قابلیت واقعیت افزوده گوگل مپ به‌زودی فعال می‌شود

۲۲ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۹ ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
گوگل مپ

در کنفرانس گوگل I/O سال گذشته، این شرکت از قابلیت واقعیت افزوده برای گوگل مپ پرده‌برداری کرد تا عابران پیاده راحت‌تر بتوانند مسیریابی کنند. این مشخصه با بهره‌گیری از دوربین اصلی گوشی، موقعیت فعلی کاربر را به‌صورت نقشه‌ای کوچک بر پایین نمایشگر قرار می‌دهد و علاوه بر مشاهده محیط از دریچه دوربین، جهت‌های موردنظر هم به‌صورت انیمیشن بر روی محیط نمایش داده می‌شود. در حال حاضر، این مشخصه گوگل مپ برای برخی از کاربران فعال شده و این افراد در حال آزمایش قابلیت مذکور هستند.

به گزارش وال استریت ژورنال که موفق به بررسی این مشخصه شده، هنگام آغاز مسیریابی، دکمه‌ای به عنوان Start AR پدیدار می‌شود. هنگام ضربه بر آن، قابلیت واقعیت افزوده فعال می‌شود و گوگل مپ از کاربر می‌خواهد دوربین گوشی خود را حرکت دهد تا این اپلیکیشن بتواند موقعیت کاربر را به دقت تشخیص بدهد. بعد از مشخص شدن موقعیت دقیق کاربر، گوگل مپ تصاویر دریافتی از دوربین کاربر را با تصاویر بخش Street View تطبیق می‌دهد. در نهایت، فلش‌های انیمیشنی بزرگی برای مسیریابی کاربر بر روی تصویر قرار می‌گیرد.

گوگل می‌گوید این قابلیت واقعیت افزوده مناسب استفاده حین رانندگی نیست.

گوگل می‌گوید این قابلیت واقعیت افزوده مناسب استفاده حین رانندگی نیست. مدیر این پروژه می‌گوید «این قابلیت مناسب لحظاتی است که مثلا از ایستگاه مترو بیرون آمده‌اید و نمی‌دانید به کدام جهت بروید.» و وقتی که گوشی را یک لحظه کنار بگذارید، این قابلیت سریعا غیرفعال می‌شود و رابط کاربری عادی گوگل مپ نمایش داده می‌شود. برای اینکه مشخصه مذکور از تصادفات احتمالی جلوگیری کند، گوگل مرتبا به کاربران یادآوری می‌کند که گوشی خود را کنار بگذارند. اگر افراد به این توصیه عمل نکنند، گوگل مپ به‌صورت خودکار نور نمایشگر را پایین می‌آورد. همچنین انجام این کار به کاهش مصرف باتری هم کمک می‌کند.

احتمالا به این زودی‌ها شاهد فعال شدن گسترده این قابلیت نخواهیم بود. اما با فعال شدن آن، این قابلیت می‌تواند پتانسیل‌های زیادی را عملی کند و مثلا اطلاعات قابل توجهی را به‌صورت واقعیت افزوده در دسترس کاربران قرار دهد. همچنین گوگل با ترکیب گوگل ترنسلیت و گوگل مپ برای گردشگران خارجی، کار آن‌ها را برای مسیریابی و ترجمه تابلوها تا حد زیادی راحت‌تر می‌کند.

گوگل مپ

منبع: Phone Arena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar shahabmp

    این قابلیت حداقل ۳ ساله که توی سایجیک هست!!! اینقدر مانور تبلیغاتی روی چیزی که از مدتها قبل قابل استفاده بوده عجیبه!!