این دکترهای پیچیده‌ی دوست‌داشتنی؛ نگاهی به هفت فیلم که پزشکان در آن نقش کلیدی دارند

۱۳ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۶:۳۴ ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
فیلم هایی درباره دکترها

این روزها قدر کار پزشکان را می‌دانیم. این روزها که دکترها در خط مقدم با کرونا مبارزه می‌کنند. در نتیجه نگاهی به فیلم‌هایی درباره پزشکان می‌تواند جذاب باشد. هر چه‌قدر در سینمای ایران به شغل کاراکترها بها داده نمی‌شود در عوض در سینمای جهان حواس‌شان هست برای خلق یک شخصیت چند وجهی اول از همه باید برایش شغلی تعریف کرد. به هر حال بخشی از شخصیت هر آدمی با شغلش تعریف می‌شود. خیلی وقت‌ها این شغل خودش در پیش بردن درام فیلم نقش مهمی را بازی می‌کند. پزشکی از آن حرفه‌هایی است که موقعیت‌های دراماتیک زیادی می‌تواند ایجاد کند. دم دستی‌ترینش به‌خاطر ارتباط با بیمار است. پزشک می‌تواند به خصوصی‌ترین لحظه‌ها و حالات یک انسان دیگر دست پیدا کند. از طرف دیگر موج وحشت یک بیماری می‌تواند دستمایه خوبی برای فیلم‌های ماجراجویانه هم باشد.

خود پزشکان به دلایل مختلفی ممکن است علاقمند به فیلم‌هایی باشند که درباره پزشکان است یا درام‌شان با بیماری شکل گرفته. برخی می‌خواهند به شوخ‌طبعی نگاه سینماگران به زندگی پزشکان پناه ببرند و بعضی دیگر هم علاقمند به دیدن فیلم‌هایی هستند که بینش جدیدی نسبت به زندگی روزمره آن‌ها دارند. این فهرستی از فیلم‌هایی است که درباره‌ی کار پزشکی است. بعضی از این فیلم‌ها چالش با سیستم‌های پزشکی است، برخی دیگر موقعیت انسانی را در یک بحران پزشکی نشان می‌دهد و دسته‌ آخر هم فیلم‌های فقط سرگرم‌کننده هستند.

شیوع

فیلم هایی درباره دکترها

 • عنوان اصلی: contagion
 • کارگردان: استیون سودربرگ
 • بازیگران: کیت وینسلت، مت دیمون، جود لا
 • محصول ۲۰۱۱

استیون سودربرگ در چند سال اخیر نشان داده به مسائل پزشکی علاقمند شده است هم در فیلم‌هایی مثل «شیوع» و «اثرات جانبی» و هم سریالی که ساخت: «نیک».

«شیوع» یک تریلر پزشکی است. داستان تیمی متشکل از محققان پزشکی و مسئولان وزارت بهداشت که برای تشخیص ویروس مرگباری که از راه هوا منتقل می‌شود با هم رقابت می‌کنند. آن‌ها در طول اکتشافات‌شان متوجه می‌شوند که بیماری اپیدمیک چه ضربه‌ای به نظم اجتماعی می‌زند.

اسکات.زد.برنز فیلمنامه‌نویس این فیلم پرستاره برای نوشتن فیلمنامه «شیوع» با نمایندگان سازمان جهانی بهداشت و متخصصان پزشکی مشورت کرده تا فیلم حتی‌الامکان از نظر علمی هم درست باشد. یکی از پزشکان متخصص درباره این فیلم می‌گوید: «فیلم سودربرگ کاری فراتر از به تصویر کشیدن نظریه‌های علمی موثق انجام داده است. این فیلمی است که در عین حال که سرگرم‌تان می‌کند نشان می‌دهد در بحران‌ها چه‌طور واکنش نشان می‌دهیم.» «شیوع» البته جزو بهترین کارهای سودربرگ نیست و از نظر سینمایی و هنری شاید فیلم فوق‌العاده‌ای محسوب نشود اما هیجان‌انگیز است و از دیدنش پشیمان نمی‌شوید.

بعد از آمدن کرونا همه از شباهت این ویروس با آن چه در فیلم «شیوع» سودربرگ اتفاق می‌افتاد شگفت‌زده شدند.

آخرین پادشاه اسکاتلند

فیلم هایی درباره دکترها آخرین پادشاه اسکاتلند

 • عنوان اصلی: The Last King of Scotland
 • کارگردان: کوین مک‌دونالند
 • بازیگران: فارست ویتاکر، جیمز مک‌آوی
 • محصول ۲۰۰۶

این فیلمی برمبنای ماجراهای واقعی است که از دید یک پزشک تصویر شده اما نه یک پزشک معمولی.

سال ۱۹۹۸ ژیل فودن روزنامه‌نگار رمانی می‌نویسد به نام «آخرین پادشاه اسکاتلند» و در آن ماجرای به سلطنت رسیدن ایدی امین، دیکتاتور بزرگ اوگاندا از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۹ را از دید یک پزشک اسکاتلندی خیالی با جزییات تعریف می‌کند. فیلم مک‌دونالند اقتباسی از آن کتاب است.

نقش پزشک را جیمز مک‌آوی بازی می‌کند و فارست ویتاکر هم هنرنمایی حیرت‌انگیزی در نقش امین، دیکتاتور اوگاندا دارد که برایش جایزه‌های مختلف از جمله اسکار را به ارمغان می‌آورد. فیلم بیشتر از آن‌که درباره ایدی امین باشد درباره پزشک جوانی است که ایده‌آل‌هایش او را برای کمک به آفریقا کشانده‌اند و بعد از دیدن رییس‌جمهور جدید و شنیدن حرف‌هایش درباره عصر طلایی آفریقا به او نزدیک می‌شود. دکتر اسکاتلندی تبدیل به پزشک معتمد دیکتاتور بزرگ می‌شود. امین از او می‌خواهد که سیستم سلامت اوگاندا را مدرن کند. دکتر به نیت خوب امین باور دارد اما بعد از مدتی شاهد رفتارهای غیرمعمول او می‌شود.

مش

فیلم هایی درباره دکترها مش

 • عنوان اصلی: MASH
 • کارگردان: رابرت آلتمن
 • بازیگران: دونالد ساترلند، الیوت گولد، تام اسکریت
 • محصول ۱۹۷۰

«مش»(M*A*S*H)  در حقیقت یک سری رمان نوشته‌ی ریچارد هورنبرگر است که از روی آن یک سریال تلویزیونی مشهور و فیلم شاهکار رابرت آلتمن ساخته شده است. هورنبرگر که خودش جراح ارتش بود این کتاب را به نام «مش: رمانی درباره‌ی سه پزشک ارتش» در سال ۱۹۶۸ منتشر کرد. هيچ فهرست فيلم‌هايي درباره‌ی پزشكان بدون «مش» كامل نمي‌شود.

اين كمدي سياه داستان پزشكان يك بيمارستان ارتش در وسط ميدان نبرد با كره است. پزشكاني كه متوجه شده‌اند خنده و شوخ‌طبعي مي‌تواند موقعيت‌شان را بهتر كند و مرهمي باشد بر زخم‌هايي كه ديدن واقعيت زندگي روي روح و روان‌شان مي‌گذارد. فيلم زمان جنگ ويتنام اكران شد و به حال و هواي آن روزها مي‌خورد درنتيجه مخاطبان پروپاقرصي پيدا كرد. سريال «مش» در گلدن‌گلوب هشت جايزه گرفت و فيلم آلتمن در اسكار فقط جايزه‌ی بهترين فيلمنامه اقتباسي را از آن خودش كرد. به‌نظر آلتمن رمان نژادپرستانه و وحشتناك بود و به همين دليل فيلمنامه‌ی اقتباسي تفاوت‌هاي مهمي با رمان داشت.

بيمارستان

فیلم هایی درباره دکترها بیمارستان

 • عنوان اصلی: The Hospital
 • كارگردان: آرتور هيلر
 • بازيگران: جورج.سي.اسكات، دايانا ريگ، بارنارد هيوز
 • محصول ۱۹۷۱

دكتر هربرت باك (با بازي اسكات) رييس پزشكان يك بيمارستان بزرگ در شهر نيويورك است. زندگي شخصي او ويران شده: همسرش را ترك كرده و با پسرش رابطه‌ی شكننده‌ی‌ نه چندان خوبي دارد. او دائم در روياهايش به خودكشي فكر مي‌كند اما هيچ‌كدام از اين‌ها باعث نمي‌شود كه دكتر كارش را جدي نگيرد.

وضعيت بيمارستان آشفته است و خود باك در فيلم مي‌گويد: «اينجا بي‌كفايتي مثل روز روشن است.» همه‌ی اين آشفتگي‌ها كه در فيلم به شكل كمدي روايت مي‌شود وقتي به اوج خودش مي‌رسد كه يك جنايتكار وارد راهروهاي بيمارستان مي‌شود.

پدي چايفسكي، فيلمنامه‌نويس مشهور اين اثر برنده‌ی جايزه‌ی اسكار شد. چايفسكي يكي از تهيه‌كنندگان فيلم هم بود و صداي راوي فيلم هم متعلق به اوست. فيلم در بيمارستان مركزي متروپوليتن فيلمبرداري شده است. منتقدان سينمايي شوخ‌طبعي فيلم را ستايش مي‌كنند. ديدن چالش‌هاي حرفه‌اي يك پزشك خيلي جالب است به همان اندازه كه ديدن آشفتگي‌هاي شخصي قهرمان داستان مجذوب‌كننده از كار درآمده. گروه فيلمسازي براي اينكه مخل كار بيمارستان مركزي متروپليتن نشوند از دو طبقه‌ی در حال ساخت بيمارستان براي فيلمبرداري استفاده كردند.

شباهت كامل

 شباهت کامل

 • عنوان اصلی: dead ringers
 • كارگردان: ديويد كراننبرگ
 • بازيگران: جرمي آيرونز، ژنويو بوژولد
 • محصول ۱۹۸۸

اين يكي از بهترين فيلم‌ها در ژانر محدود فيلم‌هاي پزشكي-ترسناك است با بازي استادانه و خارق‌العاده‌ی جرمي آيرونز. بورلي و اليوت مانتل دوقلوهاي همزادي هستند كه هردويشان پزشك متخصص زنان‌اند. آن‌ها در كلينيك سطح بالايي در تورنتو كار مي‌كنند و خيلي هم مورد احترام‌اند. تا اينكه پاي يك بازيگر زن به كلينيك باز مي‌شود و دو برادر براي اولين‌بار دچار اختلاف مي‌شوند. پريشاني‌هاي روحي كار برادران را به قهقرا مي‌كشاند. فیلم‌نامه را کراننبرگ به همراه نورمن اشنایدر برپایه‌ی کتاب دوقلوها نوشته باری وود و جک گیسلند نوشتند. جزو اولين‌ فيلم‌هايي است كه بازي آيرونز در آن ديده شد و نويد يك استعداد جديد در سينما بود. به طوري كه وقتي سه سال بعد آيرونز براي بازي در «برگشت بخت» رابرت شرودر، اسكار گرفت از ديويد كراننبرگ هم تشكر كرد.

فيلم در فهرست بهترين‌هاي ژانر وحشت همیشه جايگاه خوبي دارد. «شباهت كامل» فيلمي است كه هم منتقدان دوستش دارند و هم خيلي از كارگردانان سينما از آن تاثير گرفته‌اند و جزو محبوب‌ترين فيلم‌هايشان است. هم كاراكترهايش پزشك هستند و هم احتمالا از نقطه‌نظر روانشناسي اتفاقاتي كه براي دو برادر مي‌افتد قابل بررسي است.

جنايت و جنحه

جنایت و جنحه

 • عنوان اصلي: Crimes and Misdemeanors
 • كارگردان: وودي آلن
 • بازيگران: مارتين لاندو، كلر بلوم، وودي آلن
 • محصول ۱۹۸۹

فيلم اكتشافي اخلاقي و كاوشي فلسفي در زندگي يك پزشك است. دكتر جودا رزنتال (با بازي لاندو) چشم‌پزشكي است كه در جامعه‌ی خودش مانند چراغي روشن براي اخلاقيات مي‌ماند. اما متوجه مي‌شود كه قادر به ارتكاب جرايم وحشتناكي است. به جز اين طرح اصلي داستانكي هم درباره يك فيلمساز مستند وجود دارد كه مشغول تهيه‌ي فيلمي از زندگي برادر زن موفقش است.

فيلم هرچند مثل «آني‌هال» شاهكار وودي آلن تمام مدت طعنه‌زن نيست اما برداشت‌هاي كمدي جذابي دارد. اما نقطه قوت فيلم در تصويري است كه لاندو از دكتر رزنتال ارائه مي‌دهد. مردي كه پذيرفته مي‌تواند با وجود تعليمات اخلاقي پدرش دست به كارهاي خلاف وحشتناكي بزند. اين فيلم فقط به‌خاطر كاراكتر پزشكش اهميت ندارد. يكي از جذاب‌ترين فيلم‌هايي است كه مي‌تواند ذهن پيچيده‌ي آدم‌ها را به تصوير بكشد و نگاهي كمدي-تراژيك به آن داشته باشد. فيلم نامزد سه جايزه‌ي اسكار از جمله بهترين كارگرداني و بهترين فيلمنامه و بهترين بازي براي مارتين لاندو در نقش دكتر رزنتال شد.

انترن‌ها پولی نمی‌برند

انترن ها پولی نمی برند

 • عنوان اصلی: Internes Can’t Take Money
 • کارگردان: آلفرد سانتل
 • بازیگران: باربارا استانویک، جوئل مک‌کرا
 • محصول ۱۹۳۷

در فیلم‌های کلاسیک هم می‌شود ردپای کاراکترهای پزشک را پیدا کرد. این اولین‌باری است که پزشک افسانه‌ای دکتر کیلدر روی پرده سینما تصویر می‌شود. در این فیلم و آثار بعدی که قهرمانش دکتر کیلدر بود، تصویری در ذهن مردم شکل گرفت که یک دکتر واقعا باید چه‌طور باشد. دکتر کیلدر دهه‌ی ۳۰ و اوایل دهه‌ي ۴۰ روی پرده سینما بود. در دهه‌ی ۵۰ نمایشنامه‌های رادیویی براساس شخصیتش نوشته شد و دهه‌ی ۶۰ هم به سریال تلویزیونی راه پیدا کرد که بعدا از روی آن یک کتاب کمیک هم نوشته شد.

در فیلم سانتل، دکتر جیمی کیلدر (مک‌کرا) در بیمارستان به مداوای زنی بیوه به نام جانت می‌پردازد. دکتر که از بیمارستان بیرون می‌رود جانت از گروهی گنگستر تقاضا می‌کند دخترش را که ربوده شده به او برگردانند. گنگسترها تقاضای هزاردلار می‌کنند که جانت نمی‌تواند بپردازد. رییس گنگسترها چاقو می‌خورد و دکتر کیلدر در یک عمل فوری نجاتش می‌دهد. آن‌ها در عوض به دکتر هزار دلار می‌دهند که جانت سعی می‌کند پول را بدزدد. دکتر پول را به رییس گنگسترها پس می‌دهد و می‌گوید او یک انترن است و دستیاران نباید برای معاینه و درمان بیماران پولی بگیرند.

به جز این هفت فیلم می‌شود به موج سریال‌هایی که در سال‌های اخیر درام‌شان در بیمارستان اتفاق می‌افتد هم اشاره کرد. مشهورترین‌شان «نیک» سودربرگ است درباره گروهی از دکترها که در اوایل قرن بیستم دست به عمل‌های جراحی پیچیده می‌زنند و بعد هم سریال «هاوس.ام.دی» با بازی فوق‌العاده‌ی هیو لری در نقش دکتر منزوی و جامعه‌ستیزی که تخصص‌اش تشخیص بیماری‌های عجیب و غریب است و راهی برای درمان آن‌ها پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: تفریحات خانگی برای روزهای قرنطینه؛ بسته‌‌ی سینمایی پیشنهادی

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. Avatar هژیر

  اقا فیلم اخر فووووق العاده بود با کلی دردسر تو یه سایت روسی دانلودش کردم…خودم پزشکی میخونم و تشابه اون موقع با الان به حیرت انداخت منو و اینکه شخصیتاش تماما الان فوت شدن بسیار غم انگیز بود برام و کلی اشک ریختم باش

 2. Avatar هژیر

  لینک دانلود فیلم اخرو ندارین؟