مهم‌ترین دلیل خارش بدن و حساسیت پوستی چیست؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
علت خارش بدن و حساسیت پوستی

خارش پوست بدن برای همه افراد پیش می‌آید ولی حدود ۱۰ درصد از مردم جهان خارش پوست را به اندازه قابل توجه آن که موضوع صحبت ما است، تجربه کرده‌اند. دلیل خارش بدن و حساسیت پوستی می‌تواند خشکی پوست، تماس با گیاهان حساسیت‌زا و سمی، گزیدگی حشرات یا دلایل مهم‌تری مانند پسوریازیس یا اگزما باشد. گاهی خارش به حدی می‌رسد که کل بدن را آزار می‌دهد ولی در بسیاری موارد به یک قسمت خاص محدود می‌شود. حتی ممکن است خارش بدن برای چند هفته هم ادامه داشته باشد و می‌توان تصور کرد که در این شرایط تا چه حد موجب اذیت شدن فرد می‌شود. گاهی علائم خارش پوست با قرمزی، جوش‌های ریز، برجستگی یا ترک روی پوست همراه است و گاهی هم از بیرون هیچ علامتی را بروز نمی‌دهد.

علت خارش بدن

اگر شما هم از افرادی هستید که خارش پوست را به صورت مکرر تجربه می‌کنید، حتماً می‌خواهید برای خلاصی از آن، علت خارش بدن و البته راه‌حل‌های درمانش را بدانید. پس باید به شما مژده بدهیم که به زودی از شر این غول خارش‌زا راحت می‌شوید چون در بیشتر موارد دلیل خارش بدن شما به سادگی شناسایی و رفع می‌شود. فقط کافی است علائم و زمان بروز خارش و یا تورم و قرمزی را مورد بررسی قرار دهید تا متوجه شوید که منشأ خارش پوست از کجاست و خارش بدن نشانه چیست؟


چند دلیل مهم خارش بدن و پوست


پوست خشک

یکی از اصلی‌ترین دلیل های خارش پوست، خشک بودن آن است که علائم خارجی هم نشان نمی‌دهد. در افرادی که سن بالاتری دارند، همچنین کسانی که سیگار می‌کشند، افرادی که ساعات زیادی را زیر نور آفتاب می‌گذرانند و یا محصولات آرایشی بسیاری را مصرف می‌کنند، خشک شدن پوست بدن همراه همیشگی آنها است. البته فصل خشک مانند پاییز و زمستان و همچنین آب و هوای خشک هم در خارش پوست تأثیرگذار است.

زمانی که پوست خشک باشد، زبر شده و پوسته‌پوسته می‌شود ولی نباید علائمی از برجستگی یا تورم روی سطح پوست مشاهده شود. پس اگر برآمدگی روی سطح پوستتان ایجاد شد، باید دنبال دلیل دیگری برای خارش پوست باشید. پوست خشک موجب خارش بدن می‌شود ولی معمولاً این اتفاق به صورت مداوم تکرار نمی‌شود.

اولین راهکاری که برای درمان خارش پوست در پوست خشک پیش می‌گیرید، این است که روزی سه تا چهار مرتبه سطح پوست بدن خود را با کرم و لوسیون‌های مرغوب آب‌رسانی و مرطوب کنید. همچنین مدت زمانی که درون حمام سپری می‌کنید را کاهش دهید. یکی دیگر از روش‌های معمول برای درمان خشکی پوست، استفاده از کرم‌هایی است که دارای ۱% هیدروکورتیزون هستند. اگر بعد از یک هفته استفاده تغییری حس نکردید، به پزشک مراجعه کنید.

بیماری درماتیت آتوپیک

دلیل خارش بدن

این بیماری نوعی بیماری پوستی و خارش‌دار است که البته رایج‌ترین نوع اگزما شناخته می‌شود. اگزمای پوستی چیست؟ این بیماری به صورت خشکی، قرمزی و التهاب پوست ظاهر می‌گردد. اگر این بیماری به سطح عفونی خود برسد، روی سطح پوست برآمدگی و جوش‌های ریز و آبداری ظاهر می‌شود که ممکن است بترکد و یا پوسته‌پوسته شود.

یکی از پایه‌های اصلی درمان اگزمای پوستی رطوبت دهی به بدن است. این نکته در افرادی که دچار اگزمای پوستی متوسط هستند به راحتی جوابگو است. محصولات مراقبتی پوست مانند صابون و شوینده‌ها را با دقت انتخاب کنید و به هیچ وجه به سراغ محصولات معطر نروید. ورقه‌های خشک‌کن، لباس‌هایی که ایجاد خارش می‌کنند و همچنین دوش آب داغ شرایط را تشدید می‌کنند. پمادهای دارای استروئید که به پماد درمان اگزما معروفند، به صورت موضعی تا حد زیادی علائم این بیماری را درمان می‌کند. با مراجعه کردن به پزشک متخصص، روش‌های درمانی مؤثرتر و البته جدیدتری پیش رویتان قرار می‌گیرد.

حساسیت پوستی

دلیل خارش پوست

این نوع از خارش پوست بدن در زمانی ایجاد می‌شود که فرد در تماس با چیزی قرار می‌گیرد که به آن حساسیت دارد. این ماده حساسیت‌زا می‌تواند مواد شیمیایی، رنگ، پشم، عطر و گاهی حساسیت‌های خوراکی باشد. در این حالت گاهی تاول و تورم‌هایی ایجاد می‌شود که درون خود مایع به همراه دارند. در بسیاری از مواقع، علائم خارش پوستی مشابه اگزما هستند.

آلرژی پوستی در همه مواقع به راحتی تشخیص داده نمی‌شوند چون گاهی چند روز بعد از تماس عارضه نمود پیدا می‌کند. حتی دیده شده است که حساسیت‌های پوستی به صورت ناگهانی به ماده‌ای ایجاد می‌شود که شاید سال‌ها هیچ علائمی نشان نداده است و اینجاست که سیستم ایمنی بدن تصمیم می‌گیرد چه کاری انجام دهد!

برای درمان خانگی حساسیت پوستی، می‌توانید با مرطوب کننده‌های درمانی و پمادهای حاوی کورتیکو استروئید موضع مشخص را تیمار کنید. اگر شرایط وخیم شد و علائم نگران‌کننده‌ای به چشم خورد، برای درمان حساسیت پوستی حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

گیاهان سمی

تماس با گیاهان سمی که در چمنزار و طبیعت به صورت خودرو رشد می‌کنند، یکی دیگر از علائم بروز خارش پوست است. در برخی مواقع این گیاهان تا حدی حساسیت‌زا هستند که یک برخورد کوچک با آنها می‌تواند خارش پوست را به همراه داشته باشد. بهتر است این گیاهان را بشناسید و به‌هیچ‌وجه به آنها دست نزنید. درصورتی‌که در معرض گیاهان سمی قرار گرفتید، از پمادهای موضعی استفاده کنید، دوش آب سرد بگیرید و خمیری از جوش شیرین و آب را روی محل تماس بمالید.

بیماری پسوریازیس

دلیل خارش بدن چیست

پسوریازیس یک بیماری پوستی خود ایمنی است که موجب می‌شود سلول‌های پوستی چرخه زندگی خود را سریع‌تر از حد معمول پیش بگیرند. به دنبال این بیماری، سلول‌های روی سطح پوست به شکل پوسته‌پوسته و لکه‌های قرمز انباشته می‌شوند. این علائم به غیر از خارش، در برخی موارد دردناک هم هستند.

بیشتر بخوانید: همه آنچه باید درباره علت، انواع و درمان پسوریازیس بدانید

در برخی مواقع درمان‌های موضعی می‌تواند موجب بهبود پوست و علائم شود، ولی در بیماری‌های پیشرفته، پزشک به سراغ درمان‌های دیگر و از درون بدن یعنی داروهای خوراکی می‌رود. در داروهای بیولوژیک سلول‌های ایمنی سطح پوست متوقف می‌شوند.

پک شامپو و کرم پسوریازیس سریتا مدل Anti Pso مجموعه 2 عددی

دارو

خارش پوست ممکن از عوارض مصرف دارو باشد. این علائم می‌تواند همراه با بثورات پوستی هم ایجاد شود. اگر علائم پوستی از حد طبیعی خارج شوند، نشان دهنده حساسیت دارویی هستند. پس سریعاً با پزشک خود صحبت کنید تا داروی دیگری جایگزین کند یا دز مصرفی آن را تغییر دهد.

گزیدگی حشرات

زمانی که یک حشره بدن شما را می‌گزد، به دلیل اینکه نیش خود را وارد پوست می‌کند، گاهی مواد آلوده‌ای وارد آن بخش از پوست می‌شود که موجب قرمزی، تورم و خارش می‌گردد. از پمادهای آنتی‌هیستامین به صورت موضعی استفاده کنید تا این التهاب کاهش یابد. اگر در محیطی قرار گرفتید که خطر گزش وجود داشت، پنجره‌ها را ببندید و لباس‌های بلند بپوشید.

بیماری کلیوی

بیمارهای کلیه هم می‌توانند علائم خود را روی سطح پوست بروز دهد و در موارد شدید موجب خارش پوست شوند. کلیه‌ها مواد و عناصر خطرناک و سمی را در درون سیستم بدن تصفیه می‌کنند. اگر در اثر بیماری کلیه این عمل به درستی انجام نگیرد، متابولیت‌هایی ساخته می‌شود که در سطح پوست جمع شده و موجب خارش آن می‌شود. در حقیقت، ۴۰% از افرادی که در مرحله نهایی بیماری کلیوی خود هستند، به خارش پوست دچار می‌شوند. این نوع از خارش سطح وسیعی از پوست را در بر می‌گیرد و خارش بدن در شب به بالاترین حالت خود می‌رسد.

بیماری کبد

علت حساسیت پوستی

کبد هم مانند کلیه در تصفیه سموم بدن نقش دارد. پس مشکلاتی که در کبد ایجاد شود هم می‌تواند موجب خارش پوست گردد. این خارش می‌تواند خفیف یا شدید و محدود به یک نقطه خاص (خارش کف دست و پا) یا در سرتاسر بدن باشد.

خارشی که در اثر بیماری کبد به وجود می‌آید، پیش از دوران قاعدگی و در شرایط استرس‌زا بیشتر می‌شود. خارش بدن در شب هم یکی دیگر از عوارض مشکل کبدی است. خارش‌های خفیف پوستی با مرطوب کننده‌ها و همچنین دوش آب ولرم تسکین پیدا می‌کند.

دیابت

بی‌حسی، مور مور و گزگز شدن از علائم بیماری دیابت است. افرادی که دیابتی هستند، اغلب پوست خشکی دارند که موجب خارش بدن آنها می‌شود. استفاده از صابون و محصولات بهداشتی ملایم و البته کوتاه کردن زمان دوش گرفتن به بهبود خارش پوست این افراد کمک می‌کند. رطوبت رسانی به پوست را فراموش نکنید.

بیماری ام اس و سرطان

خارش پوست در بیماری ام اس در نتیجه مشکلات عصبی بروز می‌دهد و در این حالت هیچ قرمزی یا تورمی روی سطح پوست دیده نمی‌شود. در موارد نادر خارش پوست یکی از علائم سرطان و معمولاً سرطان خون است. بیمار بعد از دوش آب گرم و یا ماندن طولانی مدت در حمام دچار خارش پوست، سردرد و گیجی می‌شوند.

عفونت‌های قارچی یا زگیل پوستی

عفونت قارچی پوست سر، قارچ پای ورزشکاران و بسیاری دیگر از عفونت‌های قارچی از دلیل های خارش سطح پوست بدن هستند. این بیماری‌ها با درمان‌های ضد قارچی مانند کرم و شامپوهای درمانی بهبود پیدا می‌کند. در موارد حاد به پزشک مراجعه کنید. در برخی موارد وجود برآمدگی های دردناکی در سطح پوست می تواند کاملا نشان دهنده ی وجود زگیل پوستی باشد که باید مطابق تجویز پزشک متخصص درمان شود.

بارداری

علت و دلیل خارش پوست در بارداری

برخی خانم‌ها در طول دوره بارداری دچار خارش پوست خصوصاً در ناحیه شکم و ران‌ها می‌شوند. در برخی افراد هم مشکلات پوستی مانند درماتیت خود را به صورت وخیم‌تر نشان می‌دهند.

درمان خارش بدن

به طور کلی برای درمان خارش بدن در خانه می‌توان از کرم و لوسیون‌های مرطوب کننده، کمپرس آب با دستمال یا پارچه مرطوب، دوش آب ولرم، صابون‌های ملایم بدون عطر و رنگ، لباس‌های نخی سبک، نرم و گشاد استفاده کرد. استرس خود را کم کنید و بدن خود را در معرض تغییر دمای زیاد قرار ندهید. از وسایلی که ممکن است خارش ایجاد کنند مانند بدلیجات، وسایل و اکسسوری‌های دارای فلز نیکل و لباس‌های پشمی دوری کنید.

روتین پوستی


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۲ دیدگاه
 1. مسعود محمدابادی

  اول امتحان کنید جای خوابتون شب عوض کنید یا اینکه کلا برید جای دگه و در خونه ای یگر بخوایید اگه مشکل حل شد خونه ضد عفونی کنید به همین راحتی ۹۰درصد خارش های شبانه دلیلش اینکه ممکن اتاق خوابتون قارچ باکتری یا حشراتی که به چشم نمیان.. تمام

 2. شهرام

  سلام. سینا آیا رفتی دکتر برا رفع خارش بدن درمان کنی . منم دقیقا مثل تو هستم چون من در شهرستان هستم زیاد دکتر خوب نیست برم . اگه رفتی و دارویی داد برا درمان به من هم لطفاً بگو . تشکر

 3. N

  وای خعلییییییییییی بده منم ی ماهه اینجوری شدم بدنم میخاره بعدش همه هام دون دون میشه باد میکنه زیادیم بخارونم بدجور باد میکنه ی سانت میاد بالا ولی تا جایی ک میتونم تخمل میکنم و کل بدنمو کرم آبرسان میزنم🙂💔

  1. ولی اله

   با سلام دوستان من هر شش ماه یکبار به صورت یکدفعه کل بدنم به خارش میفته و کل بدنم دون دون قرمز میشه مثل حالت پشه زدگی بعد از اون حسابی چشمام میخاره که اگه بخارونم چشمام باد می‌کنه و کم کم نفس تنگی میگیرم و تا قرص حساسیت نخورم یا آمپول ضد حساسیت نزنم خوب نمیشم کسی میدونه من چرا اینجوری میشم …ممنون

 4. 7

  من چند ماه پیش رفته بودم برای کار به شمال از اونجا شروع شد وقتی میخارونم پف میکنه کلا دیگه خسته شدم خیلی رو مخه

  1. امین

   دقیقا منم وقتی رفتم شمال خارشم از اونجا شروع شد

 5. a

  من تقریبا دوهفته است که بدنم وبیشتر دست وپاو گردنم میخاره وبعد ورم میکنه. ایا این هم جزو همون بیماری اگزما به حساب میاد ؟

 6. آنیتا

  من حدود هشت ماهه دستام ورم میکنه قرمز میشه و تاول های ریز میزنه و شدیدا میخاره دکترم رفتم ولی خوب نشدم باید چیکار کنم واقعا ازیت میشم

  1. ایمان

   عطاری تشریف ببرین.کلپوره یا اسم دیگرش مریم نخودی ناشتا دم کنین بخورین.خیلی تاثیر داره .ممکن خوب نشی ولی شدتش بسیار کم میشه.

  2. Hamedsalari

   به نظر من روزی ده لیوان آب جوشیده
   در زمان شب و صبح ناشتا بخورید
   و ی حجامت برید شما

 7. شیما

  سلام من زمانیکه گرمی زیاد میخورم دانه های قرمز مثل نیش حشرات و خارش خیلی زیاد داره میزنه رو بدنم و گاهی اوقات ب نظر خودم غذای ناسالم مثل سوسیس و….

  1. شهرام

   سلام سینا . برای درمان رفتی دکتر برا حساسیت خارش بدن

 8. سینا

  من وقتی گرمم میشه تنم دیوونه وار میخاره. مثلا وقتی بخاری روشنه یا میرم زیر آفتاب. هم سرم هم تنم چی کار کنم؟

  1. سعید

   منم دقیقا همینطوریم، نمیدونم برم دکتر یا نه…!

   1. علیرضا

    منم همینطورم

  2. مجتبی

   سلام داداش منم همین طور هستم اگه راه درمان شو پیدا گردین لطفا به من هم بگید

  3. منصور

   سلام.مدتی است با تورم پوستی در ناحیه دست و پا وشبها موقع خواب در ناحیه لب قرار گرفته ام و دوام چندانی ندارن . ولی تورم در لب طوری است که آدم رازشت می‌کنه علت چیه؟

 • 1
 • 2
loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما