واقعیت مجازی ممکن است به درمان فانتوم پین کمک کند

۱۶ آبان ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۰ ۱۶ آبان ۱۳۹۶ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

کسانی که عضوی از بدن خود را از دست داده، یا اینکه به خاطر صدمه به ستون فقرات، فلج شده‌اند، فقط هم با مشکل از دست دادن عضو خود دست و پنجه نرم نمی‌کنند. این افراد هم‌چنین به دردهایی به اسم «فانتوم پین» (Phantom Pain) دچار می‌شوند؛ دردهایی که در عضوهای از دست رفته حس می‌شود و در اصل، وجود ندارد. این دردها با دارو درمان نمی‌شوند. محققان دانشگاه EPFL توانسته‌اند با استفاده از هدست واقعیت مجازی و یکی دو عضو مصنوعی، درد افرادی که به فانتوم پین دچار شده‌اند را کمی کاهش دهند.

محققان توانسته‌اند با استفاده از هدست واقعیت مجازی و عضو مصنوعی، درد افرادی که به فانتوم پین دچار شده‌اند را کمی کاهش دهند.

تیم Ecole Polytechnique federale de Luasanne از بیماران خود خواسته‌اند که یک هدست واقعیت مجازی سر خود بگذارند که تصویر زنده‌ای از یک دوربین که مشغول فیلم‌برداری یک پای مصنوعی است را نشان می‌دهد. دوربین طوری قرار داده شده است که افراد در هدست واقعیت مجازی، پای مصنوعی را به عنوان پای خود ببینند. وقتی که روی پای مصنوعی ضربه‌ای زده می‌شود و در همان لحظه، ضربه‌ای روی اعصاب ستون فقرات بیمار زده می‌شود، آن‌ها حس می‌کنند که به پای آن‌ها ضربه زده شده است. بیماران سپس گفته‌اند که این حس باعث شده که درد آن‌ها کاهش یابد.

حدود یک دقیقه طول می‌کشد تا بدن این حقه را به عنوان واقعیت قبول کند. ضربه‌ای که به پشت افراد زده می‌شود، به پا منتقل می‌شود چون چیزی که می‌بینند تاثیر بیشتری از چیزی که حس می‌کنند، دارد.

می‌توانید در ادامه ویدیویی ببینید که این سیستم جدید و نحوه‌ی استفاده‌ی آن را توضیح می‌دهد.

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما