سقوط گلوله‌ی آتشین در جورجیای آمریکا

۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
شهاب

دوربین‌های ناسا یک نور درخشان را در آسمان دنبال کرده و آن را به شهاب سنگی نسبت دادند که در اتمسفر می‌سوخت.

این شهاب تکه‌ی جداشده‌ای از یک سیارک بود و حداقل ۶۸ کیلوگرم وزن داشت.

روز پنج‌شنبه اهالی ایالت جورجیای آمریکا یک گلوله‌ی آتش یا بهتر بگوییم آذرگوی دیدند که از آسمان به زمین می‌افتاد. بعضی از آنها با ناسا تماس گرفتند و این اتفاق عجیب و غریب را گزارش دادند. سازمان فضایی هم این گزارشات را بررسی کرد و آن آذرگوی را به یک شهاب نسبت دادند.

ناسا موفق شد از این رخداد ویدیویی ثبت کند. ناسا می‌گوید این شهاب تکه‌ی جداشده‌ای از یک سیارک بود و حداقل ۶۸ کیلوگرم وزن داشت. قطر آن هم تقریبا ۴۱ سانتی‌متر بود. ویدیوی پنج ثانیه‌ای ناسا این آذرگوی را در قسمت پایین صفحه نمایش نشان می‌دهد. درخشش آن قبل از اینکه از میدان دید دوربین بیرون برود، بیشتر می‌شود. این ویدیو با استفاده از دوربین‌های پروژه‌ی All-sky Fireball Network ثبت شده. هدف این دوربین‌ها این است که شهاب‌های درخشان‌تر از سیاره‌ی ناهید را مشاهده کنند.

شهاب

این جرم با زاویه‌ای شیب‌دار با سرعتی تقریبا معادل ۴۶۶۷۰ کیلومتر بر ساعت سقوط می‌کرد. ناسا این آذرگوی را تا فاصله‌ی ۲۷ کیلومتری از حومه‌های آتلانتا دنبال کرد. این سازمان فضایی می‌گوید ممکن است تکه‌هایی از این جرم به سطح زمین برسد.

دیدن ناگهانی سقوط یک آذرگوی از آسمان کاملا شانسی است و به صبر هم نیاز دارد. اگر شما در طول یک بارش شهابی به تماشای آسمان بنشینید، شانس خودتان را برای دیدن این پدیده افزایش خواهید داد.

منبع: CNET

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه