ایلان ماسک؛ رویای شکستن مرزهای زمان و مکان

۱ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۳:۱۲ ۱ بهمن ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
زندگی نامه ایلان ماسک

روزی نیست که به رسانه‌ها سری بزنید و خبری در مورد «ایلان ماسک» (Elon Musk) نشنوید. او همه‌جا حضور دارد. ماسک از یک سو  با «اسپیس‌ایکس» (SpaceX) رویای تسخیر فضا را در سر می‌پروراند و از سوی دیگر با «تسلا موتورز» (Tesla Motors) می‌خواهد انقلابی در صنعت خودروسازی راه بیندازد. با زندگینامه ایلان ماسک همراه دیجی‌کالا مگ باشید.

زندگی ایلان ماسک در یک نگاه

ایلان ماسک یک سرمایه‌دار پرنفوذ آمریکایی متولد سال ۱۹۷۱ (American business magnate (born 1971)) است که در آفریقای جنوبی به‌دنیا آمد. او در سن ۲۸ سالگی با فروش استارتاپ کوچک Zip2 به شرکت کامپک (Compaq) میلیونر شد. ایلان ماسک در سال ۱۹۹۹ شرکت X.com را راه انداخت؛ سال ۲۰۰۲ نوبت به Space X رسید؛ سال ۲۰۰۳ هم او مدیرعامل تسلا موتورز شد. سال ۲۰۱۲ ایلان ماسک اولین فضاپیمای تجاری را به ایستگاه بین‌الملی فضایی فرستاد. جاه‌طلبی‌های ایلان به این چند مورد محدود نیست. ایلان رویای شکستن مرزهای زمان و مکان را در سر دارد. در ادامه به جزییات بیشتری در مورد زندگی شخصی و حرفه‌ای این کارآفرین آمریکایی می‌پردازیم.

زندگی نامه ایلان ماسک

ایلان ماسک چگونه ایلان ماسک شد؟

ایلان ماسک متولد شهر پرتوریای آفریقای جنوبی است. او دوران کودکی و نوجوانی خود را در این کشور سپری کرد. ایلان در ۱۰ سالگی صاحب یک دستگاه کامپیوتر شد و وقتی ۱۲ سالش شد توانست اولین بازی کامپیوتری خود را بسازد. این بازی، بلستر (‌Blaster) نام داشت. جالب اینجا است که مجله‌ی PC and Office Technology‌ این بازی را با قیمت ۵۰۰ دلار از او خرید. ایلان در ۱۹ سالگی، برای تحصیل به کانادا مهاجرت کرد. پس از گذراندن دو سال در دانشگاه کویینز، در سال ۱۹۹۱ این دانشگاه را رها کرد و به دانشگاه پنسیلوانیا رفت. او در آنجا در رشته‌های کسب‌وکار و فیزیک، دو مدرک لیسانس گرفت. سپس برای ادامه‌ی تحصیل در دکترای رشته‌ی فیزیک انرژی به دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا رفت. اما ایلان، تنها دو روز آنجا دوام آورد. بررسی زندگینامه ایلان ماسک نشان می‌دهد مسیری که طی کرد از این فراز و نشیب‌ها کم نداشت.

همسر و فرزندان ایلان ماسک

ایلان ماسک در کنار همسر و فرزندانش

ورود او به دانشگاه استنفورد هم‌زمان بود با اوج‌گیری شرکت‌های اینترنتی نوپا. او هم برای این‌که از قافله عقب نماند، به این موج پیوست و اولین شرکت خود را با نام Zip2 راه انداخت. تاسیس این شرکت نقطه مهمی در داستان زندگی این کارآفرین شناخته‌شده بود.

بیشتر بخوانید:
مشاغل اعضای خانواده‌ی ماسک؛ از کارآفرینی تا مدلینگ

اولین گام برای ساخت یک امپراتوری

Zip2 یک راهنمای شهری آنلاین بود که محتوای لازم برای سایت‌هایی مثل «نیویورک تایمز» و «شیکاگو تریبون» را تامین می‌کرد. در سال ۱۹۹۹، شرکت کامپیوتری «کامپک» (Compaq)، شرکت Zip2 را با قیمت ۳۰۷ میلیون دلار نقد و ۳۴ میلیون دلار سهام خرید. شخص ایلان ماسک، از این معامله‌ی تاریخ‌ساز، ۲۲ میلیون دلار به جیب زد. اما این تازه اول راه ایلان جوان بود. قدم بعدی ایلان ماسک، دنیای پرداخت‌های مالی را دگرگون کرد.

زندگی نامه ایلان ماسک

دومین گام ایلان ماسک

ایلان ماسک در سال ۱۹۹۹، شرکت X.Com را تاسیس کرد. این شرکت در زمینه‌ی خدمات مالی آنلاین فعالیت می‌کرد. یک سال بعد، این شرکت با «کانفینیتی» (Confinity) ادغام و سرویس معروف «پی‌پال» (PayPal) متولد شد. در سال ۲۰۰۲ هم فروشگاه اینترنتی eBay شرکت PayPal‌ را با قیمت ۱٫۵ میلیارد دلار تصاحب کرد. در آن هنگام ۱۱ درصد سهام PayPal به ایلان ماسک تعلق داشت.

ایلان ماسک بیوگرافی پی پال

ایلان رویای تسخیر فضا را در سر دارد

سال ۲۰۰۲، ایلان ماسک سراغ علاقه‌مندی دیگرش یعنی فضا رفت و SpaceX را راه انداخت. او با جاه‌طلبی تمام می‌خواست سفرهای فضایی را وارد مرحله‌ی جدیدی کند.

عکس ایلان ماسک در شرکت اسپیس ایکس

او قدم به قدم پیش رفت، تا این‌که در سال ۲۰۰۸ توانست اعتماد ناسا را هم جلب کند. در این سال، ناسا قراردادی با SpaceX بست که بر اساس آن این شرکت وظیفه‌ی انتقال محموله به ایستگاه بین‌المللی فضایی را برعهده می‌گرفت.

سال ۲۰۱۲ ماسک با SpaceX تاریخ‌ساز شد. آن‌ها در این سال توانستند موشک «فالکن ۹» (Falcon 9) را همراه ۱۰۰۰ پاوند محموله به ایستگاه بین‌المللی فضایی بفرستند. SpaceX‌ اولین شرکت خصوصی بود که توانست این کار را بکند.

سال ۲۰۱۳ هم این شرکت موفقیت دیگری کسب کرد و توانست به‌وسیله‌ی فالکن ۹، ماهواره‌ای را به مدار ماهواره‌های زمین‌ثابت ارسال کند. این همان مداری است که در آن ماهواره‌های تلویزیونی قرار می‌گیرند.

در سال ۲۰۱۵ هم فالکن ۹ ماهواره‌‌ای موسوم به DSCOVR را روی مدار قرار داد. وظیفه‌ی این ماهواره، سنجش تاثیر تشعشعات خورشید روی  شبکه‌‌های برق و ارتباطات روی زمین است.

موشک فالکون 9

لحظه‌ی پرتاب موشک فالکن ۹

به تدریج، دو موضوع تسخیر فضا و نجات آینده‌ی نسل بشر به علایق اصلی ایلان ماسک تبدیل شدند. از همین رو، مسیر زندگی حرفه‌ای او به‌ دنیای جذاب حمل‌و‌نقل هم کشیده شد.

ایلان به سوخت‌های فسیلی اعتقادی ندارد

تسلا موتورز، ماجراجویی جدید ایلان ماسک بود. این شرکت در سال ۲۰۰۳ تاسیس شد و نقش مهمی در خط سیر بیوگرافی ایلان ماسک داشت. ایلان یکی از بنیان‌گذاران اصلی این شرکت بود. او هم‌اکنون به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رییس هیات مدیره‌ی تسلا موتورز فعالیت می‌کند. تسلا موتورز روی طراحی و تولید خودروهای الکتریکی مقرون‌به‌صرفه تمرکز دارد. در سال ۲۰۰۸ این شرکت «رودستر» (Roadster) را معرفی کرد. خودرویی اسپورت که در ۳٫۷ ثانیه سرعت آن از صفر به ۹۷ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این خودروی تمام‌برقی با یک بار شارژ تا حدود ۳۹۳ کیلومتر مسافت را طی می‌کند.

تسلا مدل s

ایلان ماسک در کنار خودروی تسلا مدل S

«مدل اس» (Model S) اولین خودروی سدان ‌الکتریکی تسلا بود. این خودرو هم موفقیت‌های زیادی را برای تسلا موتورز به ارمغان آورد. Model S در سال ۲۰۱۳ به‌عنوان خودروی سال مجله‌ی Motor Trend انتخاب شد. تسلا «مدل ایکس» (Model X) سومین خودروی شرکت ۱۲ ساله‌ی تسلا است. یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های مدل X، درهای عقب آن است که مثل دو بال باز می‌شوند.

تسلا مدل X

ایلان ماسک در حال معرفی خودروی تسلا مدل X

ایلان می‌خواهد تاریخ را بسازد

تحقیق درباره ایلان ماسک نشان می‌دهد بلندپروازی‌های او حد و مرزی ندارد. ایلان در سال ۲۰۱۳ یک طرح مفهومی انقلابی را منتشر کرد؛ طرحی که می‌تواند صنعت حمل‌و‌نقل را به‌کلی متحول کند. او از این ایده با نام «هایپرلوپ» (Hyperloop) یاد می‌کند. این اختراع می‌تواند سرعت جابه‌جایی بین نقاط جغرافیایی مختلف را به شکل محسوسی افزایش دهد.

هایپرلوپ انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر دریافت می‌کند. در این سیستم افراد داخل کپسول‌های مخصوصی می‌نشینند و با سرعت باورنکردنی ۹۶۲ تا ۱۲۲۰ کیلومتر بر ساعت جابه‌جا می‌شوند. باوجود تمام انتقادها، ایلان ماسک سرسختانه روی این پروژه‌ی انقلابی کار می‌کند.

سخنان ایلان ماسک

“اگر موضوعی به اندازه‌ی کافی مهم است، باید آن را امتحان کنید، حتی اگر نتیجه‌ی احتمالی شکست باشد.”

البته ایده‌پردازی‌های ماسک تنها به پروژه‌ی هایپر لوپ ختم نمی‌شود. فهرست شرکت‌هایی که او در حوزه‌های مختلف، خود راه انداخته یا در راه‌اندازی‌شان سهیم بوده بلند است. گویی در ذهنش آینده‌ای را ترسیم کرده و هر یک از این شرکت‌ها تکه‌ای از جورچین آن «آینده»اند.

نمی‌شود آینده‌ی جهان را زیبا تصویر کنید و به انرژی‌های پایدار و تجدیدپذیر توجه نداشته باشید. ماسک خیلی وقت پیش در سال ۲۰۰۶ به پسر خاله‌هایش، لیندن و پیتر کمک کرده بود تا شرکت سولارسیتی را در زمینه‌ی انرژی خورشیدی راه بیندازند. بعدها در آگوست ۲۰۱۶ تصمیم گرفت حضور پررنگ‌تری در این حوزه داشته باشد و از طریق شرکت تسلا، سولارسیتی را تصاحب کرد تا زنجیره‌ی تامین تسلا را کامل کند. ماسک در این باره گفته: «انرژی خورشیدی و ذخیره‌سازی انرژی در کنار هم بهتر کار می‌کنند. تسلا (بخش ذخیره) و سولارسیتی (تولید انرژی خورشیدی) با هم می‌توانند هم از نظر فناوری و هم اقتصادی بهترین عمل‌کرد را داشته باشند، تا در نهایت فرآیند تولید، ذخیره و مصرف انرژی بهبود یابد.»

ماسک به هدف توسعه‌ی ایده‌هایی مشابه هایپرلوپ، شرکت بورینگ را تاسیس کرد تا به قول خودش رفت‌وآمد شهری را از شکل دوبعدی فعلی به تودرتویی سه‌بعدی تبدیل کند. او معتقد است شلوغی آمدوشد خودروها در شهرها را می‌توان با حفر تونل‌های ویژه‌ای در شهرها به حداقل رساند. فاز آزمایشی این تونل‌ها در محوطه‌ی شرکت اسپیس‌ایکس حفر و آزمایش شد.

آینده‌ی ایلان ماسک بدون هوش مصنوعی و افزایش توانایی مغز انسان تحقق نمی‌یابد. دو شرکت «اُپن‌اِی‌آی» (OpenAI) و «نرولینک» (NeuroLink) برای همین تاسیس شدند.

ماسک اغلب در مصاحبه‌هایش از آینده‌ی هوش مصنوعی خیلی خوب تعریف نمی‌کند و مانند استیو هاوکینگ نگران از کنترل خارج شدن آن است. هدف شرکت OpenAI این است که در کنار توسعه‌ی هوش مصنوعی از خدمت‌گزاری دائمی آن به بشر مطمئن شود. شرکت نرولینک در آغاز بیماری‌ها و آسیب‌های مغزی را هدف گرفته تا درمانشان کند و در ادامه با شناخت دقیق‌تر مغز بتواند با افزودن بخش‌هایی به آن توانایی‌هایش را افزایش دهد. احتمالاً نیت ناگفته‌ی ماسک این است که به نوعی انسان با سایبورگ شدن بتواند همواره از هوش مصنوعی جلوتر باشد.

ایلان ماسک و دنیای سیاست

زندگینامه ایلان ماسک نمی‌تواند بدون پرداختن به سیاست کامل باشد. بعد از انتخاب شدن دونالد ترامپ به رییس جمهوری آمریکا انتقادهای زیادی به او و تیمش به خاطر دوری از شرکت‌های فناوری شد. ترامپ در نهایت عده‌ای از نام‌داران این حوزه را به عنوان مشاور خود بر گزید که نام ایلان ماسک هم در آن میان بود.

خیلی‌ها ماسک را به خاطر پذیرش همکاری با ترامپ شماتت کردند. او در پاسخ به انتقادها گفت: «هدف من سرعت بخشیدن به فرآیند گذار دنیا به انرژی‌های پایدار و چند-سیاره‌ای شدن تمدن بشری است تا اشتغال افزایش یابد و آینده برای همه بهتر شود [و در این راستا از هر وسیله‌ای استفاده می‌کنم].»

اما در نهایت با کنار گذاشتن پیمان زیست‌محیطی پاریس توسط ترامپ، که درست عکس توصیه‌ها و هدف‌های ماسک بود، ماسک همکاری با دولت ترامپ را خاتمه داد.

از کاربر منتقد تا صاحب جنجالی توییتر

زندگی نامه ایلان ماسک خرید توییتر

ایلان ماسک سال ۲۰۰۹ به شبکه اجتماعی توییتر پیوست و شناسه کاربری‌اش طی مدتی نه چندان طولانی به یکی از محبوب‌ترین حساب‌های توییتر تبدیل شد. حاشیه‌های استفاده ایلان از توییتر سال ۲۰۱۸ پررنگ‌تر شد. او که پیشتر درباره معامله سهام تسلا در بازار سهام ابراز تردید کرده بود در رشته توییتی که ماه آگوست سال ۲۰۱۸ نوشت از تصمیمش درباره خصوصی‌سازی تسلا خبر داد. این توییت به عنوان نوعی دستکاری بازار که باعث افزایش قیمت کاذب سهام تسلا و ضرر میلیون دلاری سهام‌داران شده است بحث زیادی ایجاد کرد و با شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از ماسک همراه شد.

ایلان ماسک همیشه منتقد سیاست‌های خاص توییتر در حوزه آزادی بیان بود و اعتراضات خود را نسبت به شیوه‌های حذف و تعدیل محتوا توسط این شبکه‌ اجتماعی نشان می‌داد. اوایل ماه آوریل سال ۲۰۲۲ مشخص شد ماسک ۹ درصد از سهام شرکت توییتر را خریداری کرده است. مدت کوتاهی بعد توییتر خبر داد که این منتقد قدیمی سیاست‌های شرکت پس از خرید سهام قرار است به هیات مدیره هم بپیوندد. اما ماسک تصمیم دیگری گرفت و اعلام کرد قصد خرید تمام سهام توییتر را به قیمت ۴۴ میلیون دلار دارد. گرچه هیات مدیره توییتر این تصمیم ماسک را پذیرفت اما حاشیه بعدی این فرایند زمانی ایجاد شد که در تابستان سال ۲۰۲۲ ایلان ماسک اعلام کرد که از قصدش منصرف شده و میخواهد از معامله عقب‌نشینی کند چرا که توییتر اطلاعات کافی را درباره تعداد حساب‌های کاربری ربات در اختیار او قرار نداده است. اقدامی که با پروسه قانونی توییتر علیه این کارآفرین آمریکایی مواجه شد و عاقبت او را واداشت معامله را پیش ببرد و در اکتبر سال ۲۰۲۲ به عنوان صاحب توییتر شناخته شود.

حضور ماسک به عنوان صاحب توییتر هم البته بی‌سروصدا نبود. مدت کوتاهی پس از تملک شرکت برخی از مدیران ارشد توییتر اخراج شدند، بازنگری در سیاست‌های محتوایی آغاز شد، بعضی از کاربران مطرود و محدودشده سابق امکان بازگشتن به توییتر را یافتند و البته اعتراض بعضی از کارکنان و استعفای دسته‌جمعی تعدادی از آن‌ها دست کم برای چند روز بسیاری از کاربران را وحشت‌زده کرد چرا که گمان می‌کردند ممکن است حتی فرایند اداره روزمره این شبکه اجتماعی دچار اختلال شود. به همه این‌ها البته باید ماجرای فروش تیک آبی توییتر را هم اضافه کرد. نشانه‌ای که پیشتر در اختیار اشخاص مشهور، تاییدشده و شناخته‌شده بود و حالا در دوران ماسک در ازای دریافت مبلغی مشخص به تمام کاربران فروخته می‌شود.

دانلود کتاب زندگینامه ایلان ماسک از فیدیبو

ایلان ماسک در شبکه‌های اجتماعی

این مطلب نسخه‌ی به‌روزشده‌ی مقاله‌ای است که اولین بار در تاریخ ۱ آذر ۱۳۹۴ در دیجی‌کالا مگ منتشر شده بود.
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۷ دیدگاه
 1. Avatar یوسف

  من از کودکی دوست داشتم کارها رو ساده تر از اونی کی دیگر ان می گن انجام بدم
  وقتی کسی از کاری که میکرد دچار رنجش بود می گفتم این که کار مهمی نبود اینقدر غر می زنه تقریبا بیشتر راهها رو تغییر می دادم اگه یک کاری رو قرار بود چندین بار تکرار کنم به چندین روش مختلف انجام می دادم خیلی ها منو عجیب می بینند ! اما اصلا اینطور نیست من در نوجوانی شروع به کار با رایانه کردم قبلا آتاری و رایانک اگه یادتون باشه استفاده می کردم حتی اون زمانی که این وسایل نبود تلویزیون تک رنگ و یک ضبط رو بهم وصل میکردم و باندهای خراب رو بهشون وصل می کردم و خروجی می گرفتم . تو محیط کارم هم ایده های خلاقانه ای داشتم که هنوز در بخش سیستم رایانه ای داره استفاده میشه مثلا فرمول نویسی. همیشه بدنبال تکنولوژی بودم اگر از کنار مغازه کامپیوتر رد می شدم امکان نداشت یه نگاه به وسایلش نندازم و همچنان هم برام خیلی جذابن و هر مقاله ای از سیستم ها ببینم باید بخونم ولی ولی ولی توی اینترنت سعی نکردم کاری دست و پا کنم و الان احساس می کنم که چقدر عقبم و باید راهی پیدا کنم , توی بورس هم وارد شدم و سود خوبی هم بدست آوردم وکلی تلاش کردم که حرفه ای یاد بگیرم می دانم استعداد بالایی در یادگیری دارم و میخوام اینو بگم نه من بلکه همه میتونن در محیطی که بهش علاقمندند پیشرفت کنند

 2. Avatar رسول

  من بیشتر دوست دارم بدونم ایلان ماسک چه تخصصی داره
  چون بعضی ها از طریق شغل و تخصصشون پیشرفت میکنند و ایده هاشون روعملی میکنند
  بعضی تخصصشون مرتبط با ایده هاشون مثل برنامه نویسی که ایده دست الکتر مکانیکی داره

  مثلا کسی که میخاد در نون خرمایی ایده داره ولی تخصصشو نداره میتونه توش موفق باشه یا نه
  ایلان ماسک کارهایی کرده که در یک موردش تخصص داشته اون هم برنامه نویسی بقیه کارها مثلا ماشین الکتریکی رو تخصص نداره ولی توش موفق بود

 3. Avatar Saeed

  تو یه جایی خوندم ایلان ماسک گفته بود من هیچ وقت به آکسفورد نرفتم اما افراد زیادی به آکسفورد رفتن اما اونا الان دارن برای من کار میکنن مشکل جهان سوم اینه از کودکی چنان فشاری به بچه میاریم میگیم تو باید دکتر بشی باید بری رشته ریاضی فیزیک باید بری فلان دانشگاه هیچ وقت نذاشتیم یه کودک خودش استعدادش رو کشف کنه و بره دنبال علاقه هاش کاری که ایلان ماسک در سن بلوغ انجام داد و به تنهایی مهاجرت کرد به کانادا بدون پدر ومادرش و الان این شده نتیجش هیچ وقت نباید خواسته هامون رو تحمیل کنیم تا موفقیت حاصل بشه .

  1. Avatar ت

   آقا شما باید شروع کن به یه کار مفید که دوسش داری اگه دوس هم نداری مهم نیست انقد انجام بده تا ازش خوشت بیاد بعد والدین ببینن اونام میفهمن

 4. Avatar میلاد خدابنده

  یسری نکات در این مقاله گفته نشده و بنظرم فقط با یه حالت هیجانی سعی در ابر انسان جلوه دادن ماسک بوده! نکته ای که وجود داره اینه که پی پال،تسلا،هایپر لوپ، هیچکدوم ایده خود ماسک نبودن بلکه ایشون فقط روی اونا سرمایه گذاری کرده و جهت دهی انجام داده، حتی اسپیس ایکس هم ایده جدیدی نبود یکی از مشکلات همیشگی ناسا هزینه زیاد رفت آمد به فضا بود و حتی شرکت نورالینک هم چیز جدیدی نبود و ایده ش بارها در فیلم های هالیوودی دیده شده!!
  در کامنت ها دیدم که برخی تعجب کرده بودن چطور ممکنه یه آدم اینهمه شرکتو راه ببره! ظاهرا اونا فکر کردن تمام این شرکت ها و علمشون رو خود ماسک تولید میکنه درحالی که اصلا اینجور نیست و توی هر کدوم از شرکت هاش هزاران نیروی متخصص گلچین شده مشغول کار و فعالیت و تولید علم هستن و طبق معمول اندک افرادی هستن که به اونا توجه کنن و همه چیز در نهایت به خود ماسک ختم میشه و تمام اعتبار شرکت به پای اون نوشته میشه! من اصلا قصد تخریب یا کم جلوه دادن ماسک و یا اعمال و تصمیم هاش ندارم حتی خیلی هم مشخصه که آدم باهوشی هست اما در حقیقت اون یک مهندسه که تجارت بلده! این شخص مشکلات موجود بشریت رو شناسایی کرده و براشون راه حلهایی پیدا کرده که نه تنها اون مشکلو حل کرده بلکه مقرون به صرفه تر از ایده های موجود قبلی هم بوده! در واقع اصل کاری که کرده توی ساخت اولین شرکتش (zip2) بوده که خودش اونو ساخته و بعد اون پول بوده که براش کار کرده و ماسک فقط نقش سر اون هرم(شرکت) بوده. نه میشه ماسک رو عامل مهم دونست نه متخصصانی که توی شرکتش کار میکنن در واقع هردو مهم هستن مثل اینکه یه انسان باید هم مغز داشته باشه هم بدن تا بتونه یه چیز کاملی باشه و ماسک در حقیقت مغز و چشم بوده و بقیه کارمنداش بدن! میلیاردهای زیادی هستن که پول دارن اما مغز راه اندازی چنین شرکت هایی رو ندارن و از طرفی متخصصانی هستن که علم دارن اما پول و شرایط برای تولید علم ندارن پس وقتی کسی مثل ماسک با توانایی تجاری و تفکیک ایده ها و پولی که داره رو با اون متخصصان بی پول ادغام کنیم نتیجش میشه تولد شرکت هایی که دیدید! و درنهایت امثال ماسک توی مملکت ما کم نیستن ولی اونا توی کشورشون میدون دارن که خودشونو نشون بدن، چیزی که ما نداریم!

  1. Avatar PARADOX

   عزیزم شما کاراگاه بازی در آوردی خوب نیست اینطور کارا اینا مقالات زرد هستن مشخصا شما تولید کننده این مقالات نیستید که اومدید در کامنت اینو میگید ولی میتونم بگم که فقط به درد تولید کننده ها و دست اندر کارهای این مقالات میخوره اینجور مورد ها به ایشون که الان میلیاردر شده نرفته دنبال مقالات زرد منم نمیگم شما به کسی توهین کردی فقط میگم که آدم وقتی وقتش رو میزاره میره دنبال این چرت و پرتا میره که همشون مقالات زردن که دنبال کارآگاه بازی هستن شما شرلوک هلمز و هرکول پوآرو نیستید اینا همش داستانن بعدشم کسی نگفته که ایلان ماسک بوده که الان شرکت اسپیس ایکس و… این شده اینا فقط افراد باهوشی هستن که دنبال مواردی میرن که به دردشون میخوره حالا شما برداشتی مقالات کارآگاه هان رو خوندی که به شما میدن و پشت پرده هزاران هزار دلار به جیب میزنن علت اصلی این که کسی پیشرفت نمیکنه اینه که مردم دنبال حاشیه و مقالات زرد میرن حالا چه درمورد بازیگر باشه چه درمورد CEO یک شرکت بزرگ چه افراد بزرگ سیاسی اینا به درد شما نمیخوره مگر اینکه تولید کننده باشی که از اینا کسب درآمد کنی بیاید ذهن مردم رو بیخودی مشغول کنی باعث بشی که فردی یا افرادی از وقت محترمشون بزنن برن دنبال حرفایی که میزنی خوب این باعث میشه که کسی پیشرفت نیمکنه دقیقا و دقیقا و دقیقا همینه من کاری ندارم به کار شماو نیمگم نرید دنبال این مقالات فقط پیامد کارتون رو براتون بازگو کردم من افرادی رو میشناسم که رفتن دنبال مقالات زرد اینترنتی و در آخر اینقدر رفتن دنبال اینا که از زندگی افتادن و الان بی کار و علاف نشستن یک جا اینا رو هم من دارم جدی میگم حالا شما مشخص هست که از این افراد هستید که دنبال این موارد خیلی میرید از همین که کار به کامنت گذاشتن در جایی رسیده که کسی نگاه نمیکنه کاملا مشخص هست که معتاد هستید به این مقالات من فقط هشتار این کار رو بهتون دادم که یک روزی به مشکل نخورید در زندگی حالا تصمیم دست من نیست میخواید برید دنبال اینا میخواید نرید

  2. Avatar علی جهان آرای

   سلام دوست عزیز کاملا حق باشماست اقای ماسک دقیقا مثل یک سرمایه گزار علمی از علوم و افرادی که دارای علم و ایده ی های توانمدی بسیار زیادی هستند استفاده میکنه وروشون سرمایه گزاری میکنه.دقیقا برعکس کشور ما که به هیچکدوم از این نخبه ها بها نمیده و نتیجشم میشه فرار مغز این مسئله کاملا قابل حل هستش توی کشور ما فقط باید کمی حس هموطن بود و حس مسئولیت پذیری بین افراد جامعه و بخصوص مسئولینی که مرد زبان هستن ایجاد بشه

 5. Avatar پویا دارابی دارستانی

  عالیه

 6. Avatar علی اصغر حفیظ استاد

  با سلام
  لطفا امکان دانلود و چاپ مقالاتتون به صورت PDF مثل روزنامه خراسن رو هم فراهم کنید چون وقتی میخواهیم از صفحه به صورت PDF پرینت بگیریم تبلیغات و سایر مطالب هم اضافه میشه و اصلا نمیشه مطالب رو به صورت یک مقاله بایگانی و دانلود کرد ممنون میشم این امکان رو تو دیجی کالا مگ فراهم کنید

 7. Avatar محسن مقدم

  با سلام
  ممنون بابت این مطلب
  میخواستم بدونم کتابش رو داخل سایت موجود دارید؟ اگر نیست چه زمانی موجود میشه
  بعضی کتاب ها ارزش خرید و داشتنش رو داره که بنظر من این کتاب ارزشش رو داره کتاب فیزیکیش خونده بشه نه اینترنتی و یا فایل PDF.

 8. Avatar مصطفی

  آقای تسلا ژنراتور هایی اختراع کردن که تولید برق نا محدود میکنه اما دولت آمریکا جلوی کارشو گرفته
  آقای ماسک هم با احترام آقای تسلا نام شرکتشو گذاشته تسلا و فکر میکنم از همون تکنولوژی تسلا استفاده میکنه !

 9. Avatar سام

  خیلی خوب بود ، دوست داشتم بدونم دقیقا این ایلان ماسک کیه

  ولی یک نکته عجیبی هست اینکه تو شاخه های خیلی بی ربط فعالیت کرده و همینطور تو هرچیزی رفته پیشرفت کرده سریع و به ثمر رسیده ، به نظر من یک خورده غیر عادی میاد ، یعنی از یک آدم زمینی بعید میاد ، مثل اون شناگر استرالیایی ، واقعا اینا و امثال اینا مثل انیشتین و …. اشتباه نکین نمیخوام بگم فضایی هستن ولی خدا بهشون نظر کرده یکجورایی حداقل با گذاشت هوشی بسیار زیاد ، این در مورد ما صدق نمیکنه

  1. Avatar فرشید

   دلیل پیشرفتشون فقط و فقط پشتکار محضه

  2. Avatar بارمان حسینی

   چون ایلان آدمیه که هفته ای حدود ۱۰۰ساعت کار میکنه برای همینه که به اینجا رسیده برای همینه که به سمت هر کاری میره بهش میرسه

  3. Avatar ایلان ماسک ایرانی

   تنها علت اینهمه موفقیت ایلان ماسک اینه که اون از مغزش استفاده می کنه، ما از زبونمون.

  4. Avatar PARADOX

   عزیزم چرا شما داری مضخرف میگی اولا ایشون در هر حرفه نرفته تمام کار های ایشون مرتبط با تکنولوژی هست ایشون مهندس هستن اون باور غلط هست که همه فکر میکنن مهندسی کامپوتر با برق فرق میکنه شما میدونید در دانشگاه های خارج کشور ما در دانشگاه رشته ای به نام مهندسی داریم؟ این رشته دقیقا کارش اینه که بیاد تمام مهندسی ها رو برسی کنه حالا ایشون یک مقداری سطح هوششون از بقیه بالا تر هست ولی اینطور نیست که قدرت فرا طبیعی و …. مگه ما داریم قصه تعریف میکنیم؟ این در دنیای واقعی هست ایشون تلاش کردند که به اینجا رسیدند اونم به شدت اگر اینطوری بود که هرکسی برداره از هرجا نابغه باشه که دیگه همه میلیاردر و میلیونر میشدن در خارج ایران مردم به دنبال رفتن سمت چند حرفه مختلفن مثالش مثلا رفتن دنبال چند زبان مختلف مثلا آلمانی ، فرانسوی ، ایتالیایی، اسپانیایی و.. خب باید هم از ما بالاتر باشن دیگه ما نمیتونیم حتی درس خودمون رو بخونیم میایم ربطش میدیم به کار و پول و…. باید هم اینطور افراد نتونن پیشرفت کنن دیگه الانم مردم تلاش کنن لاقل در حرفه خودشون پیشرفت کنن میان میگن ایشون یک آدم با قدرت های فرا انسانی و… هست اگر فرا انسانی بود چرا فقط قدرت هوش بالا داره عزیز تاحالا با خودتون فکر کردید؟ چرا مثلا قدرت نداره ۱۰۰ کیلومتر رو در ۱ دقیقه طی کنه؟ چرا قدرت چشم بسیرت و … نداره؟ چرا مواردی رو داره که آدم های دیگه هم میتونن با تلاش داشته باشنش؟ پس به جای این حرف ها سعی کنید شما به این حد برسید

 10. Avatar solmaz joon

  عالی بود

 11. Avatar نیلوفر

  خیلی عالی

 12. Avatar آلبرت موسسیان

  من بیش از یک دهه است که توی یکی از بزرگترین شرکتهای نفتی دنیا کار می کنم و بزرگترین مانع برای جایگزینی انرژی الکتریکی به جای سوخت های فسیلی در خودروها را همین شرکت های بزرگ نفتی می دونم ولی حالا همین شرکتهای نفتی هم دارن به سرعت رو میارن به انرژی های تجدیدپذیر. پس آینده را باید متعلق به تفکرات افرادی مثل ایلان ماسک و خودروهای الکتریکی تسلا و اپل دانست. فقط یه نکته برام عجیبه برای تامین اینهمه انرژی الکتریکی چقدر باید سوخت فسیلی مصرف کرد؟!! همشو شاید نشه از راهکارهای “سبز” تامین کرد.

  1. Avatar rez

   شاید نشه از راهکارهای “سبز” تامین کرد؟ چرا؟دقیقا همش رو هم میشه!
   تازه انرژی اتمی و همجوشی پس واس چیه؟

 13. Avatar امین

  سلام.
  من الآن ۳۴ سالمه و این آقا ۴۴ سالشه. فقط ۱۰ سال وقت دارم به اونجایی برسم که این آقا الان هست. اما نمیدونم چرا الآن دقیقا ۲۴ ساله اونجایی هستم که این آقا در سن ۱۰ سالگیش بود. یعنی کامپیوترم رو دارم، اما نتونستم هیچی باهاش تولید کنم و بسازم. چطوری توی ۲ سال اولین بازیش رو نوشت و بیش از سه میلیون تومن فروختش؟
  خدا بده شانس. نه، خدا بده گاراژ. این غربیا همه چیزشون از یه گاراژ شروع میشه. ما چون عارمون میاد کارامون رو توی گاراژ انجام بدیم به اینجاها نمیرسیم.
  مرحبا به این پشتکارش. به هیچی “نه” نمیگه. یاد بگیریم!
  خدا حفظش کنه.

  1. Avatar یزدان

   چون اونجا به یه بچه ۱۲ ساله اهمیت میدن . کتاب های تست ۱۰۰۰ صفحه ای فقط برای ما جهان سومیا نوشته میشه که وقت بچه هامونو با این چیزا پر کنیم و از همه چیز عقب نگهشون داریم وقتشونو با کاغذهای پر کنیم که اتیش زیر استعداداشونه . بچه دبستانی باید کلاس موسیقی بره ورزش گرافیک کامپیوتر بره … حالا چی شده برنامه آموزشی میدنشون روزی ۱۵۰ تا تست بزنن از ساعت ۴ ظهر تا ۹ شب درس بخونه با استعمار فکری اینکه وقتی بزرگ میشن برا خودشون کسی بشن جامعه ای که ۹۵ درصد دوستای پدرش همگی با داشتن لیسانس و فوق لیسانس و معدل های بالا شغل های کاذبی دارند.استعمار میشیم استعماری از نوع بردگی در لذت زندگی

   1. Avatar فرزاد شریف زاده

    با نظر شما کاملا موافقم و به شدت اعتقاد دارم آنچه در ما و بسیاری انسانهای کشورهای توسعه نیافته هنوز نهادینه نشده و یکی از ریشه های مهم عدم پیشرفت محسوب میشود فراتر از صرفا ایجاد موقعیت و زمینه کار و نوآوری می باشد. در حقیقت خود باوری نکته بسیار مهمی است که باید در باور انسان از سنین پایین شکل گرفته شود. در حالیکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته حتی کودکان کم سن و سال و بچه های دوره ابتدایی خود را دارای حق انتخاب، تصمیم گیری و شخصیت کامل می دانند، در کشورهای توسعه نیافته حتی جوانان تحصیل کرده گاها در مراجعه به سازمانهای مختلف یا سفرهای خارجی و … دچار نوعی سردرگمی و شبهه در نوع رفتار، چگونگی پوشش و برخورد و میزان حقوق فردی هستند که به شدت جای تعجب دارد. این نکته از آنجا نشات گرفته که در کشورهای توسعه نیافته تا حتی اولین حقوق انسانی که شامل پوشش و رفتار فردی است به صورت کاملا انحصاری به فرد دیکته می شود و فرد خود را خارج از قدرت تصمصم گیری، اختیار و شخصیت مستقل و پذیرفته شده می بیند و دائما در آرزوی بزرگ تر شدن برای بدست آوردن قدرت نفوذ بیشتر می باشد، غافل از آنکه ما با همین طرز فکر بزرگ میشویم و حتی در سالیان بسیار پس از آن برای خود و توانایی ها و عملکرد هایمان ارزش و اعتبار لازم را قائل نیستیم و دائما منتظر تائید شدن توسط افراد مهمتر و مسئولان و سازمانها هستیم.
    توجیحی که برای مفاهیم پایه و ساده ای مثل صف بستن در مدارس و صبحگاه ایستادن کودکان در مدارس می شود، نظم است و حال آنکه در حقیقت این نظم نیست و نوعی سیستم کنترلی مشابه با نهادهای نظامی میباشد و خاصیت و ماهیت این ارگانها بدین صورت است که هیچ فردی به تنهایی از خود اختیار و کنترلی ندارد و هر فرد باید صرفا گوش به زنگ اوامر مافوق یا بالادستی باشد و جالب آنکه ما کل انسانهای یک کشور را به همین شیوه تربیت می کنیم! طبیعی است که این فرد پس از رهایی از سیستم آموزشی برای خود درکی از استقلال و هویت شخصی و قبول خود ندارد و جایگاه خود را نمی داند و دائما به دنبال اشخاص دیگری می باشد که جایگاه او را به وی نشان دهند. به همین دلیل است که در اینگونه کشورها استارت آپ ها و شرکت های ایده گرا یا افراد نوآور کمتر دیده می شوند.
    در حالیکه به نظر می رسد سطح آموزش در کشورهای توسعه نیافته بسیار بالاتر از کشورهای مترقی و پیشرفته است، فراموش می کنیم که در حالیکه ما به عجله و تاکید فراوان مباحث جدی تر و پیشرفته تر را در ریاضیات و فیزیک و شیمی و … به خورد کودکان می دهیم، در آن سوی دنیا توجه و تاکید بیشتر در این سنین به ورزش و کارهای هنری و در کلیت کارهای گروهی و تیمی می باشد. به همین دلیل است که در آینده، آن افراد امکان کار و تبادل نظر و مشارکت فکری با همدیگر را خوب میدانند و شرکتهای موفق ایجاد می کنند و حال آنکه در این سوی دنیا هر یک از ما خود را سیاستمدار و اقتصاد دان و تحلیلگر و منتقد و مربی و فیلسوف و… غیره (همگی را هم با هم) می داند و حتی ۲ نفر روی یک میز به توافق و نتیجه یکسان نمی رسند.
    نوابغ و مغزهای فعال جوانان ما در تست های چهارگزینه ای به کار گرفته می شود که تنها تاثیر آن گلچین شدن عده ای برای جذب توسط کشورها پیشرفته خواهد بود و جه انرژی و وقت و خلاقیتی که در این راه به هدر داده نمی شود.
    مهمترین سن و سال خلاقیت و نوآوری دانشجویان در چند سال اول بعد از دانشگاه هاست که با اعزام آقایان فارغ التحصیل به خدمت مقدس سربازی در کنار خیابان های پر دود و بیابان ها اطراف بعد از ۲ سال ذهن های خسته و بی انگیزه تحویل جامعه و صنعت و سیستم می شوند.

    با تشکر از نظر دوست عزیز “یزدان” و همچنین این مطلب مفید در دانشنامه دیجیکالا

   2. Avatar shahabmp

    مشکل پیشرفت نکردن ما دقیقا همینه همش دنبال مقصر میگردیم!!!!! همون بازی که این دوشتمون اشاره کرد ماسک توی آفریقای جنوبی نوشته!!!! اینقدر دنبال مقصر ضعف های خودمون نباشیم!!!

   3. Avatar PARADOX

    عزیزم در آفریقای جنوبی اهمیت میدن!!! ایشون در آفریقا به دنیا اومده چرا شما فکر میکنید همه چیز مفته عزیز بله که نمیشید مثل این آدم ۱/۱۰ این آدم هم نمیشید ایشون تلاش بسیاری کردن ، بله در دنیا حقوق شهروندی براشون مهمه اما دیگه نه اینکه طرف رو ببرن مفت بکنن میلیاردر دوم این آقا نه پشتت هیچ دولتی نیست تمام پروژه های اسپیس ایکس و … پروژه های خصوصی هستش یعنی به طور ساده تمام شرکت های ایشون شرکت های خصوصی هستن که مالکشون یک فرد یا چند فرد هستش خیلی از شرکت ها اینطوری هستن مثل گوگل و مایکروسافت و غیره در دنیا دولت ها برنمیدارن برای پیشرفت تکنولوژی کار کنن شرکت های خصوصی وابسته به یک یا چند شخص هستن

   4. Avatar حسن رفعت

    آره خب واقعا ولی دیگه به هر حال اگه اونا دلشون واسه ما نمیسوزه بهتر

    که یه تلنگری به خودمون بزنیم راهش همینه بهتر ما راهمون رو از بقیه

    جدا کنیم

  2. Avatar بارمان حسینی

   شما بگیر مثل ایلان هفته ای کم کمش ۱۰۰ساعت کار کن چرا که نه حتمن میتونید بهش برسین فقط همین….

   1. Avatar PARADOX

    من یک نفر رو میشناسم سر کوچمونه روزی ۱۰ ساعت میره فقط آهن جمع میکنه آدم باید بدونه چیکار میکنه اون هفته ای ۱۰۰ ساعت کار کردن از روی دانش میاد شما وقتی ندونی داری چیکار میکنی فایده نداره چه هفته ای ۷۰ تا ۸۰ ساعت چه ۱۵۰ ساعت کار کردن باید اولا با کیفیت باشه دوما باید بدونی که چیکار میکنی و سوم باید سواد لازم رو برای اون کار داشته باشی اینطور نیست کسی بره برای خودش ساعت بزاره رو ساعت بسنجه موفقیت رو نمونش همین تست کنکور طرف نشسته روزی ۱۵ ساعت درس میخونه الان دیگه همه انتظار دارن بره رتبه تک رقمی کشور بیاره ولی موقع اعلام رتبه ها که شد میبینی طرف رتبه پنج رقمی آورده ازش وقتی میپرسن تو که این همه خوندی پس چرا نتونستی میگه من فقط داشتم حل میکردم دیگه کاری با درست و غلط بودنش نداشتم در صورتی که وقتی میری آمار میگیری دوستش که روزی ۵ ساعت میخوند رفت رتبه چهار رقمی آورد و از اون بهتر شد خب این یعنی اون اولا میدونسته که داره چیکار میکنه و برای چی داره این کارو میکنه و دوم کارش رو درست و عالی انجام داده

  3. Avatar کنجکاو

   سلام آقا امین … امیدوارم کامنت منو ببینید، شما این کامنت رو سال ۱۳۹۴ گذاشتین
   تقریبا هفت سال پیش…
   از اون ده سالی که گفتید هفت سال گذشت….
   دوست دارم بدونم به اون چیزی که خواستید رسیدید؟
   امیدوارم رسیده باشید •‿•

 14. Avatar محمد حسین

  گمانم راه مناسبی رو برای چهره شدن انتخاب کرده

  مردم از جاه طلبی لذت میبرن، ایشان هم خود را اینگونه در اذهان ثبت میکنه

  به امید پیشرفت بشریت، البته نه صرفاً زبانی و تبلیغاتی

 15. Avatar اسماعیل

  آفرین!
  واقعا هرچی تو مغزت بکاری تو واقعیت درو میکنی.

 16. Avatar Amir

  این مرد فوق العاده هست.
  در حال حاضر در تمام اروپا و امریکا جایگاه های شارژ الکتریکی ماشین ایجاد شده و منتظر همه گیر شدن ماشین ها تسلا هست که واقعاً انقلابی به وجود آورد تو این زمینه
  و فک می کنم تا سال ۲۰۲۰ یا نهایت ۲۰۲۵ دیگه کسی نباشه که از این خودرو ها استفاده نکنه(البته به جز جهان سوم) و اون روز چه بلایی بر سر کشورهای نفت فروش بیاد!

  1. Avatar حامد

   دوست عزیز اشتباه شما این است که فکر میکنید الکتریسیته مورد نیاز این خودرو ها از روشی غیر فسیلی تولید میشود.

   تسلا تنها محل تبدیل انرژی را جابه جا کرده و هیچ تغییر خاصی در تولید انرژی سبز نداشته است. برق مورد نیاز این خودورها اکثر از همان سوختهای فسیلی تولید میشود.

   شاید فرایند تولید و انتقال برق به جایگاهای شارژ حتی موجب تلفات بیشتر انرژی هم بشود.

   1. Avatar shahabmp

    عزیز من تمام ایستگاه های شارژ تسلا با انرژی خورشیدی و پکیج باتری های تسلا کار میکنن هیچ سوخت فسیلی در کار نیست!!!

 17. Avatar احسان

  جالب بود مرسی

 18. Avatar مهشید

  تو قسمت جدید بیگ بنگ تئوری هم بازی کرده بود

  1. Avatar پیمان

   تو قسمت ۹…داشت ظرف می شست،هههه