لباس کاروان المپیک ایران؛ پرچم بالاست ؟

۷ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۰ ۱۲ تیر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

این روزها خبرداغ رونمایی از طرح لباس نامناسب برای ورزشکاران المپیک سروصدای زیادی دردنیای مجازی به‌ راه انداخته است. به دنبال انتقادها قرار شد طرح لباس عوض شود و از آن‌جا که زمان زیادی تا اعزام ورزشکاران باقی نمانده، امیدواریم طرح مناسب در زمان مناسب آماده شود. اما آیا «حالا» آن زمان مناسب است؟ آیا نباید قبل از این به فکر طرح مناسب بودیم تا یک رونمایی تا این حد جنجال برانگیز نشود؟

جنجال از زمان رونمایی لباس فرم کاروان ایران برای المپیک ۲۰۱۶ برزیل شروع شد و در نهایت باعث شد مسئولان کمیته ملی المپیک در انتخاب لباس تجدیدنظر کنند.

 

جنجال از زمان رونمایی لباس فرم کاروان ایران برای المپیک ۲۰۱۶ برزیل شروع شد. رونمایی که باعث شد موج انتقادهای مردمی به سمت کمیته ملی المپیک سرازیر شود. این اتفاق‌نظر بر سر نامناسب بودن لباس، باعث شد مسئولان کمیته ملی المپیک نشست‌هایی برگزار کرده و به دنبال لباس جایگزین مناسب بگردند. در نهایت لباس دیگری انتخاب شد و به‌این‌ترتیب لباس کاروان المپیک ایران عوض شد.

این تصمیم‌گیری را مدیون سرعت بالای تبادل نظر و ارسال خبرها از طریقکاربران فعال در دنیای مجازی هستیم. احساس خدشه‌دار شدن غرور ملی موجی درفضای مجازی به‌ راه انداخت و باعث شد همه نسبت به این لباس نظر بدهند و بسیاری از چهره‌ها و ستارگان از ورزشکاران گرفته تا هنرمندان هم ساکت نبودند و در صفحه‌های شخصی‌ نظرشان را نسبت به این لباس‌ها گفتند.

به‌هرحال رقابت ورزشکاران در مسابقات مختلف همیشه برای‌مان رویداد حساسی بوده است. لباس مناسب برای ورزشکاران ما چالش برانگیز است؛ لباسی که در عین رعایت معیارهای ایرانی و اسلامی باید مناسب ورزشکاران هم باشد. اما آیا شرایط موجود باعث می‌شود لباسی دور از استانداردهای جهانی ارایه شود؟ مسلما نه.

final

خب، این لباسی که این همه نمره‌ی منفی گرفت، یا لباس جایگزین آن که کمپین حمایتی به‌راه انداخت، چه نقاط ضعف و قدرتی دارند؟ اصلا این لباس باید چطور باشد تا بتوانیم بگوییم لباس کاروان المپیک ما نسبت به بقیه کشورها خوب بوده یا خیر؟

لباسی مناسب برای این مراسم باید بعد از بررسی‌های مختلف طراحان و کارشناسان متخصص انتخاب شود، نه این‌که صرفا بر اساس سلیقه کسی باشد که خود را طراح می‌نامد. این لباس پرچم‌دار فرهنگ ما در نظر میلیون‌ها تماشاگر است. پس اینجا فضای آزمون و خطا و ناشی‌گری نیست. کار را باید به کاردان سپرد…

لباسی که ورزشکار برای رژه برتن می‌کند باید فاخر باشد؛ لباس باید در شان تلاش و کوشش‌های ورزشکار برای رسیدن به چنین جایگاهی باشد؛ با ابهت، چشمگیر، زیبا؛ طوری که وقتی به آن نگاه می‌کنیم احساس غرور داشته باشیم از این‌که لباس کاروان را به عنوان نمادی از هنر و فرهنگ‌مان به دنیا نشان می‌دهیم.

این‌که بنا به هر علتی طرحی نسنجیده انتخاب شود نتیجه چیزی نیست جز خدشه‌دار شدن غرور و ابهت ملی‌ توسط لباسی نامناسب و بدقواره که حتی برازنده‌ی مانکن بی‌جان هم نبود؛ چه برسد به ورزشکاران که سرمایه‌های ملی کشورمان هستند! برای این لباس باید سنگ تمام گذاشت، بودجه گذاشت…

در شرایطی که دنیای تکنولوژی انقلابی در صنعت مد و پوشاک ایجاد کرده و حالا پارچه‌هایی با فناوری بالا تولید می‌شوند غم آور است که ما بر سر طرح و رنگ مناسب برای یکی از بزرگ‌ترین و جنجالی‌ترین رویدادهای بین‌المللی بحث کنیم.

 

وقتی می‌گوییم لباس نامناسب و نسجیده بوده است دلیل کارشناسی برای گفته‌مان داریم.

با نگاه اولیه رنگ لباس سردمان می‌کند: رنگی‌هایی با والر (ارزش) رنگی پایین و به اصطلاح خفته انتخاب خوبی برای ابهت یک ورزشکار نیستند. رنگ لباس برای رژه کاروان یک کشور باید زنده باشد، باید رنگ‌ها در کنار هم، هم آوا باشند. اما این لباس ناهمگون است. هر بخش، ساز خودش را می‌زند. پیراهن یک‌ رنگ، شلوار یک‌ رنگ، کت و روپوش هم رنگ دیگر! بدون این‌که علت مشخصی برای ناهمگن بودن وجود داشته باشد. یک طراح کاردان می‌داند چطور چند رنگ مختلف را بر اساس «وسعت رنگ» کنار هم بچیند تا در نهایت متناسب باشد.

می‌رسیم به فرم لباس؛ لباس وارفته به‌نظر می‌رسد علت هم ضعیف بودن پارچه و لایه‌کشی لباس است. این لباس باید روی تن ورزشکار خوش‌فرم بایستد نه این‌که به امید بدن خوش‌فرم ورزشکاران باشیم تا به آن حالت دهد.

برش‌های لباس بسیار ضعیف است: هیچ خلاقیت و جسارتی در طرح لباس وجود ندارد، لباس نوآوری ندارد و طرح شبیه به لباس‌های فرم عمومی است و به هیچ وجه غافل‌گیرمان نمی‌کند.

و اما می‌رسیم به عجیب‌ترین بخش این لباس؛ گلدوزی‌های روی روپوش برای تزیین -که احتمالا برای نشان دادن مولفه‌ی ایرانی- اشکال اسلیمی و ختایی در گلدوزی آن به کار رفته است. اما استفاده از اسلیمی و ختایی قانون دارد، قانونی حساب‌شده براساس ریاضی و هندسه‌ی دقیق که نوع چیدمان طرح، اندازه ختایی‌ها، گل شاه‌عباسی و … را تعیین می‌کند.

برای به‌کار بردن چنین اشکالی بهتر است که اول مطالعه کامل در زمینه هنر اسلیمی داشته باشیم تا بدانیم میزان بزرگی و کوچکی این اشکال چقدر باشد بهتر است؟ چطور چیده شود بهتر است؟ وگرنه حاصل آن یک کار بی‌حساب و تناسب است که نه تنها جلب‌نظر نمی‌کند بلکه بدمنظره هم به چشم میآید.

اساسا اگر از مسائل اولیه که لازمه‌ی طراحی مناسب است هم بگذریم، آیا در دوره‌ای که مد با سرعت عجیب پیشرفت کرده، هنوز باید حرف از اصول اولیه طرح لباس مناسب بزنیم؟

در شرایطی که دنیای تکنولوژی انقلابی در صنعت مد و پوشاک ایجاد کرده و حالا پارچه‌هایی با فناوری بالا تولید می‌شوند غم آور است که ما بر سر طرح و رنگ مناسب برای یکی از بزرگ‌ترین و جنجالی‌ترین رویدادهای بین‌المللی بحث کنیم. این در حالی‌ست که کشورهای دیگر لباس‌هایی برای ورزشکاران‌شان طراحی کرده بودند که مجهز به فناوری دفع حشرات ناقل ویروس زیکا بود.

final

حالا این‌که طرح جایگزین بعدی فارغ از زیبایی و اصول اولیه (که دنیای مد، مدت‌ها است از آن عبور کرده) چقدر با استاندارهای روز دنیا هم‌خوانی دارد، مسئله‌ای است که باید به آن بیندیشیم.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۸ comment
 1. Avatar مصطفی

  بله دقیقا یک لباس صرفا فقط طرح و رنگ بندی نیست … استانداردهای دیگه هم دارد که ما فقط یک بعد رو می بینیم… سطحی نگر هستیم … ممنون بابت موشکافی مسئله لباس، باید زمان مناسب به طراح و کارشناسان بدن و یک لباس فاخر تولید بشه نه اینکه دقیقه 90 بخواهیم همه چی تموم بشیم … که نمیشه …

 2. Avatar ایمان

  متاسفانه طرح دوم هم که قشنگتر هست زیاد جدید نیست و تو برنامه شب کوک قبلا دیده شده که این از ارزشش کم میکنه…اگه از طرح کاشی کاری های اصفهان هم استفاده کنن خیلی خوب میشه(نظر شخصی)

 3. Avatar عارف

  طرح اصلی لباس ها که امروز اعلام شد دست کم از طرح های قبلی بهتره ولی چنگی به دل نمیزنه. انتخاب بین بد و بدتر بود در واقع.

  1. Avatar سامان

   لباس اول که افتضاح به تمام معنا بود. لباس دوم عالی نبود ولی از اون قبلی خیلی بهتر بود، به قول دوستان انتخاب بین بد و بدتر بود. لباس دوم خیلی توی رنگها اغراق کرده و شبیه لباس سیرک شده.
   بهتر بود از یک سال پیش با یک طراح بزرگ شروع میکردن که الان دقیقه نود به این حال و روز نیوفتن. همیشه وقتی این اتفاقات میوفته این فرضیه توی ذهنم شکل میگیره:
   رئیس مربوطه با مدیر بخش تهیه ی تدارکات مربوطه تماس میگیره و میگه: برای المپیک یک طرح مردانه و یک طرح زنانه میخوایم، با یک طراح خوب و ارزان صحبت کن تا طرحو بزنه. مدیر تهیه ی تدارکات: چشم قربان، اتفاقا یک طراح خوب میشناسم، از اقوام هم هست(دخترشون احتمالا) و خیلی کمتر پول میگیره! رئیس مربوطه: بسیار عالی، چی بهتر از این؟! پس بهشون بگو خیلی خودشونو تو زحمت نندازن، یه چیز ساده بزنن بره! مهم کسب مدال هست نه این چیزا !

 4. Avatar سالار

  پرچم بالاست!!!؟ شوخی میکنی پرچم کف زمینه همه دارن لگدش میکنن

 5. Avatar farid

  توضیحات مقاله حق مطلب را ادا کرد.
  نمی توان آنچنان به طراح ایراد گرفت، به هر حال سلیقه ی او ( هرچند برازنده نباشد که اتفاقن خیلی هم زشت است ) چنین تمایلی ایجاد کرده، اما تصمیم گیرندگان نهایی افراد دیگری هستند .
  ایراد اصلی به کسانی وارد است که چنین طرح هایی را تایید می کنند، وقتی به پوشش ، سر و وضع و نشت و برخاست و به بطور کلی به شخصیت و رفتار آنها نگاهی بیندازید، معلوم میشود که درک و تشخیصشان از برازندگی ، درست و نادرست و سلیقه در چه حد است.

 6. Avatar ساره سیاحی

  ممنون خانم اسکندری عزیز بابت مطالب خوبتان
  لباس ها بر تن کاروان اعزامی کشورمان نشان دهنده ی فرهنگ و نمادی از ایران هستند و لباس تایید شده اول نمی توانست به عنوان نماد پوششی از ایران در رژه حرفی برای گفتن داشته باشد، زیرا رنگ های استفاده شده هیچ تناسبی با یکدیگر نداشتند و حتی انتخاب پارچه و دوخت لباس ها برازنده و شایسته قهرمانانمان نبود. جا دارد از کمپین #طراح_ایرانی_اصالت_میشناسد نیز در اینجا گفته شود که یکی از کمپین هایی بودکه طراحان لباس با به اشتراک گذاشتن اعتراض ها و طراحی های خود برای المپیک نارضایتی خود را به صورت گسترده اعلام کردند. فارغ از تحلیل لباس های طراحی شده توسط آقای بختیاری، حرکت خودجوش ایشان در زمانی بسیار کم، توجه به دیدگاه ها و انتقادهای مردم در فضای مجازی و مجاب کردن کمیته المپیک برای تغییر لباس ها حرکتی ستودنی است.

 7. Avatar fa

  یه موردم من بگم. این لباس دوم هم انتخاب نشد. بار دوم سه سری طرح دادن که نسبت به اولی خیلی بهتر بود.اما در کمال ناباوری بازم یه لباس جدید طراحی کردن که با سری دوم فرق داره

 8. Avatar A-JAM

  لباس مشکی هم که خوب نیست! حشره ها رو به خودش بیشتر جذب میکنه..!

 9. Avatar سناتور

  به نظر من هم این طرح خیلی جالبه ولی طرحی که تو اینستا بود قشنگ تر بود

 10. Avatar فرهام

  جسارت نباشه سرکار خانم اسکندری،شما کارشناس هستید و طرف صحبتم شما نیستید،طرف صحبتم اونایین ک فک کردن با گشت و گذار تو اینترنت فک میکنن کارشناس شدن و فک میکنن علامه شدن واس خودشون!!!!!
  تیم فوتبال میره جام جهانی ملت از خواننده تا راننده،همه نظر میدن و میگن اگه ترکیبو اینجور بذاره بهتره،والیبال بازی میکنه میگن مربیش به درد نمیخورد،کشتی میره المپیک میگن تقصیر داور بود،حالا هم واسه لباس،همه ررررررگ غیرت ملیشون بااااااااااد کرده ، بیانیه صادر کردن میگن لباس نشانگر عرق ملیه،لباس نشانگر شخصیت ایرانه،لباس فلانه….. آخه یکی نیست بگه شما کارشناسی؟رییس فدراسیونی؟طراح لباسی؟یعنی اینقدر آگاهی که واسه همه چیز باید نظر بدی؟؟؟؟؟؟

  1. Avatar farid

   شما خودت چه کاره ایی ؟ کارشناسی ؟ جامعه شناسی ؟ چی هستی در مورد نظرات مردم نظر میدی ؟!! فکر نکردی که اتفاقن خودتم داری نظر میدی!
   بذار رگ غیرت مردم باااااد کنه حتی شده به بهونه ی یه لباس!
   شما همه ی لباس هایی که توی بازار موجوده رو می پسندی چون طراح نیستی و کس دیگه ایی طراحیش کرده ؟! عجب!!!!
   در ضمن همه ی مردم با لباس سر و کار دارن، هرکسی هم میتونه نظرشون بیان کنه
   هرکسی میتونه نظرشون در هر زمینه ایی بیان کنه ، حتی اگر چیزی در موردش ندونه ، نظر دادن نه تنها ایرادی نداره خیلی هم خوبه
   مهم اینه برای نظری که از بقیه بهتره تصمیم گیری بشه.

 11. Avatar فرهام

  رگ غیرت مردم اگه قراره باد کنه،بذار واسه چیزای مهمتری مثل بحران کم آبی،واسه تورم،واسه بیکاری جوونا و خیلی چیزای مهمتر باد کنه…آب فلان روستا رو انتقال دادن به فلان جا…مردم روستا از بی آبی کشاورزیشون داره از بین میره،دارن از بی آبی تلف میشن،،بعد مردم فلان جا دارن راحت تررررر زندگی میکنن..آیا کسی اعتراض کرد؟؟؟؟؟ینی واقعا لباس اینقدر حائز اهمیته که همه میان واسش کامنت میذارن و نظر میدن؟؟؟؟؟؟؟
  بذار یه جایی رگ غیرت مردم بادکنه که یه دردی رو دوا کنه.

  1. Avatar farid

   لابد مردم با بحران کم آبی و تورم و بیکاری و از بین رفتن کشاورزی مشکلی ندارن که رگ غیرتشون باد نمیکنه !!! اگه این چیزا براشون مهم بود باید کاری میکردند تا حالا !
   مشکل همین جاست ، وقتی مردم به مسائل کوچیک اهمیت نمیدن، هیچ وقت نمی تونن به مسائل بزرگتر فکر کنند!

   1. Avatar فرهام

    بهشون فشار میاد،به هممون فشار میاد.. اما ماها چون ادمای فوق العاده محافظه کاری هستیم،ریسک نمیکنیم که بریم واسه فلان جا کامنت بذاریم ک یه وقت شر نشه، فقط زورمون ب چیزایی میری که یا منفعت شخصی واسمون داشته باشه یا اینکه با حرف زدنمون کوهی از اعتراضات الکی رو نمایش داده باشیم و آب از آب تکون نخوره، فقط اومده باشیم یه خودی نشون بدیم ک بگیم بله،ماهم در صحنه ایم یا اینکه نسخه ای که خیلیا توش تبهر دارن نوشتن کامنتهای گوهربار واسه مسی و داور کشتی و….
    اصلا کلن اصلو ول کردیم چسبیدیم به فرع

   2. Avatar farid

    حرف من ساده ست ، میگم حتمن تحمل مردم بالاست که فشارها رو تحمل می کنند، و اتفاقن وضع همچنان بد تر میشه، و مثلن بین حل بحران کم آبی و تشنگی ، در نهایت مرگ رو انتخاب می کنند .
    این عموم مردم هستند تصمیم می گیرند به چه چیزی اهمیت بدن یا ندن !!!!
    خب راه حل شما چیه ؟ میگین چیکار کنیم؟! برای اکثریت لباس المپیک مهم تر از بحران کم آبیه، تکلیف چیه ؟!
    من که میگم اکثریت این اوضاع رو می پسندن که اینطور دارن ادامه میدن که واقعیت موجود هم همینه .

 12. Avatar شهرزاد

  من فكر ميكنم حكايت طراحي لباس براي ورزشكاران ملي پوش براي مملكت ما، مثل حكايت اون كسي است كه يك دكمه برد نزد خياط
  و گفت برايش يك كت بدوز
  حتما چند تا كد دادن به طراح بدبخت …. گفتند از اين كدها اون ور تر نره …. كه خيلي بد ميشه ….

 13. Avatar امیر

  ترکیب رنگ اول به وضوح از لوگوی همراه اول حامی کاروان المپیک گرفته شده! واقعن آبرو ریزیه!! یعنی اسپانسر مثلن کاروان انگلیس، آمریکا و … هم میاد میگه باید رنگ من رو بپوشید؟!

  فقط وقتی گندش در اومد و گفتن این رنگها واسه چیه شروع کردن به توجیه!!!