معروف‌ترین دایناسورهای جهان: دیپلودوکوس

۹ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۰ ۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

در سال ۱۸۷۸ میلادی، فسیلی عظیم‌الجثه در ایالت کلرادو کشف شد. این دایناسور که «دیپلودوکوس» (Diplodocus) نام گرفت، گردن و دمی بسیار بلند داشت و طول بدن‌اش به ۲۵ متر می‌رسید. بسیاری از دانشمندان معتقدند که دیپلودوکوس، طویل‌ترین دایناسور جهان است.

Diplodocus_03

دیپلودوکوس از دو لغت یونانی «دیپلو» به معنی «دوتایی» و «دوکوس» به معنی «میله» گرفته شده که در فارسی به «دوتیرکی» معروف شده است. این نام از استخوان‌های دوقلویی که زیر دم دایناسور قرار داشتند، گرفته شده. این استخوان‌ها نه تنها به عنوان تکیه‌گاهی برای مهره‌های دم استفاده می‌شدند، بلکه جلوی از بین رفتن رگ‌های خونی در هنگام ایجاد فشار بر دم را می‌گرفتند.

Diplodocus_01

دم بسیار بلند دیپلودوکوس از ۸۰ مهره تشکیل شده بود. این دم بلند نه تنها همانند یک شلاق و به عنوان وسیله‌ای دفاعی استفاده می‌شد، بلکه بالانس بدن دایناسور را در مقابل گردن بلندش حفظ می‌کرد. در سمت دیگر، ۱۵ مهره در گردن ۶ متری دیپلودوکوس وجود داشت. پاهای جلویی دیپلودوکوس کاملا کوچک‌تر از پاهای پشتی‌اش بوده‌اند. این موضوع سبب شده بود تا دیپلودوکوس مجبور باشد تا گردن‌اش را به‌صورت موازی با زمین نگه دارد و نمی‌توانست آن را خیلی از زمین بلند کند.

Diplodocus_02

دیپلودوکوس در اواخر دوره‌ی ژوراسیک (نزدیک به ۱۵۰ میلیون سال پیش) و در آمریکای شمالی می‌زیسته است. همانند اکثر دایناسورهای گردن‌دراز، این دایناسور هم از گیاهان تغذیه می‌کرد و طعمه‌ی مناسبی برای گوشت‌خواران آن دوره مثل «آلوساروس» (Allosaurus) و «سراتوساروس» (Ceratosaurus) بود. دیپلودوکوس ۱۲ تنی، سر بسیار کوچکی داشت که در آرواره‌اش، تعدادی دندان تیز و میخی شکل، به سمت بیرون از آرواره، قرار داشت. نسبت بسیار کم سایز سر به سایز بدن جانور، باعث می‌شد تا دیپلودوکوس مدت‌زمان زیادی از روز را برای خوردن گیاهان صرف کند. مغز این دایناسور هم بسیار کوچک بود و محققان معتقدند که از لحاظ هوش و ذکاوت، تفاوت زیادی بین دیپلودوکوس و گیاهی که می‌خورد، وجود نداشت.

Diplodocus_04

دیپلودوکوس‌های بالغ که وزن‌شان به ۲۵ تن هم می‌رسید، به دلیل جثه‌ی بزرگ، دشمنان زیادی نداشتند. حتی آلوساروس‌های گوشت‌خوار و غول‌پیکر هم نمی‌توانستند حریف دیپلودوکوس‌های بالغ شوند. بنابراین، دیپلودوکوس‌ها تنها زمانی که از تخم بیرون آمده و زمانی که مریض یا خیلی پیر شده بودند، طعمه‌ی گوشت‌خواران آن دوره، قرار می‌گرفتند.

Diplodocus_05

لازم به ذکر است که دیپلودوکوس گونه‌های بسیار زیادی داشت که بزرگ‌ترین‌شان، «سیزموساروس» (Seismosaurus) به معنی «خزنده‌ی زمین‌لرزه» نام دارد. سیزموساروس بیش از ۳۰ متر طول و ۱۰۰ تن وزن دارد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar علیرضا

    موفق باشید ولی من حتما باید با نویسندگان بخش دایناسورتون صحبت کنم.