شبکه‌های ۵G با آنتن‌های شناور کار خواهند کرد

۲۵ مهر ۱۳۹۶ | ۱۸:۰۰ ۲۵ مهر ۱۳۹۶ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

امواج زیادی دور و اطراف ما وجود دارند؛ امواجی که توسط آن‌ها به شبکه‌های متعدد و مختلف بی‌سیم متصل می‌شویم. با راه افتادن نسل پنجم اینترنت همراه یا همان شبکه‌ی ۵G، قرار است این امواج از قبل هم شلوغ‌تر و پیچیده‌تر شوند. بدون شک اگر سیگنال بهتری داشته باشید، سرعت بهتری هم دریافت می‌کنید؛ مخصوصا اگر از سیگنال‌هایی با فرکانس بالا استفاده کنید که تداخل در آن‌ها زیاد پیش می‌آید. با این حال، از چه راهی می‌توانیم برای بهتر شدن سیگنال استفاده کنیم؟ محققان ایده‌ای را مطرح کرده‌اند؛ ایده‌ی تازه‌ای که از یک آنتن شناور می‌گوید.

آنتن‌های ساخته شده در آسمان شناور می‌مانند و سیگنال‌های شبکه‌ی ۵G را بدون اختلالات، ارسال می‌کنند.

پژوهشگران دانشگاه اوهایو آنتن‌هایی ساخته‌اند که در آسمان شناور می‌مانند و سیگنال‌های شبکه‌ی ۵G را بدون اختلالات، ارسال می‌کنند. سیگنال‌های ۵G بسیار حساس‌تر از سیگنال‌های فعلی ۴G هستند و تداخل در آن‌ها بیشتر پیش می‌آید. تکنولوژی استفاده شده در آنتن‌های جدید، تکنولوژی موج میلی‌متری است و مشخصا برای استفاده در شبکه‌های ۵G ساخته می‌شود.

«نیما فالیچه‌چیان»، استاد مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه اوهایو و رهبر تیم سازنده‌ی این آنتن، درباره‌ی ساخته‌شان گفته است: «هر ساله نیاز به قدرت سیگنال بیشتر برای دریافت و ارسال داده بیشتر می‌شود. می‌خواهیم فرکانس را ۵۰ بار بیشتر کنیم تا در نهایت پهنای باند هم ۵۰ بار بیشتر شود. ایده این است که دستگاه‌هایی بسازیم که می‌توانند داده‌ها را در فرکانس بالا دریافت و ارسال کنند.»

قالیچه‌چیان می‌گوید که آنتن‌های آن‌ها، شبیه پست‌های کوچک و شناور است که داده بین آن‌ها جا به جا می‌شود: «از نظر فیزیکی آنتن را از چیپ جدا و آن را در هوا شناور می‌کنیم.» آنتن‌ّهای امروزی روی چیپ‌ها سوار می‌شوند و این موضوع باعث از دست دادن سیگنال می‌شود.

مدل ساخته شده هنوز در مراحل اولیه قرار دارد، ولی انتظار داریم تا پیش از سال ۲۰۲۰، که احتمالا شبکه‌های ۵G شروع به کار خواهند کرد، ساخت این آنتن‌ها هم تمام شود.

منبع: IBtimes

برچسب‌ها :
دیدگاه شما