آیا فروش اطلاعات هویتی ۷۰ میلیون ایرانی حقیقت دارد؟ [به‌روز‌رسانی]

۱۴ فروردین ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
اطلاعات هویتی

در ادامه ماجراهای افشای اطلاعات کاربران ایرانی تلگرام و کاربران سیب اپ، شب گذشته بخشی از کاربران در توییتر خبر دادند که یک باگ در سیستم ثبت احوال پیدا شده و اطلاعات هویتی ۷۰ میلیون ایرانی لو رفته است. در همین رابطه، یک بات تلگرامی ایجاد شده که کاربران مختلف با استفاده از شماره ملی و تاریخ تولد می‌توانند اطلاعات نام، نام خانوادگی، نام پدر و جنسیت و وضعیت حیات را مشاهده کنند.

در این میان، فردی که مدعی شده اطلاعات موردنظر را در دست دارد، این پایگاه داده را با قیمت ۱۰ بیت‌کوین معادل حدودا ۶۶ هزار دلار به فروش گذاشته است. البته محمد جرجندی که در زمینه امنیت سایبری فعالیت دارد، افشای این بانک داده را تایید نکرده است.

اطلاعات هویتی
 • اطلاعات هویتی

باید خاطرنشان کنیم در حال حاضر یک API برای این موضوع وجود دارد که اپلیکیشن‌های مختلف هم از آن استفاده می‌کنند تا کاربران مثلا برای خرید بلیط هواپیما، بتوانند با وارد کردن شماره ملی و تاریخ تولد، نیازی به تایپ دیگر اطلاعات هویتی خود نداشته باشند. از آنجایی که این API در دسترس عموم قرار ندارد، ظاهرا فرد موردنظر برای توسعه این بات تلگرامی توانسته به نحوی به این API دسترسی پیدا کند و با توجه به غیرفعال شدن بات موردنظر، دسترسی بات به این اطلاعات قطع شده است.

[به‌روز‌رسانی]: در همین رابطه سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور به سایت پیوست گفت:«وزارت بهداشت مانند ۲۰۰ دستگاه دیگر با ما تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده تا بحث تبادل اطلاعات مربوط به احراز هویت در فضای مجازی را انجام دهیم. براساس این تفاهم‌نامه و با توجه به شرایط حساس کشور در زمان شیوع ویروس کرونا هم اطلاعات سامانه ثبت‌احوال طبق پروتکل‌های امنیتی لازم با وزارت بهداشت به اشتراک گذاشته شد؛ اما متاسفانه به نظر می‌رسد یک اشتباه غیر عمد که می‌تواند حاصل فشارهای این‌ روزها باشد باعث شده که این وزارتخانه اطلاعات را در اینترنت قرار دهد.» به گفته او به جز نام و شماره ملی اطلاعات دیگری از کاربران درز پیدا نکرده که یعنی در این اتفاق کسی امکان دسترسی به شماره تلفن،‌ محل سکونت، اطلاعات خانوادگی افراد و … نداشته است و این سازمان به محض مطلع شدن از این اتفاق سریعا جلوی دسترسی به اطلاعات سامانه را گرفته است.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ دیدگاه
 1. Avatar AR

  یکی همین کم بود

 2. Avatar ☠️

  فقط ۲۰ میلیون ایرانی الان از تلگرام استفاده میکنن نه ۷۰ میلیون بعدش ۷۰ میلیون ایرانی
  از گوشی اندرویدی استفاده نمیکنن که ۷۰ میلیون هک کنن ????

  1. این خبر در مورد افشای اطلاعات سازمان ثبت احواله که فردی اطلاعات مربوط به ۷۰ میلیون ایرانی رو در معرض فروش قرار داده که معلوم شده چنین موضوعی صحت نداره و فقط تونسته به یک API دسترسی پیدا کنه.
   خبر مربوط به تلگرام مربوط به افشای اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر ایرانیه و باید به این موضوع توجه کنید که یک فرد شاید چند سیمکارت داشته باشه و برای هرکدوم از یک اکانت تلگرام استفاده کنه.برای موضوع تلگرام هم افشا ربطی به داشتن گوشی اندرویدی و آیفون نداشته و اطلاعات فهرست مخاطبین افرادی که از نسخه‌های مشکوک تلگرام استفاده کردن، لو رفته.

 3. Avatar حسین

  مثل نقل و نبات چند روزه ، اطلاعات ملت از این ور و اونور داره دست به دست میشه و لو می‌ره

 4. Avatar سینا

  از بس که اخبار کذب یا تحریف شده این روزها زیاد شده حس عدم اعتماد به اخبار پیدا کردم، یا سند و مدرک ارائه بدید یا اتفاق نیوفتاده، واقعا اخبار این روزها از خود کرونا سمی‌تر است!

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه