کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟ مقایسه‌ی ۳DS و آی‌پاد تاچ

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

آی‌پاد تاچ قابلیت‌های زیادی دارد، اما یکی از مهم‌ترین آن‌ها، بازی کردن است. این دستگاه تمام بازی‌های آی‌فون را اجرا می‌کند. با این حال، آیا یک آی‌پاد تاچ می‌تواند جای یک کنسول دستی مختص بازی را پر کند؟ بازی‌ها و نرم‌افزارها مهم‌ترین عوامل تمایز دهنده‌ی دستگاه‌های بازی هستند. بد نیست آی‌پاد تاچ جدید را در مقابل نینتندو ۳DS قرار دهیم و قابلیت‌های این دو دستگاه همراه را بسنجیم.

آیا آی‌پاد می‌تواند جای یک کنسول دستی بازی را پر کند؟

اندازه و وزن

نینتندو ۳DS از یک آ‌ی‌پاد تاچ بزرگ‌تر است، حتی اگر در حالت بسته قرار داشته باشد. با این حال، مدل معمولی ۳DS و نه مدل XL آن، می‌تواند مثل یک آی‌پاد در جیب جا شود. اما به طور کلی از نظر قابل حمل بودن، آی‌پاد تاچ دستگاه بهتری است. نینتندو ۳DS XL سه ونیم برابر سنگین‌تر از آی‌پاد تاچ است.

1

جنس بدنه و رنگ

بدنه‌ی نینتندو ۳DS از پلاستیک ساخته شده است؛ آن هم پلاستیکی که حس خوبی نمی‌دهد. اما آی‌پاد تاچ بدنه‌ای آلومینیومی دارد. آی‌پاد جدید اپل شش رنگ مختلف دارد، اما ۳DS XL فقط در دو رنگ قرمز و سیاه عرضه می‌شود.

2

اندازه‌ی صفحه و صفحه‌ی لمسی

اندازه‌ی بزرگ ۳DS XL به‌خاطر صفحه‌ی نمایش بزرگ‌اش است. این دستگاه دو صفحه‌ی نمایش دارد که هر دوی آن‌ها هم از آی‌پاد تاچ بزرگ‌تر هستند.

صفحه‌ی لمسی آی‌پاد تاچ مثل بیشتر گوشی‌های هوشمند جدید است، اما نینتندو ۳DS هنوز هم صفحه‌ای لمسی مقاومتی دارد. با این حال، به هنگام بازی کردن بهتر است که از قلم خود ۳DS استفاده شود که روند بازی کردن را بهتر می‌کند، در نتیجه استفاده از صفحه‌ی لمسی مقاومتی تصمیم اشتباهی نبوده است.

3

‌‌

وضوح تصویر

صفحه‌ی نمایش آی‌پاد تاچ ۳۰۰ درصد از نینتندو ۳DS بزرگ‌تر است. اما باید موضوع صفحه‌ی نمایش سه‌بعدی ۳DS را هم در نظر گرفت. این کنسول دستی صفحه‌ی نمایشی با وضوح تصویر ۴۰۰ در ۲۴۰ دارد. اما تمام تصاویر دو بار پردازش می‌شوند، یک بار برای چشم چپ و بار دیگر برای چشم راست.

وضوح صفحه‌ی نمایش مدل‌های مختلف ۳DS هم تفاوتی ندارد. یعنی روی ۳DS معمولی هم که صفحه‌ای کوچک‌تر از مدل XL دارد، همین وضوح تصویر استفاده شده است. در نتیجه مدل‌های کوچک‌تر تصویر بهتری را نشان می‌دهند.

4

نمایش افکت سه‌بعدی

صفحه‌ی نمایش نینتندو ۳DS قابلیت نمایش تصاویر سه‌بعدی را دارد. در مدل جدید حتی دوربینی در مقابل دستگاه اضافه شده است که وضعیت چشم‌ها را تشخیص و تصاویر را مطابق با نقطه‌ی آن‌ها نشان می‌دهد. آی‌پاد تاچ توانایی نمایش تصاویر سه‌بعدی را حتی با استفاده از عینک هم ندارد.

5

کلید برای بازی کردن

بازی‌های موبایل زیادی توانسته‌اند از صفحه‌ی لمسی به‌خوبی استفاده کنند، اما هنوز هم برای بازی کردن استفاده از کلیدها پیشنهاد می‌شود. مدل جدید ۳DS یک آنالوگ دوم هم دارد.

6

باتری و شارژر

اپل می‌گوید که آی‌پاد تاچ می‌تواند برای ۸ ساعت ویدیو پخش کند. مقدار زمانی که می‌توان روی ۳DS بازی کرد به روشن بودن یا نبودن صفحه‌ی سه‌بعدی آن باز می‌گردد. اگر خاموش باشد تا ۷ ساعت قابلیت بازی کردن دارد.

آن قدر مدل‌های مختلفی از ۳DS عرضه شده است که نینتندو تصمیم گرفته مدل‌های جدید را بدون شارژر عرضه کند. این شرکت می‌گوید که حتما یک شارژر ۳DS در خانه‌تان پیدا می‌شود، پس نیازی نیست همراه کنسول شارژر وجود داشته باشد. آی‌پاد تاچ یک سیم USB همراه‌اش دارد و توسط همان هم شارژ می‌شود.

7

‌‌

سخت افزار

فقط کافی است تا نگاهی به سرعت پردازنده‌های این دو دستگاه بیندازید تا تفاوت‌های آن‌ها را متوجه شوید. با این حال، پردازنده‌ی ضعیف نینتندو ۳DS حتما نمایانگر قدرت کم آن نیست. چون بازی‌هایی که روی این کنسول دستی عرضه شده‌اند، بارها از یک بازی آی‌پاد بزرگ‌تر هستند. با این حال، ۳DS قدرت بالای پلی‌استیشن ویتا را ندارد.

پردازنده‌ی گرافیکی آی‌پاد تاچ بسیار از ۳DS قوی‌تر است، اما بازی‌های کنسول دستی نینتندو از نظر گرافیکی در مقابل آی‌پاد کم نمی‌آورند.

آی‌پاد تاچ حافظه‌ی بیشتری دارد، اما بیشتر این حافظه برای سیستم عامل خیره شده است.

حافظه‌ی داخلی آی‌پاد تاچ با توجه به مدل‌های مختلف، از ۱۶ تا ۱۲۸ گیگابایت متغیر است. نینتندو ۳DS فقط یک گیگابایت حافظه داخلی دارد.

به همراه هر ۳DS یک کارت حافظه‌ی MicroSD چهار گیگابایتی هم عرضه می‌شود. با این حال حافظه‌ی داخلی آی‌پاد تاچ به نظر برای هر کاری کافی می‌رسد.

8

بازی‌ها

بازی‌های آی‌پاد تاچ را تنها می‌توان از آیتونز و به‌صورت دیجیتالی خریداری کرد، اما بازی‌های نینتندو ۳DS در کنار نسخه‌ی دیجیتال، روی کارتریج و به‌صورت فیزیکی هم عرضه می‌شوند. این موضوع برای کسانی که می‌خواهند بازی‌های‌شان را به‌صورت آرشیو داشته باشند، می‌تواند بسیار مهم باشد. از نظر قیمتی هم بازی‌های ۳DS هر کدام ۴۰ دلار قیمت دارند، در صورتی که گران‌قیمت‌ترین بازی‌های آی‌پاد از ۱۵ یا ۲۰ دلار بیشتر نمی‌شوند.

البته باید میزان محتوای بازی‌ها را هم در مقایسه‌ی بازی‌های این دو کنسول در نظر گرفت.

9

دوربین

اپل دوربین‌های آی‌پاد تاچ جدید را بسیار بهتر کرد، طوری که می‌توان با آن عکس‌های خوبی گرفت. با این حال، دوربین نینتندو ۳DS برای بازی ساخته شده است. این دستگاه دو دوربین در پشت‌اش دارد که برای تصویربرداری سه‌بعدی استفاده می‌شود. یک دوربین هم در مقابل‌اش است که برای تنظیم تصاویر سه‌بعدی بدون عینک به‌کار می‌رود.

10

قیمت

این دو دستگاه تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر دارند، اما در قیمت با هم برابر هستند. هم آی‌پاد تاچ جدید و هم آخرین مدل ۳DS 200 دلار قیمت دارند.

11

در نهایت، شاید ما به بررسی و مقایسه‌ی این دو دستگاه همراه برای بازی پرداخته باشیم، اما موضوعی مهم این دو دستگاه را از هم متمایز می‌کند: بازی‌هایی که برای این دو دستگاه ساخته می‌شوند، ساختاری کاملا مخالف یک‌دیگر دارند.

بازی‌های کنسول دستی نینتندو ۳DS درست مثل بازی‌های ویدیویی بزرگ هستند. یعنی برای مدت‌ها بازی کردن ساخته شده‌اند و مراحل و روندی طولانی دارند. بازی‌های نینتندو ۳DS را اغلب نقش‌آفرینی‌های طولانی تشکیل می‌دهند. سکوبازی‌ها و پلتفرمرهای مختلف هم روی این دستگاه به وفور یافت می‌شود؛ آن هم سکوبازی‌های بزرگی مثل Super Mario 3D Land که هر مرحله‌اش، یک کلاس درس برای سازندگان بازی است.

اما از سوی دیگر، بازی‌های آی‌پاد تاچ، همان بازی‌های آی‌فون و موبایل هستند. بازی‌هایی که برای بازی کردن در مدت‌های کوتاه ساخته شده‌اند. هرگز نمی‌توانید یک بازی با مقدار محتوایی به‌اندازه‌ی بازی‌های ۳DS روی آی‌پاد تاچ پیدا کنید. نبود کلیدهایی مختص بازی کردن هم آی‌پاد تاچ را از یک دستگاه بازی دور می‌کند.

منبع: Gizmagبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما