وقتی دیگر آنتی بیوتیک جواب نمی‌دهد

۷ آبان ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

دانشمندان انگلیسی اعلام کرده‌اند یک باکتری کشف شده که در مقابل تمامی آنتی بیوتیک‌های رایج مقاوم است، حتی در مقابل کولیستین.

این باکتری ماه گذشته در چین پیدا شده و حالا آزمایش‌های بیش‌تر، نوع مشابهی از همین مقاومت را در نمونه‌های گرفته شد از عفونت‌های انسانی هم پیدا کرده‌اند.

کولیستین (Colistin) نام آنتی بیوتیکی است که وقتی هیچ انتی بیوتیک دیگری اثر نکند، پزشکان از آن به عنوان آخرین مهره‌ی موثر در درمان افراد استفاده می‌کنند. باکتری‌ای که پیدا شده در مقابل این دارو مقاوم است و این خیلی چالش‌برانگیز است.

جالب‌تر این‌که پزشکان فکر می‌کردند سه سال طول می‌کشد تا باکتری مقاوم به کولیستین از چین به انگلستان برسد. اما دو موسسه‌ی «سلامت عمومی انگلستان» (Public Health England) و «سازمان سلامت انسان و حیوان» (Animal and Plant Health Agency) آزمایش روی نمونه‌هایی که داشتند را آغاز کردند.

اولی ۲۴ هزار نمونه‌ای که بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ داشت را بررسی کرد و در ۱۵ مورد از آن‌ها وجود باکتری مذکور را تایید کرد. ضمن این‌که در برخی نمونه‌ها باکتری «سالمونلا» (Salmonella) و «ای. کولی» (E. Coli) هم مشاهده شد.

نحوه‌ی انتشار باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک

نحوه‌ی انتشار باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک

‌‌

موسسه‌ی دوم هم در سه مزرعه‌ی نگهداری خوک، این باکتری را مشاهده کرد.

البته این خبر زیاد هم باعث تعجب نشده چون قبلا موردهای مشابهی در اروپا، آسیا و آفریقا دیده شده بود. این‌ها عفونت‌های غیر قابل درمان هستند، چون ظاهرا هیچ آنتی بیوتیکی دیگر روی این‌ها جواب نمی‌دهد. این دوره‌ی جدید «آخرالزمان آنتی بیوتیک‌ها» می تواند صنعت داروسازی را صدها سال به عقب برگرداند.

نمونه‌ی DNA مقاوم در برابر کولیستین (ژن mcr-1) می‌تواند خیلی سریع در بین گونه‌ها منتشر شود و کار را به جایی برساند که دیگر پزشکان قادر به کنترل و درمان‌اش نباشند.

اما راه‌هایی هم برای پیش‌گیری از ابتلا به این باکتری عنوان شده که یکی‌شان پختن درست و کامل غذاهاست.

علت انتشار این باکتری در چین، استفاده‌ی بیش از اندازه از آنتی بیوتیک‌ها در صنعت کشاورزی این کشور اعلام شد. به علاوه خبر رسید که در انگلستان هم ۸۳۷ کیلوگرم کولیستین در سال ۲۰۱۴ به مزرعه‌دارها فروخته شد. باید جلوی این مصرف بی‌ررویه هرچه سریع‌تر گرفته شود.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. Avatar دایامب

  متاسفانه آنتی بیوتیک ها نه تنها از طریق داروها به انسان منتقل میشن بلکه از طریق دام و طیور که برای درمان و … استفاده می کنند هم به انسان میرسه. لذا تست آنتی بیوتیک قبل از تبدیل شیر یا گوشت به فرآورده غذایی بسیار مهم هست.

 2. Avatar امیر اسدی

  چی ممنون؟! همه مون میمیریم و منقرض میشیم
  TT-TT
  این دیگه چه اروریه؟ ” خیلی تندتند دیدگاه‌تان را می‌نویسید، کمی آرام‌تر… “

 3. Avatar شکیب

  هنوز این باکتری رو نام گذاری نکردن؟ از خانوادۀ سودوموناس هست؟

 4. Avatar مصطفی پناهی

  ممنون از اطلاع رسانی

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه