نقد و بررسی ماشین‌های ظرف‌شویی سری ۸ بوش

محمد سماک ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۷:۴۵ ۱ آبان ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
ماشین لباس ظرفشویی بوش

اگر بخواهیم از زمانی که ایده‌ی ماشین‌های لباس‌شویی به مصرف‌کننده معرفی شدند تا زمان همه‌گیر شدن‌شان را اندازه بگیریم، باید سه یا چهار سالی کنار بگذاریم. مردم قبول نمی‌کردند که یک دستگاه مکانیکی می‌تواند به همان خوبی و تمیزی شست‌وشوی با دست، لباس‌هایشان را بشوید و تمیز کند. این اتفاق، یعنی مقاومت مردم در مورد ایده‌ی جدیدتری همچون ماشین ظرف‌شویی خیلی بیشتر طول کشیده و هنوز هم این مفهوم برای عده‌ی بسیاری جا نیفتاده‌ است. اهمیت دستگاهی که بتواند به‌صورت خودکار ظرف‌های چرب را بشوید و تمیز و پاکیزه تحویل دهد اگر از ماشین لباس‌شویی بیشتر نباشد، از آن کمتر هم نیست. اما امروز قصد داریم یکی از مدل‌های برند آلمانی بوش (Bosch) را بررسی کنیم. آن‌هایی که ظرف‌شویی‌های بوش را خریده‌اند معمولا دو گلایه‌ی اصلی از این محصولات دارند. اول اینکه در این ماشین‌ها، ظروف به‌صورت خیس از ماشین ظرف‌شویی بیرون می‌آیند و آن خشکی مطلوبی که انتظارش را داشته‌اند به‌دست نمی‌آورند. مساله‌ی دوم این که شسته شدن ظرف‌ها مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد. این دو ایراد اصلی را به عنوان سوال در شروع کار داشته باشید تا در ادامه همراه با پاسخ دادن به آن‌ها، ویژگی‌های اصلی ماشین‌های ظرف‌شویی سری ۸ بوش را با هم مرور کنیم.

       ‌‌‌

طراحی بیرونی

استیل این ماشین ظرف‌شویی، کاملا ضدلک است و اثر انگشت به هیچ‌وجه روی آن باقی نمی‌ماند.

ماشین ظرف‌شویی مدل SMS88TI03T بوش، یک ماشین ۱۳ نفره است. بدنه‌ی ماشین ظرف‌شویی، اندازه‌ی استانداردی دارد و در عرض ۶۰ سانتی‌متر ساخته شده ‌است. دغدغه‌ی خیلی از افراد در هنگام خرید ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی این است که آیا این دستگاه جدید، درون کابینت‌شان جا می‌شود یا خیر. خب حتما می‌دانید که تمام کابینت‌ها در سایز استاندارد ساخته می‌شوند و در عرض، ارتفاع و عمق با ابعاد ماشین‌های شست‌وشوی ایستاده تناسب دارند. فرقی نمی‌کند ماشین ظرف‌شویی بخواهید یا لباس‌شویی؛ ابعاد، همان ابعاد استاندارد است. در بدنه‌ی محصول از ورق استیل استفاده شده ‌است. خیلی‌ها رنگ استیل را به رنگ‌های دیگر ترجیح می‌دهند و مایل‌اند تکه‌های اصلی لوازم آشپزخانه را از این رنگ انتخاب کنند.

نمای بیرونی ظرف شویی بوش

این رنگ پس جلا خوردن، جلوه‌ی فوق‌العاده زیبایی پیدا می‌کند؛ اما در عین زیبایی، یک ایراد اساسی هم دارد و آن اینکه اثر انگشت را خیلی خوب جذب می‌کند و حتی خیلی خوب‌تر نمایش می‌دهد! خانم‌ها واقعا به این مساله حساس هستند و گاهی به همین دلیل، از خرید رنگ نقره‌ای منصرف می‌شوند. این خانم‌های محترم باید بدانند که بدنه‌ی استیل این ماشین ظرف‌شویی بوش، کاملا ضدلک است و به‌هیچ‌وجه اثر انگشت روی آن باقی نمی‌ماند؛ خبر خوشایندی که باعث می‌شود بتوان این رنگ را با خیالی آسوده انتخاب کرد.

محل قرارگیری دکمه‌های کنترلی واقعا بد است؛ بعد از بستن در و روشن کردن دستگاه، دیگر هیچ‌چیز در اختیار شما نیست!

محل قرارگیری دکمه‌های کنترلی واقعا بد است؛ زیرا تنها قبل از بستن در دستگاه می‌توانید روی آن‌ها کنترل داشته ‌باشید. بعد از بستن در و روشن کردن دستگاه، دیگر هیچ‌چیز در اختیار شما نیست! این نوع قرارگیری کلیدها البته خوبی‌هایی هم دارد؛ مثلا در زمان روشن ‌بودن دستگاه کودکان نمی‌توانند برنامه‌ی شست‌وشو را متوقف یا ماشین ظرف‌شویی را خاموش کنند. تنها توجیهی که برای این کار وجود دارد، زیباتر کردن نمای بیرونی دستگاه است. روی هر دکمه، یک چراغ قرمزرنگ قرار دارد که نشان‌دهنده‌ی روشن بودن حالت متناظر آن دکمه است. فشردن این دکمه‌ها حسی مشابه دکمه‌های لمسی دارد و نسبتا کار راحتی است. روی در ظرف‌شویی و در قسمت بالای دستگیره، یک نمایشگر رنگی وجود دارد که ساعت و برنامه‌‌ی شست‌وشوی انتخاب‌شده را نمایش می‌دهد. نمایشگر مشابهی در قسمت بالای در قرار گرفته که قبل از بستن در کاربرد دارد و بعد بستن در دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد.

طراحی داخلی

درِ اصلی ظرف‌شویی همانند دیگر محصولات مشابه، رو به پایین باز و در نقطه‌ی خاصی متوقف می‌شود. ارتفاع محل توقف در، کاملا مناسب است و امکان برخورد آن با کف زمین یا سایر وسایل آشپزخانه وجود ندارد. در فضای داخلی ظرف‌شویی، سه ردیف فضا برای قرار دادن ظرف وجود دارد که به هر یک از ردیف‌ها عنوان رَک (Rack) داده می‌شود.

بوش

از این سه رک، دو رک مشابه آن چیزی است که در همه‌ی ماشین‌های ظرف‌شویی وجود دارد. اما رک سوم که در بالاترین موقعیت قرار دارد، بیشتر یک سینی اضافه است تا یک ردیف اضافه. این رک از جنس پلاستیک ساخته شده‌ و بنا به ادعای بوش، به کار گرفتن‌اش باعث استفاده از فضاهای مرده‌ی درون بدنه شده و ۳۰ درصد به حجم قابل استفاده‌ی ظرف‌شویی اضافه کرده ‌است.

ظرف شویی بوش

از این قسمت می‌توان برای قرار دادن تکه‌‌های کوچک از قبیل قاشق، چنگال و کارد استفاده کرد. حتی می‌توانید به ملاقه، کف‌گیر و مواردی ازاین‌دست هم برای این قسمت فکر کنید. در دو قسمت راست و چپ این سینی پلاستیکی، شیارهایی برای قرارگرفتن منظم قاشق و چنگال قرار دارد که باعث نظم دادن به محتویات داخلی ظرف‌شویی شده ‌است. این دو قسمت تا حدودی قابلیت تغییر موقعیت دارند و ۳۰ درصد فضای بیشتر مورد اشاره هم با حرکت ‌دادن همین دو بخش چپ و راستی ایجاد می‌شود. به وجود آمدن فضای بیشتر باعث می‌شود قرار دادن اجسام کمی بزرگ‌تر، از قبیل فنجان اسپرسو در این قسمت امکان‌پذیر شود. یکی از تفاوت‌های اصلی سری ۸ ماشین‌های ظرف‌شویی بوش در مقایسه با سری ۴ و ۶ در برخورداری از همین سینی اضافه است. نکته‌ی دیگری که در این مدل وجود دارد، چراغ‌های LED برای دیدن محتویات درون ظرف‌شویی است که با استفاده از آن در زمان خاموش بودن چراغ‌های منزل هم می‌توانید از دستگاه استفاده کنید.

Bosch

به غیر از این سینی، دو رک دیگر هم در این ماشین ظرف‌شویی وجود دارد که مشابه سایر محصولات است. اگر سینی بالایی را به عنوان یک رک مستقل در نظر بگیریم، دو رک میانی و پایینی خواهیم داشت. رک پایینی مخصوص ظروف بزرگ است و ترتیبی در آن اتخاذ شده تا بتوان هم بشقاب‌ها را درون آن چید و هم تعدادی قابلمه را درون آن گنجاند. در حالت عادی، شیارهایی در این رک وجود دارد که مشابه آب‌چکان‌های بالای سینک ظرف‌شویی قسمت‌بندی شده ‌است تا بتوانید بشقاب‌ها را به‌صورت ایستاده کنار هم قرار دهید. شیارها خیلی به هم نزدیک طراحی شده‌اند و ممکن است برایتان این سوال به وجود بیایید که آیا ظرف‌شویی می‌تواند با وجود فاصله‌ی کم بین بشقاب‌ها، آن‌ها را تمیز کند؟ البته که می‌تواند این کار را انجام دهد و با کیفیت بالایی هم این کار را انجام می‌دهد. به کمک موتور پرقدرت و پمپاژ پرفشار آب به وسیله‌ی بازوهای چرخان روی ظرف‌ها، این کار از خوب هم خوب‌تر انجام می‌شود! برای قرار دادن قابلمه و ماهی‌تابه می‌توانید شیارها را بخوابانید تا فضای عمودی کافی برای ظروف بزرگ فراهم شود. با خواباندن شیارها، سطح تختی ایجاد می‌شود که برای قرار دادن ظروف بزرگ ایده‌آل است. لازم به ذکر است که برای شسته‌شدن ظروف، باید آن‌ها را به‌صورتی درون ماشین ظرف‌شویی قرار دهید که گودی ظرف رو به پایین باشد. این نکته تنها به این مدل خاص از بوش محدود نمی‌شود و در مورد سایر ماشین‌های ظرف‌شویی هم صدق می‌کند.

رک میانی برای قرار دادن نعلبکی، پیش‌دستی میوه، لیوان و استکان در نظر گرفته شده ‌است. امکان قرار دادن تعداد مناسبی لیوان و استکان در این بخش وجود دارد و امکان قرار دادن لیوان‌های پایه‌بلند هم درون ظرف‌شویی در نظر گرفته شده‌ است. این لیوان‌ها با توجه به ظرافتی که در طراحی‌شان دارند ممکن است زیر پاشش آب پرفشار حرکت کنند یا لب‌پر شوند. به همین دلیل در این بخش دو طاقچه قابل جمع شدن در نظر گرفته شده که شیارهایی برای محکم نگه داشتن لیوان پایه‌بلند رویشان کار شده‌ است. خوبی رک میانی در قابلیت تنظیم ارتفاع آن است؛ این رک را می‌توان در سه سطح ارتفاع مختلف تنظیم کرد.

ماشین ظرف شویی

این قابلیت باعث می‌شود بتوانید فضای بیشتری برای ظروف رک پایینی ایجاد کنید یا این کار را برای محتویات همین رک انجام دهید. در دو طرف رک، دسته‌هایی وجود دارد که برای تنظیم ارتفاع رک در نظر گرفته شده ‌است. با بالاکشیدن هم‌زمان دسته‌ها می‌توانید ارتفاع رک را کم کنید و برگشت رک به ارتفاع بالاتر با فشردن دسته‌ها به داخل انجام دهید. ساختار بالا و پایین رفتن رک وسطی در نوع خود جالب است و بین ماشین‌های ظرف‌شویی به‎نوعی تبدیل به استاندارد شده ‌است.

d

محل ماده‌ی شوینده همانند تمام ماشین‌های ظرف‌شویی، در محفظه‌ای که روی در تعبیه شده قرار دارد. در این محفظه می‌توانید از قرص‌های مخصوص ماشین ظرف‌شویی یا پودر شوینده استفاده کنید. در کنار این محفظه، مکانی برای اضافه کردن مکمل شست‌وشو قرار دارد که البته استفاده از آن‌ ماده‌ی مکمل را خیلی توصیه نمی‌کنند. شما هم تنها به ماده‌ی شوینده‌ی اصلی اکتفا کنید! در قسمت کف داخل دستگاه، محفظه‌ای برای جمع شدن خرده‌ غذا و پسماندهای شسته‌شده از روی ظروف وجود دارد که باید به‌صورت دستی تمیز شود. محفظه‌ی پسماندهای غذا به‌صورت پیچی از جای خود خارج می‌شود و پس از تمیز شدن به وسیله‌ی آب، به روشی مشابه در جای خود محکم می‌شود. این کار می‌توانست مشابه محصولات امریکایی به‌صورت اتوماتیک انجام شود؛ اما خب بوش اعتقادی به ظریف‌کاری‌های این چنینی ندارد!

قابلیت‌ها و عملکرد

این ماشین ظرف‌شویی، موتوری شبیه به موتورهای براشلس (Brushless) مجهز است. موتور‌های براشلس که به اسم موتورهای بدون جاروبک هم شناخته می‌شوند، اصطکاک خیلی کمی دارند و درنتیجه صدا و لرزش بسیار کمی تولید می‌کنند. یک عامل اصلی کم‌صدا بودن ماشین ظرف‌شویی بوش همین موتور براشلس است و عامل دیگر، عایق‌بندی درست درون بدنه است. داخل دستگاه با چند لایه عایق صدا پوشانده شده که باعث می‌شود حتی صدای لرزش‌های کوچک داخل دستگاه هم به بیرون انتقال پیدا نکند و نویزی که از ماشین ظرف‌شویی شنیده ‌می‌شود به حداقل برسد. لایه‌‌ی عایق از خرده پارچه‌های به‌جامانده از شلوارهای جین درست شده ‌است و صداهای ناخواسته را به‌خوبی حذف می‌کند.

در مقدمه گفتیم که معمولا در ظرف‌شویی‌های بوش، شسته‌شدن ظروف زمان زیادی طول می‌کشد و توضیح دلیل این اتفاق را به بعد موکول کردیم؛ حالا می‌خواهیم علت این اتفاق را توضیح دهیم. برای طولانی‌شدن شست‌وشو، دلیلی وجود دارد و آن هم این است که ماشین‌های ظرف‌شویی بوش اجازه ندارند بیشتر از حد معینی آب و الکتریسیته مصرف کنند. این ماشین‌ها طوری ساخته می‌شوند که مصرف آب و برق‌شان محدوده شده تا صرفه‌جویی در انرژی محقق شود. باید بین مصرف آب و شوینده با زمان مصرف‌شده تناسبی منطقی وجود داشته ‌باشد؛ یا باید هی مایع بریزید و هی آب بکشید تا در زمان کمتری این کار را انجام دهید یا بیایید و با صبر و حوصله، آب و انرژی کمتری مصرف کنید و این کار را با دقت انجام دهید؛ کاری که ماشین‌های ظرف‌شویی بوش انجام می‌دهند. دلیل طول‌کشیدن فرایند شست‌و‌شو همین است و کاریش هم نمی‌توان کرد.

زئولیت به دلیل خاصیت شیمیایی‌اش پس از جذب رطوبت، گرمای شدیدی تولید می‌کند؛ گرمایی که برای جوشاندن آب کافی است!

در این ماشین ظرف‌شویی برای شستن ظرف‌ها در یک برنامه‌ی معمولی به زمانی در حدود یک ساعت و نیم نیاز است که نسبتا از دستگاه‌های دیگر بیشتر است. مردم معمولا انتظار دارند پس از به پایان رسیدن مهمانی – که معمولا تا نیمه‌شب طول می‌کشد – سریع ظرف‌ها را درون ظرف‌شویی بریزند و پس از خارج کردن ظرف‌های شسته شده از ماشین بخوابند؛ اما حالا مجبورند تا دیروقت بیدار بمانند تا کار ظرف‌شویی تمام شود. خب راستش دلیل این مورد هم به همان مورد قبل برمی‌گردد. زمانی که شما مقدار محدودی آب داشته ‌باشید و در مصرف برق هم با محدودیت مواجه باشید، چاره‌ای ندارید که کارتان را با حوصله انجام دهید تا چیزی حیف‌ومیل نشود! خودتان هم معمولا در شستن ظرف‌ها با دست همین کار را انجام می‌دهید؛ ظرف‌هایتان را خیس می‌کنید و می‌گذارید حسابی خیس بخورند تا چربی و غذا راحت‌تر از روی آن‌ها جدا شود. توضیح خیس بیرون آمدن ظرف‌ها از ظرف‌شویی هم به‌نوعی همان توضیح قبلی است. محصولاتی که ظرف را کاملا خشک تحویل می‌دهند از المنت‌هایی استفاده می‌کنند که مصرف برق‌شان به‌شدت زیاد است. طبیعی است که حذف این المنت‌ها باعث می‌شود زمان بیشتری برای خشک‌شدن ظروف نیاز باشد.

زئولیت

البته در این مدل از ظرف‌شویی‌های بوش، از تکنولوژی خاصی برای خشک‌کردن ظروف استفاده شده‌ است. در این محصول با استفاده از ماده‌ای شیمیایی به نام زئولیت (Zeolite) کاری کرده‌اند که در عین حذف شدن المنت خشک‌کن، ظرف‌ها از درون دستگاه خیس بیرون نیایند. این ماده –که هم به‌صورت سنگ معدنی قابل تهیه است و هم از ترکیب مواد شیمیایی- تمایل بالایی به جذب آب و رطوبت دارد و این رطوبت را از آبی که پس از تمام شدن مراحل شست‌وشو درون ماشین ظرف‌شویی باقی مانده کسب می‌کند. زئولیت به دلیل خاصیت شیمیایی‌اش پس جذب رطوبت، گرمای شدیدی تولید می‌کند؛ گرمایی که برای جوشاندن آب کافی است! این گرما باعث می‌شود درون ظرف‌شویی به‌شدت داغ شود و قطره‌های آب به جا مانده روی ظروف بخار شود. با استفاده از زئولیت، استفاده از انرژی الکتریکی برای خشک‌کردن حذف می‌شود و نتیجه‌ی دلخواه حاصل می‌شود. خوبی زئولیت در این است که یک ماده‌ی مصرفی نیست و می‌تواند هزاران بار این کار را انجام دهد و نیاز به تعویض یا تهیه‌ی مجدد آن نیست.

یکی از خوبی‌های ظرف‌شویی بوش در این است که نیازی به شست‌وشوی اولیه‌ی ظروف ندارد؛ یعنی چیز خنده‌داری به نام Pre Wash در این ماشین وجود ندارد. وجود چنین نیازی باعث شده ‌بود عده‌ای به‌کل از فکر خرید یک ماشین ظرف‌شویی بیرون بیایند. واقعا منطقی نیست بیاییم به جای شستن ظرف با دست برای یک ماشین آشپزخانه هزینه کنیم و بعد مجبور باشیم برای استفاده از وسیله‌ی جدید، ظرف‌ها را قبل از گذاشتن درون آن کاملا با آب تمیز کنیم. در یک ماشین ظرف‌شویی سری ۸ بوش، نه لازم است ظرف‌ها را ابتدا خیس کنید و نه نیازی به سابیدن آن‌ها وجود دارد. در ضمن، برنامه‌ای به نام Half-Load در منوهای دستگاه وجود دارد؛ برنامه‌ای کاربردی برای استفاده از ظرف‌شویی در زمانی که هنوز آن‌قدرها ظرف برای شستن وجود ندارد. بنابراین نیازی نیست برای روشن کردن ظرف‌شویی، یک هفته تمام بوی بد ظروف تلنبار شده را تحمل کنید. ظرف‌شویی SMS88TI03T حالت خاصی به عنوان Sanitize دارد که برای بهداشتی کردن ظروف کاربرد پیدا می‌کند. این حالت ادعا می‌کند با بالا بردن دمای آب و پاشیدن آن به روی ظروف، چنین کاری را انجام می‌دهد. این حالت آن‌چنان کاربردی نیست و تنها گاهی برای بو زدایی درون ماشین ظرف‌شویی مفید فایده واقع می‌شود.

نظر نهایی

ممکن است این ماشین ظرف‌شویی کمی گران باشد، اما با در نظر گرفتن مشخصات، کاملا به قیمت‌اش می‌ارزد. این محصول صدای خیلی کمی تولید می‌کند که خود به‌تنهایی می‌تواند برای صرف هزینه‌ی بیشتر قانع‌کننده باشد. این خیلی ارزشمند است که در زمان خواب، ماشین ظرف‌شویی را روشن کنید و دستگاه درحالی‌که مشغول تمیزکردن ظرف‌ها است، اجازه دهد استراحت کنید و مزاحم‌تان نشود. مصرف انرژی بسیار کم ماشین‌ ظرف‌شویی آن ‌را برای دنیای امروز ایده‌آل می‌کند و استفاده از ماده‌ی زئولیت، وجود ویژگی‌های آینده‌نگرانه را در آن نمایش می‌دهد. به‌هرحال، بوش (Bosch) یک برند اصیل آلمانی است که برای مردم به عنوان یک برند باکیفیت شناخته شده‌. محصولات بوش همواره جز برترین‌های بازار بوده‌اند و مصرف‌کنندگان هم با اعتماد به کیفیتی که از این برند سراغ دارند، محصولاتش را با خیال راحت خریداری می‌کنند. خلاصه کنیم: در هیچ‌یک از دوره‌های تاریخ، خرید یکی از محصولات بوش کار اشتباهی نبوده است!

خرید ماشین لباسشویی دیجی کالا

   ‌‌‌‌

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۵ comment
 1. Avatar mahdispd

  ما ک راضی هستیم عالیه ولی کاش سفحه نمایشش OLEDبود!!!!!!

 2. Avatar شادی

  من واقعا از خریدش راضی هستم،زمان نیم ساعت و یک ساعت هم داره چرا شما نوشتید یک ساعت و نیم!
  از زئولیت خوشم اومد،واسم جالب بود.ظرفها واقعا کاملا خشک تحویل میده و در هنگام شستشو واقعا بی صداست.
  عالیه….

  1. Avatar نشمیل

   برنامه نیم ساعتش که اصلا خشک نمیکنه! یک ساعته کدوم برنامشه؟ اون خشک میکنه؟

 3. Avatar حمیده

  ظرفشویی بوش سری ۸ بالاترین مدل که وای فای هم داره ایا این محفظه نمک داره؟
  نصاب چیزی دراینمورد نگفت و دفترچه راهنمای فارسی هم نداره
  یک ماهه بدون نمک کار کرده یه محفظه داره که نصاب گفت ماهی یه بار پودر برای جرم اب داخلش بریزم و بذارم یه برنامه خالی کار کنه
  لطفا جواب بدید
  ممنون

 4. Avatar فاطمه

  سلام ظرفشویی من مدتیه خشک نمیکنه علتش چی میتونه باشه؟؟؟

  1. Avatar مرتضی

   سلام برند دستگاهتون چیه؟

  2. Avatar مرتضی جمال

   سلام برند دستگاهتون چیه؟

 5. Avatar حسین

  سلام مدل ti03e با مدل ti03t چه فرقی میکنه

 6. Avatar نعمت الله همتی

  سلام من ماشین ظرفشویی بوش سری ۸خریدم ولی بعداز دوماه دائم E15رو صفحه نمایش میادودستگاه از سرویس خارج می کنه لطفا علت آن روبیان کنید چه مشکلی می تونه داشته باشه ممنون از راهنمایتون

  1. Avatar شایان

   کد خطای E15 بدین معنی است که در ماشین ظرفشویی هیچ آبی وجود ندارد و یا ماشین معتقد است که آب در دستگاه وجود ندارد. منابع زیادی نشان می دهند که برای حل این مسئله فقط باید دستگاه را بیرون بکشید و ماشین ظرفشویی را به مدت ۴۵ درجه به طور موازی کج کنید، در حالی که با فشار دادن دکمه ی قدرت دستگاه برای پاک کردن خطا. این در واقع خطا را به طور موقت پاک می کند و به ماشین ظرفشویی ادامه می دهد. با این حال، در حقیقت، این خطا به این معنی است که احتمال دارد دستگاه نشتی بسیار کمی داشته باشد، که منجر به جمع آوری آب در صفحه پایه در پایین دستگاه می شود. هنگامی که این آب جمع شده است، یک شناور Styrofoam در پایه ایجاد می شود که سپس یک میکرو سوئیچ فعال می کند و سپس ورودی آب را بر روی دستگاه خاموش می کند و باعث ایجاد خطای E15 می شود. به عقب بر گرداندن دستگاه، فقط برخی از آب جمع آوری شده از دستگاه را راهنمایی می کنید، تنظیم مجدد شناور؛ این در واقع مشکل را حل نمی کند. اگر می خواهید بیش از یک راه حل موقت و برای درست کردن کد خطای E15 درست باشد، این دستورات ساده را دنبال کنید:
   ۱. دستگاه ظرفشویی را خاموش کنید و دستگاه را جدا کنید.
   ۲. درب ماشین ظرفشویی را باز کنید و چهار پیچ را نگه دارید که جلوی درب را در جای خود نگه دارید. سپس درب را ببندید.
   ۳. بعد، شما باید دو پیچ دیگر را برگزینید که برگه پایه پایین جلویی را در جای خود نگه دارید و پوشش را خاموش کنید. مراقب باشید، هر چند که اکنون چندین پیچ را در معرض قرار داده اید، که ممکن است به راحتی به شما آسیب برساند.
   ۴. حالا شما باید عایق را در پشت صفحه پایه بردارید. انجام این عمل درون پایه دستگاه را نشان می دهد.
   ۵. در مرکز پایه، شما یک پوشش پلاستیکی مربعی پیدا خواهید کرد که میکرو سوئیچ خود را نگه می دارد. این سوئیچ دارای دو سیم آبی است که به شما کمک می کند آن را شناسایی کنید.
   ۶. اکنون باید پوشش پلاستیکی را از کلید میکرو حذف کنید. برای انجام این کار، پوشش را از سمت راست شروع کنید و پوشش را کنار بگذارید.
   ۷. در پشت خود میکرو سوئیچ، یک دیسک استریپ فوم وجود دارد که اندازه آن تقریبا چهار اینچ ضخیم است. دیسک را پاک کنید و آن را پاک کنید.
   ۸. دیسک را در جای خود قرار دهید و دستگاه را دوباره بسازید.

   دستگاه باید در حال حاضر به صورت عادی عمل کند و کد خطای E15 هم اکنون باید ناپدید شود.

 7. Avatar مجتبی کریمیان

  سلام من یکدستگاه ظرفشویی مدلSMS88TI03Eخریده ام لطفا درمورد نحوه استفاده از پنل آ ن توضیح و راهنمایی فرمایید ، چون درحالت ۴۵-۵۵ درجه autoبعد استارت کردن فرمان ثبت می شود ولی ماشین کارنمی کند ولی درحالت quickمشکلی نیست

 8. Avatar س

  سلام .من الان ۸سال این دستگاه ودارم .الان خطای e15داره .قبلاهم داشت .یه مدت هم e09 داشت .هر دوروبرام درست کردن یک ملیون وصدهزینه تعمیرش شد .ولی دوماه بیشترکارنکرد.دوباره خراب شد .کسی هم بلدنیستدرستش کنه .واقعاکلافه شدیم .فقط ۷۵۰هزارتومن پول موتورفابریکشو دادیم .

  1. Avatar شایان

   کد خطای E15 بدین معنی است که در ماشین ظرفشویی هیچ آبی وجود ندارد و یا ماشین معتقد است که آب در دستگاه وجود ندارد. منابع زیادی نشان می دهند که برای حل این مسئله فقط باید دستگاه را بیرون بکشید و ماشین ظرفشویی را به مدت ۴۵ درجه به طور موازی کج کنید، در حالی که با فشار دادن دکمه ی قدرت دستگاه برای پاک کردن خطا. این در واقع خطا را به طور موقت پاک می کند و به ماشین ظرفشویی ادامه می دهد. با این حال، در حقیقت، این خطا به این معنی است که احتمال دارد دستگاه نشتی بسیار کمی داشته باشد، که منجر به جمع آوری آب در صفحه پایه در پایین دستگاه می شود. هنگامی که این آب جمع شده است، یک شناور Styrofoam در پایه ایجاد می شود که سپس یک میکرو سوئیچ فعال می کند و سپس ورودی آب را بر روی دستگاه خاموش می کند و باعث ایجاد خطای E15 می شود. به عقب بر گرداندن دستگاه، فقط برخی از آب جمع آوری شده از دستگاه را راهنمایی می کنید، تنظیم مجدد شناور؛ این در واقع مشکل را حل نمی کند. اگر می خواهید بیش از یک راه حل موقت و برای درست کردن کد خطای E15 درست باشد، این دستورات ساده را دنبال کنید:
   ۱. دستگاه ظرفشویی را خاموش کنید و دستگاه را جدا کنید.
   ۲. درب ماشین ظرفشویی را باز کنید و چهار پیچ را نگه دارید که جلوی درب را در جای خود نگه دارید. سپس درب را ببندید.
   ۳. بعد، شما باید دو پیچ دیگر را برگزینید که برگه پایه پایین جلویی را در جای خود نگه دارید و پوشش را خاموش کنید. مراقب باشید، هر چند که اکنون چندین پیچ را در معرض قرار داده اید، که ممکن است به راحتی به شما آسیب برساند.
   ۴. حالا شما باید عایق را در پشت صفحه پایه بردارید. انجام این عمل درون پایه دستگاه را نشان می دهد.
   ۵. در مرکز پایه، شما یک پوشش پلاستیکی مربعی پیدا خواهید کرد که میکرو سوئیچ خود را نگه می دارد. این سوئیچ دارای دو سیم آبی است که به شما کمک می کند آن را شناسایی کنید.
   ۶. اکنون باید پوشش پلاستیکی را از کلید میکرو حذف کنید. برای انجام این کار، پوشش را از سمت راست شروع کنید و پوشش را کنار بگذارید.
   ۷. در پشت خود میکرو سوئیچ، یک دیسک استریپ فوم وجود دارد که اندازه آن تقریبا چهار اینچ ضخیم است. دیسک را پاک کنید و آن را پاک کنید.
   ۸. دیسک را در جای خود قرار دهید و دستگاه را دوباره بسازید.

   دستگاه باید در حال حاضر به صورت عادی عمل کند و کد خطای E15 هم اکنون باید ناپدید شود.

  2. Avatar شایان

   کد خطا ۰۹
   ، کد خطا ۰۹، بدان معنی است که مشکلی بر روی درجه حرارت وجود دارد. در صورتی که این خطا را در ماشین ظرفشویی خود بوش به دست می آورید، این بدان معناست که با توجه به گرمای بیش از حد گرمای ناگهانی وجود دارد (این اتفاق می افتد زمانی که درجه حرارت به بیش از ۲۲۰ درجه فارنهایت برسد.

   اگر می خواهید این خطا را رفع کنید، این مراحل ساده را دنبال کنید:

   ۱. سیم برق را از ماشین ظرفشویی بوش جدا کنید یا سیم پیچ را بردارید.
   ۲. ماشین ظرفشویی بوش را حداقل ۵ دقیقه خاموش کنید.
   ۳. ماشین ظرفشویی بوش خود را دوباره ببندید.

   همچنین خواندن: خطا در حال بارگذاری پخش: هیچ منبع قابل بازیابی یافت نشد
   در بسیاری از موارد این به اندازه کافی است که کد خطا ۰۹ ناپدید می شود و ماشین ظرفشویی بوش برای کار دوباره خوب است. با این حال، احتمال وجود دارد که این کار نخواهد کرد. اگر این کار را نکنید، به این معنی است که با کنترل پنل در داخل درب ماشین ظرفشویی، به ویژه در گوشه بالا سمت راست، مشکل وجود دارد. در صورتی که این مورد باشد، باید کنترل پنل را جایگزین کنید

 9. Avatar موسی شعبانی

  سلام چرا دفترچه فارسی یا انگلیسی به همراه سری ۸(sms88ti36e/25) وجود نارد؟

  1. Avatar شایان

   کد خطا E22
   کد خطای E22 نشان می دهد که آب های باقی مانده در پمپ های شستشوی ماشین ظرفشویی باقی مانده است. برای حل این خطا، بهتر است که پمپ را برای انسداد بررسی کنید، و فیلتر دستگاه به عنوان ممکن است کثیف باشد، به خصوص اگر آن را با مقدار قابل توجهی از روغن یا سایر ساختار کار می کند. هر کدام از این ها باعث می شود دستگاه به درستی تخلیه نشود. برای بررسی فیلترها، دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

   ۱. قبل از اینکه دستگاه را جدا کنید، دستگاه را خاموش کنید.
   ۲. سینی پایین را از ماشین لباسشویی بردارید.
   ۳. در زیر آن، فیلتر شش ضلعی را پیدا خواهید کرد که باید یک فلش آبی را در جلو آن داشته باشید، که نشان می دهد فیلتر به جای قفل شده است.
   ۴. چرخش فیلتر آن را باز خواهد کرد، به شما اجازه می دهد آن را از پایه دستگاه حذف کنید.
   ۵. بعد، شما می توانید صفحه فلزی را در پایه دستگاه بردارید و بخش بیرونی فیلتر را نشان دهید.
   ۶. بعد، برگه فلزی را که از پایه دستگاه برداشته شده است تمیز کنید، همراه با هر دو بخش فیلتر.
   ۷. اگر فیلترها با خراش و خراشیده شده اند، بهتر است آنها را به طور کامل جایگزین کنید تا آنها را در دستگاه قرار دهید. ، اما مطمئن شوید که قسمت داخلی و خارجی فیلتر وجود دارد.
   ۸. اکنون، هنگامی که فیلتر جایگزین شده است، آن را به عقب بر روی محل قرار دهید، و جای پای کمربند ماشین ظرفشویی را جایگزین کنید.

   دستگاه باید در حال حاضر درست کار کند. اگر هنوز این کار را نداشته باشد ممکن است که پمپ خود مسدود شده باشد. برای پاک کردن آن، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

   ۱. با فیلترهایی که قبلا برداشته شده (همانطور که قبلا ذکر شد)، پوشش پمپ را خاموش کنید تا کلیک کنید. پوشش را با چسباندن دستگیر کنید و آن را به سمت بالا بکشید تا مقاومت کند، سپس آن را به جلو بکشید تا آن را بردارید.
   ۲. شما هم اکنون می توانید پمپ خود را پاک کنید و هرگونه آلودگی را که ممکن است پمپ را مسدود کرده و از تخلیه آن به درستی جلوگیری کنید حذف کنید.
   ۳. حالا شما می توانید پوشش پمپ، همراه با فیلتر و پایه پایین تر ماشین ظرفشویی را جایگزین کنید.

   آب باقیمانده باید از پمپ مخزن ماشین ظرفشویی تخلیه شود و کد خطای E22 هم اکنون باید حل شود.

  2. Avatar محسن

   چون این مدل سفارش ایران نیست.
   از سری هشت، چهارتا مدل سفارش ایران هستن. دوتا سفید و دوتا استیل
   مدلهای ۸۸TW01M و ۸۸TI01M که مدلهای بدون زئولیت هستن و اولی سفید و دومی استیله
   مدلهای ۸۸TW02M و ۸۸TI02M که زئولیت دارن و بازم اولی سفید و دومی استیل هست
   دقت کنید در مدلهایی از ماشینهای ظرفشویی بوش که ساخت آلمان (و نه مدلهای ساخت ترکیه) و همگی به کلیدهای لمسی مجهز هستن، مدلهایی که آخرشون به حرف M ختم میشه سفارش ایران و دارای دفترچه فارسی هستن

 10. Avatar بیژن

  بنظر بنده هیچ ماشین خوبی نیست برای اینکه بر روی لیوان و اوصولا ظروف شیشه ای لکه می اندازد و تاکنون دومرتبه هم به مرکز تعمیرات تلفن کرده که آمده ولی هیچ تاثیری نداشته است و بار سوم هم که تلفن کردم اعلام نموده که بهتر از این نمی شود ضمن اینکه طبق دستورایشان وقتی روی اکونومی گذاشته می شود حدود سه ونیم ساعت شتشو به طول می انجامد وپس از آن بایستی بایک پار چه تر آن لکه ها را تمیز نمود .
  باتشکر

  1. Avatar محسن

   مشکل شما از اونجا ناشی میشه که درجه سختی آب منطقه ای که در اون ساکن هستید در منوی دستگاه درست تعریف نشده.
   درجه سختی آب رو از اداره آب و فاضلاب محل سکونتتون بپرسید و در منوی دستگاه تنظیم کنید

 11. Avatar ندا

  سلام من ماشین ظرفشویی سری٨ خرید از خانه سیهاوی
  ولی الان که برام فرستادن کارتون نداره و میگن که کلا از المان اینجوری میاد
  فقط با کیسه وکیوم شده
  ایا این حقیقت داره؟؟؟

  1. Avatar محسن

   هیچ ماشین ظرفشویی و لباسشویی بوش دارای کارتن نیست. همینطور ماشینهای لباسشویی و ظرفشویی AEG

 12. Avatar محمد علی

  سلام
  من ظرفشوئی بوس سری ۸ را دارم الان یک مدت شده باقی مانده غذا بعد از شستن ظروف روی تعدادی از ظرفها می مونه چاره چی هست ممنون می شم راهنمائی کنید .

  1. Avatar محسن

   خیلی ساده ست. فیلتر دستگاه شما نیاز به شستشو داره.
   از محل خودش خارج کنید و با یک مسواک زیر شیر آب بشورید

 13. Avatar حسین

  سلام خسته نباشید
  ماشین ظرفشویی من بوش مدل sms88ti03t است جدیدا ظرفها رو کثیف میشوره در پایان شستشو هم خطاE31 روی نمایشگرش میاد مشکلش چیه میشه راهنمایی بفرمایید

 14. Avatar محمد علی محمدی

  اون سبد اضافی طبقه سوم رو به اشتباه نوشته شده که در سری ۸ اضافه شده ولی از سری ۴ این سبد اضافه شد و در سری ۶ هم وجود داره و به هیچ وجه مختص سری ۸ نیست.