مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

در سال‌های اخیر دوربین به یکی از مهم‌ترین زمینه‌های رقابت بین تولیدکنندگان گوشی‌های موبایل تبدیل شده است. ولی ظاهرا سامسونگ آن‌قدر سرگرم طراحی صفحه‌نمایش فوق‌العاده زیبای گلکسی S8 بوده که فرصت نکرده نسبت به سال قبل تغییر ویژه‌ای در دوربین ایجاد کند. دوربین دوتایی که هیچ، حداقل روی کاغذ دوربین تکی گلکسی S8 هم تفاوتی با دوربین گلکسی S7 ندارد: سنسور ۱۲ مگاپیکسلی با اندازه‌ی ۱/۲.۵۵ اینچ، فوکوس خودکار با تکنولوژی پیکسل دوتایی، دیافراگم f/1.7 و لرزشگیر اپیتکال تصویر. البته یکسان بودن این مشخصات فنی به این معنی نیست که دوربین گلکسی S8 هیچ پیشرفتی نسبت به نسل قبل نداشته. سامسونگ در دوربین اصلی دو گوشی گلکسی S8 و گلکسی S8 پلاس از سنسور جدیدی استفاده کرده است. اوضاع در مورد دوربین سلفی اندکی متفاوت است. دوربین سلفی علاوه بر سنسور جدید از نظر مشخصات فنی هم تغییراتی داشته؛ رزولوشن از ۵ مگاپیکسل به ۸ مگاپیکسل رسیده، زاویه دید لنز اندکی بسته‌تر است و فوکوس خودکار با قابلیت تشخیص چهره اضافه شده. اما مشخصات فنی تا وقتی که تاثیر آن‌ها را در عمل ندیده باشیم هیچ معنی مشخصی نخواهد داشت. به همین دلیل ما در دیجی‌کالا مگ به محض این که گلکسی S8 به دستمان رسید پاشنه‌ها را بالا کشیدیم و برای مقایسه دوربین آن با دوربین گلکسی S7 به نزدیک‌ترین پارک رفتیم.

نکته ۱: تمام عکس‌ها در حالت تمام خودکار گرفته شده است.

نکته ۲: برای دیدن عکس‌ها در اندازه‌ی اصلی رو آن‌ها کلیک کنید.

زمانی که از شرکت بیرون می‌رفتیم ساعت تقریبا ۹ صبح بود و آسمان ابری شرایط را برای عکاسی مناسب می‌کرد. پیش از رسیدن به پارک مورد نظر به این پل رسیدیم و تصمیم گرفتیم اولین مقایسه را با عکاسی از یک منظره شهری شروع کنیم. همان‌طور که می‌بینید عکس گرفته شده با گلکسی S8 در کل روشن‌تر است و جزئیات بخش‌های تیره در آن نسبت به عکس گرفته شده با گلکسی S7 بیشتر دیده می‌شود؛ تا حدی که انگار عکس گلکسی S8 در حالت HDR گرفته شده باشد. همین موضوع باعث شده عکس S8 کنتراست کمتری داشته باشد و اندکی تخت به نظر برسد. با این حال احتمالا در نمای کلی عکس گلکسی S8 نظر افراد بیشتری را جلب خواهد کرد. اما زمانی که روی عکس‌ها زوم کنید متوجه خواهید شد که عکس گلکسی S7 اندکی شارپ‌تر است و شفافیت بیشتری دارد. این موضوع به ویژه در سمت راست عکس خودنمایی می‌کند. عکس گلکسی S8 در سمت راست به شکل عجیبی تار شده است.

مقایسه گلکسی S8 پلاس با گلکسی S7 Edge

گلکسی S8

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S7

در کنار پل یک فروشگاه گل و گیاه بود که رنگ‌های درخشان گل‌های آن نظر ما را جلب کرد. در این عکس می‌توانید تفاوت پردازش تصویر در دوربین گلکسی S8 و گلکسی S7 را ببینید. عکس گرفته شده با گلکسی S8 گرم‌تر است و رنگ‌های غلیظ‌تری دارد. به نظر ما گلکسی S8 بهتر توانسته زیبایی این گل‌ها را بازتولید کند. هر دو تصویر جزئیات خوبی دارند.

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S8

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S7

با رسیدن به پارک پیش از هر چیز این گل‌های لاله‌ی زیبا را دیدیم. در این صحنه، عکس گرفته شده با گلکسی S8 به طرز چشمگیری روشن‌تر است و جزئیات بخش‌های تیره در آن به مراتب بیشتر حفظ شده‌اند. بار دیگر عکس گلکسی S8 به عکس‌های HDR شباهت دارد. بدون شک در نگاه کلی بیشتر افراد عکس گلکسی S8 را می‌پسندند. البته بار دیگر با زوم کردن متوجه می‌شویم که عکس گلکسی S7 شفاف‌تر است و جزئیات ظریف در آن بیشتر دیده می‌شوند. این موضوع به خصوص در بخش چمن‌ها کاملا مشهود است. همچنین مشکل تاری سمت راست عکس در گلکسی S8، این بار حتی بدون زوم کردن هم جلب توجه می‌کند.

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S8

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S7

در این صحنه عکس گلکسی S8 به قدری به عکس‌های HDR شباهت داشت که ما تصمیم گرفتیم عکس را یک بار هم با فعال کردن حالت HDR تکرار کنیم و نتیجه را ببینیم. همان‌طور که می‌بینید با فعال کردن حالت HDR عکس گلکسی S7 ظاهری شبیه به عکس عادی گلکسی S8 پیدا کرده و از سوی دیگر عکس گلکسی S8 در حالت HDR تفاوت خاصی نسبت به حالت عادی ندارد.

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S8 (حالت HDR)

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S7 (حالت HDR)

این گربه‌ی زیبا با ما همکاری کرد و اجازه داد با هر دو گوشی از او عکس بگیریم. در این مورد هم گلکسی S8 رنگ‌ها را گرم‌تر، طبیعی‌تر و دلچسب‌تر بازتولید کرده است. هر دو گوشی موهای ظریف گربه را به خوبی ثبت کرده‌اند ولی در نگاه نزدیک عکس گلکسی S8 اندکی شارپ‌تر است.

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S8

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S7

با رفتن به سراغ دوربین سلفی، همان‌طور که انتظار داشتیم، متوجه تغییرات بیشتری شدیم. لنز دوربین سلفی گلکسی S7 به طرز محسوسی وایدتر از لنز دوربین سلفی گلکسی S8 است. لنز وایدتر گلکسی S7‌ اجازه داده بخش بیشتری از منظره‌ی پشت سر در عکس ثبت شود ولی شاید برخی افراد پرسپکتیو طبیعی‌تر لنز گلکسی S8 را ترجیح دهند. سلفی گرفته شده با گلکسی S8 روشن‌تر است ولی آسمان در آن بیش از حد نوردهی شده. صورت سوژه در عکس گلکسی S8 واضح‌تر ثبت شده که ممکن است تا حدی تاثیر فوکوس خودکار با قابلیت تشخیص چهره باشد.

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S8

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S7

ظاهرا فوکوس خودکار دوربین سلفی گلکسی S8 معایب خاص خودش را هم دارد. برای مثال در این عکس فوکوس خودکار موفق نشده چهره را به درستی تشخیص دهد و فوکوس را روی پس‌زمینه تنظیم کرده است. در نتیجه چهره‌ی سوژه کاملا تار شده. این بار هم گلکسی S8 آسمان را بیش از حد نوردهی کرده است. جزئیات ابرها در عکس گلکسی S7 بیشتر دیده می‌شود.

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S8

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S7

نتیجه‌گیری

در مقایسه‌ی ما، دوربین گلکسی S8 به جز تغییراتی در تنظیم تراز سفیدی و نحوه‌ی پردازش تصویر، پیشرفت خاصی را نسبت به گلکسی S7 نشان نمی‌دهد. حتی در برخی موارد عکس‌های گلکسی S7 شارپنس بهتری دارد. در بعضی از عکس‌های گلکسی S8 سمت راست تصویر به شکل عجیبی تار شده که علت آن مشخص نیست. دلیل این موضوع می‌تواند اشکال در لنز یا پردازش تصویر باشد. در هر حال ما احتمال می‌دهیم (و امیدواریم) که این مشکل به نمونه‌ای که به دست ما رسیده محدود باشد و در محصول نهایی رفع شود.

مهم‌ترین تفاوت میان دوربین گلکسی S8 و گلکسی S7 در صحنه‌هایی با دامنه‌ی پویای بالا دیده می‌شود. در این موارد دوربین گلکسی S8 به شکل واضحی تمایل دارد بخش‌های تیره را روشن‌تر و با جزئیات بیشتر ثبت کند. این موضوع در برخی موارد ممکن است با کاهش کنتراست تصویر باعث تخت شدن آن شود. گلکسی S7 در حالت HDR نتیجه‌ی مشابهی را تولید می‌کند. با در نظر گرفتن این که عکس‌های گلکسی S8 بر خلاف گلکسی S7 در حالت عادی و HDR تفاوت زیادی با هم ندارند، شاید حتی این موضوع را بتوان یک نکته‌ی منفی تلقی کرد. چرا که در واقع یک حق انتخاب از کاربر گرفته شده است.

دو گوشی گلکسی S8 و گلکسی S7 از نظر دوربین سلفی تفاوت بیشتری با هم دارند. لنز دوربین سلفی گلکسی S8 اندکی زاویه دید بسته‌تری دارد که ممکن است برخی آن را به خاطر پرسپکتیو نرمال‌تر ترجیح بدهند. ولی قطعا اگر در برابر یک منظره‌ی جذاب ایستاده باشید، دوربین سلفی گلکسی S7 بیشتر به کارتان می‌آید. یکی از دیگر تغییرات مهم دوربین سلفی گلکسی S8، مجهز شدن آن به قابلیت فوکوس خودکار است. البته در مقایسه ما مشخص شد که این قابلیت امکان خطا هم دارد و در شرایط نوری نامناسب ممکن است فوکوس را به جای صورت شما روی پس‌زمینه قرار دهد. همچنین در این مقایسه دوربین سلفی گلکسی S8 تمایل بیشتری به سوزاندن جزئیات بخش‌های روشن از قبیل ابرهای آسمان نشان داد.


telegram_ad2_1برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۹ دیدگاه
 1. azar

  من دو روزهs7edgeخریدم.دوربین پشتش عالیع. توروخدا بگین چرا دوربین جلوشو اصن دوس ندارم خوب نیس. نسبت ب یسری گوشی های پایین تر مثلg5pro یاa32016 خیلی پایینتره.شفاف نیس. همینطوره یا مشکل داره ؟!

 2. امید

  ممنون از دیجی کالا بسیار نقد و بررسی عالیی بود

 3. علی عسگری

  سلام
  iris scanner تو محیط تاریک عمل میکنه یا نه؟

 4. ali

  نه بابا امکان نداره اینطوری باشه تو یوتیوب برای افراد مشهوری که مقایسه دوربین انجام میدن سامسونگ خودش گوشی به دستشون داده و ناظر بوده ولی این اس۸ که دیجکالا گرفته بعید میدونم اصلیش باشه چون اس۸ خیلی کیفیتش بالاست

  1. _amir.a.t

   نه همینه من خودم s8دارم گوشیه خوبه ولی چون اندرویده ویروس زیادی میگیره و نگه داریش واقعا سخته چون که کلا همه جاش شیشست و یه بار بیفته از دستت باید باز شه و اگه هم باز شه مثل اولش نمیشه و بعدشم ضد اب بودنش عالیه من قبل s8 آیفون ۷ با حافظه ۳۲داشتم که اونم دوبین واقعا عالی داشت تا این که یه روز داشتم کنار استخر عکس میگرفتم از دستم افتاد رفت زیر آب.اب استخر واقعا سرد بود و تا منم بیام لباسم رو در بیارم برم تو اب دیگه اون پایین عمق دو متری بود و گرفتمش بعد سه ساعت دیدم تو صفحش اب رفته و دوربینش مدام شروع کرد به عرق کردن .ولی باندش سالم بود و کار میکرد بعدش که درست شد حدودا یه هفته ای طول کشید که بردم فروختم تا بیشتر خراب نشه و دوربین گلکسیs8واقعا همین جوری میگیره که آیفون هم هیچ فرقی نداره باهاش

 5. محمد

  آیا قلم s pen روی s8+ کار می کنه یا نه؟
  ممنون اگه جواب بدین

  1. عادل

   خیر
   S pen مخصوص سری نوته.

 • 1
 • 2
loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما