معروف‌ترین دایناسورهای جهان: گیگاناتوساروس

۱۰ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۰ ۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

متاسفانه تا به امروز جزئیات زیادی در رابطه با گیگاناتوساروس کشف نشده است.

یک‌صد میلیون سال پیش و ۳۰ میلیون سال پیش از ظهور T-Rex، در قسمتی از کره‌ی زمین که امروزه کشور آرژانتین در آن واقع شده است، درنده‌ای بزرگ‌تر از تیرانوساروس-رکس با نام «گیگاناتوساروس» (Giganotosaurus) زندگی  می‌کرد. گیگاناتوساروس به معنی «خزنده‌ی عظیم‌الجثه‌ی جنوبی» است که در اینجا «جنوب» اشاره به جنوب قاره‌ی آمریکا دارد.

Giganotosaurus_01

فسیل گیگاناتوساروس برای اولین بار در اواخر دهه‌ی ۸۰ میلادی کشف شد. کامل‌ترین اسکلت این دایناسور (که حدود ۷۰ درصد از بدن‌اش را شامل می‌شود) در سال ۱۹۹۴ میلادی  و در جنوب آرژانتین کشف شد. این دایناسور در سال ۱۹۹۵ میلادی با عنوان «درنده‌ای بزرگ‌تر از تیرانوسور» به‌عنوان اصلی مجله‌های علمی تبدیل شده بود. تا به امروز، هنوز اسکلت کاملی از این دایناسور کشف نشده است.

Giganotosaurus_02

گیگاناتوساروس در سمت چپ در مقابل تی-رکس در سمت راست

گیگاناتوساروس نزدیک به ۱۴ متر طول و هفت متر ارتفاع داشت و وزن‌اش معادل هشت تن بود. برخلاف T-Rex، دست‌های گیگاناتوساروس بزرگ‌تر و دارای سه انگشت بود. این دایناسور جمجمه‌ای بزرگ‌تر از تیرانوسور داشت که طول‌اش به ۱٫۶ متر می‌رسید. برخلاف تیرانوسور که آرواره‌ای برای خرد کردن استخوان داشت، آرواره‌ی گیگاناتوساروس بیش‌تر مناسب بریدن بود. قدرت آرواره‌ی این دایناسور، یک‌سوم آرواره‌ی تی-رکس تخمین زده شده است. در حقیقت، جمجمه و آرواره‌ی گیگاناتوساروس به شکلی طراحی شده که آن را مناسب طعمه‌های کوچک می‌کرده است. همین موضوع باعث شد تا دانشمندان به این نتیجه برسند که گیگاناتوساروس‌ها به‌صورت گروهی به شکار گیاه‌خواران بزرگ بروند. به‌علاوه، قسمت انتهایی جمجمه‌ی گیگاناتوساروس کوچک‌تر از جمجمه‌ی تی-رکس است، بنابراین مغز این دایناسور هم در مقایسه با مغز تیرانوسور، کوچک‌تر بوده است. استخوان‌بندی درشت‌تر و عضلات قوی‌تر از تی-رکس باعث می‌شد که گیگاناتوساروس بتواند شکارچی سریع‌تری باشد و با سرعتی معادل ۵۰ کیلومتر بر ساعت بدود.

Giganotosaurus_03

متاسفانه تا به امروز، جزئیات زیادی در رابطه با گیگاناتوساروس کشف نشده است.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۹ دیدگاه
 1. Avatar Eeren

  اسپینوسورس ۱۶ متره از جیگاناتاسورس بزرگ تره

 2. Avatar میلا

  اسپینوساروس از گیگانوتوساروس یعنی کوچک تر بوده ؟؟؟ ولی میگن اسپینو از تمام دایناسور ها بزرگتر بوده

  1. Avatar علی

   نه اسپینوساروس بزرگ ترین گوشت خوار بوده با ۱۶ متر

 3. Avatar عباس

  خخخخخ کاملا در اشتباهی دوست عزیز دست

  تی رکس‌ دو تن رو بلند نمی‌کرده بلکه دویست

  کیلو رو می‌تونه تکون بده در ضمن دید

  جیگانوتوسورس از تی رکس بهتر بوده

  1. Avatar متین

   تی رکس می تونه دو تن رو بلند کنه

 4. Avatar الله اکبر

  ارک بازی میکنی میگی گیگانوتوساروس ????????
  حاجی اسمش ژیگانوتوساروس هستش
  تازه تو بازی ارک زیادی گندش کرده و گرنه یک زره بزرگ تر از تیرکس هست تازه اینا لاغر مردنین
  تیرکس گردن کلفت و آرواره خیلی قوی هم داره

 5. Avatar علیرضا

  اگر شما اطلاعات دایناسور شناسی رو خوانده باشید متوجه میشوید که تیرکس چندید جد مختلف داره که جثه اون ها با هم فرق داشت درضمن تنها دایناسوری که دید مستقیم داشت تیرکس بود و بقیه دایناسور ها مثل مرغ های امروزی مجبور بودن با برگرداندن سرشون بایک چشم ببینن که این یک ضعف بزرگ بود در ضمن ممکنه دست تیرکس کوچک بود و دارای دو انگشت بود ولی این دست توانایی بلند کردن ۲تن را داشت درحالی که دایناسور های دیگر این قابلیت را نداشتن .اگر میشه من میخوام با نویسنده بخش های دایناسور ها یک صحبت مفصل کنم.باتشکر

  1. Avatar عباس

   خخخخخ کاملا در اشتباهی دوست عزیز دست

   تی رکس‌ دو تن رو بلند نمی‌کرده بلکه دویست

   کیلو رو می‌تونه تکون بده در ضمن دید

   جیگانوتوسورس از تی رکس بهتر بوده

 6. Avatar ابوذر

  خسته نباشین،ممنون?