی جدیدی کند.

Elon_Musk_10

او قدم به قدم پیش رفت، تا این‌که در سال ۲۰۰۸ توانست اعتماد ناسا را هم جلب کند. در این سال، ناسا قراردادی با SpaceX بست که بر اساس آن این شرکت وظیفه‌ی انتقال محموله به ایستگاه بین‌المللی فضایی را برعهده می‌گرفت. سال ۲۰۱۲ ماسک با SpaceX تاریخ‌ساز شد. آن‌ها در این سال توانستند موشک «فالکن ۹» (Falcon 9) را به همراه ۱۰۰۰ پاوند محموله به ایستگاه بین‌المللی فضایی بفرستند. SpaceX‌ اولین شرکت خصوصی است که توانست این کار را بکند. سال ۲۰۱۳ هم این شرکت موفقیت دیگری کسب کرد و توانست به‌وسیله‌ی فالکن ۹، ماهواره‌ای را به مدار ماهواره‌های زمین‌ثابت ارسال کند. این همان مداری است که در آن ماهواره‌های تلویزیونی قرار می‌گیرند. در سال ۲۰۱۵ هم فالکن ۹ ماهواره‌‌ای موسوم به DSCOVR را روی مدار قرار داد. وظیفه‌ی این ماهواره، سنجش تاثیر تشعشعات خورشید روی  شبکه‌‌های برق و ارتباطات روی زمین است.

Elon_Musk_09

لحظه‌ی پرتاب موشک فالکن ۹

به‌تدریج، تسخیر فضا و نجات آینده‌ی نسل بشر به علایق اصلی ایلان ماسک تبدیل شد. از همین رو، مسیر زندگی حرفه‌ای او به‌ دنیای جذاب حمل‌و‌نقل هم کشیده شد.

ایلان به سوخت‌های فسیلی اعتقادی ندارد

تسلا موتورز، ماجراجویی جدید ایلان ماسک بود. این شرکت در سال ۲۰۰۳ تاسیس شد. ایلان ماسک یکی از بنیان‌گذاران اصلی این شرکت بود. او هم‌اکنون به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رییس هیات مدیره‌ی تسلا موتورز فعالیت می‌کند. تسلا موتورز روی طراحی و تولید خودروهای الکتریکی مقرون‌به‌صرفه تمرکز دارد. در سال ۲۰۰۸ این شرکت «رودستر» (Roadster) را معرفی کرد. خودرویی اسپورت که در ۳٫۷ ثانیه سرعت آن از صفر به ۹۷ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این خودروی تمام‌برقی با یک بار شارژ تا حدود ۳۹۳ کیلومتر مسافت را طی می‌کند. «مدل اس» (Model S) اولین خودروی سدان ‌الکتریکی این شرکت بود.

Elon_Musk_07

ایلان ماسک در کنار خودروی تسلا مدل S

این خودرو هم موفقیت‌های زیادی را برای تسلا موتورز به ارمغان آورد. Model S در سال ۲۰۱۳ به‌عنوان خودروی سال مجله‌ی Motor Trend انتخاب شد. تسلا «مدل اکس» (Model X) سومین خودروی شرکت ۱۲ ساله‌ی تسلا است. یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های مدل X، درهای عقب آن است که مثل دو بال باز می‌شوند.

Elon_Musk_08

ایلان ماسک در حال معرفی خودروی تسلا مدل X

ایلان می‌خواهد تاریخ را بسازد

اما به‌نظر می‌رسد که بلندپروازی‌های ایلان ماسک حدومرزی ندارد. او در سال ۲۰۱۳ یک طرح مفهومی انقلابی را منتشر کرد؛ طرحی که می‌تواند صنعت حمل‌و‌نقل را به‌کلی متحول کند. او از این ایده با نام «هایپرلوپ» (Hyperloop) یاد می‌کند. این اختراع می‌تواند سرعت جابه‌جایی بین نقاط جغرافیایی مختلف را به شکل محسوسی افزایش دهد. هایپرلوپ انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر دریافت می‌کند. در این سیستم افراد داخل کپسول‌های مخصوصی می‌نشینند و با سرعت باورنکردنی ۹۶۲ تا ۱۲۲۰ کیلومتر بر ساعت جابه‌جا می‌شوند. باوجود تمام انتقادها، ایلان ماسک سرسختانه روی این پروژه‌ی انقلابی کار می‌کند.

Elon_Musk_11

“اگر موضوعی به اندازه‌ی کافی مهم است، باید آن را امتحان کنید، حتی اگر نتیجه‌ی احتمالی شکست باشد.”

شبکه‌های اجتماعی:
Instagram
Google Plus
Twitter

مطالب مرتبط:

استیون هاوکینگ و ایلان ماسک: هوش مصنوعی خطرناک است

مدیرعامل تسلا: مریخ را بمباران اتمی کنیم تا قابل سکونت شود!

ماسک ایده‌ی انفجار بمب اتمی روی مریخ را توضیح می‌دهد

مدیر تسلا: دیزل به آخر خط رسیده

تسلا مدل X رسما رونمایی شد

تسلا مدل ایکس؛ نگاهی به اولین SUV تمام برقی جهان

مدیر عامل تسلا موتورز: اپل قبرستان تسلا است

ایلان ماسک تنفرش از اپل را رد کرد

ايلان ماسک: در آينده خودروهاي برقي با يک بار شارژ ۱۲۰۰ کيلومتر مي‌پيمايند

شرکت ایلان ماسک بهترین پنل‌های خورشیدی را ساخت

تشکر مدیر عامل DreamWorks از تسلا

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۸ دیدگاه
 1. Avatar محسن مقدم

  با سلام
  ممنون بابت این مطلب
  میخواستم بدونم کتابش رو داخل سایت موجود دارید؟ اگر نیست چه زمانی موجود میشه
  بعضی کتاب ها ارزش خرید و داشتنش رو داره که بنظر من این کتاب ارزشش رو داره کتاب فیزیکیش خونده بشه نه اینترنتی و یا فایل PDF.

 2. Avatar مصطفی

  آقای تسلا ژنراتور هایی اختراع کردن که تولید برق نا محدود میکنه اما دولت آمریکا جلوی کارشو گرفته
  آقای ماسک هم با احترام آقای تسلا نام شرکتشو گذاشته تسلا و فکر میکنم از همون تکنولوژی تسلا استفاده میکنه !

 3. Avatar سام

  خیلی خوب بود ، دوست داشتم بدونم دقیقا این ایلان ماسک کیه

  ولی یک نکته عجیبی هست اینکه تو شاخه های خیلی بی ربط فعالیت کرده و همینطور تو هرچیزی رفته پیشرفت کرده سریع و به ثمر رسیده ، به نظر من یک خورده غیر عادی میاد ، یعنی از یک آدم زمینی بعید میاد ، مثل اون شناگر استرالیایی ، واقعا اینا و امثال اینا مثل انیشتین و …. اشتباه نکین نمیخوام بگم فضایی هستن ولی خدا بهشون نظر کرده یکجورایی حداقل با گذاشت هوشی بسیار زیاد ، این در مورد ما صدق نمیکنه

  1. Avatar فرشید

   دلیل پیشرفتشون فقط و فقط پشتکار محضه

 4. Avatar solmaz joon

  عالی بود

 5. Avatar نیلوفر

  خیلی عالی

 6. Avatar آلبرت موسسیان

  من بیش از یک دهه است که توی یکی از بزرگترین شرکتهای نفتی دنیا کار می کنم و بزرگترین مانع برای جایگزینی انرژی الکتریکی به جای سوخت های فسیلی در خودروها را همین شرکت های بزرگ نفتی می دونم ولی حالا همین شرکتهای نفتی هم دارن به سرعت رو میارن به انرژی های تجدیدپذیر. پس آینده را باید متعلق به تفکرات افرادی مثل ایلان ماسک و خودروهای الکتریکی تسلا و اپل دانست. فقط یه نکته برام عجیبه برای تامین اینهمه انرژی الکتریکی چقدر باید سوخت فسیلی مصرف کرد؟!! همشو شاید نشه از راهکارهای “سبز” تامین کرد.

  1. Avatar rez

   شاید نشه از راهکارهای “سبز” تامین کرد؟ چرا؟دقیقا همش رو هم میشه!
   تازه انرژی اتمی و همجوشی پس واس چیه؟

 7. Avatar امین

  سلام.
  من الآن ۳۴ سالمه و این آقا ۴۴ سالشه. فقط ۱۰ سال وقت دارم به اونجایی برسم که این آقا الان هست. اما نمیدونم چرا الآن دقیقا ۲۴ ساله اونجایی هستم که این آقا در سن ۱۰ سالگیش بود. یعنی کامپیوترم رو دارم، اما نتونستم هیچی باهاش تولید کنم و بسازم. چطوری توی ۲ سال اولین بازیش رو نوشت و بیش از سه میلیون تومن فروختش؟
  خدا بده شانس. نه، خدا بده گاراژ. این غربیا همه چیزشون از یه گاراژ شروع میشه. ما چون عارمون میاد کارامون رو توی گاراژ انجام بدیم به اینجاها نمیرسیم.
  مرحبا به این پشتکارش. به هیچی “نه” نمیگه. یاد بگیریم!
  خدا حفظش کنه.

  1. Avatar یزدان

   چون اونجا به یه بچه ۱۲ ساله اهمیت میدن . کتاب های تست ۱۰۰۰ صفحه ای فقط برای ما جهان سومیا نوشته میشه که وقت بچه هامونو با این چیزا پر کنیم و از همه چیز عقب نگهشون داریم وقتشونو با کاغذهای پر کنیم که اتیش زیر استعداداشونه . بچه دبستانی باید کلاس موسیقی بره ورزش گرافیک کامپیوتر بره … حالا چی شده برنامه آموزشی میدنشون روزی ۱۵۰ تا تست بزنن از ساعت ۴ ظهر تا ۹ شب درس بخونه با استعمار فکری اینکه وقتی بزرگ میشن برا خودشون کسی بشن جامعه ای که ۹۵ درصد دوستای پدرش همگی با داشتن لیسانس و فوق لیسانس و معدل های بالا شغل های کاذبی دارند.استعمار میشیم استعماری از نوع بردگی در لذت زندگی

   1. Avatar فرزاد شریف زاده

    با نظر شما کاملا موافقم و به شدت اعتقاد دارم آنچه در ما و بسیاری انسانهای کشورهای توسعه نیافته هنوز نهادینه نشده و یکی از ریشه های مهم عدم پیشرفت محسوب میشود فراتر از صرفا ایجاد موقعیت و زمینه کار و نوآوری می باشد. در حقیقت خود باوری نکته بسیار مهمی است که باید در باور انسان از سنین پایین شکل گرفته شود. در حالیکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته حتی کودکان کم سن و سال و بچه های دوره ابتدایی خود را دارای حق انتخاب، تصمیم گیری و شخصیت کامل می دانند، در کشورهای توسعه نیافته حتی جوانان تحصیل کرده گاها در مراجعه به سازمانهای مختلف یا سفرهای خارجی و … دچار نوعی سردرگمی و شبهه در نوع رفتار، چگونگی پوشش و برخورد و میزان حقوق فردی هستند که به شدت جای تعجب دارد. این نکته از آنجا نشات گرفته که در کشورهای توسعه نیافته تا حتی اولین حقوق انسانی که شامل پوشش و رفتار فردی است به صورت کاملا انحصاری به فرد دیکته می شود و فرد خود را خارج از قدرت تصمصم گیری، اختیار و شخصیت مستقل و پذیرفته شده می بیند و دائما در آرزوی بزرگ تر شدن برای بدست آوردن قدرت نفوذ بیشتر می باشد، غافل از آنکه ما با همین طرز فکر بزرگ میشویم و حتی در سالیان بسیار پس از آن برای خود و توانایی ها و عملکرد هایمان ارزش و اعتبار لازم را قائل نیستیم و دائما منتظر تائید شدن توسط افراد مهمتر و مسئولان و سازمانها هستیم.
    توجیحی که برای مفاهیم پایه و ساده ای مثل صف بستن در مدارس و صبحگاه ایستادن کودکان در مدارس می شود، نظم است و حال آنکه در حقیقت این نظم نیست و نوعی سیستم کنترلی مشابه با نهادهای نظامی میباشد و خاصیت و ماهیت این ارگانها بدین صورت است که هیچ فردی به تنهایی از خود اختیار و کنترلی ندارد و هر فرد باید صرفا گوش به زنگ اوامر مافوق یا بالادستی باشد و جالب آنکه ما کل انسانهای یک کشور را به همین شیوه تربیت می کنیم! طبیعی است که این فرد پس از رهایی از سیستم آموزشی برای خود درکی از استقلال و هویت شخصی و قبول خود ندارد و جایگاه خود را نمی داند و دائما به دنبال اشخاص دیگری می باشد که جایگاه او را به وی نشان دهند. به همین دلیل است که در اینگونه کشورها استارت آپ ها و شرکت های ایده گرا یا افراد نوآور کمتر دیده می شوند.
    در حالیکه به نظر می رسد سطح آموزش در کشورهای توسعه نیافته بسیار بالاتر از کشورهای مترقی و پیشرفته است، فراموش می کنیم که در حالیکه ما به عجله و تاکید فراوان مباحث جدی تر و پیشرفته تر را در ریاضیات و فیزیک و شیمی و … به خورد کودکان می دهیم، در آن سوی دنیا توجه و تاکید بیشتر در این سنین به ورزش و کارهای هنری و در کلیت کارهای گروهی و تیمی می باشد. به همین دلیل است که در آینده، آن افراد امکان کار و تبادل نظر و مشارکت فکری با همدیگر را خوب میدانند و شرکتهای موفق ایجاد می کنند و حال آنکه در این سوی دنیا هر یک از ما خود را سیاستمدار و اقتصاد دان و تحلیلگر و منتقد و مربی و فیلسوف و… غیره (همگی را هم با هم) می داند و حتی ۲ نفر روی یک میز به توافق و نتیجه یکسان نمی رسند.
    نوابغ و مغزهای فعال جوانان ما در تست های چهارگزینه ای به کار گرفته می شود که تنها تاثیر آن گلچین شدن عده ای برای جذب توسط کشورها پیشرفته خواهد بود و جه انرژی و وقت و خلاقیتی که در این راه به هدر داده نمی شود.
    مهمترین سن و سال خلاقیت و نوآوری دانشجویان در چند سال اول بعد از دانشگاه هاست که با اعزام آقایان فارغ التحصیل به خدمت مقدس سربازی در کنار خیابان های پر دود و بیابان ها اطراف بعد از ۲ سال ذهن های خسته و بی انگیزه تحویل جامعه و صنعت و سیستم می شوند.

    با تشکر از نظر دوست عزیز “یزدان” و همچنین این مطلب مفید در دانشنامه دیجیکالا

 8. Avatar محمد حسین

  گمانم راه مناسبی رو برای چهره شدن انتخاب کرده

  مردم از جاه طلبی لذت میبرن، ایشان هم خود را اینگونه در اذهان ثبت میکنه

  به امید پیشرفت بشریت، البته نه صرفاً زبانی و تبلیغاتی

 9. Avatar اسماعیل

  آفرین!
  واقعا هرچی تو مغزت بکاری تو واقعیت درو میکنی.

 10. Avatar Amir

  این مرد فوق العاده هست.
  در حال حاضر در تمام اروپا و امریکا جایگاه های شارژ الکتریکی ماشین ایجاد شده و منتظر همه گیر شدن ماشین ها تسلا هست که واقعاً انقلابی به وجود آورد تو این زمینه
  و فک می کنم تا سال ۲۰۲۰ یا نهایت ۲۰۲۵ دیگه کسی نباشه که از این خودرو ها استفاده نکنه(البته به جز جهان سوم) و اون روز چه بلایی بر سر کشورهای نفت فروش بیاد!

  1. Avatar حامد

   دوست عزیز اشتباه شما این است که فکر میکنید الکتریسیته مورد نیاز این خودرو ها از روشی غیر فسیلی تولید میشود.

   تسلا تنها محل تبدیل انرژی را جابه جا کرده و هیچ تغییر خاصی در تولید انرژی سبز نداشته است. برق مورد نیاز این خودورها اکثر از همان سوختهای فسیلی تولید میشود.

   شاید فرایند تولید و انتقال برق به جایگاهای شارژ حتی موجب تلفات بیشتر انرژی هم بشود.

 11. Avatar احسان

  جالب بود مرسی

 12. Avatar مهشید

  تو قسمت جدید بیگ بنگ تئوری هم بازی کرده بود

  1. Avatar پیمان

   تو قسمت ۹…داشت ظرف می شست،هههه