مهم‌ترین دلایل خارش بدن و حساسیت پوستی چیست؟

۱ تیر ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۱ ۵ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
علت خارش بدن و حساسیت پوستی

خارش پوست بدن برای همه افراد پیش می‌آید ولی حدود ۱۰ درصد از مردم جهان خارش پوست را به اندازه قابل توجه آن که موضوع صحبت ما است، تجربه کرده‌اند. علت خارش بدن و حساسیت پوستی می‌تواند خشکی پوست، تماس با گیاهان حساسیت‌زا و سمی، گزیدگی حشرات یا دلایل مهم‌تری مانند پسوریازیس یا اگزما باشد. گاهی خارش به حدی می‌رسد که کل بدن را آزار می‌دهد ولی در بسیاری موارد به یک قسمت خاص محدود می‌شود. حتی ممکن است خارش بدن برای چند هفته هم ادامه داشته باشد و می‌توان تصور کرد که در این شرایط تا چه حد موجب اذیت شدن فرد می‌شود. گاهی علائم خارش پوست با قرمزی، جوش‌های ریز، برجستگی یا ترک روی پوست همراه است و گاهی هم از بیرون هیچ علامتی را بروز نمی‌دهد.

علت خارش بدن

اگر شما هم از افرادی هستید که خارش پوست را به صورت مکرر تجربه می‌کنید، حتماً می‌خواهید برای خلاصی از آن، علت خارش بدن و البته راه‌حل‌های درمانش را بدانید. پس باید به شما مژده بدهیم که به زودی از شر این غول خارش‌زا راحت می‌شوید چون در بیشتر موارد دلیل خارش بدن شما به سادگی شناسایی و رفع می‌شود. فقط کافی است علائم و زمان بروز خارش و یا تورم و قرمزی را مورد بررسی قرار دهید تا متوجه شوید که منشأ خارش پوست از کجاست و خارش بدن نشانه چیست؟

پوست خشک

یکی از اصلی‌ترین دلایل خارش پوست، خشک بودن آن است که علائم خارجی هم نشان نمی‌دهد. در افرادی که سن بالاتری دارند، همچنین کسانی که سیگار می‌کشند، افرادی که ساعات زیادی را زیر نور آفتاب می‌گذرانند و یا محصولات آرایشی بسیاری را مصرف می‌کنند، خشک شدن پوست بدن همراه همیشگی آنها است. البته فصل خشک مانند پاییز و زمستان و همچنین آب و هوای خشک هم در خارش پوست تأثیرگذار است.

زمانی که پوست خشک باشد، زبر شده و پوسته‌پوسته می‌شود ولی نباید علائمی از برجستگی یا تورم روی سطح پوست مشاهده شود. پس اگر برآمدگی روی سطح پوستتان ایجاد شد، باید دنبال دلیل دیگری برای خارش پوست باشید. پوست خشک موجب خارش بدن می‌شود ولی معمولاً این اتفاق به صورت مداوم تکرار نمی‌شود.

اولین راهکاری که برای درمان خارش پوست در پوست خشک پیش می‌گیرید، این است که روزی سه تا چهار مرتبه سطح پوست بدن خود را با کرم و لوسیون‌های مرغوب آب‌رسانی و مرطوب کنید. همچنین مدت زمانی که درون حمام سپری می‌کنید را کاهش دهید. یکی دیگر از روش‌های معمول برای درمان خشکی پوست، استفاده از کرم‌هایی است که دارای ۱% هیدروکورتیزون هستند. اگر بعد از یک هفته استفاده تغییری حس نکردید، به پزشک مراجعه کنید.

بیماری درماتیت آتوپیک

 پماد درمان اگزما

این بیماری نوعی بیماری پوستی و خارش‌دار است که البته رایج‌ترین نوع اگزما شناخته می‌شود. اگزمای پوستی چیست؟ این بیماری به صورت خشکی، قرمزی و التهاب پوست ظاهر می‌گردد. اگر این بیماری به سطح عفونی خود برسد، روی سطح پوست برآمدگی و جوش‌های ریز و آبداری ظاهر می‌شود که ممکن است بترکد و یا پوسته‌پوسته شود.

یکی از پایه‌های اصلی درمان اگزمای پوستی رطوبت دهی به بدن است. این نکته در افرادی که دچار اگزمای پوستی متوسط هستند به راحتی جوابگو است. محصولات مراقبتی پوست مانند صابون و شوینده‌ها را با دقت انتخاب کنید و به هیچ وجه به سراغ محصولات معطر نروید. ورقه‌های خشک‌کن، لباس‌هایی که ایجاد خارش می‌کنند و همچنین دوش آب داغ شرایط را تشدید می‌کنند. پمادهای دارای استروئید که به پماد درمان اگزما معروفند، به صورت موضعی تا حد زیادی علائم این بیماری را درمان می‌کند. با مراجعه کردن به پزشک متخصص، روش‌های درمانی مؤثرتر و البته جدیدتری پیش رویتان قرار می‌گیرد.

حساسیت پوستی

اگزما

این نوع از خارش پوست بدن در زمانی ایجاد می‌شود که فرد در تماس با چیزی قرار می‌گیرد که به آن حساسیت دارد. این ماده حساسیت‌زا می‌تواند مواد شیمیایی، رنگ، پشم، عطر و گاهی حساسیت‌های خوراکی باشد. در این حالت گاهی تاول و تورم‌هایی ایجاد می‌شود که درون خود مایع به همراه دارند. در بسیاری از مواقع، علائم خارش پوستی مشابه اگزما هستند.

آلرژی پوستی در همه مواقع به راحتی تشخیص داده نمی‌شوند چون گاهی چند روز بعد از تماس عارضه نمود پیدا می‌کند. حتی دیده شده است که حساسیت‌های پوستی به صورت ناگهانی به ماده‌ای ایجاد می‌شود که شاید سال‌ها هیچ علائمی نشان نداده است و اینجاست که سیستم ایمنی بدن تصمیم می‌گیرد چه کاری انجام دهد!

برای درمان خانگی حساسیت پوستی، می‌توانید با مرطوب کننده‌های درمانی و پمادهای حاوی کورتیکو استروئید موضع مشخص را تیمار کنید. اگر شرایط وخیم شد و علائم نگران‌کننده‌ای به چشم خورد، برای درمان حساسیت پوستی حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

گیاهان سمی

تماس با گیاهان سمی که در چمنزار و طبیعت به صورت خودرو رشد می‌کنند، یکی دیگر از علائم بروز خارش پوست است. در برخی مواقع این گیاهان تا حدی حساسیت‌زا هستند که یک برخورد کوچک با آنها می‌تواند خارش پوست را به همراه داشته باشد. بهتر است این گیاهان را بشناسید و به‌هیچ‌وجه به آنها دست نزنید. درصورتی‌که در معرض گیاهان سمی قرار گرفتید، از پمادهای موضعی استفاده کنید، دوش آب سرد بگیرید و خمیری از جوش شیرین و آب را روی محل تماس بمالید.

بیماری پسوریازیس

بیمازی پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری پوستی خود ایمنی است که موجب می‌شود سلول‌های پوستی چرخه زندگی خود را سریع‌تر از حد معمول پیش بگیرند. به دنبال این بیماری، سلول‌های روی سطح پوست به شکل پوسته‌پوسته و لکه‌های قرمز انباشته می‌شوند. این علائم به غیر از خارش، در برخی موارد دردناک هم هستند.

بیشتر بخوانید: همه آنچه باید درباره علت، انواع و درمان پسوریازیس بدانید

در برخی مواقع درمان‌های موضعی می‌تواند موجب بهبود پوست و علائم شود، ولی در بیماری‌های پیشرفته، پزشک به سراغ درمان‌های دیگر و از درون بدن یعنی داروهای خوراکی می‌رود. در داروهای بیولوژیک سلول‌های ایمنی سطح پوست متوقف می‌شوند.

خرید پک شامپو و کرم پسوریازیس سریتا از دیجی‌کالا

دارو

خارش پوست ممکن از عوارض مصرف دارو باشد. این علائم می‌تواند همراه با بثورات پوستی هم ایجاد شود. اگر علائم پوستی از حد طبیعی خارج شوند، نشان دهنده حساسیت دارویی هستند. پس سریعاً با پزشک خود صحبت کنید تا داروی دیگری جایگزین کند یا دز مصرفی آن را تغییر دهد.

گزیدگی حشرات

زمانی که یک حشره بدن شما را می‌گزد، به دلیل اینکه نیش خود را وارد پوست می‌کند، گاهی مواد آلوده‌ای وارد آن بخش از پوست می‌شود که موجب قرمزی، تورم و خارش می‌گردد. از پمادهای آنتی‌هیستامین به صورت موضعی استفاده کنید تا این التهاب کاهش یابد. اگر در محیطی قرار گرفتید که خطر گزش وجود داشت، پنجره‌ها را ببندید و لباس‌های بلند بپوشید.

بیماری کلیوی

بیمارهای کلیه هم می‌توانند علائم خود را روی سطح پوست بروز دهد و در موارد شدید موجب خارش پوست شوند. کلیه‌ها مواد و عناصر خطرناک و سمی را در درون سیستم بدن تصفیه می‌کنند. اگر در اثر بیماری کلیه این عمل به درستی انجام نگیرد، متابولیت‌هایی ساخته می‌شود که در سطح پوست جمع شده و موجب خارش آن می‌شود. در حقیقت، ۴۰% از افرادی که در مرحله نهایی بیماری کلیوی خود هستند، به خارش پوست دچار می‌شوند. این نوع از خارش سطح وسیعی از پوست را در بر می‌گیرد و خارش بدن در شب به بالاترین حالت خود می‌رسد.

بیماری کبد

حساسیت پوستی

کبد هم مانند کلیه در تصفیه سموم بدن نقش دارد. پس مشکلاتی که در کبد ایجاد شود هم می‌تواند موجب خارش پوست گردد. این خارش می‌تواند خفیف یا شدید و محدود به یک نقطه خاص (خارش کف دست و پا) یا در سرتاسر بدن باشد.

خارشی که در اثر بیماری کبد به وجود می‌آید، پیش از دوران قاعدگی و در شرایط استرس‌زا بیشتر می‌شود. خارش بدن در شب هم یکی دیگر از عوارض مشکل کبدی است. خارش‌های خفیف پوستی با مرطوب کننده‌ها و همچنین دوش آب ولرم تسکین پیدا می‌کند.

دیابت

بی‌حسی، مور مور و گزگز شدن از علائم بیماری دیابت است. افرادی که دیابتی هستند، اغلب پوست خشکی دارند که موجب خارش بدن آنها می‌شود. استفاده از صابون و محصولات بهداشتی ملایم و البته کوتاه کردن زمان دوش گرفتن به بهبود خارش پوست این افراد کمک می‌کند. رطوبت رسانی به پوست را فراموش نکنید.

بیماری ام اس و سرطان

خارش پوست در بیماری ام اس در نتیجه مشکلات عصبی بروز می‌دهد و در این حالت هیچ قرمزی یا تورمی روی سطح پوست دیده نمی‌شود. در موارد نادر خارش پوست یکی از علائم سرطان و معمولاً سرطان خون است. بیمار بعد از دوش آب گرم و یا ماندن طولانی مدت در حمام دچار خارش پوست، سردرد و گیجی می‌شوند.

عفونت‌های قارچی

عفونت قارچی پوست سر، قارچ پای ورزشکاران و بسیاری دیگر از عفونت‌های قارچی از دلایل خارش سطح پوست بدن هستند. این بیماری‌ها با درمان‌های ضد قارچی مانند کرم و شامپوهای درمانی بهبود پیدا می‌کند. در موارد حاد به پزشک مراجعه کنید.

بارداری

خارش پوست در بارداری

برخی خانم‌ها در طول دوره بارداری دچار خارش پوست خصوصاً در ناحیه شکم و ران‌ها می‌شوند. در برخی افراد هم مشکلات پوستی مانند درماتیت خود را به صورت وخیم‌تر نشان می‌دهند.

درمان خارش بدن

به طور کلی برای درمان خارش بدن در خانه می‌توان از کرم و لوسیون‌های مرطوب کننده، کمپرس آب با دستمال یا پارچه مرطوب، دوش آب ولرم، صابون‌های ملایم بدون عطر و رنگ، لباس‌های نخی سبک، نرم و گشاد استفاده کرد. استرس خود را کم کنید و بدن خود را در معرض تغییر دمای زیاد قرار ندهید. از وسایلی که ممکن است خارش ایجاد کنند مانند بدلیجات، وسایل و اکسسوری‌های دارای فلز نیکل و لباس‌های پشمی دوری کنید.

خرید انواع کرم مرطوب‌کننده و نرم‌کننده از دیجی‌کالا

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۱ دیدگاه
 1. Avatar a

  من تقریبا دوهفته است که بدنم وبیشتر دست وپاو گردنم میخاره وبعد ورم میکنه. ایا این هم جزو همون بیماری اگزما به حساب میاد ؟

 2. Avatar آنیتا

  من حدود هشت ماهه دستام ورم میکنه قرمز میشه و تاول های ریز میزنه و شدیدا میخاره دکترم رفتم ولی خوب نشدم باید چیکار کنم واقعا ازیت میشم

  1. Avatar ایمان

   عطاری تشریف ببرین.کلپوره یا اسم دیگرش مریم نخودی ناشتا دم کنین بخورین.خیلی تاثیر داره .ممکن خوب نشی ولی شدتش بسیار کم میشه.

 3. Avatar شیما

  سلام من زمانیکه گرمی زیاد میخورم دانه های قرمز مثل نیش حشرات و خارش خیلی زیاد داره میزنه رو بدنم و گاهی اوقات ب نظر خودم غذای ناسالم مثل سوسیس و….

 4. Avatar سینا

  من وقتی گرمم میشه تنم دیوونه وار میخاره. مثلا وقتی بخاری روشنه یا میرم زیر آفتاب. هم سرم هم تنم چی کار کنم؟

  1. Avatar سعید

   منم دقیقا همینطوریم، نمیدونم برم دکتر یا نه…!

 5. Avatar عرفان

  فایبرگلاس کارمیکنم بامواد شیمیایی و پشم سروکار دارم.روی پام هفت هشتا تاول زده.اونا خوب شد باز دوسه تا دوباره زد.چیکارکنم

 6. Avatar حامد

  سلام.. بنظرم اکثر این مشکلات بدلیل کبد چرب و پوست خشک هست، یکی اینکه باید از بعضی چیزها مثل قهوه ها و سیگار و غذاهای چرب و گوشت های قرمز و مشتقاتش مثل کالباس و سوسیس ها دوری کنید و یکی دیگه اینکه گیاه خارمریم رو از عطاری بگیرید و مصرف کنید و یا قرص لیورگل که اون هم عصاره ی خارمریم هست از داروخانه، و دیگه اینکه پوستتون رو با لوسیون های مرطوب کننده روزی حداقل دوبار مرطوب کنید، دوری از استرس هم مهمه، و همینطور دوری از لباس ها و چیزهای دیگه که بهشون حساسیت دارید، ولی در کل مهمترین علت همون کبد هست و خشکی پوست

 7. Avatar مهدی

  سلام دوستان

  نظرات همه رو خوندم

  بیشتر ماها ایرانی ها خارش نشانه کبد چرب هستش با توجه به تغذیه و آداب زندگی مون

  تشخیص سونوگرافی شکم و پهلو باید بدید تا گریدش مشخص بشه

  راه حل درمان دارو گیاهی خار مریم هستش

  جدی بگیرید چون دو مرحله بعد سرطان کبد هستش که فاصله زندگی با مرگ چند روزه بیشتر نیست

 8. Avatar بختیاری

  من مدتی بخاطر اینکه لاغر بشم از سونا استفاده میکنم گرما شدید داره ویه مدت بدنم خارش شدید گرفته نمیدونم به گرما ربط داره یا نه؟

 9. Avatar حسین

  بچه ها ۵ ماهی هس خارش شدید دارم بدون هیچ دونا و جوشی هیچی دکترم رفتم فایده نداشته رژیم ورزشی پر پروتئین دارم. کمکم کنین دیگه نمیتونم تحمل کنم.

 10. Avatar نازنین

  من مدتیه بخاطر لاغری مجبور شدم یه داروی چاقی استفاده کنم که متأسفانه گرمی زیادی داره. چند روز اول عرقیات استفاده کردم چیزیم نشد. بعدش که نخوردم پشت پلکم به طرز خیلی بد ورم کرده میخاره، خیلی قرمز شده و دونه های ریز زده. چکارش کنم؟ از ورم زیاد چشمم سنگین شده. نمیتونم از خونه بزنم بیرون

 11. Avatar نسیم

  گیاه برنجاسف Mugwort

  اگه ترو تازشو پیدا کردین مثل کرم استفاده کنین

  اگر خشکشو پیدا کردین دم کرده بخورید البته زیادش ضرر داره

  یا مثل اسپند بسوزونین و دودشو به بدنتون بدید

  این گیاه از خانواده ی بومادران هست که درمان

  قطعی ه زخم معده هست

 12. Avatar محمد

  خارش به شدت با نوع تغذیه مرتبطه.
  من قهوه و سیگار رو حذف کردم و خارشم قطع شد. کافئین (قهوه) به شدت خارش شبانه ی من رو تشدید میکرد.
  باید غذاهای پرروغن و کافئین و شکلات و هله هوله های مضر رو یه مدت حذف کنید. کبد ریکاوری بشه خارش ها به مرور قطع میشه.
  موارد جدی تر رو باید دکتر برید و آزمایش کبد و … بدید.

 13. Avatar محمد

  منم مثل این خانم جوش های ریز با خارش دارم. چیکاررررر کنمممم؟؟؟؟

 14. Avatar محدثه

  وای خداااااا بخداگریم دراومده الان یک هفتس بدنم ب خصوص ی نواحی خاصی مثل دور کشاله ران وگردن وشکمم دونه قرمز اما چرکی نیس زده ومیخارونم شدید خوبم نمیشه حالم داره بهم میخوره من ازبچگی حساسیت پوستی داشتم وبدنم حساس بود اما نه این جوری یک هفتس بند نمیاد خستم کرده اخه ادم اینقدخارش همین الانم دارم خودمو کنترل میکنم ک نخارونم احساس میکنم بیماری لاعلاج گرفته منو قراره بمیرم وجای اون دونه هاهرگزخوب نمیشه وااای خداااا من شنبه میرم دکتر پوست فرداهم ک شب یلداس پزشکا تعطیلن چجوری تحمل کنم اخه خداااااا

  1. Avatar amin

   روغن بادام تلخ روی اون نواحی استفاده کنین واقعا معجزه می کنه

 15. Avatar esmael

  خیلی ریلکس شب و روزم شده یکی جدی میگم از بس بدنم می خاره فردا دیگه می خوام برم دکتر از بس چیز خورم کردن اگه نگن کلا کلیت داغون شده 🙂 خوبه خداییش از قرص و گیاه و شربت و کرم و هزار کوفت زهرمار تو این مدت مصرف کردم تغییر نکرد که نکرد داغون شدم ۲ ماه نیم بدنت هر روز بخاره از خودم شرمندم واقعا خجالت می کشم از خودم که دو ماه نیم تحلم خارشت رو داشتم فردا به امید خدا میرم برای درمان واقعی ایشالله

  1. Avatar علی

   منم گرفتم ای مرض رو……رفتی دکتر؟خوب شدی؟

 16. Avatar بهروز

  گال رو نگفتین (انگل زیر پوسی)
  یکی از آزاردهنده رین نوع خارشه که درمان ساده ای داره.

  1. Avatar نیوشا

   درمانش چجوریه خوشحال میشم اگه راهنمایی کنید چون روی پوستم دونه های ریزی مثل شپش بدن سبز میشه اشک منو دراورد.