مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

۳۱ تیر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

در LG G6 دیگر مانند LG G5 خبری از ماژول Cam Plus نیست، ولی احتمالا ال‌جی تلاش خودش را کرده تا بتوانید با آن عکس‌های بهتری بگیرید. LG G6 همچنان از دوربین دوتایی با ترکیب یک لنز واید استاندارد و یک لنز سوپرواید با زاویه دید بسیار باز استفاده می‌کند. در LG G5 دوربین اصلی از سنسور ۱۶ مگاپیکسلی و دوربین وایدتر از سنسور ۸ مگاپیکسلی استفاده می‌کرد. در LG G6 هر دو دوربین از سنسور ۱۳ مگاپیکسلی استفاده می‌کنند، ولی همچنان دیافراگم باز f/1.8، لرزشگیر اپتیکال و فوکوس خودکار تنها مختص دوربین اصلی است. G6 از نظر دوربین سلفی هم با کاهش مگاپیکسل همراه شده است. دوربین سلفی G6 بر خلاف G5 که از سنسور ۸ مگاپیکسلی استفاده می‌کرد، از سنسور ۵ مگاپیکسلی استفاده می‌کند. دوربین سلفی G6 بدون استفاده از یک لنز اضافه به یک حالت وایدتر هم مجهز شده که سازوکار آن هنوز برای ما مشخص نیست. شاید تصور کنید کاهش رزولوشن سنسور در دوربین اصلی و سلفی LG G6 برای آن پسرفت محسوب می‌شود. ولی در واقع این موضوع از نظر تئوری ممکن است به بهبود کیفیت تصاویر هم کمک کند. با این حال تا در عمل دوربین‌ها را با هم مقایسه نکنیم هیچ نتیجه‌ای نمی‌توان گرفت. به همین دلیل ما در دیجی‌کالا مگ تصمیم گرفتیم به محض رسیدن G6، دوربین آن را در عمل با G5 مقایسه کنیم.

نکته ۱: عکس‌ها در حالت تمام خودکار گرفته شده است.

نکته ۲: برای دیدن در اندازه‌ی اصلی رو عکس‌ها کلیک کنید.

طبق معمول مقایسه را با یک عکس منظره‌ی شهری آغاز کردیم. اولین چیزی که با نگاه کردن به این عکس‌ها متوجه آن می‌شوید، تفاوت در نسبت ابعاد است. ال‌جی در تمام دوربین‌های G5 از نسبت ۱۶ به ۹ استفاده کرده بود، ولی برای G6 ترجیح داده تا به نسبت ابعاد معمول‌تر ۳ به ۴ برگردد. البته می‌توانید در تنظیمات دوربین هر دو گوشی نسبت ابعاد را تغییر دهید. ولی طبیعتا برای استفاده‌ی مؤثر از تمام پیکسل‌ها سنسور چاره‌ای جز استفاده از نسبت ابعاد اصلی آن نخواهید داشت. ما به طور کلی نسبت ابعاد ۳ به ۴ را برای عکاسی ترجیح می‌دهیم. ولی باید بپذیریم زاویه دید بازتر و کادر عریض‌تر دوربین G5 تناسب بیشتری با سوژه‌ی این عکس داشته است. از نظر کلی دو عکس شباهت زیاد به یکدیگر دارند، ولی دامنه‌ی پویا و شارپنس عکس گرفته شده با دوربین G6 اندکی بهتر است. در عکس G5 بخش‌های روشن آسمان کاملا سفید شده‌اند، ولی G6 موفق شده زردی روشن آسمان در این نواحی را بیشتر حفظ کند. در عکس G5 جزئیات ظرف شاخ‌وبرگ درختان دورتر و خطوط بلوک‌های بتونی بخشی از حاشیه‌ی سمت چپ بزرگراه در اثر پردازش نامناسب از بین رفته است. در سوی مقابل با زوم کردن روی عکس G6 متوجه شفافیت بیشتر و پردازش بهتر آن می‌شویم.

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G6

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G5

با روشن کردن حالت HDR دامنه‌ی پویای عکس ثبت شده با هر دو دوربین بهتر شده است، ولی این موضوع در مورد عکس G5 بیشتر خودنمایی می‌کند. عکس LG G5 در حالت HDR به مراتب روشن‌تر از عکس LG G6 است و کنتراست پایین‌تری دارد. همین موضوع باعث شده تا عکس G6 جذاب‌تر و سرزنده‌تر به نظر برسد. البته شاید برخی از افراد به عنوان یک عکس HDR، تصویر ثبت شده با G5 را بیشتر بپسندند. از نظر شارپنس، شفافیت و جزئیات، همچنان G6 برتری خود را حفظ کرده است.

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G6 (حالت HDR)

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G5 (حالت HDR)

با رفتن به دوربین دوم با لنز وایدتر اوضاع اندکی متفاوت می‌شود. در این دوربین دامنه‌ی پویای عکس LG G6 همچنان اندکی بهتر است، ولی از نظر شارپنس و شفافیت باید G5 را برنده‌ی میدان اعلام کنیم.

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G6 (دوربین دوم)

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G5 (دوربین دوم)

برای عکس بعدی به سراغ نمای زیبایی از این گل‌های لاله رفتیم. این بار هم دوربین G6 از نظر دامنه‌ی پویا و شارپنس نسبت به دوربین G5 عملکرد بهتری داشته و در مجموع عکس بهتری را ثبت کرده است.

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G6

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G5

بار دیگر با فعال کردن حالت HDR به نتایج مشابهی رسیدیم. دامنه‌ی پویا در عکس هر دو دوربین بهتر شده است، ولی عکس G5 با حالت عادی اختلاف بیشتری دارد. عکس گرفته شده با دوربین G5 روشن‌تر است ولی کنتراست بالاتر باعث می‌شود عکس G6 زیباتر باشد. دوربین G5 همچنین در ثبت صحیح رنگ‌ها اندکی دچار مشکل شده. برای مثال به آسمان توجه کنید که در عکس G5 به جای آبی به رنگ خاکستری دیده می‌شود. G6 همچنان در زمینه‌ی شفافیت و شارپنس هم بهتر عمل کرده است.

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G6 (حالت HDR)

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G5 (حالت HDR)

برای آخرین مقایسه بین دوربین‌های اصلی تصمیم گرفتیم یک نمای بسته از این گل‌های لاله بگیریم که در زیر نم‌نم باران بهاری زیبایی آن‌ها چشم‌نوازتر شده بود. هر دو دوربین در این صحنه عملکردی بسیار خوبی داشته‌اند. دوربین G5 رنگ‌ها را گرم‌تر ثبت کرده و بوکه‌ی نرم‌تر و طبیعی‌تر دارد. در مقابل دوربین G6 پرده‌های رنگی بیشتری را ثبت کرده و عکس آن اندکی شارپ‌تر است. در مجموع می‌توان نتیجه‌ی این مقایسه را برابر اعلام کرد.

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G6

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G5

در نهایت به مقایسه‌ی دوربین سلفی می‌رسیم. دوربین سلفی G6 علاوه بر حالت عادی، یک حالت واید هم دارد که برای ثبت مناظر گسترده‌تر یا تعداد افراد بیشتر در یک کادر مناسب است. از نظر کلی عکس‌های ثبت شده با دوربین سلفی هر دو گوشی شباهت زیادی به هم دارند، ولی دوربین سلفی LG G5 در مجموع اندکی شارپ‌تر است. با توجه به این که دوربین سلفی LG G6 در هر دو حالت عکس‌هایی با رزولوشن ۵ مگاپیکسل ثبت می‌کند، بعید نیست ال‌جی برای رسیدن به نمای بسته‌تر از زوم دیجیتال استفاده کرده باشد. شاید به همین دلیل شارپنس عکس دوربین سلفی G6 (به ویژه در پس‌زمینه) در حالت واید اندکی افزایش می‌یابد.

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G6

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G5

مقایسه دوربین LG G6 با LG G5 در دیجی‌کالا مگ

LG G6 (حالت واید)

 

نتیجه‌گیری

در مقایسه‌ی ما دوربین اصلی LG G6 تقریبا در تمام شرایط نسبت به G5 دامنه‌ی پویای بهتر و شارپنس بیشتری داشت. البته به نظر می‌رسد G6 شارپنس خود را تا حدی مدیون پردازش بیشتر تصویر باشد. به همین دلیل دوربین G5 در نمای نزدیک بوکه‌ی نرم‌تر و طبیعی‌تر تولید کرد. دوربین اصلی G5 توانست در حالت HDR دامنه‌ی پویای کمتر را جبران کند، ولی همچنان عکس‌های G6 با کنتراست بالاتر و شفافیت بیشتر، جذاب‌تر و قابل قبول‌تر به نظر می‌رسیدند. در مورد دوربین دوم (سوپرواید) اوضاع اندکی متفاوت بود؛ G6 در این دوربین هم دامنه‌ی پویای بهتر را حفظ کرد ولی در زمینه‌ی شارپنس و شفافیت G5 عملکرد بهتری داشت. G5 در دوربین سلفی هم از نظر شارپنس بهتر از G6 بود، ولی نباید فراموش کنیم که حالت وایدتر دوربین سلفی G6 می‌تواند در برخی شرایط بیشتر به کار بیاید. با تمام این شرایط به نظر می‌رسد LG G6، هر چند اندک، ولی حداقل در مورد دوربین اصلی نسبت به G5 پیشرفت کرده است. هر چند میزان این پیشرفت کمتر از انتظار ما بود.


telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۸ دیدگاه
 1. Avatar شروین

  فکر میکنید این همه تبلیغات واسه چیه؟جنس خوب تبلیغ که نمیخوات.اجناس اضافی که نمیخوات.فقط یک کلام ۳ روز خریدم چنان پشیمونم که نگو.کیفیت دوربینش اصلا خوب نیست هر کسی میگه باهاش شرط گوشیم میبندم.فقط کافیه یه بار گلکسی اس ۸ کنارش باهاش کار کنی بعد کاملا از دلت بیرون میره.بعله من نوت ۵ داشتم با دوربین ۱۶ و اندازه بزگ.این به اسمن ۱۳ هست ولی اندازش ۴.۳ هست که.بعدم کافیه عکس بگیرید و متوجه بشین موقع زوم تماما پیکسل پیکسل میشه.توی تماس تصویری ضعیفه.موقع شب چنان فلش میزنه که اصلا عکس تار میشه.و خواهشن اونایی که میخوان بخرن نمیگم نخرن فقط بیشتر تحقیق کنن.

 2. Avatar no stop

  طرزم دیجیکالا نگفتی کدوم سری جی ۵ برای عکاسی در نظر گرفتی یکی رم ۴ و یکی دیگه رم ۳ در جی ۵ هست اگه میشه بگید ممنون

 3. Avatar علی

  سلام به همگی
  من خودم اس ۷ اج دارم برا خواهرم ال جی جی۴ با یه قیمت عالی گرفتم باید بگم ال جی شرکت خیلی خوبی هست در بعضی از جهات از سامسونگ جلوتره به عنوان مثال هنذفری های ال جی از هر لحاظ از سامسونگ بهتره مال جی ۴ که محشره واقعا ، ۲بار لمس صفحه نمایش در جی فور صفحه رو روشن میکنه که خیلی عالیه دکمه سخت افزاری رو از مدار خارج میکنه اما سامسونگ از این لحاظها ضعیف عملکرده عیب دیگه سامسونگ عدم فعال بودن حسگر اثر انگشته یعنی اول باید گوشی رو از حالت استنبای خارج کنی بعد دکمه رو لمس کنی تا قفل صفحه باز بشه اما شرکت های دیگه از جمله هواوی و شیائومی یا بقیه حسگر همیشه فعال دارند که فقط کافی حسگر رو لمس کنی قفل صفحه باز میشه اما در مجموع اگه به عنوان یه پک کامل درنظر بگیرید پرچمداران سامسونگ کامل تر هستند .

 4. Avatar امیر اسدی

  سنسور G6 برای حفظ یک پارچگی بدنه و نداشتن برآمدگی در طراحی کوچکتر هست ۱/۳ برای همین در شرایط نوری ضعیف، نویز بیشتری داره در برابر G5 با سنسور بزرگتز ۱/۲.۶

 5. Avatar امیر اسدی

  من G5 دارم، اولین محصول از ال جی هست که خریدم، و آخرین. گوشی خوبی هست، ولی متنفر شدم از ال جی برای جوری که این گوشی رو کشت! یعنی من پول دادم به یک محصول شکست خورده و ماژولهاش؟! در ضمن از لحاظ نرم افزاری هم داغونه ال جی.

 6. Avatar محمدعلی

  بهتر بودن کیفیت عکسای پرچمدار امسال به سال پیش،امر عادییه دیگ
  مسلمن جی۶ خیلی بهتر بود

 7. Avatar حسین

  مقایسه خوبی بود
  کاش یه dslr هم میشد
  در مورد سلفی lg g5 باید بگم به صورت پیشفرض از ۶ مگاپیکسل و نسبت ۱۶:۹ استفاده میکنه
  در حالی که اگه به تنظیماتش بری می تونی روی ۸ مگاپیکسل و نسبت ۳:۴ تنظیم کنی که زاویه دید بیشتری هم داره

 8. Avatar علی حسینی

  ممنون برای مقایسه.
  نمی دونم چرا احساس می کنم نویز تو تصاویر زیاده!!!

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه