سازمان FDA به واکسن آزمایشی زیکا برای آزمایش روی انسان‌ مجوز داد

۱ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
واکسن زیکا

سازمان غذا و داروی آمریکا واکسن آزمایشی زیکا به نام GLS-5700 را برای آزمایش روی انسان‌ها تایید کرد. این اولین بار است که یک روش درمانی برای زیکا رسما مورد تایید این سازمان قرار می‌گیرد. در مراحل اولیه‌ای آزمایش این دارو، ۴۰ نفر فرد سالم در هفته‌های آینده این دارو را دریافت می‌کنند. اگر همه‌چیز خوب پیش برود، نتایج اولیه‌ی این واکسن اواخر سال میلادی جاری منتشر می‌شود.

باید این نکته را در نظر داشته باشیم که هدف از این آزمایش این است که بی‌خطر بودن آن برای انسان مشخص و دوز مناسب آن تایید شود. اگر مرحله‌ی اول آزمایش نتایج خوب و ارزشمندی داشته باشد، در آزمایش‌های بعدی این واکسن به افرادی که واقعا به زیکا مبتلا شده‌اند، تزریق می‌شود. در حال حاضر، نمی‌توانیم بگوییم این واکسن تا چه حد موثر است، اما سازندگان این واکسن می‌گویند تا کنون این درمان آزمایشی پادتن‌های قدرتمندی در جانوران کوچک و بزرگ تولید کرده است. این نشانه‌ی نویدبخشی برای مبارزه با زیکا در انسان‌ها است.

سازمان غذا و داروی آمریکا اخیرا مجوز اورژانسی به یک داروی آزمایشی دیگر هم داده است. این دارو توسط شرکت Hologix ساخته شده است. هیچ داروی آزمایشی زیکا تاییدیه‌ی کامل FDA را دریافت نکرده، اما این تاییدیه‌ی اورژانسی به آزمایشگاه‌ها این امکان را می‌دهد که در صورت اعلام رسمی شیوع بیماری زیکا، آزمایش‌هایشان را انجام دهند. به این ترتیب، در حال حاضر دو داروی آزمایشی وجود دارد. داروی آزمایشی دیگر را شرکت Quest Diagnostics ساخته تا در وضعیت‌های بحرانی که نیاز فوری به تشخیص بیماری وجود دارد، از آن استفاده شود.

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar حسین

    تا چند سال پیش بیماری زیکا وجود نداشت. این ویروس از آزمایشگاههای نظامی آمریکا به بیرون سرایت کرد. اکنون شرکتهای داروسازی آمریکا داروی این بیماری را می سازند و درآمد خوبی نصیبشان میشود. این یک اقتصاد دانش محور بی مروت است.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه