چطور در خانه ضدعفونی کننده دست بسازیم؟

۲۴ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۵ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
از بین بردن ویروس با ضدعفونی کننده

برخی از محصولات ضدعفونی کننده دست حاوی انواعی از مواد شیمیایی هستند که ممکن است خطرناک‌تر از باکتری و ویروس‌هایی باشند که شما را در مقابل آنها محافظت می‌کنند. با این وجود آیا فکر نمی‌کنید که بهتر است ضدعفونی کننده‌ها را در خانه و با استفاده از مواد سالم‌تری تهیه کنید؟ در این صورت محلول ضدعفونی کننده برای استفاده کودکان نیز امن‌تر است و می‌توانید بهداشت و فرآیند ضدعفونی کردن را بدون نگرانی به آنها بیاموزید. علاوه بر آن پول بیشتری ذخیره می‌کنید، از خود در برابر ویروس و میکروب مراقبت می‌کنید و می‌توانید رایحه ضدعفونی کننده دست را هم به گونه‌ای انتخاب کنید که یادآور محصولات پزشکی و بیمارستانی نباشد.

ضدعفونی کننده دست چگونه عمل می‌کند؟

مبارزه با کرونا

ترکیب فعال در این محلول، الکل است و باید دارای حداقل غلظت ۶۰% باشد تا در مقابل ویروس و باکتری، ضدعفونی کننده موثری به شمار رود. دستورالعمل پیش رو به الکل ایزوپروپیل ۹۹% یا اتانول ۹۰-۹۵% نیاز دارد، پس لطفا از انواع دیگر الکل مانند متانول یا بوتانول استفاده نکنید زیرا سمی هستند. چنانچه از محصولی استفاده کردید که میزان غلظت الکل آن پایین‌تر از مقدار گفته شده بود (مانند الکل ۷۰%)، باید حجم مصرفی الکل را در دستوری که آموزش داده می‌شود، افزایش دهید. در غیر این صورت تاثیری برای ضدعفونی نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره‌ی پیدایش، گسترش و پیشگیری از ویروس کرونا

اسانس روغنی مورد استفاده در محلول ضدعفونی کننده

انواع اسانس روغنی

زمانی که از اسانس روغنی برای تهیه ضدعفونی کننده دست استفاده می‌کنید، علاوه بر اضافه کردن رایحه خوش، از دست‌ها نیز در مقابل میکروب محافظت می‌شود. به عنوان مثال روغن آویشن و میخک دارای خواص ضدمیکروبی هستند. اگر از روغن ضدمیکروبی استفاده می‌کنید، یک یا دو قطره از آن کافی خواهد بود، زیرا این روغن‌ها بسیار قوی هستند و ممکن است موجب آسیب پوست شوند. روغن‌های دیگری مانند روغن اسطوخودوس یا بابونه به تسکین پوست کمک می‌کنند و روغن درخت چای هم ضد میکروبی است. یا وجود آنکه فقط چند قطره از این روغن‌ها به دستورالعمل مورد نظر افزوده می‌شوند، ولی باید در نظر داشت که بسیاری از افراد نسبت به این روغن‌ها حتی در زمانی که رقیق شده باشند هم حساس هستند.

بیشتر بخوانید: ۱۳ خاصیت جالب روغن درخت چای

مواد و وسایل مورد نیاز

ضد عفونی کننده خانگی

 • کاسه و قاشق
 • قیف
 • بطری دارای در اسپری یا پمپی
 • دو سوم پیمانه الکل ۹۹ درصد ایزوپروپیل یا اتانول
 • یک سوم پیمانه ژل آلوئه‌ورا
 • ۸ تا ۱۰ قطره اسانس روغنی (اختیاری)

مراحل آماده کردن ضدعفونی کننده دست

تهیه محلول ضدعفونی کننده

روش ساخت این محلول بسیار ساده است و فقط کافی است بعد از آنکه مواد را به مقدار ذکر شده تهیه کردید، آنها را درون کاسه بریزید و با کمک قاشق هم بزنید و با هم ترکیب کنید. سپس با استفاده از قیف، ضدعفونی کننده دست خانگی خود را به درون بطری مورد نظر منتقل کنید و در آن را به خوبی ببندید. این بطری اسپری یا پمپی به راحتی قابل استفاده خواهد بود.

مواد قابل جایگزین در محلول خانگی

ویروس کرونا

ماده اصلی ضدعفونی کننده دست الکل است، ولی می‌توان جایگزین دیگری برای ژل آلوئه‌ورا پیدا کرد. هدف استفاده از ژل آلوئه‌ورا، مراقبت از دست در برابر اثرات خشکی الکل است. در واقع این ماده یک هومکتانت محسوب می‌شود، یعنی به حفظ رطوبت کمک می‌کند. هومکتانت‌های دیگری که می‌توانید به جای ژل آلوئه‌ورا استفاده کنید، عبارت‌اند از گلیسیرین یا لوسیون دست. ولی همچنان به یاد داشته باشید که در محلول نهایی ضدعفونی کننده باید غلظت الکل را حداقل به میزان ۶۰% نگه دارید. اگر نتوانستید الکل تهیه کنید، بهترین گزینه شستن دست با آب و صابون است.

بیشتر بخوانید: ۷ خاصیت و کاربرد شگفت‌انگیز آلوورا

روش استفاده از الکل ۷۰%

از بین بردن ویروس با ضدعفونی کننده

الکل ایزوپروپیل و اتانولی که از داروخانه یا مغازه‌ها تهیه می‌شوند، معمولا دارای غلظت ۹۰-۹۹% هستند، ولی الکل ۷۰% هم یافت می‌شود. شما می‌توانید دست‌های خود را با الکل ۷۰% هم ضدعفونی کنید، ولی در این صورت باید ترکیبات کمتری را برای رقیق شدن و تهیه محلول ضدعفونی کننده به آن اضافه کنید. برای این منظور چند قطره اسانس روغنی یا روغن جوجوبا عطر و بافت محلول را تقویت می‌کند. ترکیب کردن الکل ۷۰% با مواد دیگر، محلول را رقیق می‌کند و آن را به راحتی به غلظت کمتر از ۶۰% می‌رساند.

بیشتر بخوانید: ۸ خاصیت شگفت‌انگیز روغن جوجوبا برای پوست و مو

از دست‌های خود مراقبت کنید

کرم مرطوب کننده دست

الکل پوست دست را خشک می‌کند و چربی محافظت کننده آن را از بین می‌برد. پس فراموش نکنید بعد از آنکه دست خود را ضدعفونی کردید یا آن را شستید، از لوسیون و کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا پوستتان دچار خشکی نشود. روی سطح پوست آسیب دیده، خراش‌های کوچکی به وجود می‌آیند که ممکن است باکتری و ویروس را به دام بیندازد و از بین بردن یا پاک شدنشان را دشوارتر کند. اگر پوست حساسی دارید، سعی کنید غلظت الکل را در محلول ضدعفونی کننده دست بین ۶۰-۷۰% نگه دارید، زیرا غلظت بیشتر آن باعث آسیب دیدن پوستتان می‌شود.

بیشتر بخوانید: مراقبت از پوست دست و پا با محصولات خانگی

منبع: The Spurce

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ comment
 1. Avatar امیر

  با سلام، تا جایی که من اطلاع دارم، الکل برای افزایش خاصیت ضدباکتری خود نیاز به مقدار مشخصی آب دارد که بین 25 تا 40 درصد آب نتیجه بهتری ایجاد می کند. بنابراین الکل 70 درجه فقط به این دلیل که با یک چیز دیگر رقیق شده، موجودات میکروسکوپی را از بین نمی برد، بلکه این کار را در حضور مقدار مشخصی آب باید انجام دهد.
  اگر بخش عمده ژل آلوئه ورا یا هر ماده دیگری که با الکل مخلوط می شود، آب باشد که مقصود حاصل است وگرنه رقیق کردن اتانل با 30 درصد روغن، تینر یا هر ماده دیگری باعث بهبود این خاصیت نمی شود.

  1. Avatar امیر

   متوجه شدم که بخش قابل توجهی از ژل آلوئه ورا از آب تشکیل شده. بنابراین توصیه این مقاله صحیح بوده و مشکلی از بابت مطلبی که در دیدگاه قبل گفتم برای این ژل وجود نداره.

 2. Avatar ANISA

  ممنون از نظرات