HTC 10 در برابر LG G5 و Galaxy S7؛ کدام گوشی دوربین بهتری دارد؟

۳ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۰ ۲۴ مهر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۹ دقیقه
مقایسه دوربین HTC 10 - LG G5 - Galaxy S7

دوربین تقریبا به تنها بخشی از گوشی‌های هوشمند تبدیل شده که هر سال به شکلی قابل‌توجه بهبود می‌یابد. امسال HTC 10 اندکی دیرتر به جمع رقبایش یعنی Galaxy S7 و LG G5 پیوست. ولی حال که جمع بزرگان کامل شده زمان آن است که بار دیگر به مقایسه دوربین پرچم‌داران امسال بپردازیم. در ادامه مقاله‌ای با جزئیات فراوان و عکس‌های نمونه‌ی دوربین‌ها در سایز اصلی برای شما آماده شده است. با دیجی کالا مگ و مقایسه دوربین سه گوشی هوشمند HTC 10، LG G5 و Galaxy S7 همراه باشید.

خبر اصلی در مورد HTC 10 این است که امسال تکنولوژی «اولتراپیکسل» مجددا احیا شده و نسل دوم آن تصحیح شدن اشکالات نسل قبلی را نوید می‌دهد. ۴ مگاپیکسل حتی در سال ۲۰۱۳ هم کافی به نظر نمی‌رسید ولی اکنون ۱۲ مگاپیکسل انتخابی بسیار خوب به نظر می‌رسد. شاید اندازه‌ی هر پیکسل سنسور دیگر مانند نسخه‌ی قبلی ۲ میکرون نباشد ولی هنوز هم با اندازه‌ی ۱.۵۵ میکرونی بزرگ محسوب می‌شود. خبر بد این‌که این تکنولوژی به دلیل دیر کردن HTC دیگر چندان مهیج نیست. هر دو گوشی Nexus 5X و Nexus 6P که قبل از HTC 10 معرفی شده بودند به دوربین‌هایی ۱۲ مگاپیکسلی با اندازه پیکسل ۱.۵۵ میکرون مجهز هستند. البته HTC 10 دریچه‌ی دیافراگم بازتری دارد و از لرزشگیر اپتیکال هم بهره می‌برد. اندازه‌ی پیکسل‌های سنسور ۱۲ مگاپیکسلی دوربین دو گوشی Galaxy S7 و Galaxy S7 Edge سامسونگ برابر با ۱.۴ میکرون است ولی دریچه‌ی دیافراگم آن‌ها اندکی بازتر است (f/1.7 در برابر f/1.8).

سپس به LG G5 می‌رسیم که برخلاف HTC و سامسونگ از ایده‌ی دوربین دوتایی استقبال کرده ولی آن را برای چیزی بهتر از تولید افکت دیجیتال بوکه به کار می‌گیرد. احتمالا یک دوربین واید با زاویه دید ۱۳۵ درجه تاثیر قابل‌توجه‌تری روی عکاسی خواهد داشت. LG G5 تصمیم گرفته تا رزولوشن را بالاتر (۱۶ مگاپیکسل) نگه دارد و برای حفظ کیفیت عکس در نور کم به دیافراگم f/1.8 و لرزشگیر اپتیکال خود اتکا کند. LG G5 همچنین به امکاناتی نظیر فوکوس خودکار لیزری و سنسور طیف رنگی برای تشخیص تصحیح تراز سفیدی هم مجهز است.

HTC 10 هم به فوکوس خودکار لیزری مجهز است ولی هیچ نوآوری ویژه‌ای در این زمینه نکرده. درحالی‌که سامسونگ امسال تکنولوژی پیکسل دوقلو را ارایه کرد؛ سیستمی برای فوکوس خودکار که تابه‌حال بهترین عملکرد را (هم در نور خوب و هم در نور بد) از خود نشان داده است. ادعای اصلی HTC در زمینه‌ی دوربین سلفی است. HTC برای اولین بار در دنیای گوشی‌های هوشمند دوربین سلفی ۵ مگاپیکسل HTC 10 را به لرزشگیر اپتیکال مجهز کرده. سنسور این دوربین سلفی پیکسل‌هایی نسبتا بزرگ (۱.۳۴ میکرون) دارد ولی از فلش اختصاصی برای آن خبری نیست. در ادامه خواهیم دید که این دوربین در رقابت با دیگران چگونه عمل خواهد کرد.

نکته۱: در این مقایسه دوربین از گوشی Galaxy S7 Edge استفاده شده است ولی با توجه به این‌که نسخه‌ی کوچک‌تر یعنی Galaxy S7 هم  دوربین یکسانی دارد نتایج مقایسه به هر دو گوشی قابل تعمیم است.

نکته۲: برای دیدن عکس‌ها در سایز اصلی رو آن‌ها کلیک کنید.

مقایسه دوربین در فضای خارجی

آزمایش را با عکسی کاملا چالش‌برانگیز آغاز کردیم. در این صحنه ممکن است کاشی‌های کوچک تیره‌ی ساختمان توسط یک الگوریتم نامناسب کاهش نویز محو شوند. مربع‌های رنگی درخشان هم کنتراستی بسیار قوی در برابر زمینه‌ی تیره ایجاد کرده‌اند. دوربین HTC 10 برای گرفتن این عکس حساسیت ISO بالاتری به کار برده (۱۲۵ در برابر ۵۰ استفاده‌شده توسط دوربین دو گوشی دیگر) و به‌این‌ترتیب از تیره شدن بیش‌ازحد درختان جلوگیری کرده است. کاشی‌های مشکی در عکس HTC 10 تمیزترین لبه‌ها را دارند درحالی‌که Galaxy S7 و LG G5 در بعضی مناطق آن‌ها را محو کرده‌اند.

به نظر می‌رسد مربع‌های رنگی درخشان تا حد زیادی دوربین‌ها را در زمینه‌ی بازتولید رنگ دچار سرگیجه کرده باشد. دوربین Galaxy S7 در هر سه کانال رنگی دچار مشکلاتی شده و HTC 10 هم به میزانی کمتری همین مشکلات را داشته است. LG G5 بیشترین مشکل را با مربع‌های آبی داشته، به میزان کمتری در مربع‌های قرمز دچار مشکل شده و از پس مربع‌های سبز به‌خوبی برآمده است. این مشکلات به‌احتمال‌زیاد ناشی از میزان بالا بردن غلظت رنگ در هر دوربین است. البته بازتولید رنگ تنها مشکل دوربین‌ها نیست. برخی از مربع‌های رنگی این ساختمان دارای شیب رنگی ملایمی هستند که در نتیجه‌ی پاشیده شده دانه‌های یک رنگ روی رنگ دیگر ایجاد شده است. دوربین LG G5 موفق به ثبت کردن صحیح برخی از این شیب‌های رنگی (به‌ویژه در مربع‌های سبز) نشده است.

۰۱ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۱ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۱ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

دوربین HTC 10 حتی در نور زیاد روز هم نسبت به دو گوشی دیگر از حساسیت ISO بالاتری (۱۰۰ در برابر ۵۰ در این مورد) استفاده می‌کند که موجب می‌شود نواحی سایه را به شکل بهتری ثبت کند. این موضوع موجب بالا رفتن نویز تصویر نمی‌شود در نتیجه باید سوی دیگر معادله را فدا کند: بخش‌های تیره‌تر تصویر شارپنس کمتری دارند. دوربین Galaxy S7 Edge بخش‌های کم‌نور صحنه را تیره‌تر ثبت می‌کند ولی مابقی تصویر دارای جزئیاتی بسیار غنی است. دوربین Galaxy S7 همچنین بهترین عملکرد را در ثبت جزئیات زمین پوشیده از چمن داشته است. از نظر میزان جزئیات LG G5 به مقام دوم می‌رسد و HTC 10 در آخرین رتبه قرار می‌گیرد.

۰۲ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۲ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۲ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

عکس بعدی مربوط به صحنه‌ای فریبنده با ترکیبی از نواحی پرنور و سایه‌دار است. این نمونه بار دیگر نشان می‌دهد که چگونه عکس‌های دوربین HTC 10 در نواحی تیره‌تر شارپنس کمتری دارند. دوربین هر دو گوشی Galaxy S7 و LG G5 شارپنس را در سرتاسر چمن و شاخ و برگ درختان یکدست حفظ کرده‌اند، درحالی‌که HTC 10 به میزان قابل‌توجهی آن‌ها را محو کرده است.

۰۳ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۳ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۳ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

دوربین واید LG G5 از نظر کیفیت تصاویر در این مقایسه شرکت داده نشده چرا که مسلما این دوربین ۸ مکاپیکسلی با فوکوس ثابت نمی‌تواند از نظر کیفیت و دامنه‌ی پویا (Dynamic Range) با دوربین‌های دیگر رقابت کند. ولی این دوربین از نظر محدوده‌ی گسترده‌ای که می‌تواند تنها با یک کلیک ثبت کند تا کنون هیچ رقیبی در دنیای گوشی‌های هوشمند نداشته است. این عکس تفاوت زیادی این دوربین را نمایش می‌دهد. برای ثبت چنین محدوه‌ی وسیعی با دوربین HTC 10 یا Galaxy S7 مجبور هستید از عکاسی پانوراما استفاده کنید یا از صحنه فاصله‌ی بیشتری بگیرید ولی با LG G5 این کار به راحتی ضربه زدن روی دکمه‌ی دوربین واید است.

۰۴ - مقایسه دوربین LG G5 - عادی

LG G5 – دوربین اصلی

۰۴ - مقایسه دوربین LG G5 - واید

LG G5 – دوربین واید

نتیجه مقایسه دوربین در فضای خارجی: مساوی. تمام گوشی‌ها در بازتولید این صحنه‌ها نقاط مثبت و منفی خاص خود را دارند.

مقایسه دوربین در فضای داخلی

ثبت صحیح بافت پارچه حتی از کاشی‌های کوچک هم دشوارتر است. جزئیات فراوان شیارهای بافت پارچه اغلب توسط الگوریتم‌های کاهش نویز از بین می‌رود. دوربین HTC 10 نمونه‌ای از نحوه‌ی ثبت صحیح بافت پارچه در عکس است. پارچه‌ی مبل در تصویری که HTC 10 ثبت کرده ظاهری کاملا زنده دارد. عکس دوربین Galaxy S7 Edge هم به این کیفیت نزدیک شده ولی شفاف‌سازی (Sharpening) بیش‌ازحد آثاری از ظاهر غیرطبیعی در آن ایجاد کرده است. دوربین LG G5 بخش اعظمی از جزئیات بافت پارچه را از بین برده و فرآیند شفاف‌سازی هم نتوانسته کمکی به بازگرداندن آن بکند.

۰۵ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۵ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۵ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

در عکس قبلی نقطه‌ی فوکوس دوربین Galaxy S7 دقیقا منطبق بر دو گوشی دیگر نبود. برای عکس بعدی از یک قالی استفاده شده تا مطمئن باشیم نقطه‌ی فوکوس تمام دوربین‌ها یکسان خواهد بود. بار دیگر دوربین HTC 10 بهترین عملکرد را در ثبت بافت پارچه از خود نشان داد. این دفعه LG G5 (که البته اندکی عکس را بیش‌ازحد نورد داده) با اختلاف کمی پس از HTC قرار گرفت. پردازش تصویر در دوربین Galaxy S7 سامسونگ تمام جزئیات الیاف پارچه را از بین برده است.

۰۶ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۶ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۶ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

با رفتن به یک صحنه‌ی پیچیده‌تر چیزهای بیشتری وجود دارند که ممکن است دوربین در ثبت آن‌ها دچار اشتباه شود. در این مورد دوربین Galaxy S7 موفق شده کابینت‌های مشکی‌رنگ را با تمام آثار خوردگی ناشی از سال‌ها استفاده از آن‌ها به بهترین شکل ثبت کند. در عکس LG G5 رنگ مشکی نویز را کاملا نشان می‌دهد. دوربین HTC 10 در ثبت کابینت‌های زردرنگ بهترین عملکرد را داشته است. بله این کابینت‌ها زرد هستند ولی گویا کسی باید به Galaxy S7 این مورد را گوشزد می‌کرده است!

۰۷ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۷ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۷ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

ثبت تاش‌های قلم‌مو هم مانند بافت پارچه دشوار است. در این مورد هم HTC 10 بار دیگر بهترین عملکرد را در حفظ جزئیات ظریف از خود نشان داده.

۰۸ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۸ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۸ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

معمولا اشیا در دنیای واقعی جزئیات بسیار زیاد و آثاری از زدگی و خوردگی بر خود دارند. اگر الگوریتم کاهش نویز این آثار و جزئیات را از بین ببرد ممکن است اشیا ظاهری غیرطبیعی پیدا کنند. این نمونه هم عکس دیگری است که برتری HTC 10 را بر رقبایش در این زمینه نشان می‌دهد. دوربین LG G5 بار دیگر بخش زیادی از جزئیات صحنه را دور ریخته است.

۰۹ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۹ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۹ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

نتیجه مقایسه دوربین در فضای داخلی: برد HTC 10. دوربین HTC 10 در اغلب موارد اهداف خود را با جزئیاتی شفاف به تصویر کشید. در سوی مقابل دوربین LG G5 اغلب عکس‌هایی با شارپنس کم تولید کرد. البته HTC در بخش‌های سایه مشکل خاص خود را در زمینه‌ی کاهش شارپنس تصویر دارد. دوربین Galaxy S7 یک دوربین همه‌کاره و قابل اتکاست، هرچند که در برابر LG G5 برخی نقاط ضعف را از خود نشان می‌دهد.

مقایسه دوربین در عکاسی HDR

همان‌طور که در آزمایش‌های قبلی دیدید ثبت ترکیبی از نور و سایه در یک صحنه کار دشواری است. حالت HDR ابزاری ضروری است که دقیقا برای همین شرایط در نظر گرفته شده. دوربین LG G5 در این صحنه با استفاده از حالت HDR گسترده‌ترین دامنه‌ی پویا را در میان این سه گوشی ارایه کرده است. همچنین G5 پردازش بی‌نقصی دارد که می‌توانید آن را با توجه به افشانه‌ی آب فواره‌های مشاهده کنید. در عکس LG G5 قطرات ریز و سریع آب به‌وضوح دیده می‌شوند درحالی‌که Galaxy S7 آن‌ها را محو کرده. عکس HTC 10 هم نسبتا شفاف است ولی اندکی در ثبت بخش‌های پرنور بد عمل کرده (البته نه به بدی Galaxy S7).

۱۰ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۰ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۰ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

در عکس بعدی هم LG G5 دامنه‌ی پویای بهتری دارد و از دو گوشی دیگر شارپ‌تر است. درگیری HTC 10 با بخش‌های پرنور همچنان ادامه پیدا کرده و موجب شده تا جزئیات زیادی از بخش‌های پرنور فواره از بین برود.

۱۱ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۱ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۱ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

وقتی دامنه‌ی پویای دوربینی به قدر کافی گسترده نباشد به‌راحتی ممکن است در ثبت رنگ‌های روشن زیر نور خورشید دچار مشکل شود. این گل زردرنگ نمونه‌ی بسیار خوبی است. اگر به عکس Galaxy S7 بنگرید تصور خواهید کرد که این گل سفید است. دوربین HTC 10 آن را به رنگ زرد روشن ثبت کرده که به واقعیت نزدیک‌تر است ولی هنوز کاملا صحیح نیست.

۱۲ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۲ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۲ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

در عکس بعدی یک گل دیگر را می‌بینید. رنگ‌های غلیظ Galaxy S7 در این مورد زیباتر از بقیه به نظر می‌رسد. حالت HDR در دوربین LG G5 اندکی گل را رنگ‌پریده کرده است. دوربین HTC 10 در ثبت جزئیات ظریف گلبرگ‌های گل عملکرد بسیار خوبی داشته. همچنین اگر کاملا روی عکس LG G5 زوم کنید متوجه حضور نویز قوی در بخش‌های بوکه (تار) تصویر خواهید شد.

۱۳ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۳ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۳ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

نتیجه مقایسه دوربین در عکاسی HDR: برد LG G5. داشتن بهترین دامنه‌ی پویا ارزشی بزرگ در آزمایشی مبتنی بر حالت HDR است. در این آزمایش دوربین HTC 10 گاه عکس‌های شارپ‌تری تولید کرد ولی با ثبت بخش‌های پرنور صحنه مشکل داشت. Galaxy S7 در این آزمایش اوقات خوشی را سپری نکرد.

مقایسه دوربین در ایجاد عمق میدان کم (بوکه)

زمانی HTC تلاش کرد برای رسیدن به افکت‌های مربوط به عمق میدان از یک دوربین دوتایی استفاده کند ولی ظاهرا دوربین‌های تکی علاوه بر ارزان‌تر بودن عملکرد خوب خود را اثبات کرده‌اند. LG G5 به نظر یک استثنا می‌آید چرا که دوربین دوم آن دیدگاهی کاملا متفاوت برای شما فراهم می‌کند. اما این بخش از آزمایش در مورد افکت بوکه است. هر دو گوشی LG G5 و HTC 10 به فوکوس خودکار لیزری مجهز هستند که باید به آن‌ها در فوکوس کاملا بی‌نقص هنگام عکاسی از فواصل نزدیک کمک کند. برای مثال سیستم فوکوس لیزری LG G5 حداکثر تا فاصله‌ی نیم متری را پوشش می‌دهد. بااین‌حال ظاهرا فوکوس لیزری چندان کمکی به این گوشی‌ها نکرده است. در میان این سه گوشی، Galaxy S7 Edge تنها دوربینی را دارد که موفق شده سوژه‌ی نزدیک را با جزئیات کاملا شفاف ثبت کند. درست است که افکت بوکه در Galaxy S7 حالت تصنعی بیشتری دارد ولی عکس آن با اختلاف بهتر از دو عکس دیگر است.

۱۴ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۴ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۴ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

نتیجه مقایسه دوربین در ایجاد عمق میدان کم: Galaxy S7 Edge. گلکسی S7 تنها عکسی را تولید کرد که واقعا خوب به نظر می‌رسد. دو گوشی دیگر علی‌رغم بهره بردن از فوکوس لیزری عملکرد چندان درخشانی نداشته‌اند.

مقایسه دوربین در عکاسی سلفی

عکاسی سلفی زمینه‌ی بعدی مبارزه‌ی این گوشی‌های هوشمند خواهد بود. در میان این جمع دوربین سفلی LG G5 با سنسوری ۸ مگاپیکسلی بیشترین رزولوشن را دارد. دو گوشی دیگر دوربین‌های سلفی ۵ مگاپیکسلی ولی با دریچه‌ی دیافراگم بازتر دارند که ممکن است موجب فائق آمدن آن‌ها بر LG G5 شود.

در نور کافی LG G5 بدون شک بیشترین جزئیات را ثبت کرده است. تنها اشکالی که می‌توان به عکس G5 وارد کرد این است که در آن همه‌چیز از جمله پس‌زمینه در فوکوس کامل قرار دارد. اندکی محو شدن پس‌زمینه می‌تواند تفکیک بهتری میان سوژه (شما) و پس‌زمینه‌ی تصویر ایجاد کند. دوربین سلفی Galaxy S7 عملکرد قابل قبولی در این صحنه داشته است ولی شارپنس عکس آن بیش‌ازحد پایین است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که مشکل اصلی آن رزولوشن کمتر نیست. در عکس HTC 10 پوست و موها به شکلی مصنوعی نرم شده‌اند.

۱۵ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۵ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۵ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

عکس بعدی در فضای داخلی گرفته شده است. در این مورد هم LG G5 برتری خود را در زمینه‌ی شارپنس حفظ کرده ولی رنگ نور چراغ سقفی بیش‌ازحد روی تراز سفیدی تاثیرگذار بوده است. دوربین HTC 10 دقیق‌ترین تراز سفیدی را به دست آورده درحالی‌که Galaxy S7 در برخی از مناطق ته رنگی صورتی ایجاد کرده است.

۱۶ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۶ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۶ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

در نهایت به شرایط نوری بد می‌رسیم. در این مورد دیافراگم f/2.0 دوربین سلفی LG G5 واقعا یک اشکال محسوب می‌شود ولی دیافراگم f/1.7 دوربین سلفی Galaxy S7 هم چندان مزیتی برای آن ایجاد نکرده است. دوربین سلفی HTC 10 برای ثبت این عکس از لرزشگیر اپتیکال خود بهره گرفته و سرعت شاتر را تا میزان ۱٫۷ ثانیه (در مقابل ۱٫۱۳ ثانیه در دو گوشی دیگر) کاهش داده است. بدین ترتیب HTC 10 موفق شده تصویری اندکی زیباتر ثبت کند.

۱۷ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۷ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۷ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

برای عکس بعدی حالت HDR را روشن کردیم. حالت HDR به HTC 10 کمک کرده عکس بسیار بهتری بگیرد ولی در دو گوشی دیگر تقریبا هیچ تاثیری نداشته است.

۱۸ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۸ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۸ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

دوربین سلفی هیچ‌کدام از این سه گوشی به فلش اختصاصی مجهز نیست ولی در صورت لزوم صفحه‌نمایش می‌تواند نور خود را برای بهبود عکس در اختیار شما قرار دهد. نور اضافه به HTC 10 کمک کرده تا برتری خود را حفظ کند. گرچه به نظر می‌رسد هنوز عکس HDR بهترین گزینه باشد. عکس دوربین Galaxy S7 و LG G5 هم با استفاده از نور صفحه‌نمایش بهبود یافته ولی این بهبود به اندازه‌ای نبوده که این دو گوشی بتوانند HTC 10 را در این آزمایش شکست دهند.

۱۹ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۹ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۹ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

لرزشگیر اپتیکال دوربین سلفی HTC 10 در زمینه‌ی فیلم‌برداری سلفی روی دست ارزش واقعی خود را نشان می‌دهد. بااین‌حال تاثیر آن چندان عظیم نیست چرا که ویدیوهای سلفی LG G5 و Galaxy S7 هم علی‌رغم فقدان لرزشگیر اپتیکال نسبتا با ثبات به نظر می‌رسند.

نتیجه مقایسه دوربین در عکاسی سلفی: برد LG G5. دوربین سلفی LG G5 در نور روز به‌وضوح برنده‌ی این رقابت است ولی در تاریکی عملکرد ضعیفی دارد. HTC 10 تنها گوشی قابل‌اعتماد برای گرفتن عکس‌های سلفی شبانه است ولی در نور روز چندان چنگی به دل نمی‌زند. دوربین سلفی Galaxy S7 Edge هم در این آزمایش حضور داشته است.

مقایسه دوربین در عکاسی پانوراما

هرچند LG G5 به یک دوربین واید هم مجهز شده ولی با استفاده از حالت پانوراما می‌توانید عکسی با کیفیت به مراتب بهتر بگیرید. LG G5 برای حالت پانوراما از دوربین اصلی ۱۶ مگاپیکسلی خود برای تولید عکس‌هایی با رزولوشن عمودی ۵۰۰۰ پیکسل استفاده می‌کند. این در حالی است که رزولوشن عمودی عکس‌های پانورامای Galaxy S7 برابر با ۴۰۰۰ پیکسل است و این عدد در HTC 10 به تنها ۲۰۰۰ پیکسل محدود می‌شود. جالب توجه است که عکس پانورامای Galaxy S7 Edge حجم بسیار زیادی (۳۶ مگابایت) دارد. حجم فایل عکس پانورامای S7 بیش از دو برابر حجم فایل عکس پانورامای G5 است که رزولوشن بیشتری هم دارد! همچنین برخی از اپلیکیشن‌های نمایش عکس در نشان دادن عکس پانورامای S7 دچار مشکل شدند ولی ظاهرا مرورگرهای اینترنت به‌خوبی از پس این کار برمی‌آید.

درهرحال نکته اینجاست که عکس پانورامای Galaxy S7 باوجوداین حجم بالا جزئیات بیشتری را ارایه نمی‌کند. دوربین LG G5 برنده‌ی این بخش است و این موضوع تا حد زیادی به پردازش خوب آن ربط پیدا می‌کند. با دقت به چمن‌ها در عکس Galaxy S7 می‌توانید نوارهایی عمودی را ببینید که نشان می‌دهد نرم‌افزار نتوانسته قطعات مختلف را کاملا خوب در کنار هم چفت کند. دوربین HTC 10 در زمینه‌ی یکپارچه کردن تصاویر عملکرد بسیار بدی داشته. درز میان قطعات مختلف کاملا دیده می‌شود و در بعضی نواحی تصویر به‌وضوح سایه‌دار شده است.

۲۰ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۲۰ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۲۰ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

نتیجه مقایسه دوربین در عکاسی پانوراما: LG G5. دوربین LG G5 بیشترین رزولوشن را با حجمی منطقی ارایه می‌کند. علاوه بر این بهتر از رقبای خود موفق به یکپارچه کردن قطعات مختلف تصویر در قالب یک عکس پانوراما شده است.

مقایسه دوربین هنگام عکاسی در نور کم

احتمالا از روی تصاویر نمی‌توان این موضوع را متوجه شد ولی در بین کاشی‌های قرمز ریز در این صحنه بندکشی‌هایی مشکی قرار دارد. تنها LG G5 موفق شده این جزئیات را بدون استفاده از نور فلش ثبت کند. دوربین Galaxy S7 سرانجام وقتی‌که فلش را روشن کردیم متوجه حضور این جزئیات شد ولی HTC 10 حتی با فلش هم آن‌ها را ثبت نکرده است. فعال کردن حالت HDR در HTC 10 میزان نویز را بدون ایجاد تغییر در شارپنس عکس به شکل چشمگیری کاهش داده است. در دو گوشی دیگر این مورد چندان قابل‌توجه نیست. عکس بدون فلش LG G5 نویز زیادی دارد ولی فلش دوتایی قدرتمند آن کیفیت تصویر را در فواصل نزدیک به میزان زیادی بهبود می‌دهد. به نظر می‌رسد فلش HTC 10 نسبتا ضعیف باشد، چرا که دوربین آن علی‌رغم استفاده از فلش میزان حساسیت ISO را بسیار  بالا برده است (۴۰۰۰ در مقایسه با ۵۵۰ و ۶۴۰ در دو گوشی دیگر). همین موضوع باعث شده تا نویز عکس بسیار بالا باشد.

۲۱ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (بدون فلش و حالت HDR)

۲۱ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (بدون فلش و حالت HDR)

۲۱ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (بدون فلش و حالت HDR)

۲۲ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (حالت HDR)

۲۲ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (حالت HDR)

۲۲ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (حالت HDR)

۲۳ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (با فلش)

۲۳ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (با فلش)

۲۳ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (با فلش)

در این عکس تلاش شده با استفاده از حالت HDR از تیره شدن حیاط به دلیل تاثیر نور دستگاه‌های فروش خودکار روی تنظیم نوردهی دوربین جلوگیری شود. دوربین HTC 10 در این زمینه بهترین عملکرد را داشته است. ظاهرا LG G5 اندکی زیاده‌روی کرده، چرا که علی‌رغم روشن بودن عکس جزئیات آن از بین رفته‌اند. عکس Galaxy S7 اندکی تیره است ولی بهترین جزئیات را دارد.

۲۴ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (بدون فلش و حالت HDR)

۲۴ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (بدون فلش و حالت HDR)

۲۴ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (بدون فلش و حالت HDR)

۲۵ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (حالت HDR)

۲۵ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (حالت HDR)

۲۵ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (حالت HDR)

۲۶ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (با فلش)

۲۶ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (با فلش)

۲۶ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (با فلش)

صحنه‌ی بعدی بسیار تیره است و نور محیطی کمی در آن وجود دارد. بار دیگر حالت HDR به HTC 10 کمک کرده تا از شر نویزها خلاص شود. دوربین LG G5 به کمک سنسور طیف رنگی دقیق‌ترین رنگ‌ها را تولید کرده است. مشکل HTC 10 در زمینه‌ی عکاسی با فلش را به‌ویژه در این صحنه می‌توان مشاهده کرد. حساسیت ISO تا ۸۰۰۰ بالا رفته و میزان نویز غیرقابل‌تحمل است. عکس LG G5 هم دچار نویز شده ولی به لطف فلش قوی جزئیات قابل قبولی دارد.

۲۷ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (بدون فلش و حالت HDR)

۲۷ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (بدون فلش و حالت HDR)

۲۷ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (بدون فلش و حالت HDR)

۲۸ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (حالت HDR)

۲۸ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (حالت HDR)

۲۸ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (حالت HDR)

۲۹ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (با فلش)

۲۹ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (با فلش)

۲۹ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (با فلش)

عکس بعدی شاید در شب گرفته شده باشد ولی نور قوی پارکینگ بخشی از صحنه را کاملا نورانی کرده است. دوربین Galaxy S7 در هر سه حالت (عادی، با فلش و HDR) بهترین عکس‌ها را تولید کرده است؛ نواحی روشن شفاف و شارپ هستند و نویز کمی در نواحی تیره دیده می‌شود. البته این صحنه به نظر بیشتر یک استثنا می‌رسد.

۳۰ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (بدون فلش و حالت HDR)

۳۰ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (بدون فلش و حالت HDR)

۳۰ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (بدون فلش و حالت HDR)

۳۱ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (حالت HDR)

۳۱ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (حالت HDR)

۳۱ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (حالت HDR)

۳۲ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (با فلش)

۳۲ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (با فلش)

۳۲ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (با فلش)

نتیجه مقایسه دوربین هنگام عکاسی در نور کم: برد LG G5. اگر عکس‌های LG G5 را در اندازه‌ی ۱۰۰ درصد نگاه کنید نویز در تمام آن‌ها به چشم می‌خورد ولی دوربین این گوشی بدون فلش بیشترین جزئیات را ثبت کرده و قوی‌ترین فلش را برای بهبود عکس در اختیار دارد. دوربین Galaxy S7 هم ارزش‌های خودش را دارد ولی به‌پای G5 نمی‌رسد. دوربین HTC 10 وضعیت بسیار بدی داشت. علی‌رغم چیزی که عقل سلیم می‌گوید کیفیت عکس‌های HTC 10 با روشن کردن فلش حتی بدتر هم می‌شود.

نتیجه‌گیری نهایی مقایسه دوربین LG G5 ، HTC 10 و Galaxy S7

دوربین‌های گوشی‌های هوشمند از ابتدای پیدایش خود مسیری طولانی را طی کرده‌اند. به جرات می‌توان گفت گوشی‌های امروز در زمینه‌ی عکاسی در نور مناسب تسلط کامل دارند و پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه‌ی عکاسی در نور کم در حال رخ دادن است. کیفیت ویدیوهای ۴K هنوز نیاز به بهبود دارد ولی ویدیوهای ۱۰۸۰p ظاهرا به سقف آنچه ممکن است رسیده‌اند. HTC امیدوار است که عکاسی سلفی گام بزرگ بعدی باشد و لرزشگیر اپتیکال دوربین سلفی به برگ برنده‌ی پرچم‌دار جدیدش تبدیل شود.

هرچند عکاسی سلفی به سبکی محبوب در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است ولی ما پیش‌ازاین تلاش‌های بهتری را برای بهبود آن دیده‌ایم. برای مثال یک دوربین سلفی ۱۶ مگاپیکسل و فلش اختصاصی به نظر ارزشمندتر از یک دوربین ۵ مگاپیکسل با لرزشگیر اپتیکال می‌رسد. بنابراین بعید به نظر می‌رسد دوربین سلفی HTC 10 چیزی باشد که بتواند آینده‌ی کمپانی را تضمین کند. البته باید HTC را ستود، چرا که دوربین اصلی HTC 10 بهترین دوربینی است که این کمپانی تابه‌حال تولید کرده؛ حتی بهتر از دوربین HTC One در سال ۲۰۱۳. عکس‌های HTC 10 به‌ویژه آن‌هایی که در فضای داخلی گرفته شده باشند، جزئیات بسیار خوبی دارند که دو گوشی دیگر قادر به برابری با آن نبودند. به نظر می‌رسد در عکس‌های فضای خارجی دوربین LG G5 و Galaxy S7/S7 Edge برتری داشته باشد ولی به‌هرحال HTC 10 هم عکس‌های باکیفیتی تولید می‌کند.

متاسفانه عملکرد HTC 10 در تاریکی به‌کلی ناامیدکننده بود. حساسیت ISO به میزان غیرقابل قبولی بالا می‌رفت و روشن کردن فلش شرایط را باز هم بدتر می‌کرد. در این زمینه دوربین LG G5 هم بدون فلش و هم با فلش عملکرد بسیار بهتری داشت. همچنین پیکسل‌های بزرگ و دریچه‌ی دیافراگم باز Galaxy S7 به تولید نتایجی رضایت‌بخش منجر می‌شد. حتی در زمینه‌ی عکاسی HDR و پانوراما هم دوربین HTC 10 موفق به پیشی گرفتن از رقبای خود نشد. به نظر می‌رسد در این آزمایش‌ها دوربین LG G5 در زمینه‌ی دامنه‌ی پویا و پردازش عکس‌های پانوراما بر Galaxy S7 برتری داشته باشد.

انگیزه‌ی این مقایسه دوربین تا حد زیادی به HTC 10 بازمی‌گشت؛ چرا که پیش‌ازاین شاهد رقابت رو در روی LG G5 و Galaxy S7 بوده‌ایم. پرچم‌دار HTC اندکی دیر به این مهمانی رسید و در حال حاضر از دو رقیب کره‌ای خود گران‌تر است. اگر دوربین HTC 10 در تمام زمینه‌ها بهترین عملکرد را داشت می‌توانستیم باقدرت آن را نقطه‌ی قوتی برای این کمپانی مبارز تلقی کنیم. ولی به نظر می‌رسد این دوربین علی‌رغم این‌که بسیار خوب است برای بالا بردن فروش به کمک بدنه‌ی زیبای تمام فلزی و تمیزی نسخه‌ی اندروید در HTC 10 نیاز داشته باشد.

منبع: GSMArena

Digikala Mag Telegram Channel

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶۶ دیدگاه
 1. Avatar محمدرضا

  جدا مقایسه ای کاملا عادلانه ای بود من تا قبل این که htc 10 و بخرم فکر میکردم راجب این گوشی با قصد تخریب عکس برداری شده ولی الان داقل کاملا مطمین هستم که دقیقا خود کیفیت htc و حالامتوجه میشم چرا نباید زیاد به سایت dxomark اطمینان کرد
  در این عکس ها گوشی g5 کمبودی در مقابل htc نداشت بلکه گاها مثلا تو سلفی خیلی خیلی بهترم بود ولی سایت dxomark امتیاز ۸۶ بهش داده ولی به htc 10 امتیاز ۸۸ داده
  البته نکته مهم اینه که توی ریز امتیاز ها برتری کامل htc در بخش ویدیو
  و همینطور برعکس امتیاز g5 توی عکاسی بیشتر در سایت دکسومارک

 2. Avatar امید

  حالت بوکه باید رفت تو تنظیمات تا فعال شه تار میشه زمینه منظورم!؟

 3. Avatar منم

  من بدون گفتن اسم گوشیا از دوستام پرسیدم همه عکسای htc رو انتخاب کردن حتی کسایی که خودشون s7 دارن

 4. Avatar یاشار

  متاسفانه سامسونگ از نظر قیمت کمترین رقابتی با بقیه نداره عملکرد ال جی هیچی کمتر از سامسونگ نداره که هیچ بلکه تو قیمتش حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومن تفاوت قیمت هست که وحشتناکه برای سامسونگ متاسفم همین

 5. Avatar Moslem

  به نظر من هر سه تاشون خوبن.فرقشون رو فقط کسی میفهمه که عکاس باشه و از تمام امکانات و تنظیمات استفاده کرده باشه.نه کسی که فقط رو حالت اتوماتیک عکس میندازه.

 6. Avatar محسن ابوالفتحی

  درود به همه نظرات رو خوندم خندم گرفته بود خدایی اگه اسم گوشیو از زیر عکسها حذف میکردن نودو نه درصد به اشتباه یه گوشیه دیگه رو اول میدونستن این رو مطمئنم. ولی نکته اینه که دوربین این سه گوشی واقعا هر سه تا عالین عملکردشون فوق العاده بود بابا مگه میخواین گوشی براتون پشتک بزنه اخه???? در کل سایتهای حرفه ای در مورد دوربین اچ تی سی و سامسونگ رو با امتیاز ۸۸ اول دونستند خود من به شخصه به امتیاز دهی اونها بیشتر اعتماد دارم تا اینجور نقد و بررسیها چون ممکنه تبلیغات تاثیر مستقیمی رو سبک نگارش اینجور بررسیهای به ظاهر حرفه ای داشته باشه و چیزی که ازش مطمئنم اینه که تو این سه برند اچ تی سی تبلیغات نداره و فروشش بر اساس کیفیت هست خودم اچ تی سی رو میپسندم بعد الجی و سامسونگ سپاس

 7. Avatar armin

  با سلام و تشکر به خاطر ترجمه خوبتون.
  دوستان من خودم به شخصه طرفدار g5 هستم ولی نظرم اینه که دوربین s7 در کل بهتر بود .
  نمیدونم چرا تا یه چیز یاد میگیرید الکی همش ازش استفاده میکنید خب که چی همش کنتراست و غلظت رنگ s7 زیاده و عکسا بد میشن و…
  من خودم با htc10 و lg g5 و galaxy s7 عکاسی کردم که به نظرم به ترتیب
  ۱.s7
  ۲.g5
  ۳.htc10
  عکس های با کیفیت تر و بهتری میگیرن بازم بگم که من طرفدار الجی هستم و تو همین هفته میخوام بخرمش
  با تشکر از شما دوستانی که متن رو خوندید

 8. Avatar javad

  چقدر خوبید شما ولی با احترام به همتون من اعتقاد دارم یک برند باید نامش به ادم ارامش بده . البته منظورم sony جان من اونایی که بدشونم میاد این و مردونه بگید من که این مارک رو ضرفشوییم بزنن خیالم راحته 🙂

  1. Avatar ....

   دلم واسه سونی میسوزه هیچ چیزه نداره که بهش بنازه بعد طرفداراش دیگه نمی دونن چی بگن میان میگن اسمش به آدم آرامش میده.
   البته از شما دوست عزیز بابت این حرف عذر خواهی میکنم. منظور اصلی من خود شرکت سونی هست و قصد توهین به شما رو ندارم

  2. Avatar جواد

   من همین الان دارم با z2 sony کامنت میزارم من اصلا از دوربین ۲۰ مگاپیکسلی سونی راضی نیستم، عکس هارو رنگ پریده نشون میده.میخوام گوشی جدید بگیرم q

 9. Avatar MN.Photography

  من ۵ سال هستش که با دوربین DSLR عکاسی میکنم. طبق این مقایسه برتری رو به G5 میدم چون دیدم حتی گریپ هم داره.
  برای عکاسی گوشی مناسبیه

 10. Avatar حامد

  اون موقع که HTC گوشی می زد سامسونگ و ال جی کجا بودند، HTC دورانش تموم شد و هر چند سال با یه تک ستاره برمی گرده ، شاید اون HTC 10 باشه

  با این حال به ترتیب کیفیت عکس
  اول G5 خیلی طبیعی عکس می ندازه و رنگ بندی مثله همیشه به آبی می زنه
  دوم S7 خیلی رنگ ها رو زیاد جلوه میده از رنگ معمولی ، پر رنگ در میاره ، انگار تصاویر زنده هستند
  سوم HTC 10 رنگ هاش به زردی می زنه مثله گوشی سونی

  1. Avatar ....

   خوب این که خوب نیست یک شرکت بخواد هر هفت هشت سال یکبار یه گوشی فوق العاده بزنه یه برند خوب همیشه بهترینه

 11. Avatar جواد

  از نظر زیبایی که ال جی زشت ترینه و سامسونگ خوشگل تره که یکی از فاکتورایه یه پرچمداره
  الان شما ال جی جی۵ بگیر دستت اصلا حس لوکس بودن رو القا نمیکنه ولی سامسونگ از همه این حسو بیشتر منتقل میکنه
  از نظر ضدابی هم که سامسونگ ضد ابه و این فاکتور رو دوتای دیگه ندارن
  دوربیناشونم تنظیمات داره و هیلی به هم نزدیکه الان تو سایت هم متوجه شدنش سخت بود و هرچند که مقاله نویسی که اینو نوشته کاملا معلومه میخواست سامسونگ رو بکوبه و اچ تی سی رو زورکی اول کنه
  هم تو عکسای سلفی سامسونگ و ال جی بهتر بودن
  هم تو فضای باز
  تو فضای اتاق هم تفاوتشون خیلی کم بود
  از نظر من اگر برین دوربین سامسونگ رو ببینین واقعا شگفت زده میشین پیشنهاد میکنم سومین گوشی سامسونگ رو ببینید واقعا بدون تعصب ببینید
  خودتون مجذوبش میشید
  اقای نویسنده لطفا به مردم عزیز اطلاع بده اس۷ اج تنها گوشی جهانه که کنتراستش تنظیم میشه ولی شما تنظیم نکردی یا بلد نبودی????
  اطفا قبل از مقاله بگین کدوم گوشیو دوست دارین که ما بدونیم تکلیفمون چیه

  1. Avatar محمد

   داداش سامسونگ بد ترین دوربینو داره و بعدشم از لحاظ شکلم بخوای بگیری بنظر من g5 خوشگل تره و htc بهترینه تازه معلومه تا حالا سامسونگ s6 یا s7 رو دستت نگرفتی چون پشتش خیلی بدشکله و اثر انگشت رو به طرز فجیعی جذب میکنه , پشت و جلوشم کلا شیشست و به راحتی با یه بار خوردن به زمین خرد میشه توجه کن نگفتم خراب میشه ولی خرد میشه و دیگه اصلا نمیتونی گوشی رو دستت بگیری تازه طراحیشم که نسبت به سال قبل هیچ تغییری نکرده از لحاظ قدرتم که g5 بهتره تازه اینجا یه نکته مهم دیگه هم هست اینکه قیمت g5 سیصد چهارصد هزار ارزون تره تازه باتریشم قابل تعویضه و شارژ سریع نسخه ۳ داره نه مثل سامسونگ که هنوز از نسخه ۲ استفاده میکنه خخخخخ.

   1. Avatar جواد

    عزیز دلم اولا اون گویلا گلس ۴ روشه که به همین راحتیا نمیشکنه
    پشتش هم اصلا زشت نیست و یه بار باکف دست بکشی روش اثر انگشتا از بین میره
    براق و زیباست
    ضدآبه و ضد ضربه
    تو همین چارسو تهران مسابقه شکوندنش بود باید از فاصله دومتری میزدی تو صفحه چدنی که تو هیچ موردی که ما نیم ساعت اونجا بودیم نشکست
    لطفا اطلاعاتتون رو بروز کنید
    دوربین با دوال پیکسل یا پیکسل دوتایی عکسای جالبب میگیره تنظیمات دستیش تازه عملکردشو نشون میده
    این اقای مقاله نویس کمی تعصبی نوشته
    ولی تو حالت دستی اس ۷ بهترین عکسارو میگیره و عملکردش فوق العاده میشه

   2. Avatar ....

    ال جی با اون تومور سرطانی پشتش از سامسونگ قشتگ تره؟

 12. Avatar sajad R

  از نظر خود دیجیکالا که دوربین پشت
  ۱LG
  ۲HTC
  ۳S7
  بوده نظرم منم همینه ولی تو سلفی
  ۱HTC
  ۲LG
  ۳S7 هستش

  1. Avatar ارمین

   جالبه واسم توی دوربین سلفی الجی و سامسونگ بهتر بودن محیط رو روشنتر و واضحتر نشون میدادن ولی اچ تی سی تاریک تر نشون میدادش این کجا عملکرد بهتر اچ تی سی رو نشون میده برای من جای سواله یا اونجایی که از گله عکس گرفته و اچ تی سی کمی زرد نشون داده الجی و سامسونگ واضح و باکیفیت بهتری ثبت کردن باز میگه اچ تی سی بهتر بودشدرکل الجی و سامسونگ بهتر بودن تو سلفی عملکر الجی بهتر بودش و سامسونگ بعد اچ تی سی

 13. Avatar علیرضا

  کاش زد۵ و ۶ اس پلاس رو هم توی این مقایسه میذاشتین
  متاسفانه پی۹ تو ایران نیومده وگرنه مقایسه با اون هم خیلی جالب می شد.

 14. Avatar حسين

  ضمن تشکر از مطلالبی که قرار داده شد ، باید بگم که بیشترین امتیازات رو LG G5 کسب کرده و به نظر میرسه دوربینی که بتونه در فضای بیرون بهترین عکس رو بگیره و همین طور عکس سلفی خوبی بگیره، تقریبا بیشترین نیاز کاربر رو فراهم کرده . از این بگذریم که در قسمتهای دیگه هم دوربین این گوشی بعضا بهتر از رقبا بوده .

 15. Avatar Next is Now

  نظر بنده هم طبق نظر اکثر دوستان به این ترتیبه

  Galaxy S7
  G5
  HTC 10

  1. Avatar sepehr

   مگه شما فقط همچین نظری بدی. شما که اصلا سامسونگ گوجه فرنگی هم بده بیرون میگین بهترینه و هیچ نقطه ضعفی نداره. عکس های htc کاملا بهتر و به واقعیت نزدیک تره. شمام واقعیتو ببین هرچند که بی فایدس میدونم. موفق باشی

   1. Avatar Ali S

    کدوم گوشی از تمام پیکسل ها برای فکوس استفاده میکنه ؟سایز پیکسل کدوم گوشی از اس۷ بالاتره؟ تنظیمات دستی کدوم گوشی از سامسونگ بالاتره؟ کدوم دیافراگم ۱/۷ داره؟ کدومش به اندازه سامسونگ در تاریکی عکس خوب میگیره؟ کدومش با جزئیات تره؟
    عکس سامسونگ هر قدرم بد باشه با امکانات دستی بهترین عکسارو میگیره ولی انصافا تو دوربین سلفی اچ تی سی عالیه!

   2. Avatar ....

    ممکنه که حتی یک گوجه فرنگی سامسونگ هم از محولات سایر شرکت ها بهتر باشه.

 16. Avatar جواد

  آقا من یه سوال ذهنمو درگیر کرده
  من خودم اپل دارم و خواهم داشت چون دوسش دارم و کاری به بقیه ندارم اما جدا این سوال خیلی ذهنمو درگیر کرده
  از وقتی که عکس گوشی های سامسونگ رو دیدم اونم سری گلکسی توی بیلبوردهای خیابون و توی سایت ها به این برند ایرااد میگرفتن تا الان
  من مادرم اس۷ اج داره ولی واقعا از نظر سرعت و عملکرد گوشی هیچی کم نداره بدنه جذاب و براقش و همینطور ضداب بودنش خیلی خوبه و من واقعا خوشم اومد
  تو تمام سایت های خارجی که دیدم اکثرا اس ۷ رو برنده اعلام کردن
  حتی اینم بگم باتریش از همه گوشی ها بهتره
  ۳۸۰۰میلی امپره و وقتی من باهاش ۷ساعت real racing 3 رو بازی کردم با اون حجم(تقریبا ۲گیگ) بدون داغی بازی کردم و تقریبا ۳۲ درصد باتریش خالی شد
  وقتی به نت وصل شی ۱روز و نیم باتری نگه میداره وقتی کاریش نداشته باشی دو ۳ روز اوکیه
  تو هیچ کدوم از این گوشیا منfast charge رو ندیدم
  اونم نسل دومش
  تو سایتا میگفتن ۷۰ دقیقه طول میکشه اما تو همون شرایط ۵۵ دقیقه طول کشید و اگر بزارین رو حالت هواپیما و نت رو خاموش کنید ۳۰ الی ۴۰ دقیقه ای از ۱ درصد میشه ۱۰۰درصد و تا دو روز باتری دارین
  و یا حتی شارژر وایرلسی که ۱۶۰ تومنه ولی خیلی جالبه و نسل جدیدش ۶۰ دقیقه ای شارز میکنه
  من تو چارسو خودم دیدم اس۷ رو انداخت تو ماشین لباسشویی با لباسا و پودر و تاید ریخت و شستش بعدم داد دست ملت کار کنن
  تو دوربین هم این سه تا واقعا شبیه به هم بودم و تقریبا مساوی
  ولی من به شخصه کنتراست بالا رو دوست دارم ینی عوام بیشتر دوست دارن
  مگر اون عکاس حرفه ایی که تشخیص بده
  درضمن اینو اطلاع نداد که سامسونگ اس ۷ اج تنها گوشی هست که دوربینش دائما بازه و با دوبار زدن دکمه وسط میتونید در کمتر از ۱.۳ ثانیه عکس ثبت کنید
  اقایی که مقایسه میکرد نگفت ۲۴۰ فریم در ثانیه رو ۱۰۸۰ میگیره ولی ایفون با اون همه یال و کوپالش ۴۸۰ میگیره
  اینم نگفت تنظیمات و حالات دوربین سامسونگ از هرسه بیشتره
  اینم نگفت تو فیلمبرداری میتونی تنظیمات رو تغییر بدی دامنه فوکوس رو زیاد و کم کنی
  اینم نگفت که یکی از دلایل این کنتراست بالا صفحه نمایش فوق العاده سوپر امولد(بهترین صفحه نمایش دنیا)که تو تمام سایت ها رتبه اول رو گرفته هست
  پس شما به یه مقایسه نزدیک نگو سامسونگ بده
  من اگر بخوام از ای و اس بیام بیرون قطعا انتخابم سامسونگه
  حتی از تمام کسایی که گوشی ایفون دارن بپرسی تنها رقیب اپل رو سامسونگ میدونن
  درضمن اینم نمیگن که سامسونگ بیشترین طیف محصولات رو داره
  از j1 2016 و j2 و j3 و…
  Grand وcore
  تا A3 A5 A7 A8
  تا نوت و سری اس
  تو هر سری قیمتی
  وجالبه تو هر سری از اینا رقابت رو میبینی (اندروید ها)
  تو هر رنج قیمتی بهتره
  همین A7 همچیو داره فقط رزولوشنش ۱۰۸۰ هست
  یادمه اون زمان که اس۴ و اس۵ اومد چقدر ایراد گرفتن بدنش پلاستیکیه و فلان و بیسال
  حالا که بدنش فوق العادس
  همه چیش عالیه و حتی موقعی که دستتون بگیرین چیزایی ازش کشف میکنین که خیلی جالبه و هیچ جا ننوشته
  و کسایی که تلویزیون سامسونگ و یا پی اس ۴ دارن سامسونگ بخرن ببینن چه حالی میده
  من خودم میخوام برم یه گوشی سامسونگ پایین رده مخصوص این پی اس ۴ام بگیرم چون خیلی جالبه
  مثلا اگه دوستات دسته نداشته باشن وصلش میکنی و گوشیت میشه دسته
  ویا حتی کینکت هم میشه تو ایکس باکس
  و خیلی امکانات دیگه و حتی رنگ بندیای جذاب و براقش

  دلی جدا یکی بگه این مدرکشتگیتون با سامسونگ چیه
  ماکه اندرویدی نیستیم ولی این کنجکاویم زیاده بدونم???? جون من بگین

 17. Avatar mahdi

  ۱st-samsung galaxy s7
  ۲nd-lg g5
  ۳rd-htc 10
  سامسونگ با دریچه ی دیافراگم ۱.۷ و dual pixel بهترین رو داشت . اچ تی سی اصلا نتونست خوب پیش بیاد ولی پیشرفت زیادی داشت . الجی هم دوربین دوتاییش خیلی خوبه ولی تو شب اصلا عکس رو نمیتونید ببینید . سامسونگ از بقیه ی لحاظ ها هم اول بود مثل سخت افزار و سرعت و زیبایی و رضایت مشتریان و …

 18. Avatar فرزاد

  بی تعصب صحبت میکنم هر کدوم توی یه زمینه خوبه بستگی داره دوست داشته باشی تو چه زمینه ای عکاسی کنید من حالت واید جی ۵ رو واقعا دوست داشتم
  سامسونگ تو نور کم عالیه این قابلیت کمی نیست نصف اونایی که میان میگن غلظت رنگ زیاده (میگم نصف نمیگم همه) حتی نمیدونن معنی درستو حسابی غلظت رنگ چیه! اتفاقا گاهی اوقات این غلظت رنگ خوب هم هست
  اما اونایی که میگید بهترین دوربین اچ تی سیه اچ تی سی خیلی جاها کم آورده خصوصا نور کم ولی خب بعضی جا ها هم برتری داشته مثل ثبت جزئیات
  توی حالت اچ دی آر جی ۵ واقعا خوب عمل میکنه (البته اگه شما بدونید تعریف درست حالت اچ دی آر یعنی چی کاملا میفهمید من چی میگم)
  در کل هیچ کدومو نمیشه گفت بهترین سعی کنید وقتی یه نقدو مقایسه رو میخونید با تعصب نگاه نکنید وقتی عکس گرفته شده ی فلان گوشیو میبینید بگید وای این بهتره بی طر ف عکسو نگاه کنید همه چیو در نظر بگیرید مطمعنا دید بهتری خواهید داشت
  من همیشه با دوربین عکاسی میکنم علی الخصوص توی نور کم چون گوشی توی نور کم ایزو رو بالا میبره و عکس کاملا بی کیفیت میشه اما اینکه سامسونگ دریچه دیافراگمو باز کرده مزیت بزرگیه
  من رنگای سامسونگو بعضی جاها دوست داشتم ولی اگه عملکرد اچ دی آرش با وجود این رنگا مثل جی ۵ میشد واقعا عالی بود
  به طور کلی اگه میخواستم فقط برای عکاسی گوشی بخرم جی ۵ انتخابم بود ولی خب شارژ دهی هم مهمه باید چند نفر بگیرنو امتحان کنن تا بعد بفهمیم از نظر شارژدهی کدوم بهتره
  در ضمن دقت کنید که همه چیز گوشی دوربین نیست
  و در آخر اینکه اینجا این سه برند مقایسه شده لطفا هی نیاید از اپل صحبت کنید

 19. Avatar Reza ch

  به نظر من سامسونگ به مراطب بهتر بود مخصوصا در شب و محیط تاریک 🙂
  و کاری به حرفای الکی هم ندارم که میگن دوربین سامسونگ رنگارو زیادی روشن نشون میدهو از این حرفا
  اخه به شما چه :-
  شما یک عکس خوب میخای که سامسونگ بهت میده دیگه با بقیش چیکار داری اخه
  شما بهترشو بلدی برو بساز الکی ایراد نگیر
  شمایی که ایراد میگیرین برید دوربینی بسازید که تو محیط تاریک عکسای تاریک بگیره و لذت ببرید هه
  میگردید میبینید نمیتونید ایرادی پیدا بکنید هی گیر میدین به روشنایی عکسو و خیلی چیزای که اصلا ایراد نیست و برعکس مزیت هم هست
  کنار بزارید بابا این حرفای بی منطق و بچگونرو
  موفق باشید.

  1. Avatar حسین

   هیچ وقت یک عکاس حرفه ای همچین حرفی رو نمیزنه….
   چه فایده ای که یک دوربین عکس رو طبیعی نگیره….شاید بعضی ها که زیاد عکاسی نمیکنند و حرفه ای نیستند این حرفا رو بزنند (البته قصد توهین ندارم)..اومدیمو ما در یک شرایطی بودیم که می خواستیم عکسی را ثبت کنیم که جزییات مطابق با صحنه طبیعی اون باشه اونوقت آیا سامسونگ بدرد این کار میخورد…
   من نمیگم دوربین سامسونگ بده اتفاقا خوب هم هست ولی امروزه با فناوری پیشرفته انتظارات خیلی بالا رفته…وهمه میخواند که یک موبایلی داشته باشند که نیاز های عکاسی حرفه ای شونو تامیین کنه و دیگه نیازی به یک دوربین جداگانه نباشه…من خودم وقتی با دوربین S6 و S7 کار کردم متوجه شدم واقعا به رنگ ها غلظت میده و وقتی که من از یک مکان سفید با این دوگوشی عکس میگرفتم رنگ سفید رو زرد نشون میداد ولی گوشی هایی چون سونی و ال جی و هواوی اینطوری نبود (مخصوصا ال جی و سونی) …شرکتی چون ال جی برای دوربین گوشی های خودش(منظور از چند پرچم دار سال پیش و حال حاضر) تنظیمات زیادی رو قرار داده ولی شرکتی چون سامسونگ برای پرچم دار های اخیرش فقط تنظیمات مختصری رو گذاشته است..

   در کل اگه من بخوام رتبه بندی کنم این سه گوشی رو :
   ۱_LG G5
   ۲_SAMSUNG S7 edge
   ۳_HTC 10 (البته اینبار اچ تی سی بسیار خوب ظاهر شد و برخلاف دوربین پرچمدار قبلیش بسیار عالی بود وپیشرفت خوبی را داشت ولی هنوز جا دارد تا بهترین شود)

   1. Avatar ....

    معلومه که با s7 کار نکردی این گوشی بیشتر ۲۰۰ حالت و تنظیم برای عکاسی داره
    گل من

  2. Avatar saber

   دوست عزیز شما اگه خوشت میاد برو بگیر کسی نگفت نگیر!

 20. Avatar SOROUSH

  من این نقد رو نخوندم چون هیچ کدوم از این گوشی ها لیاقت بهترین دوربین رو ندارن.فقط باسونی میشه کیفیت رو احساس کرد

  1. Avatar ....

   sony هم مگه گوشی میزنه ؟؟؟!

 21. Avatar محمد

  به ترتیب:
  LG G5
  HTC 10
  S7
  سامسونگ غلظت رنگ زیادی داره

 22. Avatar Makluas

  به شخصه ارزش یه گوشی رو اصلا تو دوربینش نمیبینم ….. من خودم دوربین های DSLR برای عکاسی استفاده میکنم…. دوربین گوشی هر چقدر هم قوی باشه باز نمیتونه قدرت واقعی رو برای یه عکاس ارائه کنه …… اما در کل از دوربین گوشی هایه بالا من دوربین G5 رو بیشتر قبول دارم و بعد از اون htc 10 ودر آخر هم S7 ….. البته اینو هم بگم که دوربین S7 دوربین فوق العاده ایی ـه ولی به دلیل اشباع کنتراست رنگ مورد علاقه من نیست …

  1. Avatar sepehr

   من حدس میزنم iphone 7 plus معرفی شه دوربین بسیار خوبی داشته باشه حتی در حد DSLR اگه یادتون باشه سال قبل اپل شرکت لینکس رو کلا خریدش. دوربین های دوگانه در اینده حرف اولو میزنن

  2. Avatar پیمان

   بنده با نظر شما خیلی موافقم

 23. Avatar امین

  چیزی جز برتری htc10 نمیبینم

  1. Avatar محمد

   استادان گرامی اگه تمام نتایج رو و شرایط رو کنار هم بزاریم نمره هاشون این میشه:
   lg g5 :4
   htc :1
   s7: 1
   پس به راحتی میشه گفت توی بیشتر شرایط الجی برترین دوربینو داره.

 24. Avatar پیمان

  دوربین htc اپدیت شده بود توی این تست؟
  چون با اپدیتی که htc برای ۱۰ داده شرایط دوربین کمی بهتر میشه

 25. Avatar Yas

  آقای چینه کش دست شما درد نکنه واقعاً عالی بود خسته نباشی

 26. Avatar مرتضی

  لطفا یه نقد و بررسی کامل هم از امکانات فیلمبرداری این سه گوشی تهیه کنید،چون فیلمبرداری هم مثل عکاسی از معیار های مهم محسوب میشه.

 27. Avatar علی سبزعلی

  مثل هر سال الجی . البته یکم هم روش تعصب پیدا کردم . واقعا باید تعصب هم داشت هر چیزی که خوب باشه باید روش تعصب پیدا کردد. الجی معرکست . البته . اس ۷ گوشی کامل اندرویدی محسوب میشه . و یه جورایی کم ایراده . اما الجی با وجود ایراد هایی که داره در کنار اون دریایی از خلاقیت و نواوری و امکانات رو به همراه قیمت پایین در اختیار شما میزاره.

  1. Avatar ....

   کدوم امکانات کل دنیا به گوشی های سامسونگ میگن دریای قابلیت و امکانات

 28. Avatar محمد

  در کل انصافا lg g5 بهترین دوربینو داره.

 29. Avatar سعید امیرجانی

  من به شخصه دوربین اچ تی سی ۱۰ رو ترجیح میدم . جی ۵ و اس۷ تقریبا دوربیناشون در یه حد هستن

 30. Avatar Ali S

  دیگه مقایسه نمیخواد
  همه شرکت ها میگن این ۳ تا گوشی بهترین دوربین ها رو دارن و هر سه تو دوربین خوبن ولی جا داشت htc 10 بهتر بشه

  1. Avatar saber

   و جا داشت سامسونگ هم از غلظت بیش از حد دوری کنه (بدون غرض ورزی)

   1. Avatar Ali S

    کدوم غلظت
    دیجیکالا میگه رنگهاش جذابه و البته به واقعیت هم نزدیکه

   2. Avatar ماه

    به واقعیت نزدیکه؟؟؟؟؟؟؟؟ همه دنیا اینو میدونن عکس های سامسونگ اشباع رنگ داره شما نمیدونی؟؟؟ یا نمیخوای که بدونی

   3. Avatar Ali S

    عزیزم دویست تا حالت برای عکاسی اس۷ وجود داره
    درمن برو نمره رنگ اس۷ رو تو dxo ببین
    جناب “ماه”

   4. Avatar ....

    عزیزم اون صفحه نمایش سامسونگ هست که اشباع بالا داره نه دوربین.

   5. Avatar محمد

    شما غلظت زردیو اشتباه گرفتی بابا به خدا من با جی ۴ و اس۵ حتی عکس گرفتم بجز رنگ زرد که یکم فرق داشت رنگ هاش از جی ۴ بهتر بود. شارپنس تا حدودی بد و خوب داره مثلا تو بعضی از مواقع مثه بیرون و توی چمن با اینکه اس ۷ قطعا بهتر بود جزییات بالا تری داشت اشاره نشد تو شبم بهتر بود آخرش جی ۵ بهتر شد و نکته ی مهم این که توی فضای داخلی تاریک یا با نور مصنوعیه که عملا تموم گوشیا گند میزنند اینایی که توی این مسابقه بود هیچ کدوم لولایت واقعی نبود توی لولایت واقعی میتونی هر جا میخوای بری ببینی که اس۷ با اختلاف بهتره.

   6. Avatar saber

    دوست عزیز جذاب بودن،به واقعیت نزدیک بودن نیست! اینارو جای دیگه نگو !

 31. Avatar sam

  نظر شخصی : در حالت کلی به ترتیب:
  htc 10
  g5
  s7
  سامسونگ طبق معمول از sharpness و غلظت بیش از حد رنگ ها رنج میبره .

  1. Avatar Ali S

   چه جالب
   همه دارن میگن اس۷ شارپ ترین عکسا رو میگیره!
   متخصص دیجیکالا میگه اچ تی سی ۱۰ از بقیه ضعیف تر بود شما میگید بهتره؟
   اشکال نداره با نظر دو تا کاربر هیچی از ارزش های سامسونگ کم نمیشه

   1. Avatar sam

    شما که تعصب شدید داری اصلا بحثت جداس علی جان. تو فکرش نرو همشون خوبن. هرچند که توی مقایسه سایت زومیت huawei p9 با اختلاف اول شده بود.

   2. Avatar saber

    با نظر یک کاربر هم چیزی از ارزش های htc کم نمیشه!

   3. Avatar Makluas

    کدوم ارزش؟؟؟؟؟؟؟ ارزش اپل در بازار جهانی با اینکه سقوط بی سابقه ایی داشته در حال حاضر چندین برابر ارزش سامسونگه ….

   4. Avatar Ali S

    شما همینطوری فکر کن موفق باشی…

   5. Avatar آریان

    عزیز دل دقت نمی کنی کسی اصلا اپل رو به حسال نمیاره؟؟؟ (البته در بحث دوربین)

   6. Avatar sam

    جناب اریان این مقایسه مربوط به ۳ پرچم داریه که به تازگی معرفی شدن. ۶s مربوط به ۱۰ ماه قبله در ضمن برای پی بردن به کیفیت دوربین اپل با در نظر گرفتن تاریخ معرفی ۶s یه نگاهی به مقایسه زومیت بنداز.

   7. Avatar sajad R

    اقای علی سالاروند سامسونگ یه دوره ای داشت که تو اندورید اول بود اما باید قبول کنیم که دیگه رقابت با وجود رقیب هایی مثل اچ تی سی به خصوص ال جی سخت تر شده نه فقط تو مقایسه دوربین بلکه تو همه مقایسه ها مثل مقاومت در برابر ضربه که یک بار S7ار پشت افتاد و شیشه پشت شکست و از حلو هم برای اولین بار تصویر صفحه گوشی پرید و توی بنچمارک هم داره عقب می افته و نه زیبایی داره نه ارگونومیه خوبی داره و اصلا تو دست حس خوبی انتقال نمیده توی مقایسه دوربین هم بدترین تصاویر رو ثبت کرده اچ تی اسی و الجی هر دو خوبن ولی فک نمیکنم با اون اختلاف اچ تی اسی بهتر بوده باشه خلاصه سامسونگ دوران سختی رو با وجود الجی و اچ تی سی داره میگذرونه.

  2. Avatar saber

   کاملا درسته ولی متاسفانه اگثر کاربران عادی (کسانی که حرفه ای عکاسی نمیکنند) همین sharpness و غلظت بیش از حد رنگ ها رو دوست دارند.

  3. Avatar علی جوادی

   تا الان برترین گوشیهای جهان که تونستن امتیاز ۸۸ کسب کنن مشترک بین اس ۷ و اچ تی سی ۱۰ بوده و خواهد بود…
   در همه ی عکسها اس ۷ معرکه بوده و بی رقیب
   نظر شخصی من هم در حالت کلی اول سامسونگ اس ۷ و دوم اچ تی سی و سوم ال جی
   بی رغیب در همه ی زمینه هاس اس ۷
   با تشکر از استاد چینه کش