سیگار الکترونیکی از سیگار ضرر کم‌تری دارد

۲۵ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۰ ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

تحقیقات جدید به این موضوع اشاره می‌کنند که سیگار الکترونیکی به مراتب خطر کمتری نسبت به سیگارهایی که از تنباکو استفاده می‌کنند، دارند. البته هنوز تحقیقات درباره‌ی این موضوع ادامه دارد و دانشمندان هر روز به دلایل بیشتری بر سالم‌تر بودن سیگار الکترونیکی دست پیدا می‌کنند. حتی خیلی‌ها این مدل سیگار را به عنوان جایگزینی برای سیگارهای معمولی که با تنباکو همراه هستند، در نظر می‌گیرند.

تحقیقات جدید به این موضوع اشاره می‌کنند که سیگارهای الکترونیکی حاوی مواد شیمیای کمتری در مقایسه با سیگار معمولی هستند.

در تحقیقات جدید روی ادرار افرادی که سیگار معمولی و سیگار الکترونیکی مصرف می‌کردند، آزمایش‌هایی صورت گرفته است. در این آزمایش‌ها مشخص شد که ادرار افراد سیگاری حاوی مواد سرطانی بیشتری در مقایسه با ادرار افرادی است که سیگار الکتریکی می‌کشند.

البته محققان هنوز روی تاثیر سیگار الکترونیکی در ایجاد سرطان ریه و مشکلات دیگر تحقیق نکرده‌اند؛ اما تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که سیگار الکترونیکی خطر کمتری در مقایسه با سیگارهای معمولی برای افراد ایجاد می‌کنند. سیگار الکترونیکی احتمال مبتلا شدن به سرطان و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

تحقیقات جدید روی ادرار ۱۸۱ نفر صورت گرفته که این افراد شامل اشخاص سیگاری و اشخاصی که قبلا سیگار می‌کشیدند می‌شد.

telegram_ad2_1

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۲ دیدگاه
 1. Avatar امید

  میشه لطف بفرمائید بگید این تحقیقات کی انجام شده؟
  هیچ پژهشگر حوزه سلامت امکان نداره بیاد در مورد عوارض چیزی صحبت کنه که هنوز از شروع مصرفش چیزی نگذشته.
  شیرین کننده های مصنوعی هم همون اوایلش میگفتن عوارضش از قند طبیعی خیلی کمتره(البته کسانی که ذینفع بودن نه محققان)؛ ولی با گذشت زمان مشخص شد یه سمیه.
  این داستان سیگار الکترونیکی هنوز کار داره تا مشخص بشه عوارضش کمتر از نیکوتینه طبیعیه یا کشنده تر.
  مطمئن باش لحظه ای که علمی ثابت بشه ضررش کمتره من همون لحظه از سیگار سوئیچ میکنم رو سیگار الکترو
  اما درکل ممنون

 2. Avatar سعید

  باسلام. من اتفاقی از اینجاسر درآوردم. ترک سیگار یا هر چیز دیگری نه به کمپ نیاز داره نه مشاوره نه پزشک . تنها مسئله اینکه ادم به بیهودگی و زشتی کارش پی ببره. من از ۱۳_۱۴سالگی با یه پک دو پک سیگاری شدم و
  از ۱۹-۲۰ سالگی برای نزدیک به ۱۱سال سیگاری قهاری بودم طوری که به دود کش معروف شده بودم. میانگین مصرفم دو پاکت بود ولی خیلی پیش میومد که سه یا چهار پاکت هم بکشم. منتها یه روز به خودم اومدم و دیدم که تقریبا در طول روز جز کشیدن سیگار کاری نمی کنم.شغلم رو از دست دادم به خاطر اینکه تقریبا رابطهای کاریم رو از دست دادم زیان اقتصادی و فرصت سوزی و اتلاف وقت و آسیب رسوندن به سلامتی کمترین چیزی بود که از این ماجرا نصیبم می شد. مسئله اصلی زیان شخصیتی بود. اشتباه نکنید با قضاوت دیگران کاری ندارم. مسئله اینکه خودتون در مورد خودتون چی فکر میکنید.همیشه از کشیدن تک تک نخ های سیگارم لذت بردم. البته شاید فکر میکردم لذت میبرم. خیلی پیش میومد که از ترس نسخی چند باکس سیگار رو سیو کنم تا شب و نصف شب لنگ نمونم. منتها ترک کردنش بدون برنامه و اراده بود. حقیقتش حالم از زندگی بهم خورد وقتی دیدم به خاطر سبک زندگیم در معذوریت اخلاقی قرار می گیرم، به خصوص وقتی ادمهای نیازمند رو می دیدم که پول سیگار من می تونست تغییری هرچند ناچیز در زندگی روزمره شان ایجاد کنه. البته من اهل کمک به دیگران نیستم منتهی همین مسائل لذت سیگار رو برای من از بین برد . پس یک روز تنها کاری که کردم این بود که نرفتم سیگار بخرم. الان قریب دو ساله نمی کشم. تفاوت چشمگیری با قبل نکرده جز اینکه چند ماهی دچار سرفه بودم که رفع شد.اشتهام برگشت و کمبود وزنم جبران شده ومشکل بی خوابیم هم رفع شده. حساسیتم به بو بیشتر شده و با تغییر رویه ام سبک زندگیم هم تغییر کرده. ادم بهتری هم نشدم چون ربطی به سیگار کشیدن نداره ولی لااقل نه بوی سیگارم دیگران رو آزار میده و نه استرس نداشتن سیگار و نسخی اون اذیتم میکنه.البته چون بیشتر عمرم سیگار کشیدم حالا بدون سیگار زندگی کردن تجربه جدیدی برام شده.

 3. Avatar امیرو

  دوستای گلم من ۱۲ سال سیگار کشیدم، زیادم کشیدم، روزی یه پاکت وینستون قرمز، سیگارمم عوض میکردم به هر مدل دیگه ای بدتر میشد ۲ پاکت در روز. خدا رو شکر از وقتی سیگارهای داخل ایران تقلبی و آشغال شدند به فکر جایگزین افتادم. چون خودم کارشناسی ارشد بیولوژی جانوری داشتم، با خودم گفتم بشینم یکی دو ماه تحقیق کنم ببینم نتیجه چی میشه.
  فقط تهش دعای خیر یادت نره!
  فراموش نکنید این مطلب میتونه برای افرادی که قصد ترک کردن سیگار و قلیون رو دارند موثر باشه. اگر کسی رو میشناسید که سیگاریه، با این متن نجاتش بدید. حرفای منو بهش برسونید و زندگیش رو تغییر بدید، اما شرط اول اینه که خودش بخواد…
  خدا رو شکر با این وسیله راحت میشه ترک کرد چون نیکوتین به بدنتون میرسونه ولی پک زدن و دود (در واقع بخار) هم در کار هست، میشه باهاش مغز رو گول زد و دیگه هوس سیگار نکرد!!!
  ۱- صد درصد اگر سیگاری یا قلیونی نیستید این آشغالا رو نخرید. چه ویپ که دود خیلی زیادی داره چه سیگار که الکترونیکی که دود کمتری داره برای افراد عادی سالم نیستند و حتما که ضرر دارند.
  هیچ وقت فکر نکنید که قراره کمپانی های معتاد کردن مردم دست از سرتون بردارن! کمپانی هوشمندی مثل JT اینترنشنال یا بریتیش آمریکن توباکو و… فهمیدند که آینده این سیگارهای الکترونیکی پول سرشاری به جیبشون میریزه! بنا بر این به تولیدکنندگان این سیگارها و قلیون ها پیوستند.
  ۲- اون چیزی که ما رو معتاد کرده در درجه اول نیکوتین هست، سپس عادت پک زدن و به قولی کرم سیگار کشیدن! مغزمون عادت کرده که وقتی به چیزی پک میزنیم و دود بیرون میدیم قراره ماده ای آرامشبخش مثل نیکوتین وارد بدن بشه! در اصل برا همینم هست که آدم عاقل حاظر میشه بوی گند و مضرات سیگار رو تحمل کنه و معتادش میشه. چون مغزش میپذیره که با وجود این همه مضرات نیکوتین به بدن میرسه!
  ۳- با توجه به مطلب بالا، سعی کنید همراه مایع نیکوتینیتون حتما مایع بدون نیکوتین هم تهیه کنید و کم کم مثلا بعد از یک هفته از شروع استفاده، به همراه مایع نیکوتین دارتون مایع بدون نیکوتین رو هم اضافه کنید و حتما هر بار به خودتون یاداوری کنید که این کار رو برای ترک همیشگی انجام میدید و قرار نیست به این روش جدید معتاد بشید.
  ۴- اگر مثل من خانوادتون حساس هستند، موقعی که توی خونه میخواهید سیگار بکشید استرس زیادی خواهید داشت ولی با این دستگاه ها استرس شما بسیار بسیار کمتر خواهد شد.
  ۵- این دستگاه ها و مایع ها به بدنتون نیکوتین میرسونه، پس میتونه عین سیگار و قلیون معتادتون کنه.
  ۶- این سیگارهای الکترونیکی فرق چندانی با هم ندارند. اگر به قصد ترک میخرید مدلای ارزونشم جواب میده چون قرار نیست بیشتر از ۲-۳ ماه ازش استفاده کنید! من فروردین ۹۸ سیگار الکترونیکی چینی eGo CE5 خریدم ۵۰ هزارتومان و تا الان که ۱۰ خرداد ماه هست موفق شدم کاملا ترک کنم. هم سیگار رو هم خود سیگار الکترونیکی رو. بعد ۱۲ سال روزی یه پاکت وینستون قرمز کشیدن! دو سال مگنا قرمز و یا روزی ۳ پاکت کنت قرمز کشیدم! داداش اگه میخوای ترک کنی میتونی. بهونه برا خودت نیار. من بارها سیگارو سه چهار ماه ترک میکردم. ولی بعد با اشتیاق بیشتری دنبالش میرفتم! این سری بعد از ۲ هفته به خودم گفتم بذار لابلای این قضیه یه نخ سیگار معمولی هم بکشم. باورتون بشه یا نه حالم از سیگار بهم خورد و نصفه خاموشش کردم. دیگه هم سمتش نرفتم.
  ۷- مواد سمی موجود در بخار این سیگارها سمی هستند، اما به مراتب (حدود ۳ هزار برابر) سمیت کمتری دارند.
  ۸- این رو خودتون در یک ماه اول متوجه میشید که چقدر طعم غذاها متفاوت میشه و بویاییتون بهبود پیدا میکنه و بدن و منزل و اتاق و ماشینتون بوی گند نمیده. رنگ صورت و لبهاتون بهتر میشه و حتی توی کوه نوردی و پیاده روی هم تنفستون بسیار بهبود پیدا میکنه.
  ۹- اگه میخوای ترک کنی، از روزی که این دستگاه رو میخری دیگه سیگار نخر! ۵ نخ فقط ته پاکت فعلیت نگه دار برا ۵ روز اول. روزی یه نخ اونم فقط و فقط اگر نتونستی مقاومت کنی بکش (میتونی! فقط کافیه بخوای)
  ۱۰- طعم های شیرین مثل تنباکوها یا میوه های شیرین مثل آناناس و پرتقال و سیب و… نسبت به طعم های خنک نعنا، پونه، یخ و… ضرر خیلی کمتری دارند.
  ۱۱- اگر این مطلب به درد شما خورد یه انرژی مثبت، یه دعای خیر، یا یه خدا بیامرزی یا پدر بیامرزی یادت نره.

  1. Avatar امین

   امیر آقا دمتون گرم که حقیقتا توضیحات خوب و کاملی دادید…خدا خیرتون بده

   1. Avatar امیرحسین

    امیرو عزیز ، خیلی ممنون ازینکه زمان گذاشتین و اطلاعات خودتون رو در اختیار ما قرار دادین .

    بسیار ارزشمند بود . خدا خیرتون بده . خدا پدرتونو بیامرزه .

 4. Avatar محمد

  سلام/چنانچه شاهدیم سیگار الکترونیکی از محصولات نگران کننده و فروش آن قاچاقی انجام میشه و اگر چیز درستی بود وزارت بهداشت اجازه فروش براش صادر میکرد/بنده یک سال استفاده کردم و دچار بیماری قلبی شدم و مجبور به عمل باز قلب شدم

  1. Avatar علی

   سلام
   مگر سیگار یا خیلی چیزای دیگه که اجازه فروش دارن چیزای درستی هستن؟

 5. Avatar متين

  خیلی ممنون از توضیحات مفیدتان

 6. Avatar محسن

  لازم شد همینجا از دیجی کالا درخواست کنیم چند مدل سیگار الکترونیکی جنس خوب بیاره! :)))

 7. Avatar hamedevil4

  بله ولی یک مشکلی بدتری دارن
  وقتی باطری هاشون ضعیف میشن خطرناکتر از سیگار میشن

  1. Avatar علیشمس

   عجب خیلی ممنون از توضیحات کامتون

 8. Avatar ami

  ای کاش دیجی کالا هم سیگار الکتریکی میاورد چند ساله دنبالشم هنوز توی شهر ما پیدا نمیشه اگه بیارین یه حرکت مثبت برای سیگاری ها انجام دادین که باعث ترک سیگار میشه