نهمین دوره‌ی جشنواره لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز در دانشگاه امیرکبیر با حمایت دیجی‌کالا برگزار شد

۳۱ تیر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

«جشنواره‌ی لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز» امیرکبیر پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۶ آغاز و تا ۱۵م ادامه دارد. این جشنواره شامل ۱۶ کارگاه و ۲۲ سخنرانی است. این نهمین سالی است که انجمن علمی دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات امیرکبیر جشنواره‌ی لینوکس را برگزار می‌کند. این جشنواره طبق برنامه‌ی هرسال در اردیبهشت ماه برگزار شده است.

دیجی‌کالا امسال حمایت مادی و معنوی جشنواره‌ی لینوکس را به عهده دارد. هدف از این حمایت‌ها کمک به پیشرفت‌های علمی و حرفه‌ای در حوزه‌ی کامپیوتر و پیوند دانشجویان با کار و صنعت است.

افتتاحیه این جشنواره پنجشنبه صبح با سخنرانی دکتر بخشی استادیار دانشکده مهندسی کامپیوتر در خصوص تاریخچه‌ی لینوکس و اهمیت آن در دنیای تکنولوزی امروز آغاز شد. سپس مهندس آقازاده مدیر ارشد واحد محصول دیجی‌کالا در خصوص اهمیت استفاده از لینوکس و Open Source در صنعت به ویژه  در حوزه تجارت الکترونیک سخن گفت.

دیجی‌کالا امسال حمایت مادی و معنوی جشنواره‌ی لینوکس را به عهده دارد. هدف از این حمایت‌ها کمک به پیشرفت‌های علمی و حرفه‌ای در حوزه‌ی کامپیوتر و پیوند دانشجویان با کار و صنعت است.

مهندس آقازاده برای تبیین اهمیت استفاده از نرم‌افزارهای متن باز عنوان کرد هدف دیجی‌کالا پوشش خرید اینترنتی در منطقه منا (MENA) یعنی خاورمیانه و شمال آفریقاست و برای رسیدن به این هدف باید بتوانیم حجم زیادی از سفارشات را پردازش کنیم. سه سال پیش سیستم دیجی کالا کاملا بر مایکروسافت مبتنی بود اما از دو سال پیش جست‌وجوی سایت دیجی کالا کاملا Open source است و ما از این رویکرد بسیار راضی هستیم. جستجوی الاستیک به کمک ما آمده تا بتوانیم سفارشات بیشتری را بهتر پردازش کنیم.

مهندس آقازاده تاکید کرد دیجی‌کالا از رویدادهایی مثل جشنواره ی لینوکس حمایت می‌کند. ما نیاز داریم بر اساس نگاه خود این حوزه را تجهیز کنیم. ما به شکلی پویا سراغ تکنولوژی می‌رویم و راه‌حل مشکلات و پاسخ نیازهایمان را پیدا می‌کنیم. دیجی‌کالا از دانشجویان علاقه‌مند و پروژه‌های حرفه‌ای حمایت و استقبال می‌کند.

روز نخست محمد مزرعه از کارشناسان موفق دیجی‌کالا که خود از دانش آموختگان دانشگاه امیرکبیر است به معرفی Elastic Search پرداخت و راهکارهای آموزشی در این حوزه را بیان کرد.

سینا شیخ الاسلامی نیز در میان سخنرانان این جشنواره حضور داشت. او هم از برنامه‌نویسان دیجی‌کالاست ‌و در ارائه‌ای با عنوان From Big data to Fast data در خصوص کاربردها، نیازها و پلتفرم‌های داده‌های حجیم و سریع توضیح داد.

این جشنواره تا پایان روز جمعه با سخرانی‌ها و کارگاه‌های آموزشی ادامه دارد.
telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. Avatar ابوالفضل محمودی

  دیجی کالا که همه چیزش بر پایه ویندوز هست چطوری آمده از لینوکس حمایت می‌کند.؟؟

  1. محمدعلی اسماعیلی محمدعلی اسماعیلی

   سلام.
   اینکه دیجی کالا همه چیزش ویندوزیه نمیتونه عبارت درستی باشه چون شما تنها وب سایت دیجی کالا رو می‌بینید که با تکنولوژی‌های مایکروسافتی ساخته شده وگرنه اپلیکیشن‌های موبایل و بسیاری از سرویس‌های دیگر با زبان‌های دیگر نوشته شده‌اند. این جشنواره صرفا برای لینوکس نبوده بلکه متشکل از لینوکس و اوپن سورس است. از طرفی مایکروسافت چند سال است که دات نت فریمورک را اوپن سورس کرده و با بنیادهای اوپن سور س هم روابط بسیار خوبی داره. در متن این خبر هم آمده که سیستم سرچ سایت با الستیک انجام شده که خود یک پروژه اوپن سورس است.
   موفق باشید.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه