مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

۲۱ فروردین ۱۳۹۶ | ۲۰:۰۰ ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

در سال‌های اخیر دوربین به یکی از مهم‌ترین زمینه‌های رقابت بین تولیدکنندگان گوشی‌های موبایل تبدیل شده است. ولی ظاهرا سامسونگ آن‌قدر سرگرم طراحی صفحه‌نمایش فوق‌العاده زیبای گلکسی S8 بوده که فرصت نکرده نسبت به سال قبل تغییر ویژه‌ای در دوربین ایجاد کند. دوربین دوتایی که هیچ، حداقل روی کاغذ دوربین تکی گلکسی S8 هم تفاوتی با دوربین گلکسی S7 ندارد: سنسور ۱۲ مگاپیکسلی با اندازه‌ی ۱/۲.۵۵ اینچ، فوکوس خودکار با تکنولوژی پیکسل دوتایی، دیافراگم f/1.7 و لرزشگیر اپیتکال تصویر. البته یکسان بودن این مشخصات فنی به این معنی نیست که دوربین گلکسی S8 هیچ پیشرفتی نسبت به نسل قبل نداشته. سامسونگ در دوربین اصلی دو گوشی گلکسی S8 و گلکسی S8 پلاس از سنسور جدیدی استفاده کرده است. اوضاع در مورد دوربین سلفی اندکی متفاوت است. دوربین سلفی علاوه بر سنسور جدید از نظر مشخصات فنی هم تغییراتی داشته؛ رزولوشن از ۵ مگاپیکسل به ۸ مگاپیکسل رسیده، زاویه دید لنز اندکی بسته‌تر است و فوکوس خودکار با قابلیت تشخیص چهره اضافه شده. اما مشخصات فنی تا وقتی که تاثیر آن‌ها را در عمل ندیده باشیم هیچ معنی مشخصی نخواهد داشت. به همین دلیل ما در دیجی‌کالا مگ به محض این که گلکسی S8 به دستمان رسید پاشنه‌ها را بالا کشیدیم و برای مقایسه دوربین آن با دوربین گلکسی S7 به نزدیک‌ترین پارک رفتیم.

نکته ۱: تمام عکس‌ها در حالت تمام خودکار گرفته شده است.

نکته ۲: برای دیدن عکس‌ها در اندازه‌ی اصلی رو آن‌ها کلیک کنید.

زمانی که از شرکت بیرون می‌رفتیم ساعت تقریبا ۹ صبح بود و آسمان ابری شرایط را برای عکاسی مناسب می‌کرد. پیش از رسیدن به پارک مورد نظر به این پل رسیدیم و تصمیم گرفتیم اولین مقایسه را با عکاسی از یک منظره شهری شروع کنیم. همان‌طور که می‌بینید عکس گرفته شده با گلکسی S8 در کل روشن‌تر است و جزئیات بخش‌های تیره در آن نسبت به عکس گرفته شده با گلکسی S7 بیشتر دیده می‌شود؛ تا حدی که انگار عکس گلکسی S8 در حالت HDR گرفته شده باشد. همین موضوع باعث شده عکس S8 کنتراست کمتری داشته باشد و اندکی تخت به نظر برسد. با این حال احتمالا در نمای کلی عکس گلکسی S8 نظر افراد بیشتری را جلب خواهد کرد. اما زمانی که روی عکس‌ها زوم کنید متوجه خواهید شد که عکس گلکسی S7 اندکی شارپ‌تر است و شفافیت بیشتری دارد. این موضوع به ویژه در سمت راست عکس خودنمایی می‌کند. عکس گلکسی S8 در سمت راست به شکل عجیبی تار شده است.

مقایسه گلکسی S8 پلاس با گلکسی S7 Edge

گلکسی S8

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S7

در کنار پل یک فروشگاه گل و گیاه بود که رنگ‌های درخشان گل‌های آن نظر ما را جلب کرد. در این عکس می‌توانید تفاوت پردازش تصویر در دوربین گلکسی S8 و گلکسی S7 را ببینید. عکس گرفته شده با گلکسی S8 گرم‌تر است و رنگ‌های غلیظ‌تری دارد. به نظر ما گلکسی S8 بهتر توانسته زیبایی این گل‌ها را بازتولید کند. هر دو تصویر جزئیات خوبی دارند.

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S8

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S7

با رسیدن به پارک پیش از هر چیز این گل‌های لاله‌ی زیبا را دیدیم. در این صحنه، عکس گرفته شده با گلکسی S8 به طرز چشمگیری روشن‌تر است و جزئیات بخش‌های تیره در آن به مراتب بیشتر حفظ شده‌اند. بار دیگر عکس گلکسی S8 به عکس‌های HDR شباهت دارد. بدون شک در نگاه کلی بیشتر افراد عکس گلکسی S8 را می‌پسندند. البته بار دیگر با زوم کردن متوجه می‌شویم که عکس گلکسی S7 شفاف‌تر است و جزئیات ظریف در آن بیشتر دیده می‌شوند. این موضوع به خصوص در بخش چمن‌ها کاملا مشهود است. همچنین مشکل تاری سمت راست عکس در گلکسی S8، این بار حتی بدون زوم کردن هم جلب توجه می‌کند.

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S8

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S7

در این صحنه عکس گلکسی S8 به قدری به عکس‌های HDR شباهت داشت که ما تصمیم گرفتیم عکس را یک بار هم با فعال کردن حالت HDR تکرار کنیم و نتیجه را ببینیم. همان‌طور که می‌بینید با فعال کردن حالت HDR عکس گلکسی S7 ظاهری شبیه به عکس عادی گلکسی S8 پیدا کرده و از سوی دیگر عکس گلکسی S8 در حالت HDR تفاوت خاصی نسبت به حالت عادی ندارد.

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S8 (حالت HDR)

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S7 (حالت HDR)

این گربه‌ی زیبا با ما همکاری کرد و اجازه داد با هر دو گوشی از او عکس بگیریم. در این مورد هم گلکسی S8 رنگ‌ها را گرم‌تر، طبیعی‌تر و دلچسب‌تر بازتولید کرده است. هر دو گوشی موهای ظریف گربه را به خوبی ثبت کرده‌اند ولی در نگاه نزدیک عکس گلکسی S8 اندکی شارپ‌تر است.

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S8

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S7

با رفتن به سراغ دوربین سلفی، همان‌طور که انتظار داشتیم، متوجه تغییرات بیشتری شدیم. لنز دوربین سلفی گلکسی S7 به طرز محسوسی وایدتر از لنز دوربین سلفی گلکسی S8 است. لنز وایدتر گلکسی S7‌ اجازه داده بخش بیشتری از منظره‌ی پشت سر در عکس ثبت شود ولی شاید برخی افراد پرسپکتیو طبیعی‌تر لنز گلکسی S8 را ترجیح دهند. سلفی گرفته شده با گلکسی S8 روشن‌تر است ولی آسمان در آن بیش از حد نوردهی شده. صورت سوژه در عکس گلکسی S8 واضح‌تر ثبت شده که ممکن است تا حدی تاثیر فوکوس خودکار با قابلیت تشخیص چهره باشد.

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S8

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S7

ظاهرا فوکوس خودکار دوربین سلفی گلکسی S8 معایب خاص خودش را هم دارد. برای مثال در این عکس فوکوس خودکار موفق نشده چهره را به درستی تشخیص دهد و فوکوس را روی پس‌زمینه تنظیم کرده است. در نتیجه چهره‌ی سوژه کاملا تار شده. این بار هم گلکسی S8 آسمان را بیش از حد نوردهی کرده است. جزئیات ابرها در عکس گلکسی S7 بیشتر دیده می‌شود.

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S8

مقایسه دوربین گلکسی S8 با گلکسی S7 در دیجی‌کالا مگ

گلکسی S7

نتیجه‌گیری

در مقایسه‌ی ما، دوربین گلکسی S8 به جز تغییراتی در تنظیم تراز سفیدی و نحوه‌ی پردازش تصویر، پیشرفت خاصی را نسبت به گلکسی S7 نشان نمی‌دهد. حتی در برخی موارد عکس‌های گلکسی S7 شارپنس بهتری دارد. در بعضی از عکس‌های گلکسی S8 سمت راست تصویر به شکل عجیبی تار شده که علت آن مشخص نیست. دلیل این موضوع می‌تواند اشکال در لنز یا پردازش تصویر باشد. در هر حال ما احتمال می‌دهیم (و امیدواریم) که این مشکل به نمونه‌ای که به دست ما رسیده محدود باشد و در محصول نهایی رفع شود.

مهم‌ترین تفاوت میان دوربین گلکسی S8 و گلکسی S7 در صحنه‌هایی با دامنه‌ی پویای بالا دیده می‌شود. در این موارد دوربین گلکسی S8 به شکل واضحی تمایل دارد بخش‌های تیره را روشن‌تر و با جزئیات بیشتر ثبت کند. این موضوع در برخی موارد ممکن است با کاهش کنتراست تصویر باعث تخت شدن آن شود. گلکسی S7 در حالت HDR نتیجه‌ی مشابهی را تولید می‌کند. با در نظر گرفتن این که عکس‌های گلکسی S8 بر خلاف گلکسی S7 در حالت عادی و HDR تفاوت زیادی با هم ندارند، شاید حتی این موضوع را بتوان یک نکته‌ی منفی تلقی کرد. چرا که در واقع یک حق انتخاب از کاربر گرفته شده است.

دو گوشی گلکسی S8 و گلکسی S7 از نظر دوربین سلفی تفاوت بیشتری با هم دارند. لنز دوربین سلفی گلکسی S8 اندکی زاویه دید بسته‌تری دارد که ممکن است برخی آن را به خاطر پرسپکتیو نرمال‌تر ترجیح بدهند. ولی قطعا اگر در برابر یک منظره‌ی جذاب ایستاده باشید، دوربین سلفی گلکسی S7 بیشتر به کارتان می‌آید. یکی از دیگر تغییرات مهم دوربین سلفی گلکسی S8، مجهز شدن آن به قابلیت فوکوس خودکار است. البته در مقایسه ما مشخص شد که این قابلیت امکان خطا هم دارد و در شرایط نوری نامناسب ممکن است فوکوس را به جای صورت شما روی پس‌زمینه قرار دهد. همچنین در این مقایسه دوربین سلفی گلکسی S8 تمایل بیشتری به سوزاندن جزئیات بخش‌های روشن از قبیل ابرهای آسمان نشان داد.


telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۹ دیدگاه
 1. Avatar پژمان

  sony xz premium چی؟ منتظر اخبار و اطلاعات بیشتری از اون هستم و هستیم. رقیب s8 که در برابر s7 چیز عجیب و قریب اضافه تری نداشت و فقط بهبود انجام شده

 2. Avatar سجاد

  اقای مومن زاده موهات سفید شدها

 3. Avatar no stop

  برادر من کیفیت مهمه نه روشنایی یعنی شما میگین غلظت بهتری داره اینجا اشتباه فرمودین بگین کدام عکس طبیعی تر نشان میدهد

 4. Avatar رضا

  با سلام
  اول از همه تشکر از دیجی کالا بخاطر تهیه این گوشی و بررسی اون مخصوصا دوربینش که واقعا منتظرش بودیم

  متاسفانه امسال هم مثل سال قبل سامسونگ چیز خاصی نداشته البته از پارسال بهتر شده و روی صفحه نمایش تغییر محسوس و مطلوبی ایجاد کرده اما فقط همین و این فکر نمیکنم اختلاف زیاد قیمت و هزینه زیاد تعویض آن را با مدلهای قبلی توجیه کند

  مخصوصا در زمینه باتری که با این صفحه بزرگ اصلا قابل قبول نیست فقط یه مقدار پردازنده کم مصرفتر شده تا حداقل از مدلهای سال قبل عقب نیافته و این بیشتر بخاطر ترس سامسونگ از مشکل نوت 7 بود
  در کل گوشی خیلی خوب و زیبایی هست اما این کافی نیست
  من شخصا هیچوقت سری s رو به سری نوت ترجیح نمیدم

  اما از این ناامید شدم بخاطر باتری و قیمت و اندازه صفحه
  چون برای من الان دیگه سری نوت بزرگی آزار دهنده ای داره و امیدوار بودم این طراحی یه مدل کوچکتر حدودا 5.2 اینچ داشت که خیلی جمع جورتر میشد
  با تشکر

 5. Avatar پیام

  واقعا متاسف شدم عکس های S8 رو دیدم.حتی وقتی رو چمن های پارک زوم میکردم تار بود و یا بخش راست تصویر ها.عکس های سلفی یقینا 90 درصد مواقع با دوستان و خانواده گرفته میشه با مونوپاد مخصوصا اما زاویه دید به طرز عجیبی کم شده و دیگه مثله s7 واید نیست. رنگ های اسمون کلا با هر دو دوربینs8 بسیار غیر طبیعی و کاملا ابر ها محو شده بودند .اما در s7 اینطور نبود

  در حالت hdr گوشی s7 خودشو به راحتی به s8 میرسونه از نظر شفافیت و شارپنسی..

  با این تفاوت که در S8 همچنان مشکل وضوح در پس زمینه و تاری در گوشه های راست به قوت خود باقی مونده و s7 باز هم سربلند از این رقابت بیرون میاد.

  من گوشیم s7 edge هست میخواستم بخاطره دوربین بهتر گوشیمو بفروشم و s8 بخرم اما پشیمون شدم اصلا ارزش نداره تو ذوقم خورد ..باید منتظر شیم s9 , و not8 بیاد تا ببینیم یه پیشرفت ((واقعی)) خواهیم دید یا خیر..

 6. Avatar علی اصغری

  دووووستااااا ن دوستااااااااااان
  اشتباه نکنید …………….
  مشکل تاری سمت راست s8 یک مشکل کاملا سخت افزاری مربوط به مکانیزم فوکوس میشود .
  این مشکل نه محدود به s8 بلکه تمامی گوشی های هوشمندی است که ضربه فیزیکی به آن وارد شده یا تحت فشار وارده قسمتی از مکانیزم فوکوس آن به اصطلاح گیر کرده است . بدین ترتیب قسمتی از لنز توانایی جابجای خطی جهت فوکوس نداشته و در یک فاصله کانونی گیر میکند !
  این مشکل را به s8 ربط ندهید !!!!!
  با تشکر

 7. Avatar ali

  فقط یک کلمه افتظاح پسرفت کرده بجای پیشرفت

 8. Avatar پیام نصر

  بررسی بسیار جالب و بی طرفانه ای بود که در کمتر سایتی آن هم با وجود فروشگاه ! در آن میتوان یافت . باید به نویسنده و سایت آفرین گفت .به هر حال بسیاری از افراد با وجود این نقد هم ، مدل جدید را ترجیح خواهند داد ولی مهم این است که با آگاهی بیشتر و بررسی جمیع جهات خواهد بود و نه کورکورانه و صرف اینکه مدل جدیدتر است پس حتماً همه چیزش نیز بهتر! ازنظر علمی و نکات فنی عکاسی نیز مقاله عالی بود و عکسها نیز بسیار در شرایط و وضعیت یکسان گرفته شده اند و این مقایسه ها را دقیقتر کرده است« بعضی از سایتها ، حتی خارجی ، یک عکس از یک گوشی را در یک شرایطی قرار می دهند که دیگری آن را ندارد ، مثلاً آفتابی در برابر نیمه آفتابی ! یعنی به نفع یک گوشی ! و یا در زاویه ها و فاصله های نابرابر که مقاله شما عزیزان واقعاً سعی در رعایت جمیع جهات کرده اید. واقعاً جای افتخار است که در ایران چنین جزییاتی با دقت رعایت می شود.

 9. Avatar احسان

  با سلام خدمت دیجی جون بابت نقد دوربین …
  به قول دوستان نقد بی طرفانه این دوربین ها
  از نظر من در این قسمت دوربین سامسونگ کم کاری کرد و پسرفت بزرگی داشت که این پسرفت دوربین خود را در مقایسه با رقبای بزرگتر نشان خواهد داد
  ولی سامسونگ امسال بیشتر به طراحی فکر کرد که باز پیشرفت خوبی داشت اما سرعت و اینا در بقیه گوشی ها تقریبا برابر خواهد بود با اندکی تغییرات که به چشم نمیاد در اکثر پرچم دارا یکسانه
  در ضمن دلیل نمیشه که دوستانی s7 رو دارن بعد تقریبا ۱۰ ماه گوشی عوض کنن قشنگ و راحت میتونن تا معرفی جدید نوت یا اس صبر کنن چون تغییرات گسترده ای برای مهاجرت به این کهکشانی وجود ندارد

 10. Avatar هالو

  چرا از xzp هیچ جا خبری پیدا نیست؟؟؟؟؟؟؟

 11. Avatar Fazel

  دوستان هنوز اس 8 به طور کامل وارد بازار نشده حتی برای افرادی که پیش خرید کرده بودند این مدل هم که داخل دیجیکالا مگ هست و استفاده شده به نظر من با مدلی که داخل یوتیوب توسط افراد خارجی تست شده بسیار متفاوته. عکسای اس 8 بسیار بهتره

 12. Avatar اقبال

  این که همیشه حالت HDR روشن باشه رو میشه با یه اصلاح نرم افزاری حل کرد ، و مطمعنا در محصول نهایی که برای فروش به مردم باشه مشکل تاری سمت راست عکس وجود نخواهد داشت ، اصلا دوربین همون دوربین S7 تغییر نداده که نداده ، دوربین S7 بهترین عکسها رو در بین تمام دوربین های موبایل ثبت میکنه .
  من دوربین خیلی برام مهمه و حالا که از S7 بهتر نیست پس S8 عمرا انتخاب من نخواهد بود چرا که اولا بخاطر مکان اثر انگشتشه که هیچ جوره نمیتونم هضمش کنم ، ثالثا صفحه نمایش به این کشیدگی عمودی به چه کار آدم میاد ، اون پایین رو کی نگاه میکنه ، تمرکز کار بر معمولا از وسط به بالاست ، اون پایین تکیه گه دست باشه بهتره از اینکه شخص همش مواظب باشه دستش به گزینه های کنترلی نخوره ، علاوه بر این به نظر میرسه که اکثر اوقات بجز موقع تماشای موارد مالتی مدیا اون قسمت با دکمه های مجازی خانه و برگشت و غیره اشغال شده ، پس اون پایین از نظر کارایی تفاوتی جز برداشته شدن دکمه خانه فیزیکی زیبا که سنسور اثر انگشت هم روش بود نکرده . در کل من طراحی S7 رو به طراحی S8 ترجیح میدم

 13. Avatar محمد

  آیا قلم s pen روی s8+ کار می کنه یا نه؟
  ممنون اگه جواب بدین

  1. Avatar عادل

   خیر
   S pen مخصوص سری نوته.

 14. Avatar ali

  نه بابا امکان نداره اینطوری باشه تو یوتیوب برای افراد مشهوری که مقایسه دوربین انجام میدن سامسونگ خودش گوشی به دستشون داده و ناظر بوده ولی این اس8 که دیجکالا گرفته بعید میدونم اصلیش باشه چون اس8 خیلی کیفیتش بالاست

  1. Avatar _amir.a.t

   نه همینه من خودم s8دارم گوشیه خوبه ولی چون اندرویده ویروس زیادی میگیره و نگه داریش واقعا سخته چون که کلا همه جاش شیشست و یه بار بیفته از دستت باید باز شه و اگه هم باز شه مثل اولش نمیشه و بعدشم ضد اب بودنش عالیه من قبل s8 آیفون 7 با حافظه 32داشتم که اونم دوبین واقعا عالی داشت تا این که یه روز داشتم کنار استخر عکس میگرفتم از دستم افتاد رفت زیر آب.اب استخر واقعا سرد بود و تا منم بیام لباسم رو در بیارم برم تو اب دیگه اون پایین عمق دو متری بود و گرفتمش بعد سه ساعت دیدم تو صفحش اب رفته و دوربینش مدام شروع کرد به عرق کردن .ولی باندش سالم بود و کار میکرد بعدش که درست شد حدودا یه هفته ای طول کشید که بردم فروختم تا بیشتر خراب نشه و دوربین گلکسیs8واقعا همین جوری میگیره که آیفون هم هیچ فرقی نداره باهاش

 15. Avatar علی عسگری

  سلام
  iris scanner تو محیط تاریک عمل میکنه یا نه؟

 16. Avatar امید

  ممنون از دیجی کالا بسیار نقد و بررسی عالیی بود

 17. Avatar azar

  من دو روزهs7edgeخریدم.دوربین پشتش عالیع. توروخدا بگین چرا دوربین جلوشو اصن دوس ندارم خوب نیس. نسبت ب یسری گوشی های پایین تر مثلg5pro یاa32016 خیلی پایینتره.شفاف نیس. همینطوره یا مشکل داره ؟!