سوپر ماریو سی ساله شد

امیرحسین میرزایی ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۰ 22 می 2018

دیروز ۳۰امین سالگرد عرضه‌ی اولین شماره از مجموعه بازی‌های «سوپر ماریو» بود. منظورمان همان بازی است که در کشور ما به اشتباه آن را «قارچ خور» می‌نامند؛ آن هم روی کنسولی به اسم «میکرو».

سی سال است که از عرضه‌ی اولین شماره از مجموعه بازی‌های سوپر ماریو می‌گذرد. شما هم اگر سن‌تان به بازی کردن این عنوان قد می‌دهد، از خاطرات‌تان برای‌مان بگویید.

«برادران سوپر ماریو» یا همان Super Mario Bros بیشتر از یک بازی ویدیویی ساده است. این بازی که در سال ۱۹۸۵ روی کنسول Nintendo Entertainment System (یا همان NES) و فامیکام عرضه شد، یک تنه توانست صنعت بازی‌های ویدیویی را نجات بدهد. در اوایل دهه‌ی هشتاد میلادی، آتاری که یکی از نام‌های بزرگ صنعت بازی در آن زمان به‌شمار می‌رفت، با عرضه‌ی بازی‌های بسیار بد، صنعت را رو به نابودی برده بود. به‌همین خاطر هم بیشتر شرکت‌های بازی با توجه به شکست بزرگ آتاری، در وضعیت نابه‌سامانی به‌سر می‌بردند.

Mario_5

در چنین شرایطی، سوپر ماریو توانست تنها روی یک پلتفرم، ۴۰ میلیون نسخه بفروشد. رکوردی که تا همین چند سال پیش شکسته نشده بود. بیشتر نشریات و تحلیل‌گران بازی‌های ویدیویی، سوپر ماریو را موثرترین بازی تاریخ می‌دانند.

سوپر ماریو نه تنها صنعت و بازار بازی‌های ویدیویی را نجات داد، بلکه روند بازی‌اش سبکی به اسم پلتفرمر دوبعدی را به‌طور گسترده‌ای به بازی‌های ویدیویی وارد کرد.

بازی‌هایی که پس از سوپر ماریو عرضه شده بودند، نمی‌توانستند اشتباهات گذشته‌شان را تکرار کنند. سوپر ماریو سطح انتظارات را از رسانه‌ای به اسم بازی بالا برد و کار شرکت‌های بازی‌سازی پس از سوپر ماریو حسابی سخت شده بود.

Mario_3

Mario_2

هدف ما هم از درج این خبر، شنیدن خاطرات شما از این بازی است. از بخش نظرات استفاده کنید و اگر سن‌تان به بازی قد می‌دهد، از خاطرات‌تان برای دیگران بگویید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۴ دیدگاه
 1. مصطفی مصطفی

  بازی فوق العاده زیبایی بود.
  یادمه یه موقعی روزی 1بار ماریو و تموم میکردم.
  اینقدر راه مخفی یاد گرفته بودم که تو 1-2 ساعت به آخر بازی می رسیدم 🙂

 2. جواهر جواهر

  قارچ خووووووووووووووووور

 3. ابی ابی

  yadesh bekheyr

 • 1
 • 2