مایکروسافت هم وارد دنیای اتومبیل‌های خودران می‌شود

خشایار شاهسون ۳۱ تیر ۱۳۹۶ | ۰۹:۰۰ 22 جولای 2018

به تازگی گزارش‌هایی منتشر شده که از همکاری مایکروسافت با شرکت بایدو برای دستیابی به فناوری اتومبیل‌های خودران خبر می‌دهند.

شرکت بایدو (Baidu) به نوعی گوگل چینی است. این شرکت چینی که از تاسیس آن ۱۷ سال می‌گذرد، سرویس‌های مختلفی از جمله موتورجستجوگر وب، عکس و فایل‌های صوتی را ارائه می‌دهد. حال بایدو با همکاری شرکت بزرگی مثل مایکروسافت برای رسیدن به جدیدترین فناوری اتومبیل‌های خودران آینده تلاش می‌کند.

به نظر می‌رسد که شرکت مایکروسافت هم‌چون اپل علاقه زیادی برای نفوذ به دنیای اتومبیل پیدا کرده است. پیش از این، مایکروسافت برای حضور در نرم‌افزار سیستم مالتی مدیا خودرو با شرکت‌های خودروساز مختلفی وارد همکاری شده است. دستیابی به تکنولوژی اتومبیل‌های خودران قدم بعدی این شرکت است.

بایدو هم در تلاش است تا با همکاری مایکروسافت، سیستم عاملی متن باز (Open Source) را تولید کنند تا هر شرکت خودروسازی بتواند آن را به‌صورت رایگان برای اتومبیل‌های خود تهیه کند. این پروژه آپولو (Apollo) نام دارد و شرکت‌های فورد، اینتل و انویدیا هم جزو حامیان اصلی آن هستند.

این مدل شباهتی زیادی به اقدام گوگل دارد. این پلت‌فرم متن‌باز است و هر شرکتی می‌تواند آن را تهیه کند. حال بایدو مدعی آن است که در کوتاه‌ترین مدت می‌تواند نظر شرکای زیادی را برای پیوستن به این پروژه جلب کند. از عواملی که باعث بالابردن این سرعت می‌شود، قدرت شرکت‌ها در خاک کشور خودشان است. شرکت بایدو می‌تواند برای فراگیر شدن این فناوری در خاک چین، تمام تلاش خود را کند اما برای بیرون از خاک کشور خود نمی‌تواند تضمین کند. احتمالا مایکروسافت برای نفوذ بیشتر این فناوری در صنعت خودروسازی دیگر کشورها می‌تواند قدم بزرگی بردارد.

منبع: businessinsider
telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما