شایعه: سونی پلی‌استیشن۴.۵ را می‌سازد

۲۹ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۰:۳۰ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

احتمالا در یکی دو هفته‌ی گذشته اخباری در خصوص برنامه‌ی جدید مایکروسافت با هدف باقی ماندن به‌عنوان یکی از ارکان اصلی صنعت تولید کنسول‌های بازی شنیده‌اید. این‌که مایکروسافت قصد دارد بزودی مکانیسمی را طراحی کند که بر اساس آن امکان ارتقا سخت‌افزاری کنسول ایکس‌باکس وان با قطعات جدیدتر و البته قوی‌تر وجود داشته باشد. این خبر در حالی منتشر شد که مایکروسافت خبر از راه‌اندازی کامل پلتفرم ویندوز۱۰ روی جدیدترین نسل از کنسول‌های خانگی‌اش تا تابستان سال ۹۵ خبر می‌داد.

اما حالا در اتفاقی جالب خبرگزاری «کوتاکو» خبر داده که از منابعی شنیده سونی روی یک مدل جدید از پلی‌استیشن۴ با نام پلی‌استیشن۴.۵ کار می‌کند. البته همان‌طور که از نام این کنسول برمی‌آید، مدل ۴.۵ به‌نظر کنسولی می‌رسد که در میانه‌ی دو نسل هشتم و نهم عرضه خواهد شد و به‌تنهایی یک نسل جدید از کنسول‌های بازی خانگی به‌شمار نمی‌رود. به گفته‌ی کوتاکو هدف سونی از طراحی پلی‌استیشن۴.۵ تدارک قابلیت‌های سخت‌افزاری برای اجرای بازی‌ها در حالت ۴K است. هم‌چنین سونی می‌خواهد با این مدل، کنسول‌اش را به‌چنان قدرت سخت‌افزاری برساند که تا پایان نسل هشتم، هیچ مشکلی در زمینه‌ی اجرای بازی‌هایی که بر مبنای تکنولوژی واقعیت مجازی (VR) ساخته می‌شوند، وجود نداشته باشد.

در اتفاقی جالب خبرگزاری «کوتاکو» خبر داده که از منابعی شنیده سونی روی یک مدل جدید از پلی‌استیشن۴ با نام پلی‌استیشن۴.۵ کار می‌کند.

همان‌طور که احتمالا خبر دارید، زمانی که هنوز هیچ‌کدام از کنسول‌های ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن۴ به بازار عرضه نشده بودند، گمانه‌زنی‌هایی درخصوص این‌که احتمالا این دو کنسول از حالت تصویر ۴K پشتیبانی می‌کنند به‌راه افتاده بود. اما در واقع این‌طور نبود و هیچ‌کدام از این دو کنسول در حال حاضر نمی‌توانند از این کیفیت تصویر پشتیبانی کنند.

البته طبق معمول تماس مسوولان خبرگزاری کوتاکو با سونی بی‌نتیجه مانده. مسوولان سونی در پاسخ به این سوال که آیا قصد دارند در آینده یک مدل جدیدتر از کنسول پلی‌استیشن۴ عرضه کنند، هیچ پاسخ درست و درمانی نداده‌اند و صرفا به این‌که نمی‌توانند به این شایعات واکنشی نشان بدهند، بسنده کرده‌اند.

هنوز معلوم نیست پلی‌استیشن۴.۵ قرار است از چه مکانیسمی برای ارتقا سخت‌افزاری کنسول نسل هشتمی سونی استفاده کند. این احتمال وجود دارد که سونی سازوکاری بیاندیشد تا بازی‌کننده‌ها با باز کردن قاب کنسول‌شان قطعه‌ای سخت‌افزاری به آن اضفه کنند. حتی ممکن است این قطعه از بیرون و از طریق درگاه‌های پلی‌استیشن۴ به آن وصل شود. البته برخی هم معتقدند که پلی‌استیشن۴.۵ یک محصول جدید خواهد بود که با تغییراتی که در مبدا و کارخانه در آن ایجاد شده، به بازار عرضه خواهد شد.

هرچه هست باید حداقل تا نمایشگاه E3 که خرداد ماه سال ۹۵ برگزار می‌شود صبر کنیم. به‌احتمال بسیار قوی هر دو شرکت سونی و مایکروسافت در این نمایشگاه حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت.

منبع: ubergizmo

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar پیام

  کمی بعید است…. چون در حال حاضر سونی پیشتاز است و این شایعه ها را مایکروسافت منتشر میکند تا اولا بازار را دچار به اصطلاح تردید کند و به این شکل فروش سونی که به شدت بالاتر از مایکروسافت است متوقف شود و دوم اینکه علاقه زیادی دارد تا این نسل زودتر تمام شود تا در نسل بعدی عقب افتادگی سخت افزاری xbox را جبران کند و از بحران فعلی ضعف سخت افزاری xbox one نجات پیدا کند. این شایعه ها را هر چند وقت یکبار و به مناسبتی مایکروسافت منتشر میکند تا شاید به هدفش که مقابله با برتری بی چون و چرا سونی در نسل فعلی کنسول هاست، زودتر پایان دهد.

 2. Avatar اشکان

  بدون تردید، سونی تا حداقل سه الی چهار سال آینده هیچ کنسول جدیدی به بازار عرضه نخواهد کرد،مگر اینکه قبل از این تاریخ مایکروسافت کنسول جدیدی بخواهد عرضه کند که در آن صورت حدود یک سال بعد از آن سونی کنسول جدید خود را معرفی خواهد کرد. با جمیع تفاسیر بدون شک تا دو سه سال آینده سونی کنسول جدیدی عرضه نخواهد کرد.

 3. Avatar جواد

  اصن کنسول ینی تا هف هش سال بتونی با یه کنسول بازی روز بازی کنی!
  سونی مگه احمقه فروش فوق العاده ی PS4 رو ول کنه و بره ریسک کنه و یه دستگاه دیگه بسازه؟؟!