نسل جدید پردازنده‌های ARM در سال ۲۰۱۷ از راه می‌رسند

۱۰ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۰ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

شرکت ARM‌ در کنار معرفی پردازنده‌های گرافیکی Mali G71 به این موضوع اشاره کرد که پردازنده‌ی ARM Cortex A73 را با طراحی جدید هسته‌ها برای استفاده در تراشه‌های سطح بالا در سال ۲۰۱۷ عرضه می‌کند. هسته‌های این پردازنده‌ی جدید برای اجرای کارهایی که به قدرت پردازشی بالایی نیاز دارند، طراحی شده است.

پردازنده‌ی Cortex A73 در سال ۲۰۱۷ راهی بازار می‌شود.

فرکانس این پردازنده‌ی جدید به ۲.۸ گیگاهرتز رسیده است. از لحاظ عملکرد هم  ۳۰ درصد بهبود صورت گرفته. از آنجایی که مصرف انرژی Cortex A79 نزدیک به ۳۰ درصد بهینه شده، این پردازنده در حالی که قدرت بیشتری دارد، به اندازه‌ی مدل‌های قبلی گرما تولید می‌کند.

arm-cortex-a73-cpu

شرکت ARM پردازنده‌ی جدید خودش را با فناوری ۱۰ نانومتری نیمه هادی می‌سازد که باعث می‌شود هر هسته نزدیک به ۰.۶۵ میلی‌متر مکعب فضا اشغال کند.

پردازنده‌ی A73 به شکلی طراحی شده که در همه‌ی حالت‌های توان پردازشی پایداری داشته باشد. شرکت ARM می‌گوید که پردازنده‌ی جدیدش در هر شرایطی عملکرد یکسانی دارد. در حالت معمولی اکثر تراشه‌ها زمانی که به دلیل انجام دادن پردازش‌های سنگین گرم می‌شوند، کارایی خودشان را از دست می‌دهند و قدرت پردازشی آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. به طور مثال عملکرد پردازنده‌ی Cortex A57 در زمانی که فعالیت پردازشی زیادی انجام می‌داد نزدیک به ۲۰ درصد کاهش پیدا می‌کرد؛ اما به نظر می‌رسد که در A73‌ شاهد چنین اتفاقی نخواهیم بود. پردازنده‌ی Cortex A73 در کنار پردازنده‌ی گرافیکی Mali G71 قدرت بالایی را برای دستگاه‌های موبایل خلق می‌کند.

arm-cortex-a73-cpu-sustained

‌‌‌‌‌‌‌‌‌

منبع:‌ Ubergizmo

‌‌‌‌‌

کانال تلگرام دیجی کالا مگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar شرکت دانش هم آرا

    با سلام

    از مقاله شما سپاسگزارم