[ویدیو] جنگنده F-16 جان خلبانش را نجات داد

۲۴ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۰:۲۴ ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

در یکی از ویدیوهای نیروی هوایی آمریکا که اخیرا غیرمحرمانه و منتشر شده، می‌بینیم که سیستم «اتوپایلت» یک جت جنگنده جان خلبان را نجات می‌دهد. این خلبان شاگرد سوار بر جت جنگنده F-16 بوده و آموزش می‌دیده است. همین که این خلبان می‌خواهد بچرخد، بدنش تحت فشار هشت برابر نیروی گرانش زمین قرار می‌گیرد و این باعث می‌شود که از هوش برود. سپس هواپیما در حالی که موتورهای پس‌سوزش کاملا روشن هستند، با شدت و سرعت زیادی به سمت زمین شیرجه می‌زند.

همراه این شاگرد یک آموزشیار سوار بر یک F-16 دیگر بود که با درماندگی فرمان‌هایی را بر سر شاگرد بی‌هوش فریاد می‌کشید. طبق گزارشی از Aviation Week، جت این شاگرد از ارتفاع ۵۰۰۰ متری تا ارتفاع ۳۷۰۰ متری سقوط می‌کند و در این حین فرمان “۲ recover” را می‌توانیم بشنویم. سپس دوباره در ارتفاع ۳۳۰۰ متری آموزشیار به شاگردش می‌گوید “۲ recover”. جت این خلبان شاگرد ۶۰۰ متر دیگر پایین می‌رود، تا اینکه «سیستم اتوماتیک ضد برخورد با زمین» (Automatic Ground Collision Avoidance System) کنترل هواپیما را به دست می‌گیرد و جت را در مسیر درست قرار می‌دهد.

این ویدیو واقعا دلهره‌آور است، اما خوشبختانه پایان خوبی دارد. گرچه اکثر صحبت‌های مربوط به سیستم حمل و نقل اتوماتیک هنوز نظری است، اما این اتفاق به خوبی یادآوری می‌کند که از همین حالا سیستم‌هایی وجود دارند که جان انسان‌ها را نجات می‌دهند. اخیرا مردی ادعا کرد که خودروی تسلا جانش را نجات داد. او در بزرگراه مشغول رانندگی بود که آمبولی او را از توان انداخت و سیستم اتوپایلت تسلا او را به بیمارستان برد.

منبع: The Verge

?????? ??????? ???????? ????? ??? ????

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. Avatar امیر

  آخه آدم با فشار ۸جی هم بیهوش میشه :/ :)))
  پیادش کنن طرفو من برم داخل جنگنده

  1. Avatar Keyhan

   هشت جی که سهله با ۵ جی هم سر تمرینات از هوش می رن. یه سری به ویدیوها توی یوتیوب بزن.

 2. Avatar احسان جواهری نکو

  زمانی که علم به کمک بشر میاد. این جنگنده تازه ماله دهه هفتاد میلادی هستش ببیند نسل های بعدی دیگه چیه ………….

 3. Avatar محمد

  خیلی جالبه به خصوص اون که تسلا جونش رو نجات داده!