نوجوانی مکعب روبیک را در کمتر از ۵ ثانیه حل کرد

۴ آذر ۱۳۹۴ | ۱۶:۰۰ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

نوجوان چهارده ساله‌ای به نام «لوکاس اتر» (Lucas Etter) با حل معمای مکعب روبیک ۳ در ۳ در عرض ۵ ثانیه یک رکورد جهانی برای خود ثبت کرد.

سرعت و دقت حرکت دستان اتر هنگام حل مکعب واقعا شگفت‌انگیز و فوق‌العاده است.

 او در رقابت پاییزی مدرسه‌ی River Hill در مری‌لند موفق شد معمای مکعب روبیک را در ۴.۹۰۴ ثانیه حل کند. اتحادیه‌ی جهانی مکعب اعتبار این دستاورد را در وب‌سایت رسمی‌اش اعلام کرد. رکورد اتر ۰.۳ ثانیه کمتر از رکورد «کالین برنز» است که در اوایل سال میلادی جاری ثبت کرده. «کیتون الیس» در جریان همان مسابقه در عرض ۵.۰۹ ثانیه معما را حل کرد، اما پس از او اتر رکورد او را شکست.

سرعت و دقت حرکت دستان اتر هنگام حل مکعب واقعا شگفت‌انگیز و فوق‌العاده است. نام «اسپیدکیوبر» (Speedcuber) به کسانی گفته می‌شود که با سرعت زیادی معمای این مکعب‌ها را حل می‌کنند و اتر قطعا یکی از آنان به حساب می‌آید. به این نوابغ مدتی زمان داده می‌شود تا کیفیت مکعب را قبل از شروع حل آن بررسی کنند.

البته که هنوز هم اختلاف زیادی میان سرعت انسان‌ها و روبات‌ها در حل معمای این مکعب‌ها وجود دارد. سال گذشته یکی از روبات‌های ساخت شرکت لگو یکی از همین مکعب‌های ۳ در ۳ را در ظرف ۳.۲۵۳ ثانیه حل کرد. این نشان می‌دهد که میان رکورد لوکاس اتر و این روبات بیش از ۱.۵ ثانیه اختلاف وجود دارد که در این زمینه زمان زیادی محسوب می‌شود. دستیابی یا حتی نزدیک شدن به این زمان برای انگشتان طبیعی انسان غیرقابل تصور است. اما زمان رکوردهای جهانی هر سال کمتر و کمتر می‌شوند، بنابراین بعید نیست تا چند ماه دیگر این رکورد هم شکسته شود.

منبع: The Gaurdian

دیدگاه شما

۱۷ comment
 1. Avatar سهیل

  واقعا شگفت انگیز بود …
  یکی از speedester ها هستش…

 2. Avatar آریافایل

  چقدر جالبه ….
  منظورم محیط مدرسه و اون فضای گرمی که اونجا حاکم هست !

  من الان دارم از طوی این کلیپ میبینم ولی واقعا کلاس فکری در سیستم آموزش و پروش آمریکا و اروپا و اقعا تحسین برانگیزه.

  مررسی عالی بود.

 3. Avatar محمد امین

  منم یکی از دوستام که البته یه سال از من کوچیکتره و 12 سالشه مکعب روبیک رو در عرض 2تا5 دقیقه حل میکنه خودش میگه که از طریق یه فرمولایی این کارو میکنه منم به امید خدا میخوام که رکورد دوستمو بشکونم البته تازه شروع کردم

  1. Avatar مهدی 13770105

   ایول ولی زیاد خوشحال نباشین کاره خیلی بزرگی نکردین / ستاد تضعیف روحیه

   1. Avatar احسان

    دقــیــقــا هــمــیــنـــه
    فـــقــط یــک ســری فــرمــول داره کـــه بــایــد یــاد گـــرفـــت…
    بـــقـــیــشــم بــــســتـــگــی بــه ســرعــت و قــدرت خــودت داره

  2. Avatar MATRIX

   2 تا 5 دقیقه؟ من خودم روبیک 3*3 مدل shen en دارم.رکوردم 30 ثانیه هستش.. الانم دارم رو 5*5 کار میکنم خیلی سخته 😐 میخوای بهتر بشی حرکات سرعتی رو یاد بگیر… اگه ارامش و اعصاب خوبی داشته باشی زیر 1 دقیقه راحت میزنی البته روبیک روونی هم باید داشته باشی

  3. Avatar عرفان

   من توی 1دقیقه و خورده ای انجام میدم!
   5دقیقه خیلی زیاده!

 4. Avatar میزبان فا

  ممنون از شما
  بیشتر آن محیطی که جهت خلاقیتو تلاش برای دانش آموزان فراهم شده بود ما را خوشحال کرد.

 5. Avatar متین

  قیافش منو یاده مرد عنکبوتی میندازه (پیترپاتریک بود چی بود اون )
  خیلی شبیهشه :))
  یهویی چه شلوغ شد اونجا !:D

 6. Avatar احسان

  ماهمینکاروتومدرسه انجام دادیم بعد پنج دقیقه تونستیم تکمیلش کنیم میبینم کفشو صندلی بسمتمون پرت میشه اینا رفیقن ن این همه کلاسیا ما اینا …

  نشونه تربیت فکری درستشون خلاصه بگم لایک دارن….

  اومیدوارم همکلاسیام اینو نخونن (:

 7. Avatar احسان

  درضمن من مودم این همه گوشی از کجا در اومد ماشاا… همشون داشتن

 8. Avatar امین

  سلام.
  سرعت روبات لگو هنوز یک سوم انگشتای انسان هم نیست. ولی اون قبلش محاسبه میکنه، با حدود 20 حرکت حلش میکنه، اما این بچه ها حدود 60 حرکت رو در 5 ثانیه انجام میدن.
  فرمولشون فرق میکنه. روباته امکان محاسبه داره. بهترین و کوتاهترین مسیر رو انتخاب میکنه. ولی با سرعت کمتر.

 9. Avatar امین

  البته اینو که نگاه کردم فقط حدود 34 حرکت انجام داد حل شد. یعنی کمتر از 7 حرکت بر ثانیه. مکعبش آسون بود. به همین خاطر چند بار رکورد میگیرن. کمترین و بیشترین رکورد رو میریزن دور، بقیه رو میانگین میگیرن. بهش میگن 3 از 5 یعنی 3 رکورد میانی از 5 رکورد.
  رکورد سرعت انگشتا، دست فلیکس زمدگ استرالیاییه با بیش از 10 حرکت بر ثانیه. حرکت انگشتای اونو ببینید حیرت میکنید. یه بار 54 حرکت رو در 5.2 ثانیه زد. اون موقع رکود زمان هم بود. حالا که شکسته شده. اما رکورد سرعت انگشتش فکر نکنم شکستنی باشه. جالبه میگه اولین بار در 13 سالگی مکعب روبیک رو دستش گرفته. الآن 18 سالشم نیست. اینقدر پیشرفت دارن.

  1. Avatar عرشیا

   من 11 سالمه
   رکورد:ثانیه
   راست میگم43

 10. Avatar علی

  مشکوک می زنه. تعداد حرکات زیاد نیست.

 11. Avatar آرمان

  من خودم تو 1 صدم ثانیه می زنم!!!!!!!!! تعجب نکنین شوخی بودa

 12. Avatar Bagher

  اين کاررو اگر دققت بکنيد با روبيک گنز اير انجام شد روبيک گنز از بهترين نوع روبيک است پس اگر با همان روبيک تمرين بکند تعجب ندارد بتواند رکورد بزند