دادگاهی در بلژیک فیسبوک را برای ردیابی کاربران محکوم کرد

مجید نوردوست ۱۹ آبان ۱۳۹۴ | ۱۶:۴۱ ۳۰ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
فیسبوک

براساس گزارش منتشر شده از سوی سایت The Wall Street Journal، دادگاهی در کشور بلژیک شرکت فیسبوک را به ردیابی کاربران در اینترنت محکوم کرده است.

فیسبوک به دلیل ردیابی کاربران در اینترنت محکوم شد.

سایت TWSJ گفته که فیسبوک کاربرانی که حتی وارد سایت فیسبوک نشده‌اند را هم ردیابی می‌کند و فعالیت آن‌ها در اینترنت را زیر نظر دارد. شرکت فیسبوک به مدت ۴۸ ساعت زمان دارد که از خودش در این دادگاه دفاع کند و در غیر این صورت باید مبلغ ۲۵۰ هزار یورو جریمه بپردازد.
فیسبوک در جواب این حکم گفته: «ما پنج سال است که اطلاعات کاربران را به وسیله‌ی کوکی‌ها (Cookie) جمع‌آوری می‌کنیم تا بتوانیم از اطلاعات ۱.۵ میلیارد کاربری که در این شبکه‌ی اجتماعی فعالیت می‌کنند، محافظت کنیم. این حرکت هیچ‌گونه آسیبی به کاربران این شبکه‌ی اجتماعی و افرادی که در کشور بلژیک حضور دارند وارد نمی‌کند.»
حکم این دادگاه پس از منتشر شدن گزارشی مبنی بر استفاده‌ی فیسبوک از کوکی‌ها برای دسترسی به اطلاعات کاربران، صادر شده است. به وسیله‌ی کوکی‌ها کاربران حتی پس از خارج شدن از شبکه‌ی فیسبوک هم مورد ردیابی قرار می‌گیرند. این اقدام فیسبوک خلاف قانون اروپا بوده و به همین دلیل در دادگاه کشور بلژیک محکوم شده است.
البته شرکت فیسبوک گفته که اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کند، پس از ۱۰ روز پاک می‌شوند و دیگر نمی‌توان به آن‌ها دسترسی داشت.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما