نخستین مودم 5G اپل در سال 2021 آماده می‌شود

یوسف اسفندیاری ۴ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۹:۰۹ ۴ مرداد ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
اپل

شب گذشته اپل خرید بخش مودم موبایل اینتل را در ازای پرداخت 1 میلیارد دلار تایید کرد. طی این معامله، چندین هزار پتنت مربوط به تکنولوژی‌های مودم موبایل و حدود 2200 کارمند اینتل در اختیار اپل قرار می‌گیرند. طبیعتا، اپل با این کار می‌خواهد سرعت فرایند تولید مودم‌های اختصاصی خود را افزایش بدهد. حالا طبق گزارش خبرگزاری رویترز، اپل قصد دارد در سال 2021 نخستین مودم 5G اختصاصی را آماده کند.

در سال جاری، آیفون 11 از اینترنت 5G بهره نمی‌برد و مبتنی بر مودم 4G اینتل است. اما برای سال 2020، به‌لطف توافق چندین میلیارد دلاری بین کوالکام و اپل، آیفون‌های 2020 از اینترنت 5G پشتیبانی خواهند کرد. حالا بر اساس گزارش رویترز، در سال بعد از آن اپل‌ قصد دارد از مودم‌های ساخت خود استفاده کند. پیش از این گفته می‌شد که مودم‌های اختصاصی اپل‌ تا سال 2025 آماده نمی‌شوند.

هنوز معلوم نیست که اپل‌ برای کدامیک از گجت‌های خود قصد دارد از مودم‌های اختصاصی بهره ببرد. احتمالا اپل‌ به تدریج از مودم‌های کوالکام فاصله می‌گیرد و شاید در ابتدا برای یک محصول ثانویه مانند مدل 5G آیپد از مودم اختصاصی خود استفاده کند. با توجه به رویکرد محافظه‌کارانه اپل، به احتمال زیاد هیچ یک از آیفون‌های 2021 همراه با مودم اختصاصی این شرکت عرضه نمی‌شوند.

همچنین در گزارش رویترز آمده که شاید اپل‌ برای آیفون‌های رده‌پایین از چنین مودمی استفاده کند و برای آیفون‌های رده‌بالا همچنان مودم‌های کوالکام را تعبیه کند تا زمانی که از کیفیت مودم‌های اختصاصی خود کاملا اطمینان حاصل کند. قرارداد فعلی بین اپل‌ و کوالکام 6 ساله است و به همین خاطر اپل‌ تحت فشار نیست. با توجه به این موضوع اگر پروژه توسعه مودم‌های اختصاصی طبق برنامه پیش نرود، اپل‌ برای مدت بیشتری می‌تواند به استفاده از مودم‌های کوالکام ادامه دهد.

منبع: 9To5Mac

برچسب‌ها :
دیدگاه شما