شما بگویید؛ باتری قابل تعویض یا غیر قابل تعویض؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
باتری قابل تعویض - باتری غیر قابل تعویض

قابل تعویض بودن یا نبودن باتری گوشی‌های موبایل موضوعی است که حداقل در یک دهه‌ی اخیر بحث‌ها و مجادله‌های زیادی را بین کاربران مختلف موجب شده است. برخی افراد قابل تعویض بودن باتری را جزو محاسن یک گوشی موبایل برمی‌شمارند در حالی که عده‌ای دیگر با دلیل و منطق از باتری غیر قابل تعویض دفاع می‌کنند. در مطلب «شما بگویید» این هفته قصد داریم محاسن و معایب هر کدام از این استراتژی‌ها را به بحث بگذاریم. شما با کدام موافق‌تر هستید: باتری قابل تعویض یا باتری غیرقابل تعویض؟

باتری قابل تعویض - باتری غیر قابل تعویض

محاسن و معایب زیادی می‌توان برای باتری‌های قابل تعویض و غیرقابل تعویض برشمرد. برای مثال ساده‌ترین حسن باتری قابل تعویض این است که در صورت بروز هر گونه مشکلی در باتری کاربر می‌تواند شخصا آن را با یک باتری سالم جایگزین کند. قطعا اگر گلکسی نوت ۷ باتری قابل تعویض داشت کار سامسونگ برای حل کردن مشکل آن بسیار ساده‌تر بود. امکان تعویض آسان باتری همچنین اجازه می‌دهد با همراه داشتن یک باتری اضافه مشکل تمام شدن شارژ گوشی را هم حل کنید. یکی از ترفندهای قدیمی برای درست کردن گوشی موبایلی که به شدت هنگ کرده هم خارج کردن باتری است. برای مثال به یاد دارید زمانی که مشکل آیفون‌ها باعث می‌شد با تنظیم کردن آن روی یک تاریخ خاص گوشی دیگر روشن نشود؟ اگر آیفون باتری قابل تعویض داشت دیگر لازم نبود برای حل این مشکل هفته‌ها منتظر تمام شدن شارژ گوشی بمانید. البته خارج کردن باتری ممکن است در برخی شرایط به گوشی یا خود باتری صدمه بزند. ولی در هر حال بنا بر تجربه زمانی که یک گوشی هنگ کرده و به هیچ راه حلی پاسخ نمی‌دهد، خارج کردن باتری روشی موثر است. از دیگر محاسن باتری قابل تعویض می‌توان به کم کردن صدمات ناشی از خیس شدن گوشی اشاره کرد. اگر گوشی در آب بیفتد یا خیس شود، باتری قابل تعویض شانس بیشتری را به شما می‌دهد تا پیش از اتصال کوتاه شدن باتری یا بردهای گوشی با خارج کردن باتری گوشی را نجات دهید. البته از سوی دیگر غیرقابل تعویض بودن باتری کمک می‌کند که آب دیرتر به گوشی نفوذ کند و بسیاری از گوشی‌هایی که باتری غیر قبل تعویض دارند در مقابل آب مقاوم هستند. ولی در هر حال هنوز هم گوشی‌هایی هستند که علی‌رغم داشتن باتری غیر قابل تعویض، ضد آب نیستند.

باتری قابل تعویض - باتری غیر قابل تعویض

شاید با این همه محاسنی که برای باتری‌های قابل تعویض بیان شد با خود بپرسید پس اساسا چرا بیشتر تولیدکننده‌های گوشی موبایل به سمت استفاده از باتری‌های غیرقابل تعویض رفته‌اند. یکی از محاسن اصلی باتری غیر قابل تعویض به مسائل امنیتی برمی‌گردد. اگر گوشی شما به سرقت برود، سارق می‌تواند با خارج کردن باتری امکان ردیابی محل گوشی را به سرعت از بین ببرد. باتری غیرقابل تعویض شانس شما را برای ردیابی کردن گوشی مفقود شده بالاتر می‌برد. از سوی دیگر باتری‌های غیر قابل تعویض امکان تولید کردن گوشی‌هایی زیباتر با بدنه‌ی فلزی یا شیشه‌ای یکپارچه را هم فراهم کردند. معمولا کیفیت ساخت گوشی‌هایی که باتری غیر قابل تعویض دارند بالاتر است یا حداقل این حس را بیشتر به کاربر منتقل می‌کند. همچنین باز و بسته کردن مداوم کاور باتری می‌تواند باعث نفوذ گرد و غبار به داخل گوشی و آسیب دیدن آن شود. بنابراین در کل ممکن است دوام بیشتر هم جزو محاسن گوشی‌هایی با باتری غیر قابل تعویض محسوب شود. شما چه محاسن و معایب دیگری سراغ دارید؟ تجربه‌ی شخصی خود را از کار کردن با گوشی‌های مختلفی که باتری قابل تعویض یا غیر قابل تعویض داشته‌اند با ما در میان بگذارید. در نهایت با در نظر گرفتن تمام این موارد ترجیح می‌دهید گوشی بعدی شما باتری قابل تعویض داشته باشد یا باتری غیر قابل تعویض؟

telegram_ad2_1برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷۳ دیدگاه
 1. Miss.BloodyBlood

  سلام هر دو طرف منطق های خود را داشتند ولی چیزی مل ظاهر و ظریفی و خوشدستی واقعا از نظر شخصی

  بنده کمی مسخره است و از نظر شخصی بنده دلایل دیگر دست کم برای من ضروری تر و در اولویت هستند!

 2. ایران

  صدرصد باطری قابل تعوض بهتر است شما شاید نخواهید اطلاعات شما زمانی مخابره شود شاید سیستم گوشی شما به قطع برق باطری احتیاج صدرصد پیدا کند و من یک باطری دارم از گوشی که سه سال پیش از کار افتاد ولی با منجمد کردن ان هنکامی که ان را کامل شارژکردم ودوباره شارژ تقریبا بسیار خوب شده و کار بسیار خوبی دارد و همچنین دلایل دیگری برای مردم قطعا سرویسهای جاسوسی این طرح را ریخته اند مثلا چه زشت است که گوشی سامسونگ تمام اطلاعات و فیلمها و عکسها و انچه شما دارید را به خود جرات میدهد و از ان خود میکند این نهایت پستی میباشد که در تعجب است که چرا دولتها اجازه چنین عملی را میدهندو عجیب که این مسئله را حتی با مکر اینکه میخواهیم حمایت از دستگاه شما بکنیم یخچال شما را هم کنترول میکنند و به سرویسهای اینترنتی وصل میکنند فاجعه روزگار چیزی طول نخواهد کشید که در توالت شما هم ممکن است به سرویس اینترنتی وصل بشود و بگویم میخواهیم دچار بیماری نشوید و برای پیشگیری از یبوست احتیاج است و دیگر هیچ نشیمن گاه توالتی بدون سیستم اینترنت در بازار پیدا نشود به کجا خواهیم رسیدهمه اینها برای کنترول صدم ثانیه زندگی ما به بهانه های مختلف است

 3. rahmat

  سلام گوشی شیامی دارم درصد باطری زیر ۳۰درصد که میاد خاموش میشه به نظرشما چه مشکلی داره نرم افزاریه یا باطریش مشکل داره با اینکه باطری از خود هست وکاملا رعایتش کردم زیر یه ساله دارم بعد از چند ماه این اتفاق افتاد لطفا راهنمایی کنید

 4. مهدی

  باطری گوشی های غیر قابل تعویض هم قابل تعویض می باشد. من ال جی g2 داشتم و یاطریش رو عوض کردم.

 5. علی

  سلام من گوشیم A3 2016 هست پشتش رو باز کنم باتریش عوض کنم مشکلی براش پیش نمیاد لطفا جواب بدید فکر میکنم باتریش ضعیف شده و قیمت عوض کردن هم بگید بعضی از گوشی فروش ها دروغ میگن لطفا جوابمو بدید بدید ممنون میشم

 6. محسن

  سلام
  خودم بشخصه طرفدار گوشی های با قابلیت تعویض باتری هستم.

  ولی در کل، قابلیت خارج کردن باتری در مواقع هنگ کردن گوشی، که بسیاری از دوستان از محاسن گوشی های با باتری قابل تعویض و معایت گوشی های با باتر ی غیرقابل تعویض اشاره میکنند، چندان درست نیست.
  همه ی گوشی ها، با باتری غیرقابل تعویض با گرفتن چند دکمه (مثلا دکمه ی پاور و ولوم بالا) به بمدت طولانی (مثلا بیست ثانیه) براحتی تحت هر شرایطی خاموش میشه.
  منتهی باید برای گوشی خودتون سرچ کنید ببینید کدوم دکمه ها و به چه مدت باید گرفته بشه.

  برای یه ری استارت ساده به تعمیرکار مراجعه نکنید.

  با تشکر

 7. ناشناس

  قابل تعویض
  یکبار دوربین گوشی من صفحه ش سیاه بود. توی نت جستجو کردم نوشته بود به مدت چند دقیقه باطریشو در بیار و مجدد بزار. با همین ترفند ساده مشکلم حل شد.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما