تنها ۳۰ ثانیه زمان کافیست؛ سرقت خودروهای مجهز به فناوری Keyless آسانتر از آنچه فکرش را می کنید

آراد فلاح ۵ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۸:۳۰ ۵ شهریور ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

یادتان هست که در فیلم‌ها سارقان در کمتر از ۶۰ ثانیه یک خودرو را می‌دزدیدند؟ آن فیلم‌ها را کاملا فراموش کنید چون در دنیای امروزی سارقان می‌توانند در کمتر از ۳۰ ثانیه یک خودروی جدید و هوشمند را به سرقت ببرند.

این نتایج پژوهشی است که در بریتانیا صورت گرفته و همین هفته منتشر شده است. پژوهشگران متوجه شدند که برخلاف تصور عموم مردم، هرچه خودرو جدیدتر و هوشمندتر باشد، سرقت آن راحت‌تر است. این گروه هفت خودروی مختلف که بیشتر آن‌ها به سیستم ورود و استارت بدون سوئیچ مجهز بودند را آزمایش کردند. قفل تمام این خودروها طی چند ثانیه باز شده و در برخی موارد حتی امکان استارت زدن خودرو هم در کمتر از ۳۰ ثانیه وجود داشت.

متخصصان این گروه اعلام نکردند از چه ابزاری برای باز کردن قفل این خودروها استفاده کرده‌اند. احتمالا آن‌ها از سخت‌افزاری استفاده کرده‌اند که قادر است کدهای امنیتی خودرو را شبیه‌سازی کند، که می‌توان چنین ابزاری را خیلی راحت به صورت آنلاین سفارش داد.

کیلس خودرو

بین تمام این خودروها، هیچکدام در برابر باز شدن درب خودرو مقاومتی نشان ندادند. قفل آئودی TT RS رودستر و DS3 کراس‌بک طی ۵ ثانیه باز شد. البته باز کردن قفل بی‌ام‌و X3 و فورد فیستا ۴۰ ثانیه طول کشید. این پژوهشگران پس از ورود به خودروها قادر بودند طی ۲۰ ثانیه تمام آن‌ها را روشن کنند. تنها یک خودرو به این روش تسلیم نشد که آن هم لندروور دیسکاوری بود.

این پژوهشگران گفتند تنها در صورتی قادر هستند خودروها را سرقت کنند که کلید فاب (FOB key) خودرو فعال باشد، اگر این ابزار غیرفعال باشد سرقت خودرو تقریبا غیرممکن است. بنابراین به عبارت ساده تر، در حال حاضر استفاده از سیستم ورودی بدون کلید یا کارت هایی که به جای کلید خودرو مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار پر ریسک است و مالکین خودروهای مجهز به کیلس، بهتر است تا از این آپشن خودرو خود استفاده نکنند.

منبع: autoevolution

دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar Amirhossein

    ای کاش روشش رو توضیح می دادند تا استفاده کنیم :)))