توصیه‌های فضانوردان برای روزهای قرنطینه و مقابله با ویروس کرونا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فضانورد قرنطینه

تصور کنید برای چند ماه مجبورید به دور از خانواده در فضایی محدود زندگی کنید و به عبارتی در قرنطینه باشید. فضایی که محل کار و زندگی‌تان است و امکان خروج از آن را ندارید. حتی نمی‌توانید برای دقایقی به بالکن بروید و یا پنجره را باز کنید تا کمی در هوای آزاد نفس بکشید. احتمالا تصورش هم برای‌تان سخت است، اما تمام این‌ها شرایطی است که فضانوردانی که به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر می‌کنند با آن مواجه هستند.

در هفته‌های اخیر و به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از مردم جهان، از جمله ایران، به صورت خودخواسته یا اجباری در قرنطینه خانگی هستند.

شکی نیست که ماندن در خانه برای مدتی طولانی کار چندان آسانی نیست. اما واقعیت این است که برای جلوگیری از گسترش بیش از حد ویروس کرونا در جامعه چاره‌ای جز این کار نداریم.

تحمل این شرایط قطعا برای ما سخت است اما همین شرایط چیزی است که فضانوردان برای آن آموزش دیده‌اند و در زمان حضور در ایستگاه فضایی بین‌المللی مجبور به رعایت آن هستند.

در هفته‌های اخیر چند فضانورد در توییتر پیام‌هایی را در همین رابطه منتشر کردند.

جسیکا میر (Jessica Meir)، فضانورد ناسا، در توییتی نوشت: «از این بالا به آسانی می‌توان دید که حقیقتا همه ما در این ماجرا با هم هستیم. زمین قوی باش».

اسکات کلی (Scott Kelly)، فضانورد بازنشسته ناسا، که رکورددار حضور پیوسته در ایستگاه فضایی بین‌المللی است نیز در این باره گفت: «ما این مشکل را به همراه یک‌دیگر و با عمل به توصیه‌های متخصصان پشت سر خواهیم گذاشت». اسکات کلی نزدیک به یک سال را به صورت پیوسته در ایستگاه فضایی بین‌المللی گذرانده و در این زمینه رکوددار است.

اسکات کلی در توییتی دیگر روی پیروی از توصیه‌های متخصصان تاکید کرد. او نوشت: «یکی از چیزهایی که من از بیست سال حضور در ناسا آموختم این است که بیشتر مشکل‌ها مربوط به علم موشک نیستند، اما اگر مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد، باید آن را از یک متخصص حوزه موشک پرسید».

تاکید اسکات کلی بر لزوم توجه به توصیه‌های متخصصان نکته‌ی بسیار مهمی است. در شرایط فعلی حجم عظیمی از اخبار و اطلاعات از منابع مختلف به گوش می‌رسد. اخبار و توصیه‌هایی که گاه هیچ پایه و اساسی ندارند و تنها باعث وخیم‌تر شدن اوضاع و حتی ایجاد مشکلات جدید می‌شود. توجه به توصیه‌های متخصصان، از همه مهم‌تر سازمان بهداشت جهانی، و دنبال نکردن اخبار و توصیه‌های غیررسمی، این روزها بیش از پیش اهمیت دارد.

فضانوردان آژانس فضایی اروپا (ESA) که کشورهای‌شان تا حد زیادی درگیر مقابله با ویروس کرونا شده‌اند نیز در هفته‌های اخیر به شیوع ویروس کرونا واکنش نشان داده‌اند. Thomas Pesquet در این باره نوشت: «در خانه بمانید. این بهترین راه برای مقابله با کووید-۱۹ است. ما باید به سرعت اقداماتی را جهت جلوگیری از وخیم‌تر شدن شرایط انجام دهیم».

Anne McClain، یکی دیگر از فضانوردان ناسا که سابقه شش ماه حضور در ایستگاه فضایی را دارد نیز به نکته جالبی اشاره کرده است: «استرس زمانی اتفاق می‌افتد که انتظارات با واقعیت همخوانی ندارد. زمانی که نمی‌توانیم واقعیت را تغییر دهیم بهترین کار این است که روی انتظاراتمان تمرکز کنیم». به عبارتی باید قبول کنیم که برای مدتی باید شیوه و سبک زندگی‌مان را تغییر دهیم تا مشکلی برای خودمان، خانواده‌مان و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم پیش نیاید.

David Williams، فضانورد آژانس فضایی کانادا، نیز توییتی را منتشر کرد و به اهمیت شستن دست‌ها اشاره کرد.

عکس کاور: اسکات کلی در کنار پنجره ایستگاه فضایی بین‌المللی با نمایی از زمین.

Credit: NASA

 برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما