مستند پیشنهادی پنجم فروردین؛ سیاره‌ی زمین

۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

با اینکه ده سال از ساخت مستند «سیاره‌ی زمین» (Planet Earth) می‌گذرد، اما هنوز هم در لیست بهترین و محبوب‌ترین مستندها قرار دارد. سیاره‌ی زمین یکی از گران‌ترین مجموعه مستندهای طبیعت است که تاکنون ساخته شده؛ BBC حدود ۲۵ میلیون دلار برای ساخت آن هزینه کرده است. همچنین اولین مستندی است که با تکنولوژی HD فیلم‌برداری شده. ساخت این فیلم پنج سال طول کشیده و طی آن تعداد ۴۰ فیلم‌بردار به ۲۰۰ مکان متفاوت سفر کرده‌اند.

این سریال ۱۱ قسمت دارد و در هر یک از آنها به زیست‌بوم‌ها و زیستگاه‌های روی زمین نگاهی اجمالی انداخته شده است. در این مستند صحنه‌های بسیار نادری در مکان‌هایی ثبت شده که رفتن به آنها بسیار غیرممکن به نظر می‌رسد. در قسمت اول سیاره‌ی زمین، سفری به دور جهان به تصویر کشیده شده و تاثیر تدریجی تغییر اقلیم و تغییرات فصلی آشکار می‌شود. در قطب جنوب هنگام زمستان، پنگوئن‌های امپراتور چهار ماه تاریکی را بدون هیچ غذایی، در دمای منفی ۷۰ درجه تحمل می‌کنند.

به طور کلی، در این مستند محیط زیست و گونه‌های مختلف در زیست‌گاه‌های طبیعی شامل کوه‌ها، آب‌های شیرین، غارها، بیابان‌ها، قطب شمال و قطب جنوب، دشت‌های پهناور، جنگل‌ها، دریاهای کم عمق، جنگل‌های فصلی و اعماق اقیانوس به تصویر در آمده است.

مستند سیاره‌ی زمین در چند جشنواره‌ی مختلف جوایز متعددی برنده شده است؛ ضمن اینکه در مراسم بفتا هم نامزد دریافت سه جایزه شد. بخشی از این مستند را در ادامه ببینید.

IMDB: 9.5

TV.com: 8.8

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه