تلاش دوباره هند برای فرود بر سطح ماه در ماموریت چاندرایان ۳

۳ آذر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
سطح‌نشین ویکرام

تنها چند ماه از شکست هند در فرود سطح‌نورد بر سطح ماه در ماموریت چاندرایان ۲ می‌گذرد. اکنون این کشور به شدت در تلاش است تا بار دیگر شانس خود را در این زمینه امتحان کند. هند در حال حاضر مشغول آماده‌سازی مقدمات برای انجام ماموریت چاندرایان ۳ است.

سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) پیش از این طراحی فضاپیمای چاندرایان ۳ را آغاز کرده است. ماموریتی که تنها از یک سطح‌نشین و یک ماه‌نورد تشکیل شده است و دیگر خبری از مدارگرد نیست. چرا که مدارگرد چاندرایان ۲ چندی پیش با موفقیت وارد مدار ماه شد و اکنون در شرایط بسیار خوبی قرار دارد.

هند در ماموریت چاندرایان ۲ نیز یک سطح‌‌نشین به نام ویکرام را به همراه یک ماه‌نورد به ماه اعزام کرد. با این حال ارتباط با سطح‌نشین ویکرام تنها دقایقی پیش از فرود بر سطح ماه قطع شد و اولین تلاش هند برای فرود بر سطح ماه با شکست مواجه شد.

پس از آن چند مدارگرد تلاش کردند تا از مدار ماه از سطح‌نشین ویکرام تصویربرداری کنند. مدارگرد شناسایی ماه (LRO) ناسا موفق به ثبت سطح‌نشین ویکرام نشد. اما طبق گفته مسئولان سازمان پژوهش‌های فضایی هند مدارگرد چاندرایان ۲ موفق به تصویربرداری از سطح‌نشین این ماموریت شده است. خبری که البته تصویری از آن منتشر نشد.

اکنون اما متخصصان فضایی هند در حال تلاش برای ساخت یک سطح‌نشین دیگر هستند. طبق اعلام یکی از دانشمندان این پروژه تغییراتی در پایه‌های سطح‌نشین جدید اعمال خواهد شد تا شانس فرود موفق این فضاپیما بر سطح ماه بیشتر شود.

سازمان پژوهش‌های فضایی هند سه کمیته و یک تیم کلی را برای بررسی ماموریت جدید خود به سمت ماه تشکیل داده است. طبق اعلام یکی از روزنامه‌های هند در دو ماه اخیر حداقل چهار جلسه در سطح بالا برای بررسی این ماموریت انجام شده است.

هنوز تاریخ دقیق پرتاب فضاپیمای چاندرایان ۳ و ابزارهایی که این فضاپیما به همراه خواهد داشت اعلام نشده است. اما طبق گزارش روزنامه The Times of India مهلت تعیین شده برای انجام این پروزه ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی است.

تا کنون تنها سه کشور شوروی سابق، آمریکا و چین موفق به فرود فضاپیما بر سطح ماه شده‌اند. اما شرکت‌های فضایی خصوصی و سازمان‌های فضایی دیگر کشورها برنامه‌های زیادی را برای کاوش ماه دنبال می‌کنند و احتمالا در سال‌های پیش رو ماه میزبان تعداد بیشتری از فرستاده‌های بشر خواهد بود.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از فرود سطح‌نشین ویکرام بر سطح ماه. تلاشی که با شکست مواجه شد.

Credit: ISRO

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه